postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ישיבת הסדר של גרעין תורני התנחלה ביפו הערבית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ישיבת הסדר של גרעין תורני התנחלה ביפו הערבית

נושאים זכויות אדם, עלו ברשת ב 25.08.16 1:02

מאמרו של עבד אבו שחאדה ב"העוקץ", המתאר התנחלות בשכונה ערבית ביפו של ישיבת הסדר בשם "ישיבת משה" של גרעין תורני בראשות הרב אליהו מאלי שנמנה עם ישיבת "עטרת כוהנים"

כבר שלושה שבועות שיפו סוערת בשל כניסתה של ישיבת הסדר לתוך שכונת הערקטנגי, שכונה עתיקה ושקטה שרוב תושביה ערבים. בית מספר 15 ברחוב הראשי ציונה תג׳ר נמצא כבר תקופה בשיפוצים, אולם איש לא ידע לשם איזו מטרה. לפתע, ממש בן לילה, התברר שהבית הפך אכסניה ל״ישיבת משה״ – ישיבת הסדר של הגרעין התורני. המהפך כלל בין היתר חלוקה מחדש של חלל הבית על מנת שיתאים לעשרות חבר׳ה שנראה להם הגיוני לחלוטין להסתובב ברחובות, בין אוכלוסייה אזרחית, עם רובי סער.

במשך ארבע השנים האחרונות נערכו במקום שיפוצים מאסיביים, על אף שמדובר במבנה למגורים בלבד, שנמצא תחת הקטגוריה של שימור מחמיר. העירייה לא ביצעה הליך תקני לשינוי ייעוד, ותושבי השכונה שלא היו מודעים למהלך לא יכלו להתנגד, כחוק. מעבר לפגיעה בתשתיות, הבעיה המרכזית היא שמדובר באוכלוסייה  ששמה לעצמה למטרה להתנחל בלב השכונות הערביות – ״ישיבת משה״ בראשותו של הרב אליהו מאלי אשר נמנה עם ישיבת "עטרת כוהנים" בירושלים – ואשר רואה את פעילותו ביפו כבניית מוקד אסטרטגי להשפעה מן המרכז לשינוי תודעתי שבעתיד יוליד תמיכה בהריסת מסגד אל אקצה למען הקמת בית המקדש. כך אמר לקובי בן שמעון בראיון בוואלה: "בניית התודעה הלאומית זה תהליך הדרגתי ואטי", הוא אומר, "ועד שאתה מגיע לכך שהעם כולו איתך, אתה לא עושה את זה בלי שאתה יורד לתל אביב. אין מה לעשות. אם תמשיך להסתגר בירושלים ובהתנחלויות ולדבר גבוהה-גבוהה, זה לא יעזור לך כלום. אתה תישאר בשלך והם יישארו בשלהם, אין את הקשר, ההשתנות הכללית במרחבי העם והתודעה של העם. יש לנו בעיה".

פעילים אסלאמיים עמדו והבהירו בערבית ובעברית שהמאבק מבחינתם אינו מאבק דתי, אלא מאבק נגד כוח אלים בעל סימנים פשיסטיים ששם לעצמו מטרה לפגוע בכולם. מאבק שדורש איחוד כוחות והתעלות על אי-ההסכמות, מכיוון שהסכנה הנשקפת לא פוסחת על אף אחד מהחברה. אחד הפעילים המרכזים אף הרחיב: ״אין לנו שום בעיה עם בתי תפילה ומתוך אמונה אנו מאמינים שעלינו לכבד כל בית תפילה בין אם זה בית כנסת, כנסייה או מסגד. הבעיה היא באידיאולוגיה שמניעה את אותם פולשים המבוססת על ביטול האחר״.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    "הנה אזהרה עבורכם מ"הלוזרים" שנשארו בעיר – ליברמן ודרעי ממשיכים וימשיכו לנשוף בעורפכם בכל אשר תלכו, אלא אם נסתם מעבר לים. להזכירכם גם יבנאל כבר נפלה והדוגמאות עוד רבות".
    http://www.blacklabor.org/?p=53157#comment-510781

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.