postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » העלאת גיל הפרישה לנשים – הוועדה לקידום מעמד האישה קיימה דיון דחוף

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העלאת גיל הפרישה לנשים – הוועדה לקידום מעמד האישה קיימה דיון דחוף

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 18.09.16 0:30

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי קיימה ב-15 בספטמבר דיון דחוף בהעלאת גיל הפרישה לנשים. נציג משרד האוצר ביקש לדחות את הדיון כי המלצות הוועדה הציבורית טרם גובשו. יו"ר הוועדה זימנה את הדיון לצורך גיבוש המלצות בכיוון הנכון כדי שהנשים לא ייפגעו

שר העבודה והרווחה מתנגד להמלצות המתגבשות של ועדת גיל הפרישה לנשים – כך נחשף בוועדה למעמד האישה

יו"ר הוועדה, ח"כ תומא-סלימאן: "ההסתדרות והמעסיקים פועלים כקבוצת אינטרס נגד הנשים המוחלשות כשהם מתנגדים לפנסיית הגישור"

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, בראשות ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש-הרשימה המשותפת),  קיימה ביום חמישי דיון דחוף לקראת גיבוש המלצות ועדת גיל הפרישה לנשים.

יו"ר הוועדה פתחה את הדיון ואמרה: "שוויון מגדרי הוא חיוני, אך הוא צריך להיות מהותי, ולא רק פורמאלי. אי אפשר לדבר רק על שוויון בגיל הפרישה, מבלי לשקול את אי השוויון המגדרי הקיים בשוק התעסוקה בכלל. האוצר ביקש לדחות את קיום הדיון כי המלצות הוועדה הציבורית לגיל הפרישה טרם גובשו, ואני סברתי שדווקא בטרם גובשו ההמלצות נכון לקיים דיון, כדי לוודא שאנו בדרך הנכונה, וכי ההמלצות אכן יטיבו עם הנשים".

כפיר בטאט, רפרנט מאקרו באגף התקציבים במשרד האוצר, אמר כי "הוועדה טרם גיבשה את המלצותיה הסופיות, ולכן אינני יכול להציג כל המלצה שהיא על דעת הוועדה. נשמח להגיע לוועדה פעם נוספת ולהרחיב אחרי גיבוש ההמלצות". בטאט כן הסכים להתייחס לאופן עבודתה של הוועדה ואמר כי מלבד בחינת גיל הפרישה עצמו, הוועדה בוחנת גם מודל העלאה אוטומטית של גיל הפרישה שיוצמד לעלייה בתוחלת החיים, וכן כלים משלימים לתמיכה באוכלוסיות שייפגעו מהמהלך.

עו"ד נטע ברנר, משרד הכלכלה: "אני שייכת לתחום התעסוקה, ולכן מדברת בשם שר העבודה והרווחה, שקיבל את הסמכויות על תחום התעסוקה רק בתחילת אוגוסט. הגורמים המקצועיים במשרד השיבו לשאלות שהגיעו מהוועדה, אך המשרד לא קיבל ייצוג ויכולת להשפיע על המלצות הוועדה, וכל עוד זהו המצב, השר מתנגד להמלצות הוועדה המתגבשות". נציגת המשרד לשוויון חברתי, עו"ד יפית בר, הוסיפה כי על אף שמשרדה הוא הממונה על האוכלוסייה המבוגרת ותעסוקתם, לא רק שאינו מיוצג בוועדה, גם לא נערכה אליו כל פנייה להתייעצות או קבלת מידע.

חברת הוועדה הציבורית, עו"ד נגה דגן בוזגלו, ממרכז אדווה: "אני מופתעת כי ציפיתי שהאוצר יציג לפחות חלק מהדברים בוועדה. עמדת האוצר הייתה להשוות את גיל הפרישה, אך כרגע יש כבר הסכמה על העלאת גיל הפרישה לנשים ל-64, בקצב של שלושה חודשים בשנה, ואין הסכמה לגבי מה יקרה בהמשך".

"יש גם דיון רחב על אותם כלים  משלימים, למשל הכשרה מקצועית לאותן נשים, בשיטה של שוברים, בהיקף של 300 מלש"ח לעשור, וכן השקעה של 100 מלש"ח במרכזי הכוון לנשים בגילאי 55 ומעלה. בנוסף, דנים גם על הארכת תקופת הזכאות לדמי אבטלה, וכרגע ההסכמה היא על 10 חודשים, וכן על מתן שכר כפול דרך מס הכנסה שלילי לנשים מעל 60. נושא עקרות הבית עלה גם הוא, אך האוצר מתנגד, בשל עלויות עצומות, לטענתם".

"דיון חשוב נוסף הוא על פנסיית גישור, לנשים  במקצועות שוחקים, דרך קרן מעגלים, אך יש התנגדות רבה לכך, בעיקר מכיוון המעסיקים וההסתדרות".

עו"ד טלי ניר, האגודה לזכויות האזרח: "30 מלש"ח לשנה להכשרה מקצועית, יספיקו לכ-4,000 נשים נוספות בשנה, כשיש כל חודש לפחות 10,000 נשים בגילאי 45 ומעלה שמחפשות עבודה בלשכות התעסוקה. תכנית השוברים בעייתית גם היא, במיוחד לנשים מוחלשות, שכן המובטל משלם על ההכשרה שלו בעצמו, ומקבל את ההחזר מהמדינה רק לאחר ארבעה חודשי עבודה. חסרי האמצעים יהיו הנפגעים העיקריים – זהו לעג לרש".

עו"ד קרן גרינבלט, מנהלת קואליציית "שותפות": "אי אפשר להתווכח על החיוביות של ההעלאה אם מסתכלים על ממוצעים ונתונים כלכליים רחבים. אבל נציגי האוצר ובנק ישראל הודו שאותן נשים שתלויות בקצבת הזקנה, המוחלשות והפגיעות ביותר גם כך, הן אלו שתיפגענה. זה נחמד לעודד שיעורי תעסוקה גדולים יותר במעמד הביניים ומעלה, אבל התפיסה שמישהו חייב להיפגע, ושממש במקרה אלו הנשים המוחלשות ביותר – היא מעוותת ומהווה מעילה בתפקידכם".

יואב פרידמן, חבר הוועדה מטעם בנק ישראל: "הנשים שמקבלות הבטחת הכנסה ימשיכו לקבל אותה ללא קשר. קבוצה חזקה מעט יותר היא זו שתיפגע, ולכן יש דיונים כל הכפלת מס הכנסה שלילי".

יו"ר הוועדה, ח"כ תומא-סלימאן, סיכמה את הדיון: "אינני מקבלת את הגישה של האוצר, להגיע לדיון בכנסת ולא להציג כלום, למרות שמדובר בוועדה ציבורית שאינה סודית, ולמרות שבתקשורת פורסם יותר ממה שנאמר כאן. אני גם סבורה כי אם הוועדה איננה דנה בפתרונות לאוכלוסיות המוחלשות ביותר, אלא דנה בממוצעים ופתרונות כלליים, היא פועלת בניגוד למנדט שלשמו הוקמה".

"אני חושבת שנכון היה לייצר שוויון מבחינת שכר  ואפשרויות תעסוקה בין נשים לגברים, לפני יצירת שוויון בגיל הפרישה, אבל שמחה כי לפחות הוועדה מכירה בחשיבות הדבר, ודנה בכלים משלימים לשינוי גיל הפרישה, שיתנו לנשים רשת ביטחון חברתי. הכיוון הוא נכון, אך הצעדים ששמענו אינם מספיקים. הוועדה חייבת לדון בהיקף התקציבים לאותם כלים, ולדון בבעייתיות הקיימת בתכנית השוברים, לפני שהיא קובעת שזה פתרון מספק".

"המלצות הוועדה חייבות גם  לכלול המלצות לגבי פנסיית גישור לנשים במקצועות שוחקים. אני יודעת שיש התנגדות גם מהמעסיקים וגם מההסתדרות, הן לשינוי הגדרות המקצועות השוחקים, והן לגבי השימוש בקרן מעגלים, שהם כרגע בעלי האינטרס הגדול ביותר לשימוש הלקוי המתבצע בה. על האוצר להתנגד לקבוצות אינטרס אלו, ולהיות מייצגי האינטרס של הציבור הנשי".

פורסם באתר הכנסת

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.