postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מחלוצים לפולשים – הבית במקור חיים – הדור השני במעמד "פולש"

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחלוצים לפולשים – הבית במקור חיים – הדור השני במעמד "פולש"

נושאים דיור, תכנון ובניה, דעות ב 13.09.16 2:03

רשומה זו חושפת עתירה נוספת של עמידר נגד משפחת אהרן מרובת הילדים בדירת נכסי-הנפקדים בה התגוררה במקום לסייע לה לרכוש את הבעלות על הדירה ולמנוע צפיפות דיור

מאת: בן אביטל

מחלוצים לפולשים – הבית במקור חיים, שלושה דורות שהמדינה התייחסה אליהם כ"פולשים"

מבית נכסי נפקדים במקור חיים בירושלים פונה לאחרונה דייר צעיר, לאחר יותר מעשר שנות דיון משפטי בעניין מגוריו, ונזרק לרחוב. בבית זה נולד וגדל. בבית זה שיכנה הסוכנות את סבו עם משפחתו מרובת הילדים. סבו נדרש גם הוא להסתלק משם משום שנחשב "פולש". מכתב הסב מנע את סילוק המשפחה מהבית

לקריאה נוספת

הדור הראשון, משפחת אהרן, ניצל ממעמד של "פולש" לאחר המכתב ששלח אהרן למפקח על נכסי נפקדים. עמידר חתמה עמו של חוזה שכירות דיור ציבורי.

אבל את זכות הבעלות שממנה נהנו משפחות רבות בנכסי נפקדים, לא מימשה משפחתו של אהרן. במשך כל השנים בהן התגוררו אהרן ומשפחתו בנכס, הם ביקשו להעביר אותו לבעלותם. העברת הבעלות הייתה מאפשרת להם להתאים את הדירה לצרכי המשפחה מרובת הילדים, ולשפר את איכות חייהם. בשנים אלו הועברו נכסי נפקדים רבים לבעלות הדיירים שישבו בהן. הנוהל של מכירת נכסים של רשות הפיתוח- מ-1960 איפשר זאת. משפחת אהרן לא ידעה שבאותה שנה בה חתמה עמה עמידר על חוזה שכירות, ב-1960, נוהל מכירת הנכסים יצר הזדמנות לדיירים לרכוש את נכסם. אף גורם לא הביא מידע חשוב זה לידיעתם. משפחות רבות בירושלים הסדירו את בעלותם בנכס הנפקדים בו התגוררו. משפחת אהרן מרובת הילדים לא זכתה לעזרה בייעוץ שיכול הייה לאפשר לה לרכוש את הנכס בו התגוררה.

במרץ 1981 שוב הגישה עמידר עתירה נגד אהרן על כניסה לדירה צמודה בגודל של 22.80 מ"ר באופן לא חוקי. לאהרן לא היה יד בדבר, בנו היה זה שפלש לדירה. במכתב של הבן של אהרן, למנהל עמידר דאז, אברהם שפירא, ב-6.7.1981, הוא ציין כי הוא היה זה שעבר להתגורר בנכס הזה, הצמוד לבית הוריו מזה 7 שנים, עקב הצפיפות הנוראה הקיימת בבית הוריו בדירה הצמודה לדירה זו. הוא ביקש לאפשר לו להתגורר בנכס ולשלם עליו שכירות לפי חוזה.

הנה נוסח הבקשה ששלח הבן למנהל חברת עמידר:

לכבוד

חברת עמידר

לידי מר שפירא אברהם

מנהל הסניף

ירושלים

הנדון: דירת חדר במקור חיים, רחוב ססס מספר ססס, גוש ססס, חלקה ססס, ירושלים

הנני מתגורר בדירה הנ"ל זה תקופה של 7 שנים וזאת ללא חוזה עם חברתכם ועקב הצפיפות הנוראה הקיימת אצל הורי בדירה שצמודה לדירה הנ"ל.

לאור הנ"ל ועקב הצפיפות הנוראה, הנני מחזיק בחדר האמור תקופה של 7 שנים ואני מבקש להגיע עם עמידר להסדר לתשלום דמי-מפתח ולערוך לי חוזה שכירות, כפי שנעשה על-ידכם עם כל האנשים שהחזיקו במושכר ללא חוזה במצב של הסדר פלישה.

בברכה,

סססס. סססס רחוב סססס מספר סססס

בשולי המכתב בכתב יד נכתבו הערות: "10 נפשות אצל ההורים, חוק צפיפות דיור ….." הערות אלה חושפות את הבנת הבעיה של הבן שפלש לדירה סמוכה, שהייתה בגודל של 22.8 מ"ר בלבד. במשפחת אהרן הצטופפו 10 נפשות, מה שהקשה על החיים בדירת האב. קיים חוק צפיפות דיור שיכול היה לסייע למשפחה ולפתור את בעיית המגורים בצפיפות. אך עמידר לא נטתה חסד למשפחה.

באותה תקופה, עמידר הגיעה להסדר עם משפחות שפלשו לנכסי נפקדים, וערכה עמם חוזה. בקשת הבן לא הייתה יוצאת דופן לאור מצב הדיור אז. עמידר יכולה הייתה להסדיר את מעמד הבן בדירה.

אבל מכתב התשובה ששלחה עמידר לא חשף שום מידה של אמפטיה למצב הצפיפות הקשה בדירת האב ושום רצון לנסות להקל עליה על-ידי הסדרת מעמד הבן בדירה שאליה פלש.

במכתב התשובה (15.9.81) כתב מנהל סניף עמידר:

"בתשובה למכתבך הנ"ל הרינו להודיעך כי בקשתך הובאה לדיון בוועדה המוסמכת לכך במשרדנו, אשר החליטה כי לא ניתן להיענות לבקשתך.

אי לכך, עליך לפנות המושכר ולהחזירו לרשותנו, כשהוא פנוי מכל חפץ תוך עשרה ימים מיום מכתבנו זה, אחרת נאלץ להמשיך בתביעה הקיימת נגדכם."

למרות דרישת עמידר לפינוי הדירה שאליה פלש הבן, עמידר לא הפעילה סמכותה ולא פינתה אותו מהדירה. כך היה מ-1981 עד שנת 2005. במשך 24  שנים התגורר בנו של אהרן בדירה מבלי שהוסדר מעמדו בה והוא נחשב פולש.

ב-2005 שוב החלה עמידר בהליכים משפטיים נגד בנו של אהרן.

לאחר שהוא נפטר, המשיך בנו, הנכד של אהרן, שנולד ב-1985, להתגורר בדירה. הנכד הצעיר היה זה שספג את היד הקשה של עמידר, לאחר ש-24 שנים נמנעה מלהפעיל סמכותה על אביו או להסדיר את מעמדו בדירה. גם הדור השלישי זכה בעל כורחו למעמד של "פולש".

בן אביטל הוא הנכד, והוא מספר בגוף שלישי את סיפור משפחתו המתחיל  בקורות הסב אהרן טובול

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

  1. שלי :

    עקירת אנשים מביתם - בושה!!!

    לא יעלה על הדעת שעמידר תתיחס לאנשים בצורה כזו מזעזעת וחסרת אנושיות. הבעיה מתחילה עמוק יותר – ביחס של המדינה כלפי אלו שלא מתקוממים מספיק. הגיע הזמן להביא לשינוי מערכתי.

  2. טל לוי :

    מסכימה איתך

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.