עוד שנה או עשר שנים לא תהיה חקלאות בישראל

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, אמר במכון וולקני כי הגנת המדינה על החקלאות הישראלית תוסר כעבור שנה או עשר שנים. אם אכן יוסרו ההגנות על החקלאות, ישראל תהיה המדינה היחידה בעולם המפותח שאינה מגינה על החקלאות שלה. אפילו ארה"ב הניאו ליברלית מגינה על חקלאיה באמצעות סובסידיות

מאת: ק. טוכולסקי

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופסור אבי שמחון אמר בשבוע שעבר שהחקלאים בישראל צריכים להכין את עצמם ליום שלא יהיו הגנות מכסיות על החקלאות בישראל מצד אחד ומהצד השני לא יהיו בישראל סובסידיות לחקלאות ולחקלאים.

אם יש מישהו שלא מבין מה משמעות ההתבטאות של יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, שיקרא את כותרת המאמר. בכל רחבי העולם המפותח (למעט ניו זילנד ואוסטרליה) החקלאות במדינות המפותחות מוגנת באמצעות תמיכות ו/או מכסי מגן. הסיבה לכך פשוטה, כל ממשלה במדינה מפותחת שמעוניינת בשמירה על הגיוון המשקי שלה, על יכולת מסוימת לספק לעצמה ולו חלק ממזונותיה, על התעסוקה בפריפריה שלה ועל ערכי נוף וטבע, מגנה על החקלאות שלה.

יש גם מדינות שלא נוהגות כך, כמו כאמור אוסטרליה וניו זילנד, הן מגינות על החקלאות שלהן באמצעות המרחק שלהן ממקורות לתוצרת חקלאית. אם אתה מדינה אירופאית צפון מזרחית אסיאתית או אמריקאית, מדינה שמתמודדת עם תחרות זולה קרובה, זה לא עובד ככה. ממשלת ישראל הנוכחית,  כמו רוב קודמותיה במאה הנוכחית, רוצה לחסל את החקלאות.

ארצות הברית, מדינת החלום של הקפיטליזם הניאו ליברלי, ארץ החלומות שעוצבה בידי חסידי מילטון פרידמן בצורה מושלמת. החקלאות, מסובסדת בכבדות כדי שתמשיך להתקיים. לא תמיד הסובסידיות הכי חכמות, לא תמיד בצורה הכי יעילה. אבל החקלאות נתמכת בכל צורה שניתן לדמיין. ביטוח חקלאי, קניית עודפי תוצרת בידי המדינה, תמיכות ישירות ועקיפות, ארצות הברית מייצאת חקלאות.

באירופה השיטה קצת שונה אבל הקו התחתון אותו הקו, החקלאות מסובסדת בדרך כלל בצורה יותר מתוחכמת פשוט כי אין ברירה. אם נשיא אמריקני רוצה שבמערב התיכון לא תעלה האבטלה הוא צריך להגן על החקלאות, אם הקנצלרית הגרמנייה או הנשיא הצרפתי רוצים לשמור על הכוח הכלכלי של החקלאות ומקומות העבודה במגזר הכפרי, הם יודעים שהם צריכים להגן על החקלאות.

בישראל, לעומת זאת, מעז יו"ר המועצה הלאומית כלכלה להגיד, בלי להתבייש, שמבחינת הממשלה החקלאות יכולה למות. ממשלת ישראל מוכנה להמשיך לסבסד תאגידי ענק באמצעות הנחות מס מופרכות על רווחים ולאפשר לעשרות מיליארדים של כספי ציבור לא להיגבות מדי שנה, אבל לא מוכנה להגן על החקלאות. זה הקו התחתון של הצהרת יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה.

גרמניה לא תהפוך למדבר אם מחר לא תהיה חקלאות בגרמניה, היערות יחזרו. בישראל הסיפור שונה. אבל הממשלה הזו לא אכפת לה מכלום גם לא מהמדבור. בקנדה הממשלה תגן על מקומות העבודה במגזר הכפרי ובעיירות של הפריפריה כי הממשלה יודעת שמפעל גדול שנסגר בעיר אפשר להחליף, אבל כווית החקלאות קשה להתמודד עמה. משרד התיירות הצרפתי או השוויצרי לא ייתן למגזר הכפרי המסורתי להתמוסס ויגן על קיומם באמצעות תמיכות שנועדו להבטיח את נוף הארץ, בישראל לא שמעו על זה.

לכן אם יתממש חזונו של יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, בזמן שבשוויץ העשירה הממשלה תמשיך לשלם לכל חקלאי על הפרות שהוא מגדל רק בשביל שימשיך לגדל אותן, בישראל לא יהיו פרות. בזמן שממשלת ארצות הברית תבטח את מחירי החקלאות בכדי להבטיח לחקלאיה פרנסה בשנה שבה המחיר יורד, בישראל לא תהיה חקלאות. בשעה שממשלת יפן תסבסד את גידול האורז, לא יגדלו בישראל שום דבר. זה יהיה המחיר של מדיניות אווילית של הממשלה שלא יודעת לתמוך במגזר החקלאי שלה ולא מעניין אותה שהיא מגדילה את התלות ביבוא, פוגעת ביצוא, עוזרת למדבר לחזור ומחסלת מקומות עבודה בפריפריה הכפרית.

אין חקלאות בתקופתנו בלי תמיכות, לפחות לא במדינות העולם הראשון/מתועשות/מפותחות. ממשלות גרועות יש בהרבה מקומות, אבל גם הממשלות היותר גרועות שכיהנו בשנים האחרונות במדינות כמו ספרד/הולנד/קנדה/פורטוגל/צרפת לא פגעו בתמיכה בחקלאות.

התמיכה בחקלאות משתכללת, ברוב העולם דואגים יותר ויותר לחקלאות אורגנית, לחקלאות שמשתלבת בטבע ולא פוגעת בו, וכך הלאה. בישראל מחסלים את החקלאות, זה תהליך ארוך רב שנים שהולך והופך ממאיר. הממשלה הרעה שלנו, פוגעת בנו בעוד מקום, בנושא החקלאות. כי במקום לעשות חקלאות מקומית, נקייה, יותר אורגנית, פחות מזהמת ובעיקר שלנו, מקומית ולא מיובאת, הם חותרים לחיסול החקלאות, להגדלת התלות ביבוא ולפגיעה נוספת בחברה בישראל.

Tags: , , , ,

7 Responses to “עוד שנה או עשר שנים לא תהיה חקלאות בישראל”

 1. פוקסי הגיב:

  תודה על הפוסט . מעבר לסיבוכים כלכליים וציבוריים , הרי החקלאות במדינת ישראל , נחשבת בין המפותחות בעולם :

  השקיה , תנובת הפרות , זנים חדשים , חקלאות מדברית , הינדוס חקלאי . יש בעיה רצינית בעולם של מזון , של דזרטיפיקציה ( מדבריזציה ) התחממות , צורך באספקת מזון לעניים בעולם השלישי .

  בלתי נתפס !! ברור שזה גם יפגע במחקר ובפיתוח .

  הנה , למשל חברת נטפים ,הסכם באתיופיה :

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001108067

  והנה , דו"ח האום , לגבי דזרטיפיקציה , אפילו האמריקנים למדו מאיתנו על חקלאות מדברית , הנה תמצית דו"ח האו"ם :

  http://www.un.org/en/events/desertificationday/background.shtml

  מה נאמר , מה נוסיף ?

  תודה

 2. פוקסי הגיב:

  רק ככה בקטנה , האמריקנים ( לא פחות לא יותר ) נעזרים בישראלים , לנושאי השקיה ומדבריזציה ( מעין ) במדינת קליפורניה , גם את זה יגמרו פה ?כל דבר , אקזיט זריז , וגומרים פה באיזה ישראבלוף , הנה :

  http://www.timesofisrael.com/in-first-israeli-drip-irrigation-to-water-californias-rice/

  תודה

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  וכל זה קורה כשבמקביל מספרים לנו שפתרו את בעיית המים.

  ——-
  "החקלאות בצפון מתייבשת

  נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 6.07.16 1:41

  עוד פרק בנסיגה של החקלאות הישראלית מהבסיס של הישראליות"
  http://www.blacklabor.org/?p=58217

 4. אודי הגיב:

  חצי מכותבי וקוראי האתר הזה סבורים כמו מי שציטטת, כי מצידם החקלאות הישראלית יכולה למות. מבחינתם החקלאים הם נדל"ניסטים, תנועת העבודה ההסטורית היא מכשיר לניצול צפון אפריקנים שדתם יהודית, וכל אופן הייצור של המזון (אוכל) שלהם, פחות מעניין מאופן חבישת התרבוש והמנעד המוסיקלי המאגרבי, אשר מייצגים בעיניהם את הרב תרבותיות שנרצחה בידי הציונות הקולוניאליסטית.
  אני מתכוון, סדר מתחיל בבית. שכנע את החבר'ה שלך לפני שתצא חוצץ נגד הממשלה הנחמדה שלנו, טלו קורה מבין עיניכם וכל זה

 5. דליה הגיב:

  אורי
  לא הבנתי על מה הביקורת שלך

 6. ק. טוכולסקי הגיב:

  גם הוא לא הבין
  בדף המסרים ששמו לו ביד לא הכל קוהרנטי

 7. פוקסי הגיב:

  אפרופו , איזה מדינה של מטורללים וחלמאים נפסדים אנחנו :

  להלן , הודעה של הסוכנות לחקלאות של האו"ם . בהודעה מודגשת שוב ושוב , הצורך בחקלאות מתקדמת , לפתרון בעיות גלובליות ( לינק להלן ) .

  הכל לפיתוח , למיגור רעב בעולם השלישי , אספקה במצבי משבר קשים ( שהולכים וגוברים בעולם ) , בצורות , יישום הסכם פריז שנחתם לאחרונה בדבר אפקט החממה וצמצומו , ועוד …

  אנחנו הישראלים ,נחשבים בעולם , אדיוטים שימושיים , אדיוטים חינמיים …. מפתחים טכנולוגיות , מכירה , אקזיט זריז , במקום לפתח ענקים גלובליים , לא יאומן !! החקלאות המתקדמת בעולם , רוצים לחסל פה .

  לינק להצהרה :

  http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=55134#.V-sOQcY5G2s

  נ.ב : מי שלא מבין משהו , מוזמן לשאול בלי בעיה …..

  תודה

Leave a Reply