מזעור נזקים

הממשלה אישרה שיפור הפעולה של מיקור החוץ בשירותים החברתיים. 70% משירותי הרווחה מופעלים על ידי מיקור חוץ, והביקורת הציבורית  מצטברת. השר חיים כץ ל'דבר ראשון': "כשהגעתי למשרד הרווחה מצאתי לצערי שרוב שירותיו מופרטים", אך לא השיב לשאלה האם יפעל להחזרת שירותים מופרטים לידי המדינה

מאת: טל כרמון

הממשלה אישרה היום (ראשון) את ההמלצות לייעול ושיפור איכות השירותים החברתיים שניתנים במיקור חוץ. היקף מיקור החוץ עומד כיום על למעלה מ-9 מיליארד ש"ח בשנה, ואלו ניתנים לאוכלוסיית הרגישות ביותר – ילדים בסיכון, תשושי נפש, בעלי צרכים מיוחדים, ועוד. במסגרת המהלך יוגדרו סטנדרטים ותוצאות לשירות, יעוגנו מנגנוני תגמול וסנקציות על בסיס ביצועים, יפורסמו דוחות בקרה על שירותים מוסדיים, תתקיים היוועצות עם מקבלי ומפעילי השירותים לפני יציאה למכרז חדש ותוגדל התחרות על ידי עידוד כניסת מפעילי שירות חדשים. צעדים אלו ונוספים, יביאו לשיפור באיכות השירותים לטובת אזרחים רבים במדינה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "הדבר הזה הועלה כנושא מרכזי גם בוועדת טרכטנברג, והיום אנחנו מיישמים זאת. אנחנו נדאג לכך שהמכרזים לשירותים חברתיים של מדינת ישראל לאזרחי ישראל יתמקדו בתוצאה טובה יותר לאזרח – האזרח במרכז"

מדובר למעשה ביישום החלטת הממשלה שהתקבלה בספטמבר 2014, לשיפור אופני הפעולה של מיקור החוץ בשירותים החברתיים. בהחלטה תומכים השרים העומדים בראשם של המשרדים החברתיים: שר העבודה והרווחה חיים כץ (הליכוד), שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה), שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי), ושר האוצר משה כחלון (כולנו).

לפי נתוני המשרדים השונים ישנם כ-2,000 מפעילים של שירותים בסכום של כ-9.3 מיליארד ש"ח. בתהליך של מספר שנים הפריטה המדינה את מרבית שירותי הרווחה בישראל ועל פי נתוני הלמ"ס כ-70% מאותם שירותים מופעלים על ידי מיקור חוץ. על פי הדוח, חלקה של המדינה בשירותי הרווחה המוענקים בישראל הוא נמוך, ועומד על פחות מ-30%. עמותות אחראיות על 40% משירותי הרווחה בישראל וגופים עסקיים אחראיים על 30% מהשירותים הנותרים. למעשה, ההמלצות שהממשלה תאשר היום הן מעין הודאה במצב ומזעור נזקים לאחר שנים של הפרטה.

מטרת ההחלטה היא להביא לשיפור באיכות השירותים החברתיים הניתנים במיקור חוץ, על ידי חיזוק השליטה והניהול של משרדי הממשלה, תוך ייעול ושיפור רכישת והפעלת השירותים, ועל ידי חיזוק מערך הפיקוח והבקרה על השירותים במיקור חוץ בכדי להבטיח שירות איכותי, הפחתת הנטל הבירוקרטי ובתוך כך הפחתת נטל המימון על מפעילי השירותים, כדי לאפשר להם להתמקד באיכות השירות. אחד הסעיפים בהחלטה מתייחס לכך שהחלטת הממשלה בעניין הפחתת הנטל הרגולטורי לא תחול על הרגולציה בתחומי השירותים החברתיים.

כחלק מההחלטה יוקם צוות שיגבש מדריך לניהול תהליך מיקור החוץ של שירותים חברתיים שיכלול סטנדרטים לשירות ויצירת משטר של תגמולים וסנקציות. בנוסף, מתוך הכרה בחשיבות הרציפות תתאפשר התקשרות של עד חמש שנים לשירותים אינטנסיביים (24 שעות, שבעה ימים בשבוע) ושירותים בהיקפים כלכליים גדולים (מעל 200 מיליון ש"ח בשנה).

"כשהגעתי למשרד הרווחה מצאתי לצערי שרוב שירותיו מופרטים." מסר שר העבודה והרווחה חיים כץ ל'דבר ראשון' והוסיף: "אני מברך על כך שאנחנו נהיה החלוצים שינהלו פיילוט לבחינת נחיצות ההפרטה ונפעל בהתאם למסקנות לייעול המערכת כשהדגש הוא השירות לאזרח. במקביל, אנו יוצאים למהלך ליצירת אחידות ברמת הפיקוח על כל נותני השירותים, כשהמטרה היא לבחון את ניצול המשאבים שאנו משקיעים במסגרות המופרטות."

השר הוסיף כי "עד כה לא הייתה אחידות בקריטריונים של הבדיקה. בכדי לשפר את איכות השירות, אנו נצייד את המפקחים בהנחיות ארציות ואחידות שיגדירו בדיוק מה צריך לבדוק בכל מסגרת". השר לא התייחס לשאלה האם הוא יפעל להחזיר שירותים מופרטים לידי המדינה.

להמשך קריאה ב"דבר ראשון"

Tags: , , ,

Leave a Reply