מיכל רוזין: על ועדת העיזבונות לחלק את הכספים באופן שוויוני

ועדת העיזבונות האחראית על חלוקת כספי ירושות פועלת באופן מוטה לטובת  מוסדות דתיים או חרדיים ומקפחת ארגונים חברתיים. ח"כ מיכל רוזין (מרצ) מזמנת דיון על כך בוועדות הכנסת

אי שם במגרש האחורי של משרד המשפטים מתנהל מחטף. מי נהנה ממנו? מוסדות דת אורתודוכסים, שירותי חינוך של המגזר הדתי והחרדי, משרד הביטחון והמכון ללימודי מחקר ובניין המקדש – כן, בית המקדש השלישי. מי נדחק החוצה? צדקתם, ארגונים חברתיים שמסייעים לאוכלוסיות מוחלשות והרשימה עוד ארוכה.

הזרוע המבצעת של המחטף היא ועדת העזבונות, כדי לפשט את העניין נקרא לה ועדת הירושות. הוועדה אחראית על חלוקת כספי הירושות של אלה שהלכו לעולמם והחליטו לתרום מהונם למדינה, חלקם עבור מטרה מסוימת וברורה, והשאר, חלוקה על פי החלטותיה של הועדה. הבוקר, תחקיר כלכליסט שופך אור על אופן חלוקת הכספים:

10 מיליון ₪ הועברו לשירותי דת בין השנים 2013-2015, 98% מהסכום הועבר למוסדות דת אורתודכסיים. מי נשאר בחוץ? ארגוני ההתחדשות היהודית, מוסדות דת רפורמיים, קונסרבטיביים ובני דתות אחרות.

מתוך הכספים שיועדו לחינוך בשנת 2015, 61% מצאו את דרכם למוסדות דתיים או חרדיים למרות שבעלי העזבונות לא ציינו העדפה לזרם כלשהו.

התחקיר גם חושף כי העומדת בראש ועדת העזבונות, שופטת בית המשפט המחוזי בדימוס, תחיה שפירא, היא בתו של הרב שלמה גורן ז"ל. לאביה וליו"ר מכון המקדש היה קשר ארוך שנים ובימים אלו מכון המקדש עצמו מקדיש תכנית מיוחדת לדמותו. באורח מסתורי, בשנת 2015 המכון ללימודי מחקר ובניין המקדש קיבל 150,000 ₪ לשם התקנת קערת כסף מצופה זהב ללחם הפנים בבית המקדש.

מה קורה עם הארגונים החברתיים שהתרומות עבורם הן כמו אויר לנשימה? הם נותרים ללא סיוע. מסכת הבירוקרטיה מביאה את רובם להרים ידיים אפילו מפנייה לוועדה. בין השנים 2004-2012, 80% מהבקשות נפסלו בשלב הראשוני ו-30% נותרו בפסילתן גם לאחר ערעור בעניינן.

מבט בנתונים המדאיגים האלו משרטטים היטב את סדרי העדיפויות של הממשלה – קיפוח השכבות המוחלשות ו"מתן בסתר" למקורבים. זו לא הפעם הראשונה שהתפרסם תחקיר על הוועדה ועל העברת כספים למקורבים, ויש לשים סוף למחדל. פניתי לוועדה לענייני ביקורת המדינה ולוועדת השקיפות של הכנסת בבקשה לקיים דיון דחוף בנושא. ועדה זו צריכה להיות שוויונית ונגישה לכלל העמותות והארגונים, ללא העדפה למגזר או זרם ספציפי ועל כך נציגי משרד המשפטים ועדת העזבונות צריכים לתת הסברים.

פורסם באתר הפייסבוק של מיכל רוזין

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

One Response to “מיכל רוזין: על ועדת העיזבונות לחלק את הכספים באופן שוויוני”

 1. פוקסי הגיב:

  תודה על הפוסט . זה אכן לגיטימי וחוקי להעביר כספי עזבונות דנן למוסדות דתיים , אלא , שלא לגיטימי כלל , בפרופורציות לא סבירות .

  אלא שיש לשים לב , אפשר פשוט להגיש בקשה לתמיכה , ישירות מוועדת העזבונות ( ראה לינק ) לא צריך לשבת רק ולקונן על נהרות בבל תדיר .

  מעבר לכך , אם יש אכן בעיה שם , ובקשות ישירות לא מועילות , לזה בדיוק יש את בג"ץ !! ערכאה זריזה ויעילה , שמראה מהר מאוד את דרך הישר , למי שלא פועל בסבירות וחוקיות .

  לפני פניה לבג"ץ , יש להבהיר ולחתוך אל מול הוועדה באופן סופי , משמע : למצות הליכים ואפשרויות .

  לינק , משרד המשפטים , האפוטרופוס הכללי , בקשה ישירות מאת הוועדה , כאן :

  http://www.justice.gov.il/Units/ApotroposKlali/Departments/ApotroposKlali/EzvonotLetovatAmedina/Pages/Estate.aspx

  תודה

Leave a Reply