חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אתה/את ואלאור אזריה

נושאים דעות, זכויות אדם ב 2.08.16 0:29

פנייה נוקבת אל הישראלי הנאור שעובר לסדר היום על מעשי רצח והרג. על השלטון המעודד אובדן מעצורים מוסריים ועל התקשורת בהקשר זה המתעלמת מענייני מוסר כאלה. היכן המצפון?

מאת: אולק נצר

ישראלי נאור שלי.  תמונתו של  החייל אלאור אזריה היורה והורג פצוע ששוכב ליד אמבולנס על הכביש היא תמונת ראי שבה אתה יכול לזהות את עצמך.  אתה חי בחברה חופשית, יש לך אמצעי תקשורת שבהם אתה יכול לבטא את דעתך, יש לך הרבה כוח ואמצעים באקדמיה ובמערכת החינוך, יש לך מפלגות וכמה כיסאות בכנסת.

אתה כבר רגיל להסתכל בראי הזה, המשקף את המציאות שבה אתה חי. אתה רואה שם 95% מבני עמך, הסבורים שמה שהם רואים איננו רצח, ואת השלטון המעודד תהליכי אובדן של המעצורים המוסריים במלחמה על שטחים שאינם שלך.

אבל את עצמך אינך רואה!

אינך רואה את עצמך  מזדעק ועושה משהו אז, כאשר ח"כ לימור לבנת אמרה על דוח "בצלם", שגילה מעשי בריונות והתעללות של מתנחלים באוכלוסייה, ואת אזלת היד מצד השלטונות:

"לא קראתי את דו"ח 'בצלם'. אני מרגישה שאם אני אקרא את מה שכותבים שם אני אהיה שותפה לתועבה המוסרית של הארגון הזה.  קשה לי  לקלוט איך יהודים מהווים גייס חמישי בתוך המדינה שלהם. קשה לי  להבין איך יהודים הולכים להלשין על יהודים אחרים" (הארץ10.5.1991).  

אם לא נולדת עדיין או היית קטן ההורים לא סיפרו לך? לא עשו מזה עניין, אז קיבלת אותה אחר כך כשרת החינוך שלך או של ילדיך או של נכדיך. גם לא התרגשת מזה שבעירך, תל אביב, קראו רחוב על שמו של הרב גורן, שגם הוא אמר אז את אותם הדברים על ארגון "בצלם", בתוספת:  "מאחר שהם בוגדיםהם לא נבראו בצלם אלוקים". היום אתה יכול להסתכל באותה תמונת-ראי של אלאור חביב האומה ולהבחין למטה, באותיות הקטנות, שאיש "בצלם" צילם אותה.  אלמלא זה, הרי לא היה קורה כלום.

אתה גם לא רואה את עצמך בראי אז, במקרה אחד בודד בקריירה שלך כאיש-רוח, כאשר התברר שגם חוסר-מצפון יכול להרוג אותך.  היה זה מקרהו של חייל, סטודנט בן 22, שהסתבך בחקירת מותו של פלסטיני מבוגר שמת ממכות לאחר שנעצר. הוא התאבד. לא שהמצפון הציק לו, במכתב שהשאיר אחריו לאחיו הצעיר,  כתב רק:

"כאשר תיקלע לסיטואציות חמורת שבהן תיאלץ להפעיל כוח, תיזכר בכך שלא תקבל גיבוי כחייל פשוט מגורמים היושבים אי שם גבוה במערכת הפוליטית והצבאית(מעריב ו"חדשות", 25.8.1989).

בדיוק כמו אלאור אזריה היום, הרגיש נטוש ונבגד.

כך גם התקשורת כולה, שהמלה "מצפון" לא הוזכרה בכיסוי הנרחב שנתנה לפרשה אפילו פעם אחת. אף לא פעם אחת.  בתמונת הראי, שראית בה אז את עצמך, הופיע העורך העיתונאי של "חדשות" (מקבוצת שוקן), שכתב במכתב גלוי לראש הממשלה:

"איננו יודעים מה מותר ומה אסור […] אדוני ראש הממשלה, חשוב עליהם כאילו היו בניך, בשר מבשרך, זרע מזרעך, ושהם מובלים לעקידה מדי בוקר".

כן, אנחנו אלה המובלים לעקידה! לא עוד יורים ובוכים. מתעללים ומייללים.

אתה גם לא רואה את עצמך בתמונת הראי בה השתקף אותו דבר בדיוק שקרה עכשיו לאלאור אזריה. אזרח אחד, מתנחל בשם שקולניק, רצח בצרור יריות מקרוב שבוי ששכב כפות על הארץ מוקף באנשי ביטחון.  יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, יהושע מצא, קרא לראש הממשלה ולשר המשטרה לברך ולשבח את האזרח שהרג את המחבל (דבר,25.3.1993). –  עברת לסדר-היום ולא עשית מזה עניין בכנסת או בכל מקום ציבורי אחר.

אתה גם לא רואה את עצמך בתמונת הראי אז, כאשר אב בית הדין הצבאי ב"משפט גבעתי" כתב בפסק הדין ("חדשות", 26.5.1989):

"בגופתו של הערבי נמצאו סימני התעללות שנדיר למצוא כמותם…  חלחלה אחזה בנו כאשר שמענו עדים הנמנים עם חיילי הצבא, שהתבוננו במחזה המשפיל של הכאת עצורים כפותים וחסרי ישע והם אדישים למה שעיניהם רואות , ואוטמים אוזניהם משמוע צעקות שבר של המוכים.. בבחינת דמם מותר".

אתה לא התחלחלת אלא נרגעת – יש דין בישראל!  לא עלה על דעתך אז להציע שיכניסו את הדברים האלה ואת הפרשה כולה לספרי הלימוד באזרחות.

ואתה הנאור מסתכל באותה תמונה ועדיין לא עולה בדעתך לנסח ולהפיץ הנחיות לחיילים איך עליהם להתנהג בשטחים כדי להימנע מפשעי מלחמה, כלומר להתייחס אל הפלסטינים שם כאילו היו יהודים, גם פושעים ומתפרעים, אבל יהודים. ואתה מסתכל בתמונת המוני האוהדים של בית"ר ירושלים עם באנר ענקי "אלאור אזריה – כולנו איתך" ועדיין אינך רואה עצמך כמתנגד משטר ואת המשטר כממשלה של בני עוולה. בתמונה הזאת אתה רואה רק אותם – לא את עצמך.

דר' אולק נצר הוא חוקר בפסיכולוגיה פוליטית

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  החיל הוא האקדח.
  מי שיורה באקדח הזה הוא המצוטטטים במאמר וחבריהם, שבחסות המקרופון והמזגן משחררים את הנצרה.

  אנשי בצלם מתעדים, מביאים לפעמים למשפט את האקדח, אבל לא מציעים אלטרנטיבה מעשית שמתבססת על אוסף פעולות יומיומית רצופות, כמו למשל הצעתו של נצר בסוף המאמר.

  לכן סרוב לשרת הוא לדעתי פספוס הזדמנות להיות שם במקום ושם, אם צריך, לסר לפקודה שדגל שחור של אי חוקית מתנוסס מעליה.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לכן סרוב לשרת הוא לדעתי פספוס הזדמנות להיות שם במקום ושם, אם צריך, לסרב לפקודה שדגל שחור של אי חוקיות מתנוסס מעליה.

  !

 3. עפר, חיפה :

  "היורה והורג פצוע ששוכב ליד אמבולנס על הכביש " חח אתהאתה גם קורא את עצמך אדון פסיכולוג? זה מחבל מתועב שבא לרצוח את החיילים והיה חשש סביר שיפעיל גם מטען! יכול להיות ויכוח על תחושת הסכנה שחש אלאור אבל הניסוח שלך כל כך מגוחך שלמה שמישהו יקח אותך ברצינות? אולי תסתכל אתה קודם בראי ? עפר בירן.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ועוד לא אמרנו כלום על הקריאות מהטריבונה הפוליטית לא להוציא מחבלים חיים. הקריאות האלה כאילו לא הדהדו בין שתי האזניים של ה"אלוף" אזריה? ולא מקרה הוא שעורכי הדין שלו לא משתמשים בטיעון הזה - זה יסמן אותו כקרבן שמאלני. מי יתרום לו אז כסף למימון שכרם של עורכי הדין?

  האמבולנס לא היה מתקרב עד כדי המקום שהתקרב אם היה חשש למטען.

  היו מרחיקים את כולם למרחק ביטחון ומזמינים חבלן.

  איך יתכן שחייל שהרגע הגיע ואין לו מושג מה קורה ובשטח מפקדים בכירים ומנוסים ממנו – מחליט פתאום שיש חשש כזה ואחר?

  ועוד לא אמרנו כלום על הקריאות מהטריבונה הפוליטית לא להוציא מחבלים חיים.

  הקריאות האלה כאילו לא הדהדו בין שתי האזניים של ה"אלוף" אזריה.

  פחחחחחח

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.