חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על מצבה העגום של ההכשרה המקצועית – דו"ח של האגודה לזכויות האזרח

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, עלו ברשת ב 18.09.16 0:34

דוח חדש של האגודה לזכויות האזרח סוקר את מצבה העגום של ההכשרה המקצועית בישראל ומתייחס בתוך כך אל הפקרת המובטלים, העובדים העניים, המבוגרים, הנשים ועוד

להכשרה מקצועית שני תפקידים עיקריים: ראשית, היא מקנה ללומדות וללומדים מקצועות ומיומנויות שמאפשרות להם להשתלב, להתמיד ולהתפתח בתעסוקה, ובכך מסייעת לצמצום הפערים בחברה ולמאבק בעוני; ושנית, היא מכשירה עובדים מיומנים  בהתאם לצרכים המתפתחים של המשק בהווה ובהתאם לתחזיות לעתיד, ובכך תורמת להעלאת פריון העבודה ולצמיחת הכלכלה.

מדינות ה-OECD  משקיעות הרבה מאוד בהכשרות מקצועיות, במסגרת מה שמכונה "מדיניות תעסוקה פעילה". הן הבינו שזה המפתח לתעסוקה בשיעור גבוה, לצמיחה כלכלית ולאופק תעסוקתי לתושביהן. ומה בישראל? לפי התאחדות התעשיינים, בעולם העבודה הישראלי חסרים עשרות אלפי עובדים מיומנים. דוח ה- OECD  הגיע למסקנה דומה, והגדיר את המחסור הגובר בכוח אדם מקצועי ומיומן כאיום על הכלכלה הישראלית. למרות זאת, לא נראה שמדיניות הממשלה בנושא מתייחסת לאיום הזה ברצינות הנדרשת.

היצע ההכשרות המקצועיות נמוך ביחס למדינות רבות אחרות ב-OECD, רמתן נמוכה, הן אינן מעודכנות בהתאם להתפתחויות הטכנולוגיות ותקצובן הולך ומצטמצם. נוסף על כל אלה, משרד הכלכלה מקשה על הלומדים ועל המעסיקים, אינו פועל לאינטגרציה בין הגופים שפועלים בתחום, ומפעיל ביורוקרטיה מייגעת שמונעת מימוש מלא של מעט ההכשרות הקיימות.

משמעות המדיניות הזו היא שנמנעת פרנסה ואופק תעסוקתי ממאות אלפי גברים ונשים. חלקם לא עובדים בכלל, חלקם עובדי ועובדות קבלן, חלקם עובדות בשכר נמוך או בעבודות שלא מאפשרות להם להתקדם.

דוח חדש של האגודה לזכויות האזרח, שכתבה מיכל דגן, מדבר בדיוק על אלו שהמדינה הפקירה:מובטלות ומובטלים, עובדים ועובדות עניים, שחוקים או מבוגרים (מעל גיל 45), מקבלי ומקבלות הבטחת הכנסה ונשיםהדוח מציג תמונת מצב של מערכת ההכשרה המקצועית למבוגרים בישראל כיום, ומפרט שורה של המלצות חיוניות לפיתוח מדיניות הכשרה מקצועית ממשלתית, אשר תענה על צורכי האוכלוסייה ועל האתגרים של עולם התעסוקה הישראלי.

מתוך תקציר הדו"ח:

עשר עובדות על ההכשרה המקצועית בישראל

 1. בין השנים 2014-2002 קוצץ תקציב ההכשרות המקצועיות בישראל ב-83%.
 2. בשנת 2014 עמד תקציב ההכשרות המקצועיות על כ-45.6 מיליון ש"ח – נמוך בכ-53 מיליון ש"ח מתקציב 1995.
 3. בשנת 2014 רק 5,701 נשים וגברים למדו במסגרת הכשרות מקצועיות, שהם כ-16.5% ממספר הלומדים בשנת 2002. בשנת 2015 רק 4,050 איש ואישה היו אמורים ללמוד במסגרות השונות – 69% ממספר הלומדות והלומדים ב-2014.
 4. בשנת 2014 פקדו את לשכות התעסוקה 501,200 דורשות ודורשי עבודה, אך רק 7,888 מתוכם (1.5%) הופנו לקורסי הכשרה מקצועית במסגרת האגף להכשרה מקצועית, ורק 3,723 סיימו את לימודיהם (0.74%).
 5. בשנת 2014 רק 278 מובטלים, המהווים 0.4% בלבד מבין כלל המובטלים באותה שנה, השתתפו בהכשרות מקצועיות. המספר הנמוך של המובטלים הלומדים הוא תולדה של מדיניות ממשלתית: החל משנת 2002 מתמקדת המדיניות הממשלתית בהכשרות מקצועיות של האוכלוסייה שמחוץ למעגל העבודה במטרה להעלות את שיעור ההשתתפות בכוח העבודה. מובטלים ואנשים עובדים הזקוקים להכשרות מקצועיות חסומים הלכה למעשה מלהשתתף בהן.
 6. בשנת 2014 רק 19% מבין הלומדים במסלולי יום מתוקצבים היו בני 39+. זאת למרות שבני 45+ מהווים 79% מהמובטלים והמובטלות המצויים בעומק אבטלה חריף (מעל 270 יום).
 7. שיעור הנשים במקצועות הלימוד בקורסים המתוקצבים במסלול יום מעיד על הסללה מגדרית: בשנת 2014 רק 42% מכלל הלומדים היו נשים; 98% מהלומדים בקורס מטפלות היו נשים; לעומת זאת נשים היוו רק 2.6% מהלומדים בקורס מתכת ומכונות.
 8. ישראל משקיעה רק כ-0.15% מהתמ"ג במדיניות תעסוקה פעילה (ALMP), בהשוואה ל-0.66% בממוצע במדינות ה-OECD.
 9. ה-OECD מגדיר את המחסור בכוח אדם מקצועי ומיומן כאיום על הכלכלה הישראלית. המחסור במקצועות התעשייה מוערך ביותר מ-10,000 עובדים ועובדות מקצועיים, והוא צפוי לגדול בשנים הקרובות.
 10. פעילות ההכשרות המקצועיות בישראל אינה מוסדרת בחקיקה, בניגוד למצב הקיים במדינות המפותחות.

עיקרי ההמלצות

תקציבים:

 • יש להעלות באופן דרסטי את תקציבי ההכשרות המקצועיות ולגזור אותם בשיעור יחסי מהתמ"ג ו/או מתקציב המדינה, כך שיענו לצורכי המשק והאוכלוסייה, בדומה לנעשה במדינות מפותחות.

חקיקה:

 • עיגון ההכשרה המקצועית בחקיקה מקיפה, שתכלול גם הגדרות תקציביות.
 • תיקון חוק הביטוח הלאומי, כך שיקבע תשלום של 100% דמי אבטלה ללומדים במסגרת הכשרה מקצועית והענקתם עד לתום הקורס, אף מעבר לתקופת הזכאות הבסיסית.
 • הסדרה והכרה בהכשרות מקצועיות הנרכשות במסגרת השירות הצבאי.

לעיון בדוח המלא – מותה בטרם עת של ההכשרה המקצועית בישראלword | pdf

לצפייה בכתבה על ההכשרה המקצועית:

הממשלה דורשת מהמובטלים לצאת לעבוד אבל מונעת מהם הכשרה

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  דוח חשוב שמאיר אל תוך האפלה של מדיניות ממשלות ישראל באלף הנוכחי. מכשילים פה את מעמד העובדים בכל מקום, בכל העולם משקיעים יותר בהכשרה מקצועית למבוגרים ורק בישראל פחות.

 2. דליה :

  אין גם דאגה להשמת עובדים צעירים בעבודה. במקום שהממשלה תדאג ללשכת תעסוקה מתפקדת, היא מנסה לייבש אותה ולסגור אותה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.