חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גם תקציב 2017-2018 לא חברתי. אינו דואג לאזרחים

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית, רווחה ושירותים חברתיים ב 14.08.16 1:28

בזמן שיש מספיק כסף כדי לקיים הסכם קואליציוני לגבי מימון החטיבה להתיישבות, אין מספיק כסף למימון לביטוח סיעודי ממלכתי. מהתקציב הזה כולנו הולכים להיות יותר עניים, הולכים לשלם יותר לקופת חולים ולביטוח סיעודי, לבתי הספר ה"חינמיים" ובעד שירותי רווחה שיעילותם הולכת ופוחתת

מאת: ק. טוכולסקי 

התקציב "הכי חברתי" של הממשלה "הכי חברתית"

אנשיו של כחלון דואגים להדגיש בכל הזדמנות שהתקציב הנוכחי הוא הכי חברתי, תקציב חברתי של ממשלה חברתית. תכלס אין מה להתווכח איתם, חברתי זה מושג מכובס שנועד לאפשר לאנשים הכי רחוקים משירות ל-99% למעמד הנרמס לתייג את מעשיהם באופן שיתקבל בחברה הישראלית. גם לפיד העביר את התקציב הכי חברתי ושטייניץ לפניו היה חברתי שלא קם כדוגמתו, למעשה מאז סילבן שלום שר האוצר החברתי של ממשלת שרון הראשונה בראשיתה עשור הקודם ועד כחלון, עברה מדינת ישראל תחת שורה ארוכה של שרי אוצר "חברתיים" באמת דאגו לקבוצה קטנה של החברה שלהם ולא לציבור הרחב.

התקציב השנה הוא עוד תקציב שמנסה לבחון את גבולות הסבלנות של החברה הישראלית ברשעותו. חבל רק שמאז הימים בהם רחבעם מלך ישראל הבטיח לעם וייסרו אף יותר מאביו שלמה, עם ישראל אינו ממהר לקרוא את הקריאה שמפחידה את שליטיו המרושעים כבר 3,000 שנה ולא ממהר לאוהליו. שוב הקלות מס לתאגידים וטייקונים שמנסים להסוות בהורדת מס כללית. כן האזרח החציוני א' לא יקבל יותר מכמה שקלים הנחה, והאזרח הממוצע ישלשל לכיסו 30 ₪ בממוצע. זאת  בשעה שהתאגידים, שרק לפני שנתיים תחת כהונתו של עוד שר אוצר חברתי, קבלו הנחה של 90% מס על רווחים "כלואים", ושלשלו לכיסם 33 מיליארדי שקלים, יקבלו עכשיו עוד מאות מיליוני שקלים בהנחות.

מה שכן, היות שאת ההנחה הזו צריך גם לממן, אזרחי ישראל כולם, גם החציונים וגם הממוצעים, יצטרכו לשלם עוד מאות שקלים מדי חודש על הוצאות הולכות וגדלות מכיסם שלהם בתחומי החינוך, הרווחה והבריאות. האזרח הישראלי יצטרך למצוא איך סותמים את החור ההולך ומתרחב ויגלה, שבזמן שיש מספיק כסף כדי לקיים הסכם קואליציוני לגבי מימון החטיבה להתיישבות, אין מספיק כסף למימון הבטחת יהדות התורה לביטוח סיעודי ממלכתי. לא כל הסכם קואליציוני מסתבר צריך לקיים.

בינתיים מסתירים מהציבור את המציאות התקציבית העגומה בעזרת ניפוח פרשת הסלמונלה ביוניליבר וטחינת הנסיך מעל לכל פרופורציה. אבל זה לא מספיק, ולמרקחה הזו של "תקציב חברתי" צריך להוסיף קצת שנאה. דפקנו שוב את החלשים ביותר, נספר להם שדפקנו גם את הקיבוצים והם כבר ישמחו. זה הרציונל מעל פרשת שינוי שיטת החישוב בקיבוצים. בינינו, זה לא משהו שלא ניתן היה לצפות לו עם השינוי מקיבוץ לקיבוץ מופרט, שהוא כבר לא ממש או בדיוק קיבוץ, אבל די ברור למה ממשלה, שנותנת הנחות מס מופרעות לקומת תאגידים וטייקונים, נטפלת לפירורי הכסף שהיא תצליח להפיק משינוי שיטת המיסוי לקיבוץ המתחדש. השמחה לאיד והקשקושים שהמהלך יוצר "צדק חלוקתי". ממשלת הימין יודעת שהישראלי הממוצע יעדיף שיעקרו לו עין אחת ובלבד שהדבר היחיד שחברו יקבל כפול זה עקירה של שתי העיניים.

מהתקציב הזה כולנו הולכים להיות יותר עניים, כולנו הולכים לשלם יותר לקופת חולים ולביטוח סיעודי, בתשלומים הנוספים לבתי הספר ה"חינמיים" שלנו ובעד שירותי רווחה שיעילותם הולכת ופוחתת.

"חברתיים" זה אנשים שדואגים לחברה שלהם, יאיר לפיד דואג לשרי אריסון ונוני מוזס, כחלון דואג ליצחק תשובה, וכך הלאה, לא תמיד רק לחברים אלא גם לכל המעמד החברתי של טייקונים. מי שלא שייך לחבורה הזו של בעלי הון עתק ומשרתיהם התאגידים, נמצא מחוץ לחברה ולא יזכה לכלום.

"חברתיים" הם אנשים שזורקים לנו פירור בזמן שעל השולחן מתנהלת ארוחת שחיתות מהאוכל שלנו ומספרים לנו שככה זה עובד, הפירורים נופלים למטה ומזניקים צמיחה. אנחנו יודעים שזה לא נכון. ה"חברתיים" זה ספין, אשליה גדולה שנועדה לכסות את ערוות הימין ולהסתיר את כישלונותיו בצמצום הפערים בחברה הישראלית ובהעדר ולו כוונה לבנות כאן חברת מופת.

האלטרנטיבה לחברתיים כמו תמיד אחת היא, בחירה במפלגות ובתוכן באנשים בעלי אג'נדה סוציאליסטית/סוציאל-דמוקרטית, אנשים כמו עמיר פרץ, שלי יחימוביץ, סתיו שפיר ויוסי יונה ב"עבודה", אילן גילאון במרצ, איימן עודה, תומא אגברייה סולימאן בחד"ש. ראויה חתירה לאיחוד הכוחות האלו במפלגה אחת. ועד שהנס הזה יקרה, ראוי לתמוך בהם במפלגותיהם כדי שיחזקו את המחנה הזה ויאבקו בחברתיים ובשירות שהם עושים לשלטון ההון. התקציב החדש הוא עוד תקציב גזירה שלא באמת מכסה על ערוות ממשלתו וצריך להילחם בו וב"חברתיים" שתומכים בו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  התקציב הזה מזכיר את תספורת הלוואה וחיסכון....

  רק שמתחת לפריזורה הזאת מסתתרת קרחת ענקית.

 2. החגב עמד יציב :

  המילה "חברתי"-אחת המכוערות בלקסיקון הפוליטי הישראלי העכשווי

  זהו העתיד במתווה שהצעת המשתקף בציטוטה של מרגרט תאצ'ר:
  "Socialist governments traditionally do make a financial mess. They always …run out of other people's money"

  הסוציאליזם הוא רעיון כושל אשר לא עבד מעולם ויצר רק הרס, כפייה, שעבוד, שחיתות אין סופית וסבל אנושי וזה נכון לכלל צורותיו בין הגרסה הבריה"מית או הגרסאות "הרכות" יותר כגון מדינת הרווחה המודרנית אשר מובילה את המערב למשבר חוב ריבוני משמעותי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.