postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מתווה הגז – ההסכם עם ירדן הוא מפלה למדיניות הממשלה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מתווה הגז – ההסכם עם ירדן הוא מפלה למדיניות הממשלה

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 5.10.16 1:03

למרות ניסיונות הממשלה למכור גז יקר, אף אחד לא רוצה לקנות את הגז שמופק בזול אך נמכר ביוקר. הירדנים קיבלו מחיר טוב לגז לאחר שתאגיד הגז התכופף. על חברות אחרות ללכת בעקבותיהם ולהשיג מחיר זול יותר לגז

מאת: ק. טוכולסקי

ההסכם עם ירדן הוא מפלה למדיניות הנפשעת של ממשלת ישראל

בשורה טובה לשנה החדשה לפחות נכון להרגע, מזימת שוד הגז נכשלה. הסכם יצוא הגז לירדן הוא הניצחון המשמעותי הראשון על מתווה הגז, תאגידי הגז וממשלת ישראל שמשרתת אותם. למרות כל הניסיונות של ממשלת משרתי ההון שלנו, של שריה שמוכרים את האינטרס הלאומי של ישראל בתחום הביטחון האנרגטי בזול, אף אחד לא רוצה לקנות את הגז שלנו ולהיות שותף לשוד. לא האירופאים ולא המצרים. לכולם יש מקורות טובים יותר. מקורות שהיועצים המשפטיים שלהם אומרים להם שיהיו בטוחים יותר מפני הלאמה יום אחד כשהתרמית תתברר. נראה שאפילו הרוסים לא רוצים לגעת במה שתאגידי הגז ששדדו אותנו מציעים למכור. מתווה שוד הגז נכשל לחלוטין. אף אחד לא רוצה את הגז שמופק בזול אבל נמכר ביוקר. כולם מבינים שהיה פה שוד ויש פה גזל ולא רוצים בזה שום חלק.

למכור גז לירדן זה טוב והעובדה שהירדנים הצליחו לקבל מחיר טוב יותר בשליש, ממה שהם קיבלו לפני שנה וחצי מראה לכולנו שבתאגידי הגז מבינים שמה שהם הצליחו להוציא ממשלת ישראל די בקלות, לא יעבוד בקלות בשום מקום אחר. אנחנו צריכים לברך על מכירת גז לירדן ולרשות הפלסטינית. הגז שלנו יכול להיות בסיס לשיפור היחסים באזור. אבל אנחנו גם צריכים כאזרחים ישראלים להפנים כמה חמורה תרמית העוקץ שממשלות נתניהו האחרונות הפילו אותנו לתוכה. כן ראש ממשלת ישראל נתניהו, שרי האוצר שלו שטייניץ, לפיד וכחלון, שרי האנרגיה/תשתיות שלו: לנדאו, סילבן שלום, שטייניץ, ושאר השרים וחברי הקואליציה, שנתנו ידם למעל של מתווה הגז בשנים האחרונות, פשוט שיתפו פעולה עם שוד מרושע של הציבור בישראל מנכסי האנרגיה שלו. אולי עכשיו לנוכח ההבנה שהירדנים לא פראיירים, נבין כמה אנחנו כן. הירדנים ישלמו פחות על גז שמגיע מהים התיכון ועובר לירדן בצינור מיוחד מחברות ישראליות. עד כדי כך אנחנו פראיירים.

כזכור לכולם, הפקת יחידת גז שתאגיד האנרגיה נובל אנרגי ושותפיו בישראל כמו הטייקון יצחק תשובה רוצים למכור לנו ב-6 דולרים עולה 0.5 דולר. לכאורה מספיק שנקנה את אותה יחידה בדולר אחד וכבר הענקנו לחברות רווח של 100%. אבל החזירות של החברות לנוכח הכניעות של ממשלות נתניהו לא יודעת גבולות. למה לעצור במחיר הוגן/סביר/נורמאלי כמו נגיד רווח של 300% ושני דולר ליחידת גז, אם אפשר רווח של 900% ליחידת גז ועוד לעשות תעמולה של הנחה? ככה עובדים יצחק תשובה קובי מיימון ושותפיהם בנובל אנרג'י, בסך הכול כשהם "הסכימו" להיכנס לישראל סיפרו להם שלא תהיה תחרות (מגרשים כל מי שמתעניין), שהם לא ישלמו כלום תמורת הזיכיון ולא ייקחו להם את הזיכיון אם הם לא יעמדו בדרישותיו, שכל מסקנה ל וועדה ממשלתית מקצועית שלא תיראה להם, הם יוכלו מיד לקבל וועדה חדשה או למצער החלטת ממשלה שתספק את רצונם. איתרע מזלן של חברות הגז ומשרתיהן המסורים והכנועים נתניהו, שטייניץ, כחלון ולפיד הם לא בדיוק הסרגלים הכי מחודדים בקלמר. ולמרות חוסר יעילות משווע מצד האופוזיציה בפרלמנט, כמה ארגונים, כמה פעילים מסורים, כמה פרלמנטרים טובים, הצליחו לעצור את נתניהו ושטייניץ פעם אחר פעם, עד שמצחם הבהיק מצבע שיער מחומם שנזל עליו מרוב מבוכה. שבע שנים נתניהו מנסה למכור את הגז שלנו, והוא שבקושי הצליח להעביר מתווה כל כך רע לישראל וכל כך טוב לתאגיד אמריקאי זניח יחסית, שלכולם ברור שיש פה תרמית, ואף אחד לא רוצה להתעסק עם זה.

אז הנה הם מתכופפים. תאגיד הגז הגדול שממשלת ישראל סיפרה לנו שאנחנו משלמים לו את המחיר הכי הוגן בעולם מתקפל מול ירדן. שטייניץ אומר שלפני כיפור אנחנו נצטרך להתנצל כי הוא לא ימצמץ, כל הדרך לדירקטוריון של נובל אנרג'י אחרי הפרישה מפוליטיקה. אבל אנחנו ידועים את האמת, שבזכות המאבק הבלתי מתפשר בשחיתות הנוראה של מה שמכונה מתווה הגז, אין לתאגיד ברירה. ואם בעקבות ירדן תלכנה גם חברת החשמל והתאחדות התעשיינים, המתווה גמור.

שנה חדשה בפתח, ונוכל להתעודד ממה שהירדנים השיגו. המאבק נגד הגז חייב להימשך כי נתניהו, שלומיאל ככל שיהיה וכושל ככל שיהיה, תלוי באנשים שמממנים לו תקשורת טובה ומחזיקים באמצעותה את הילת האשליה שהוא שווה משהו. והוא צריך לשרת את האינטרסים שלהם, אחרת הם יחליפו אותו במריונטה מוצלחת יותר. אם נמשיך להילחם, גם הם יבינו שמהשוד שהם תכננו לנו, לא יצא יותר מדי ונשיג משהו הוגן יותר. שתהיה לנו שנה של מאבקים והצלחות ותודה שוב לירדן.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

16 תגובות

 1. ניר :

  חוסר הבנה משווע של הכותב

  ההסתכלות על העלות השולית של 0.5 דולר ליחידת חום אל מול מחיר הגז, מעידה על חוסר הבנה בתחום.
  הייתי מצפה מאתר שמכבד את עצמו לבדוק את תוכן הכתבות ואת הקשר שלהן למציאות.

 2. ק. טוכולסקי :

  זה נחמד שטוקבקיסט מכחיש את העלות שהחברות עצמן לא טרחו להכחיש כנראה משום שגם היא גבוה ממה שעולה להם להפיק גז. אבל סבבה.
  בואו נגיד שהעלות לפי רווח היא לא 0.5$ אלא 1.5$, 3 דולר ורווח של 100% נשמע כמו מחיר הוגן? או שבניגוד לכל הענפים בהם הרווחים עומדים על אחוזים בודדים, הברונים השודדים של הגז לא יכולים לחיות מרווח של 100%?

 3. פוקסי :

  טוכולסקי , לא מובן מה אתה כותב . לא מובן אם אתה מבין מה אתה כותב . אתה כותב על פראריים , בגלל הפער של חצי דולר , לשש דולר . אבל , הירדנים עצמם פרארירים לשיטתך , שהרי הם קונים במעל 6 דולר , ויותר יקר ממה שישראלים משלמים הרי . אז איך זה מוכיח שמיתווה הגז נפשע ? לא מובן !! העסקה עם הירדנים , מוכיחה הרי לכאורה , שהמיתווה לחלוטין סביר .

  ותקרא התגובה מעלי , ותן דעתך שם . פשוט בלתי הגיוני בעליל .

 4. פוקסי :

  ניר ,

  הבלוג כאן , הוא אתר / בלוג מארח . ויש כאן כותבים שונים , מתחומים שונים . כל אחד כותב על אחריותו הוא . לפעמים גם מומחים פורמלים , בתחומים צרים ממש , כותבים שטויות במיץ , אין להם תמיד דרך לדעת ( אם זה היה רלבנטי כאמור ) .

  מה שכן , רצוי שיכתבו disclaimer , שהם ( האתר ) והכותבים , אינם אחד !! וכל אחד , כותב על דעת עצמו . והם רק מהווים במה וזירה להתרחשות .

  תודה

 5. אלה רסקין :

  לא פלא שההדיוט מסתתר מאחורי שמו

  של קורט טוכולסקי.

  הרי לא נעים לרשום שטויות ולשים את עצמו ללעג.

 6. דליה :

  במקום השמצות נא לנמק

  לתגובה 5,
  כל תגובתך היא בגדר השמצות.באתר זה נהוג לערוך דיון ולא להשמיץ. במקום להשמיץ את מוזמנת לנמק מה השטויות ובמה הכותב שם עצמו ללעג. ויש הבדל בין אידיוט לבין הדיוט. ונראה שהחמצת משהו בהשתמשך במושג זה.

 7. אלה רסקין :

  לתגובה 6

  1. מחיר הגז לירדן הוא קרוב ל-6 דולר ל-BTU.
  קישור (צריך לשים לב שהמחיר צמוד למחיר נפט מסוג מסוים, ולכן משתנה על פני הזמן. כמו בן, מדובר בבכיר ירדני שיש לו אינטרס להציג את העסקה כהישג לממשלתו):
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001156242

  2. לא העסקה הייתה מסמלת מפלה למתווה הגז, נתניהו לא היה מסייע לסגירת העסקה. בטח לא היה מברך בכאלה סופרלטיבים.
  קישור:
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3698952,00.html

  3. צאי ולמדי את המושגים:
  הֶדְיוֹט (מיוונית עתיקה: ιδιωτης) הוא אדם שאינו בקיא בנבכי נושא מסוים

 8. אלה רסקין :

  תיקון: במקום "לא העסקה" צ"ל "לו העסקה"

 9. דליה :

  האם אלה רסקין היא אשת מקצוע בתחום הגז?

  אם טוכולסקי לדידך הדיוט, לא מקצועי, נשאלת השאלה, האם את מקצועית, מומחית בתחום? הסתמכות על כתבות בעיתונות אינה מעידה על כך.
  לגבי נתניהו, המעשה הטוב יותר לציבור בישראל היה להשאיר את הגז בישראל לתצרוכת הכלכלית בישראל. רמת הפעילות הכלכלית יכולה הייתה להשתבח ולהואיל לכלל האזרחים. את זה נתניהו לא עושה. הוא לא רואה לנגד עיניו את טובת הציבור, אלא את טובת בעלי החברות.

 10. פוקסי :

  דליה / אלה :

  אם אתן כל כך מתענינות בנושא , תוכלו לקבל מן הגבורה עצמה ( או קרוב אליה כמה שיותר ) את הפרטים הכי מהימנים . ואגב , כאשר לומדים הפרטים , זה קצת נראה אחרת ( ולא הכל מרוכז שם מסתבר ) . להלן ההודעה של דלק קידוחים לבורסה , בדבר פרטי העסקה הראשוניים . אם לא מובן , אכתוב תמצית משהו , להלן :

  http://www.delekdrilling.co.il/sites/default/files/media/document/field_rp_pdf/Avner%20-%20Leviathan%20-%20NEPCO%2029.06.16.pdf

  גם בעברית פה , לא בטוח שתהא גישה ( לאנגלית אין בעיה ) , הנה :

  http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp?report_cd=1059590-00&CompCd=268&Type=Pdf

  תודה

 11. אלה רסקין :

  האם דליה ו"ק.טוכולסקי" חד הם?

  עצם השימוש ב"אד הומינם" כבר מוכיח שאין לך נימוקים לגופו של עניין.

  וזה "מעשה הטוב יותר לציבור בישראל היה להשאיר את הגז בישראל לתצרוכת הכלכלית בישראל" — בולשיט של הדיוט, שלא מבין\ה בכלכלה.

 12. אלה רסקין :

  אל פוקסי

  קראתי את ההודעה.
  מדובר בהיקף עסקה של 45 מיליארד מטר מעוקב עבור סך של 10 מיליארד דולר.
  וזה צפוי כנראה לעלות, כי רוב ההערכות שקראתי מדברות על עלייה של מחיר הנפט מסוג BRENT ב-10 השנים הקרובות.

 13. פוקסי :

  אלה , זה קצת יותר מורכב מזה :

  מדובר על מימון של 70 מליון דולר לצינור הגז המוליך ( מימון ישראלי ) . הירדנים מבקשים גם כנראה , אישור ליצוא של 1 מיליארד דולר בשנה ליהודה ושומרון בתמורה לרכישה .יש גם מחיר רצפה אם קראת , חשוב מאוד כשלעצמו . חשוב גם להבין , שכל זה מותנה באישור רגולטורים כמובן .

  לגבי מחיר נפט מסוג ברנט , לא מציע לך כלל להתבסס על הערכות דנן . קשה מאוד לדעת מה יקרה עם מחיר הנפט . מחיר הנפט מושפע מאוד מהרבה גורמים , הרבה יותר מדי , סיבוך שלא נישאר צעירים ממש . מה שכן , השיא של הנפט ( 140 דולר אמריקני ) עדיין רחוק מן המחיר הנוכחי של : 52 דולר ( נכון לעכשיו ) . אלא , שהתנודות הן מאוד פראיות , ואין לדעת ממש :

  תלוי בהסכמי אופ"ק ( רמת התפוקה ) , תלוי באיראן ובסנקציות , תחזיות צמיחה , חלופות אנרגטיות . הסכם פריז נחתם לא מזמן , וזה עשוי מאוד להשפיע ( צמצום אפקט החממה ) .

  תודה

 14. פוקסי :

  אלה , תוכלי לקרוא פה פרטים באמת , שלא ממש התפרסמו בתקשורת בישראל , כאן :

  https://www.ft.com/content/0cbeecda-3712-3889-89e8-a38173a96b67

  http://eastmedenergy.me/2016/09/27/leviathan-gas-export-deal-jordan-signed-reports/

  תודה

 15. אלה רסקין :

  אל פוקסי

  תודה על ההפניות והמבואות, יהיה לי מה לקרוא היום ומחר 🙂

  מה שברור אבל, זה שכותב הפוסט ("טוכולסקי") ו"דליה" הם שני הדיוטות (אולי אחד – לפי הסגנון ולפי רמת הנימוקים) לא מסוגל להציג טיעון ולבסס אותו בצורה איכותית שתאתגר את הקורא המתקדם. והרי האתר מתיימר לפנות דווקא לקורא המתקדם, כזה שאכפת לו.

 16. פוקסי :

  אלה ,

  על לא דבר …. שמח שאת מפיקה תועלת מן ההפניות .למיטב הבנתי וזכרוני את מגיבה פה לראשונה . מקווה שגם תמשיכי להגיב .

  לגבי ההערות המתודולוגיות שלך , אז ברור שצריך להציג אכן , טיעונים מבוססים , מומחשים וכיוצא באלה סימוכין ….. רק שלמונח : הדיוט , יש שני היבטים :

  אחד פורמלי , משמע : מה הכותר , התואר הפורמליים של האדם . משמע : אם אין תואר / כותר דנן , אזי הוא לכאורה : הדיוט .

  השני היותר חשוב , הינו זה ה – מהותי . משמע : האם האדם , מבין בדבר , אם לאיו , ועד כמה.

  אין טעם להיות : לא הדיוט ….במובן הפורמלי , ולכתוב דברים שהם בבחינת הבלות רוח צרופה ממש … זה יותר חשוב מן ההיבט הפורמלי כמובן .

  אגב , גם בבתי המשפט כך . בבתי המשפט , האבחנות האלו , הכי חמורות ודקדקניות כפי שאת יכולה לשער . הפסיקה , וגם החקיקה ( פקודת הראיות ( נוסח חדש ) סעיף 20 ) לא נותנות רק תקפות פורמלית למומחיות , אלא , ייתכן אדם , שהוא פשוט מכוח היותו : חובב בתחום , אוטודידאקט וכדומה ….. יהא מומחה , ויעיד בבית משפט על תחום מומחיותו ( הכל למעט : רפואה , שם הסיפור יותר נוקשה ) .

  להתראות

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.