מה עדיף, שמירה על עקרונות או כסף? סיפורו של אחיקם בן ארצי חושף השחיתות

בן ארצי חשף שחיתות הנוגעת לשיטת דלת המסתובבת של מפקחים ומפוקחים על המגזר הבנקאי בארה"ב. הוא פוטר, אך לאחר זמן הוצע לו פרס. הוא סרב לקבל את הפרס. התנהלותו מעלה את הדילמה: מה עדיף, שמירה על עקרונות או כסף?

מאת: נטע חוצן

מי אתה אחיקם בן-ארצי?

ציוני או אנטי-ציוני? ילד טוב ירושלים, חנון פראייר? או אולי אדם משכמו ומעלה? ואולי חלילה עוד סמולן בוגד?

גילוי נאות – סטריאוטיפים שבורים שקשה לאחותם – אהובים עלי במיוחד וגורמים לי הנאה מרובה. הבלבול שהם יוצרים והמאמץ  לאנוס עליהם תיוג "מסודר" שאינו פורע את השלווה – ממש משעשע אותי. זהו המקום שבו העבודה הפוליטית מתחילה באמת.

מי שלא ראה את הראיון של מתן חודורוב עם אחיקם בן-ארצי (ערוץ 10  23.8.16 ), כדאי שיחוש למצוא אותו ולצפות בו. המרואיין – צעיר נאה כחול עיניים חשף שחיתות בבנק גדול בניו-יורק, פוטר והתקשה במשך זמן למצוא עבודה עד שחזר לארץ והשתלב בחברת מחשבים. הרשות האמריקאית לניירות ערך החליטה, אחרי שנים מספר, להעניק לו פרס בן שש ספרות על החשיפה, ולמרות שעבר תקופה כלכלית קשה הוא מסרב לקבל את הפרס. "אני מאמין שכל האנשים סביבי – חברים משפחה היו נוהגים כמוני. רוב הישראלים היו נוהגים כמוני. כמו מלי מחולון שמצאה את הארנק שאיבדתי בשוק הכרמל ותוך שעתיים התקשרה אלי להודיע שמצאה אותו. היא סירבה להזדהות בשמה המלא ולקבל מתנה כתודה. מלי היא רוב הישראלים. בראיון לדה-מרקר הוא מפרט  את הסיבה לסירובו לקחת את הכסף, בטענה שהפרס הוא חלק מהשחיתות יותר משהוא פרס על  המלחמה בה. מומלץ לקרוא את הראיון שבו נפרשת השחיתות במהלך הטיפול בשחיתות שנחשפה. למעלה אף אחד לא נפגע. רק הקטנים משלמים.

אז מיהו אחיקם ארצי שמדבר בשם הישראלים? עוד ישראלי שעבר  לניו-יורק כדי לעשות כסף בוול סטריט? או אולי אדם משכמו ומעלה שהכסף לא עיוור את עיניו והוא מציג בפנינו סטנדרט שראוי לאמץ? אולי הוא הישראלי היפה שמאיר בעולם את שמה של ישראל, מן סוג של "שובר שתיקה" שלא  מוכן להקריב את יושרתו האישית על מזבח הכסף והנוחיות? האם אפשר בכלל להאמין לו שלא ייקח את הכסף? אולי הוא סתם רודף פרסומת?

מאיזה משפחה מגיע היצור המוזר הזה, שכמעט בכוח מנסים לשכנע אותו שעליו לקחת את הכסף והוא ממשיך ודוחה בעקשנות את כל הטיעונים?

האח המדובר – "המתמטיקאי ד"ר אחיקם (אריק) בן ארצי – האחיין של שרה נתניהו וחושף השחיתות בדויטשה בנק – מסרב לקבל פרס: "לא אהיה שותף לבזיזת אותם האנשים שעליהם הייתי אמור להגן".

אח שני – פרשת בן ארצי. "הפרשה החלה לפני ארבע שנים, כאשר בן-ארצי, אחיינה של שרה נתניהו, עמד לפני גיוס ועתר לבג"ץ בבקשה להכיר בו כסרבן מצפון ולשחררו משירות. שופטי בג"ץ לא מצאו לנכון להתערב בהחלטת צה"ל וקבעו כי אין מניעה לגייסו כחייל מן השורה".

האם, עפרה בן-ארצי – "בין 19 הפעילים החתומים על המכתב שנשלח ללהקת פיקסיז נמצאים, פרט לברקן וברונשטיין, גם אנשים כמו, עפרה בן ארצי (גיסתו של בנימין נתניהו).

האב ושני הבנים –  "המאבק המתנהל בימים אלו סביב תוכנית ההתנתקות מציג את מה שידוע זה מכבר בארץ ובעולם: את דפוסי האלימות, הרשעות, השנאה ורמיסת החוק ברגלי הימין הדתי, ומנגד, את העיוורון ההיסטורי והפחדנות האידיאולוגית של רובו הגדול של מה שקרוי "השמאל", ואשר אנחנו מעדיפים לכנותו "הגוש החילוני"".

""אהה. תגידו ככה. מהתחלה ידענו שמשהו כאן לא בסדר, אבל עכשיו הכל משתבץ בול. האמא סובלת ממחלת השנאה העצמית, בוגדת שקוראת להחרים את ישראל. האח פוסט-ציוני שלא נאה לו להתלכלך במארבים ונהיה יעני "מצפוני", האבא חושב כמוהם והאחיקם הזה אנטישמי בלי בושה. כשהוא אומר שרוב הישראלים ינהגו כמוהו, מה, הוא לא יודע שישראלים לא פראיירים? שידבר בשם עצמו. מציג עצמו קדוש האנטישמי הזה, כאילו אנחנו כולנו טורפים כסף? יכול היה לקחת את הכסף ולהקים כאן קרן למען סטודנטים, עניי עירך קודמים. מי משאיר את הכסף לגויים האלה שהוא בעצמו קורא להם פושעים? מה המשחק שלו, בא לחנך אותנו? מי נתן למתנשא הנפוח הזה לדבר בשם מלי מחולון? האיש הזה שתול  שחזר לכאן כי אף אחד לא רצה להסתכל עליו בחו"ל.""

הקטע המצוטט למעלה הוא מדומיין. לא הסתמכתי על תגוביות שלא קראתי כי רציתי להשאיר את הראש נקי. אבל התגובות האלה צפויות ומוכרות – רובנו נתקשה להאמין לאחיקם כי פשפוש בתוך עצמנו יגלה שאין לנו משאבים פנימיים לעשות כמעשהו. רוב החברה הישראלית משועבדת למשכנתאות כי מכריחים אותנו להיות בעלי דירה משועבדת לרווחי הבנקים. רובנו חיים ממסגרות אשראי ממוחזרות כדי לגמור את החודש, וכך אנחנו משמנים את הגלגלים במנועי הצמיחה. 

השעבוד החיצוני הוא גם שעבוד פנימי. אנחנו לא יכולים למצוא בתוכנו את החופש ואת המשאבים הנפשיים לחשוף שחיתות או לדחות שלושה מליון דולר. נדמה לנו שהמיליונים היו משחררים אותנו. רק נדמה. השעבוד הזה מדכא גם את החופש לחשוב – אנחנו הופכים לעדר מסתגר מסוכסך בתוך עצמו במאבק על הפירורים שמושלכים לעברנו – כאילו לא אנחנו ייצרנו את הפירורים מלכתחילה וכאילו לא אנחנו לוקחים הלוואות בריבית נשך כדי לצרוך אותם בחזרה.

והנה נדחף לתוך הפרצוף שלנו הטיפוס הזה שבלי למצמץ מעדיף את החופש שלו ואת העקרונות שלו על  פני הכסף. כמה קל לראות בו עוכר שגם דורש זכויות אדם לפלסטינים. כמה קשה להתמודד עם האתגר המעצבן שהוא מציב – לא רק נאה דורש אלא גם  נאה מקיים. האיש הזה, ראוי שנקשיב לו היטב. לא רק שחיתות בבנק אחד הוא חשף, אלא שיטה שלמה שבה מגולגל הכסף בין הבנקים לבין הרגולטורים. המושחתים מקודמים למעלה ומקבלים בונוסים והחוסך הקטן מסתפר.

Tags: , , ,

10 Responses to “מה עדיף, שמירה על עקרונות או כסף? סיפורו של אחיקם בן ארצי חושף השחיתות”

 1. פוקסי הגיב:

  תודה על הפוסט המענין . יש פה דרמה קצת מוגזמת עם כל הכבוד . ברור שהוא עצמו ( חושף השחיתות ) אדם אציל נפש . אבל , מי בדיוק אלו שכותב הפוסט מכנה :אנו הישראלים , או סטנדרט שראוי לאמץ ?

  אולי ברמה האישית אכן , נכונים הדברים , לא כל אחד ינהג כמוהו , ברור כשמש ! אבל , יש פה בארץ הגנה על חושפי שחיתויות . יש פה עידוד לחשיפת שחיתויות . יש פה הרבה מאוד עמותות שעוסקות בכך ללא ליאות ממש . אנו לא ממש רחוקים , בכלל לא . אבל , סבוך מאוד ….

  אפשר להגיע ל- " חוק הגנה על עובדים (חשיפת עבירות ופגיעה בטוהר המידות או במינהל התקין), תשנ"ז- 1997 , לסעיף 2 למשל , הנה כאן :

  https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/092_001.htm

  גם להנחיות מבקר המדינה בנושא , כאן :

  http://www.mevaker.gov.il/he/Ombudsman/NTZAbout/Pages/NTZDefense.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1

  בהמשך אולי אדחוף לא מעט מקרים , של חושפי שחיתויות , ללא מורא ….

  תודה

 2. נטע הגיב:

  לפוקסי
  תמצא את הראיון עם נתן חודורוב ותראה שאחיקם בן-ארצי חוזר מספר פעמים על כך שלדעתו רוב הישראלים ינהגו כמוהו. זה לא כותב הפוסט שמכנה….

  בקשר לחוק בישראל – בראיון עם בן-ארצי בדה-מרקר הוא חושף איך בארה"ב נעקף החוק ברגל גסה ושהפרס שהציעו לו הוא בעצם דמי שתיקה. לכן הוא פרסם בוול סטריט ג'ורנל מכתב בו הוא מסביר את מניעיו. כלומר – חוק בעצמו הוא תנאי הכרחי לא מספיק.

  רפי רותם שחשף שחיתות ברשות המיסים חי בחוסר כל. כי רשות המיסים זה לא תנובה.

  ברמה האישית הרבה יותר אנשים היו אולי חושפים שחיתויות, אבל כשיש לך משכנתא, והלוואה על האוטו ומסגרת אשראי שבלעדיה אינך יכול לצרוך ולהניע את גלגלי הכלכלה – גם הגנת החוק לא תמיד מספיקה.

  בקיצור – צר לי על ריבוי הקישורים אבל כדאי לקרוא אותם בכל זאת. התמונה מתבהרת יותר וכך גם הדרמה.

  בן-ארצי בעצמו חושב שבישראל המצב פחות גרוע – נקווה שהוא צודק.
  אבל השתלשלות העניינים מסביב להולילנד וכל מה שנחשף שם מלמד שבקנה מידה ישראלי – אין לנו "במה להתבייש".
  בהזדמנות זו כדאי להזכיר שרוב הסיכויים שאולמרט לא היה נכנס לכלא לולא שולה זקן ששנים שכבה בשבילו על הגדר, הבינה שאין לה יותר מה להרוויח מזה – רק להפסיד. ולולא מאכער אחד חולה שהחליט יום אחד לפתוח את הפה.

  ובקשר לאצילות הנפש – בוא נחכה קצת, נראה איך יתגלגלו התגובות.
  לדעתי התקשורת תמית את הסיפור הזה, שיש בו דווקא כל המרכיבים לדרמה טובה.
  בינינו – אף אחד לא יודע איך מדברים על הסיפור הזה נניח במוסכים של אגד ודן.

  ודווקא זה מה שמעניין אותי.

 3. פוקסי הגיב:

  נטע ,

  טוב , אולי כתבת זאת קצת באגב אורחא , אבל כתבת לגבי סטנדרטים שעל הישראלים לאמץ .

  אני לא סתם הגבתי על כך .בלי קשר אלייך ולפוסט , ישנה תפיסה פרובנציאלית מאוד , זו המיחסת לכל מעשה מימשלי ישראלי : " ישראבלוף " . התפיסה הזו מאוד מוגזמת , ומייצרת השחתה ציבורית כללית . ואכן , הבאת דוגמאות מאוד נכונות :

  שולה זקן , אולמרט , וכמובן : קצב , חיים רמון בזמנו , אריה דרעי , אריק שרון והאי היוני , הבן שלו כמובן , הירשנזון , אביגדור קהלני ,תקצר היריעה ממש …. חלקם הואשמו ונענשו , חלקם לאיו …אבל עצם הנחרצות .

  הפרקליטות , נלחמת בשחיתות , הדירוג של ישראל מאוד גבוה בהקשר זה ב – oecd . לבג"ץ עותרים כל מיני עותרים ציבוריים , ללא הרף . עדיין התפיסה הינה גורפת מאוד :

  העסק מושחת מן הראש ועד הזנב …… אז קצת איזנתי באמת .

  אעיין בלינקים באמת , כי לא הבנתי , מה הקשר בין סירוב לקבל הפרס הכספי , לבין הטיעון שבכך הוא יתמוך בשחיתות למעשה ( אם יקבל הפרס ) .

  תודה

 4. נטע הגיב:

  די מדהים איך הפרקטיקה של השוק החופשי הדגימה ב- 2008 את הניתוח של מרקס.
  העולם נמצא כל הזמן בתנועה. מרקס המקורי דורש הרבה התאמות ותיקונים, בדיוק כמו אדם סמית' עבור הקפיטליסטים.
  אבל ראה זה פלא – מפולת הסאב-פריים כאילו תוכננה ע"י מישהו שקרא את הקפיטל והחליט לבדוק אם מרקס צודק.

  אחת התוצאות של ה"ניסוי הזה" מתוארת במדויק ע"י ד"ר אחיקם בן ארצי.

  אבל כמה אנשים שמעו עליו?
  הוא לא מוכן כנראה ומן הסתם בצדק, להפוך לאייטם תקשורתי. פרסם את דברין בארה"ב ובדה-מרקר והסכים להתראיין אצל מתן חודורוב והלך לעניניו.

  אבל התקשורת הרי לא מוכרחה את שיתוף הפעולה שלו כדי לשים את הסיפור בפרונט.
  היא לא עושה את זה.

  יש כאן על פניו תבשיל אהוב מאוד על התקשורת – והיא שותקת.
  והיא יודעת למה – כי איננה יודעת מה לעשות עם הנון-סטראוטיפ המסוים הזה. יציגו אותו באור חיובי – אוי, הוריו תומכים בחרם בישראל ואחיו סרבן גיוס.
  ואת מה שהסביר בדה-מרקר, אולי זה בכל זאת חשוב בלי קשר לאיש?? למה לעייף את הציבור.

  השורה התחתונה – תמונת הפיננסים בעולם הולכת ומסתבכת ככל שהיא נחשפת. מי רוצה להתעסק עם זה?
  צבי כסה http://on-the-left-side.org.il/?s=%D7%A6%D7%91%D7%99+%D7%9B%D7%A1%D7%94+%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%AA+%D7%94%D7%A4%D7%99%D7%A0%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%9D+%D7%91%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%9D

  השא

 5. פוקסי הגיב:

  למערכת " עבודה שחורה " :

  תגובה שלי , עם לינק , לא עלתה פעמיים . לא לראשונה , וכנראה בגלל לינקים בתגובה . הואילו לברר ( בעיקרון , ולגופה של התגובה המדוברת כמובן ) .

  תודה

 6. מערכת עבודה שחורה הגיב:

  פוקסי,
  בדקתי. אין תגובות שלך שצריך לאשר במערכת. נא שלח את התגובה שוב לאחר שתדלל את הקישורים. אפשר לפזר קישורים בין כמה תגובות, ואז התגובות ייקלטו.

 7. פוקסי הגיב:

  למערכת עבודה שחורה :

  תודה על התגובה והבדיקה . אלא , שזה היה רק לינק אחד בלבד . אז מנסה לינק ממקום אחר , באותו הנושא ( חושף שחיתויות מקבל תגמול 20 מליון דולר , על פעילות תאגיד מונסנטו ) כאן :

  http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-08-30/ex-monsanto-employee-recieved-22-million-from-sec-lawyer-says

  תודה

 8. פוקסי הגיב:

  רק תיקון טעות בתגובתי לעי"ל ( חושף שחיתויות , תאגיד מונסנטו ):

  עסקינן ב -22 מליון דולר , ולא : 20 מליון ( ביננו , מה כבר ההבדל , זוטי דברים … )

  תודה

 9. נטע הגיב:

  שמונת האנשים האלה מחזיקים בהון ששווה לזה של מחצית מאוכלוסיית כדור הארץ – כך קובע דו"ח של ארגון אוקספם שפורסם בפורום דאבוס
  http://rotter.net/forum/scoops1/375770.shtml?utm_source=finance.sponser.co.il&utm_medium=ticker

  https://www.buzzfeed.com/jamesball/these-8-men-own-as-much-wealth-as-half-the-world?utm_term=.ihe28GoRD#.xkYDQol5q

 10. החגב עמד יציב הגיב:

  נטע, ראשית יש הרבה מניפולציות במידע הזה ראי כאן:
  https://www.facebook.com/%D7%93%D7%A2%D7%AA-%D7%9E%D7%99%D7%A2%D7%95%D7%98-266806780108495/

  שנית, כיצד את מציעה "לחלק" מחדש את ההון הזה?
  כיצד הוא יילקח מבעליו החוקיים ומי יחליט על חלוקתו?

Leave a Reply