postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » סוריה: בין גרניקה לחאלב

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סוריה: בין גרניקה לחאלב

נושאים דעות, מדיני-בטחוני, עלו ברשת ב 6.10.16 1:10

המתרחש בסוריה הוא קודם כל תבוסה לאנושות, ומי שישווה את חאלב לגרניקה לא יטעה. חאלב היא מבחן לאנושות, וגורלה יקבע את גורל האזור

מאת: יעקב בן-אפרת

כבר יותר משבוע מטילים מטוסים סורים ורוסים פצצות אימה על חאלב, תוך הרס והרג של אזרחים – גברים, נשים וטף. אסד מכריז על הסתערות אווירית ורגלית כדי להכריע את המערכה. הכוחות הרגליים הצרים על העיר מורכבים ממליציות עיראקיות, משמרות המהפכה האיראנית, חיזבאללה, המיליציות של אסד, ויחידות עילית רוסיות.

במשך השבוע האחרון נהרגו בחאלב למעלה מ- 200 בני אדם, ולמעלה מאלפיים פצועים מטופלים על ידי 30 הרופאים שבחרו להישאר בעיר. בתי חולים, משאבות מים, ומרכזי הצלה הופצצו ללא רחם בפצצות נגד בונקרים כדי להביא לכניעתה הסופית של העיר על 250,000 תושביה. בהנהגת אסד, שחרט על דגלו את הסיסמה המפורסמת "אסד, או שנשרוף את המדינה", נהרגו חצי מיליון בני אדם.
במלחמה הזאת לא יהיו מנצחים. לאחר שסוריה נחרבה עד היסוד, מחצית מתושביה היגרו אל מחוץ לגבולותיה, מאות אלפי אסירים מעונים ומורעבים בבתי הכלא, וחצי מיליון אזרחים נטבחו ע"י המשטר, אי אפשר לדבר על ניצחון. אבל מפסידים יש בשפע – המתרחש בסוריה הוא קודם כל תבוסה לאנושות, ומי שישווה את חאלב לגרניקה לא יטעה.
גרניקה הבסקית נהרסה עד יסוד ע"י חיל האוויר הגרמני שבא לסייע לגנרל הפשיסט פרנסיסקו פרנקו במלחמת האזרחים בספרד (1937). המערב, אשר פחד מ"הטרור הקומוניסטי" של אותם ימים, איפשר להיטלר להכריע את מלחמת האזרחים באמצעות הפצצות מהאוויר. התוצאה ידועה: נצחון פרנקו בישר את נצחון הנאצים, העולם שילם ב- 50 מיליון הרוגים במלחמת עולם נוראית, ופרנקו נשאר הרודן של ספרד עד יום מותו ב- 1975, 30 שנה לאחר שהיטלר הובס.
בדברה בפני מועצת הביטחון של האו"ם, כינתה סמנתה פאוור, שגרירת ארה"ב באו"ם, את מעשיה של רוסיה בחאלב "ברבריות" וציינה כי מדובר בפשע נגד האנושות. דבריה עמדו בסתירה מוחלטת לעמדת הבוס שלה, ג'ון קרי, שניהל עם עמיתו הרוסי, סרגי לברוב, מו"מ מייגע במשך שמונה חודשים תמימים, שבסופם הסכימו שני הצדדים על הפסקת אש שהיתה אמורה לשים קץ לחמש שנות שפיכות דמים. אך 'אליה וקוץ בה' – ההסכם נשאר סודי מאחר והאמריקאים, בניגוד לרוסים, לא היו מעוניינים לפרסמו. האופוזיציה הסורית, שהייתה אמורה לציית להפסקת האש, לא קבלה לידה נוסח של ההסכם, והיתה ספקנית לגבי כוונותיה של ארה"ב. המוזר בהסכם הזה, שלעולם לא מומש, הוא שג'ון קרי התחייב בו לשתף פעולה עם הרוסים במלחמה נגד ג'בהת אל נוסרה, וזנח את הדרישה המקורית להדיח את אסד.
ההסכם נתפס כניצחון מוחץ של פוטין על ארה"ב, שקיבלה את העמדה הרוסית. זו, כידוע, גורסת שהבעיה בסוריה לא נובעת מהמשטר הרצחני אלא מהאופוזיציה, המוגדרת ע"י המשטר והרוסים כטרוריסטית. ממשל אובמה, המנסה לבדל את עצמו מממשל ג'ורג' בוש, התאהב בדיפלומטיה כאילו היתה מטה קסם לפתרון כל הבעיות הבינלאומיות, והסכם הגרעין עם איראן הפך לאורים והתומים של מדיניות החוץ האמריקאית, שסוריה, עיראק ואוקראינה הוקרבו על מזבחה.
אובמה גורס שהמלחמה בסוריה אינה ניתנת להכרעה צבאית, ויש רק פתרון מדיני. הוא מצפה שפוטין ייווכח שמעורבותו הצבאית בסוריה מסבכת אותו, ולבסוף הוא יאלץ לאמץ את התפיסה האינטלקטואלית של אובמה. אלא שפוטין לא חונך בהרווארד אלא בקג"ב, ומשימתו העיקרית היא להחזיר לרוסיה את מעמדה כמעצמת על במזה"ת. סוריה היא המבחן האסטרטגי שלו.

להמשך קריאה

 

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    עוד מאמר חד כתער של יעקב בן-אפרת

    רק רוצה לציין שחאלב גרועה מגרניקה כי שוב ושוב אנחנו רואים איך ניתן לשחזר את גרניקה
    וכל המוסדות הבינלאומיים כולל 13 הנשים החסודות מהמשטות – לא למדו את הלקח.

    מיאש. מיאש מאוד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.