postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » חוק ההפלות בפולין מסמן את התקדמות הריאקציה השמרנית, הלאומנית, הדתית באירופה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק ההפלות בפולין מסמן את התקדמות הריאקציה השמרנית, הלאומנית, הדתית באירופה

נושאים דעות, פוליטי ב 6.10.16 1:17

אין וואקום בפוליטיקה והנסיגה ממדינת רווחה סוציאל-דמוקרטית הופכת במהירות לריאקציה. השילוש הטמא של לאומנות דת וקפיטליזם שוב מרים ראשו

מאת: ק. טוכולסקי

בהעדר תשובה מעמדית השוביניזם האירופאי ממשיך להתקדם

החקיקה בפולין ורוסיה נגד הפלות, מתבצעת בידי מפלגות לאומניות שתפסו את השלטון, במערב אירופה איפה שאי אפשר עוד להגיד בכל רם ל-51% מהבוחרים (הבוחרות) שהן לא תוכלנה לעשות הפלה, מתמקד הימין הלאומני במאבק נגד הגירה. גל עכור של שוביניזם שוטף את היבשת הישנה, ביטויו השונים במערב ובמזרח הם צדדים שונים באותה המטבע. סיבוב נוסף במאבק של גורמים שמרניים בהישגים של עידן המהפכה. אל יטעה איש, השמרנות לא תעצור בקיצוץ קצבאות לנתמכים מקומיים, או בהגבלת ההגירה, או זכות האישה על גופה וחייה, יש כאן מאבק על כל הזכויות שהושגו בעידן המהפכות. מ-1789, דרך 1917 ועד מדינת הרווחה של אחרי מלחמת העולם השנייה. השילוש הטמא של לאומנות דת וקפיטליזם שוב מרים ראשו.

אין וואקום בפוליטיקה והנסיגה ממדינת רווחה סוציאל-דמוקרטית (מדינת רווחה אוניברסאלית, חיסול הבערות, נישואים אזרחיים, מערכת ביטוח לאומי ופנסיוני אוניברסאליות, אוטונומיה נרחבת לאיגודים מקצועיים) כמו גם מההישגים הלא מבוטלים של הקומוניזם הסובייטי (ביטול הפאודליזם ורפורמה אגררית נרחבת, הפרדת הדת והמדינה, הזכות לבצע הפלות, נישואים אזרחיים, חיסול הבערות, שירותי רווחה אוניברסאליים), הופכים במהירות לריאקציה. אחרי שנות הקפיטליזם הליברלי הדורסני שהכו במדינות הפוסט סובייטיות, הליברליזם נדחק לשוליים אבל הקפיטליזם נשאר. ברוסיה, בהונגריה, בקזחסטן, בפולין, בקרואטיה, באוזבקיסטן, בטורקמניסטן, בסלובקיה, הריאקציה מתקדמת והיא עושה זאת בלי יותר מדי בעיות כי מה בדיוק ניצב מולה?

בזמן שהימין זונח את המסווה הליברלי של הקפיטליזם לטובת ריאקציה שמערבת שמרנות כללית עם לאומנות ונטייה לחזרה לדת, השמאל מרכז שזנח את הסוציאל-דמוקרטיה, שהפקיר את מדינת הרווחה האוניברסאלית ואת החתירה לשוויון כלכלי באמצעות מיסוי פרוגרסיבי ותמיכות ב-99% על חשבונם של טייקונים ותאגידים, אין לו בדיוק מה להציע לציבור הולך וגובר של מצביעים מודאגים וממורמרים. זאת בדיוק הבעיה, השמאל עדיין נאחז בנאו ליברליזם בזמן שהימין נטש את הנאו ליברליזם לטובת קפיטליזם מעורבב עם שמרנות. לפעמים זה נראה מגוחך כמו במקרה של טראמפ (מה שעוד עשוי להפוך לאסון אם במקרה הוא יצליח לתפוס את השלטון או אם הדמוקרטים יתעקשו להמשיך עם הנאו ליברליזם גם בארבע השנים הבאות ואז יפגשו בבחירות לא ליצן כמו טראמפ אלא משרת הון צעיר רהוט וכריזמטי כמו ראיין) ולפעמים זה נראה שמרני ומהוגן לפחות במידה מספקת בשביל שאנשים ירשו לעצמם לתמוך בכך. זה קרה בהונגריה, ברוסיה, ובפולין, זה עשוי לקרות בגרמניה ובצרפת, באיטליה ובארצות הברית. למען האמת הדמוקרטיה במגננה מהסיבה הפשוטה, כשם שאין סוציאליזם בלי דמוקרטיה אין גם דמוקרטיה בלי סוציאליזם.

הדמוקרטיה המערבית ,המכונה בטעות ליברלית, הגיעה לשיאה בזמני הגאות של תנועת העבודה, של מדינת הרווחה, של התפיסות הסוציאליסטיות/סוציאל-דמוקרטיות וככל שהן הולכות ונסוגות מפני הפרטות, מיסוי רגרסיבי, והתרחבות הפערים בין קומץ תאגידים וטייקונים וציבור, הולך וגדל מספרם של אנשים משוללי ביטחון כלכלי חברתי, כך נסוגה גם הדמוקרטיה. בין עם במערב המוכה פחד רפאים מה"טרור" בזמן שאוכלוסייתו הולכת ונהיית ענייה כלואה בכלכלה עשירה ובלי יכולת להנות מהעושר הזה ובמזרח המודרנה מאיימת על שלטונות שהולכים ונסוגים מדמוקרטיה. בפולין המשטר נאבק בתקשורת במהגרים ובזכות הנשים על גופן, ברוסיה כל מי שאינו לאומן, שמרן, שוביניסט הוא אויב, בארצות הברית מנסה טראמפ חזון דומה של אמריקה הישנה והטובה, שלא הייתה קיימת מעולם, ובגרמניה, הולנד וצרפת הימין שם את המהגרים על המוקד, אבל גם את האיחוד האירופאי. פחות ממאה שנים מתום מלחמת העולם הראשונה ועושה רושם שכל תנועות הימין במדינות שהשתתפו במלחמות העולם הראשונה והשנייה רוצות לפרק את כל הגורמים שנועדו להבטיח שמלחמה לא תשנה, את המסגרות העל לאומיות ואת מדינות הרווחה.

אם השמאל לא ישכיל לחזור ולהיות תנועה מעמדית, המייצגת את האינטרסים של העובדות והעובדים, הנתמכות והנתמכים, המיעוטים, והאחרים, הוא לא יוכל לעצור את  הריאקציה. השמאל צריך לחזור ולהיות מי שמוכן לעמוד בחזית המאבק המעמדי, רק כך נוכל לבלום את הריאקציה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

  1. פוקסי :

    טוכולסקי , באמת תקצר היריעה ,יש פה מספיק פירכות עם כל הכבוד, אבל , באמת לעיקרית שבהן :

    הזנחת הלאומנות , היא זו , שהעצימה הלאומנות . זה מתחיל עם הסדר כלכליים אזוריים וגלובליים . הסדרים פוליטיים אזוריים . הגירה אינטנסיבית שמשנה את פני הלאום והדמוגרפיה . מלחמה בטרור , הנתפסת כמלחמה בין ציווילזציות ושטומנת בחובה סכנה למדינה או ללאום . התערבות של בתי משפט בוא נגיד : בינלאומיים או מעין ( כמו בית הדין ההומניטרי אירופי ) בעינינים השמורים למדינה פרופר ( כפי הנתפס , בטעות , אבל כך נתפס הדבר ) ובקיצור :

    תגובת נגד ריאקציונית , לכרסום בלאומנות , ודיכויה עד עפר !! לאומים מתקוממים , ובגלל זה !! האמן לי !! זה הווקטור העיקרי , והשאר , משני , או פשוט נגזרת .

    תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.