postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מדוע ארגון "חיים וסביבה" תמך בהרחבת בתי-הזיקוק שתגרום לזיהום נוסף בחיפה?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מדוע ארגון "חיים וסביבה" תמך בהרחבת בתי-הזיקוק שתגרום לזיהום נוסף בחיפה?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 31.07.16 1:16

המועצה הארצית לתכנון ובניה דנה בשבוע שעבר בערר נגד הרחבת בתי-הזיקוק בחיפה. ההרחבה תגדיל את הזיהום בחיפה ותגרום נזק בריאותי לתושבים. נציג ארגון "חיים וסביבה" תמך בהרחבת בתי-הזיקוק. חנה קופרמן מסבירה את הסיבה לתמיכה

ערר "קרקעות הצפון" – מדוע לא מכינים תרחישי פגיעה ישירה לתכנית?

המועצה הארצית לתכנון ולבניה דנה ב-24 במרץ בערר שהגישה אלה נווה נגד תכנית "קרקעות הצפון". עו"ד לירן-שקד המייצגת את הערר בשם הציבור הגישה מסמך המסביר שאי בחינת תרחישי פגיעה ישירה היא חלק מהמדיניות לקדם את התעשייה בכלל ותעשיית הגז בפרט בכל מחיר, גם אם מדובר בסכנה קיומית לאזרחים במדינה מאת: חנה קופרמן

לקריאה נוספת

ארגון הגג "חיים וסביבה" מאגד בתוכו ארגונים ושוחרי סביבה במטרה שניתן להבינה כשמירה על סביבה נקייה מזיהומים לטובת הציבור. למרות מטרה זו, הנציג של הארגון, איתמר בן דוד, שהשתתף בדיוני המועצה הארצית לתכנון ובניה בערר נגד הרחבת בתי-הזיקוק בחיפה, תמך בהרחבת בתי הזיקוק. משתמע מכך שתמך בהגדלת הזיהום במפרץ חיפה, שאינה לטובת בריאות הציבור בחיפה.

ניר גונטז', בעל טור במוסף "הארץ" רצה לראיין את הנציג, איתמר בן דוד, אך הוא סרב להתראיין. במקומו הסכים להתראיין מוסיה רז, המשמש יו"ר הוועד המנהל של ארגון הגג "חיים וסביבה". בראיון, כפי שאני דליה התרשמתי, מוסיה רז התחמק מהסבר מעמיק להתנהלות הנציג.

חנה קופרמן מסבירה מה עומד מאחורי תמיכתו של איתמר בן דוד בהרחבת בתי-הזיקוק ומהתעלמותו מהסכנות לבריאות הציבור. פעילות הארגון לקידום חלופה יבשתית-ימית של מתקני קבלה ממאגר הגז לוויתן מחייבת את הרחבת בתי-הזיקוק.

להלן ההסבר של חנה קופרמן:

איתמר בן דוד הוא ה-ש.ג. – הבעיה הרבה יותר חמורה! לארגוני הסביבה, המאוגדים בארגון הגג "חיים וסביבה" – יש אג'נדה פוליטית אותה  יישם איתמר בן דוד בהצבעות- והיא- להרחיב את בתי הזיקוק לטובת קליטת נפט הקונדנסט שהתגלה במאגרי הגז וזה הסיפור בקצרה:

ארגוני הסביבה תמכו  וקידמו  בהקמת חלופה יבשתית- ימית קרובה  של מתקני הקבלה מלוויתן- מתקנים ימייים במרחק כ- 7 ק"מ בלבד מהחוף – חלופה שמחייבת את הרחבת בתי בזיקוק במפרץ חיפה. הכיצד?

מאגרי הגז שהתגלו לחופי ישראל, מכילים בנוסף לגז הטבעי גם נפט בכמויות מסחריות מסוג קונדנסט- הידוע בעולם בשם "הנפט הלבן"- חומר מזהם ונפיץ ביותר . חבית אחת שלו מזהמת פי 20 ויותר מאשר חבית של נפט שחור.

מאותו הרגע שבו הוחלט להקים את מתקני הקבלה בחלופה הקרובה-  משמעות הדבר שיוכנסו  כמויות אדירות של קונדנסט לאחסון באתרים שנבחרו בעמק חפר ובאזור יקנעם- זכרון יעקב ומשם יוזרמו לזיקוק במפרץ חיפה.

אם היום מזקקים בישראל כ- 80 מיליון חביות קונדנםט בשנה אזי – הכמות הצפויה היא כ- 2 מיליארד חביות- רובן לייצוא- דבר המחייב להרחיב את בתי הזיקוק ולהקים נמל דלק חדש לצורך הייצוא הפטרוכימי- "נמל המפרץ".

ביום שאושרה התכנית להרחבת בתי הזיקוק- אושרה גם תכנית "קרקעות  הצפון" שתאפשר את אחסון הכמויות האדירות של הקונדנסט ותזקיקיו. את תכנית "קרקעות הצפון" קידמו הירוקים של חיפה והקואליציה לבריאות הציבור  בשיתוף עם עיריית חיפה.

את ההתנגדות היחידה כנגד "קרקעות הצפון"-  הגישו אלה נווה אלה ואנוכי- אף ארגון לא הסכים להצטרף.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. דב גרינבלט :

  נא לא להעביר הלאה

  חנה – שמעתי, אבל בבקשה אל תגלי לאף אחד, שגם ולדימיר פוטין מעורב, שווה להעביר לאיזה עיתונאי תחקירן, שיבדוק את זה!

 2. לקסי :

  דב גרינבלט, מנכ"ל החברה להגנת הטבע, אל תתחכם

  עמדות החברה להגנת הטבע במוסדות התכנון, נעשו – בלשון המעטה – לא נכונות.
  כנראה שהחלה"ט לקתה בתסמונת שטוקהולם, נשבתה ומזדהה יותר ויותר עם בעלי העצמה ההונית-שלטונית בחברה הישראלית.
  החלה"ט מתמקדת עכשו במאבק על החופים, אבל נוטשת ומפקירה מאבקים חשובים (בתי הזיקוק, שדה בריר).
  מעניין, שני המאבקים הם נגד האינטרסים של משפחת עופר…

 3. לקסי :

  חנה, זו אינה עמדת "חיים וסביבה"

  קראי את הראיון שקיים ניר גונטז' עם יו"ר "חיים וסביבה" – מוסי רז.
  עובדה לא משמחת היא היותו של סמנכ"ל החברה להגנת הטבע – ניר פפאי – מנכ"ל זמני של "חיים וסביבה" אחרי סיום תפקידו של נאור ירושלמי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.