postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » משרד הבריאות, מנעו חשיפת ילדים לקרינת רדיו בבתי-הספר

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד הבריאות, מנעו חשיפת ילדים לקרינת רדיו בבתי-הספר

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 28.07.16 1:34

תלמידי בתיה"ס חשופים לקרינת רדיו עקב חיבורי Wi-Fi בכיתות ובמסדרונות ושימוש מוגבר בלפ-טופים וטלפונים סלולריים. זאת, על אף עדויות שקלרינה זו עלולה להיות השפעה מסרטנת על ילדים ובניגוד לעיקרון הזהירות המונעת. מכתב ששלחה אם לילדים למדען הראשי של משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו

פרופ' גרוטו שלום רב ושבוע טוב,

שמי עדית אהרון, אם לשלושה ילדים בבית ספר יסודי במרכז הארץ. השלישית עולה לכיתה א' בשנת הלימודים הקרובה.
בשנים האחרונות אני מבריאה מסרטן מוח מסוג גליומה, לאחר ניתוחים וטיפולים. הקשר בין גידולי גליומה לבין חשיפה לקרינת רדיו כבר הוכח במחקרים מדעיים שהאחרון בהם, מחקר אמריקאי שפורסם במאי 2016.
לצערי הנני נאלצת להילחם להגנה על בריאות הילדים, ילדי כולנו, כתוצאה מחשיפתם לקרינת רדיו בבתי הספר, על אף שברמה האישית הפרטית נעשים כל המאמצים למנוע חשיפתם מקרינה זו בכל מקום בו זכות הבחירה נתונה בידינו כהורים, כמו אי רכישת טלפונים סלולריים ואי התקנת WIFI בביתנו. דווקא כאשר נשלחים הילדים לבית הספר, שם הם נחשפים לקרינה זו שנכפת עליהם בחסות המדינה.

כעובדת מדינה, כמוך, עסקתי לאורך שנים בהטבת חיי אזרחי המדינה, אך לאכזבתי, כאמא וכאזרחית במדינת ישראל בה כולנו מקדשים את החיים, מבכים את מתינו בימי זכרון כיום השואה וכיום הזכרון לחללי צה"ל, ימי אבלות על המתים בטרם עת ממחלות או מפגעים שונים וממשיכים להלחם בכל יום מחדש כדי לשרוד בסביבה רוויית סכנות בטחוניות, נוקטים פעולה יום יומית לשמירה על בטיחות בסביבת החיים שלנו ושל ילדינו, שומרים עליהם בחציית כבישים, שומרים עליהם מטביעה בבריכה או בים, עושים מאמצים לשנות ולשפר את הרגלי התזונה לילדינו ולנו על מנת לשמור על בריאות כולנו בטווח הקצר ולטווח הארוך ולעצור את העלייה הנוראית בשיעור החולים במגוון מחלות קשות.

לצד כל אלה ועוד, לתדהמתי אני עדה לזילות פושעת כלפי בריאות הילדים דווקא בתוך בתי הספר, בכל הנוגע לקרינת רדיו בכלל ולהתרת התקנת אנטנות WIFI בתוך כיתות אם ובמסדרונות בכל רחבי בית הספר, אליו זכותנו וחובתנו לשלוח אותם ללמוד מתוקף חוקי חינוך חובה – חינם, בוודאי ללא מחיר בריאותי כלשהו. נראה כי משרד הבריאות אינו עושה דבר כדי להגן על ילדים חסרי ישע, חסרי ידע וחסרי יכולת בחירה ולמנוע חשיפתם (היזומה, על ידי משרד החינוך) לאורך ימים, חודשים ושנים ארוכות לגורם סיכון נוסף, שעולם המדע כולו רועש במחלוקות באשר לפוטנציאל הסיכון הנובע מחשיפה אליו: קרינת רדיו.

ילדי ישראל לכודים בעל כורחם בתווך שבין שני צידי המחלוקת המדעית, כחולדות מעבדה, ללא כל הגנה אמיתית מטעם משרד הבריאות.
עושה רושם כי משרד הבריאות אינו דבק בעקרון הזהירות המונעת, שהוכרז על ידי משרד הבריאות עצמו כעקרון יסוד שאומץ בעקבות התכנסות וועדות מומחים ברחבי העולם ומסקנתן כי בהיעדר מידע מלא ומספק או הסכמה מדעית, אודות נזקים בריאותיים אפשריים כתוצאה מחשיפה לקרינת רדיו, עדיפה זהירות מונעת, על פני שאננות יתר.

אני רוצה להאמין שמשרד הבריאות מעודכן דיו בכל המחקרים והפניות של מדענים מרחבי העולם לארגון הבריאות העולמי בדרישה להחמרת הגדרת רמת הסיכון של קרינת רדיו. כידוע לך, קרינה זו הוגדרה ב-2011 כ"מסרטן אפשרי בבני אדם" (Possibly Carcinogenic) ללא הפרדה בין מקורות הקרינה כסלולר, WIFI ואמצעי קצה אלחוטיים שונים. מדענים מרחבי העולם כיום דורשים להחמיר את ההגדרה ללא פחות מ"מסרטן קרוב לוודאי" ("Probably Carcinogenic"), זאת במיוחד לאחר פרסום מוקדם של ממצאים ממחקר ה-NTP אמריקאי (National Toxicology Program), שפורסם בחודש מאי האחרון (2016) והוכיח קשר בין חשיפת חולדות מעבדה לרמות נמוכות של קרינת רדיו (הרבה מתחת לסף האפקט התרמי) לבין התפתחות סרטן בגידולי מוח מסוגי גליומה וגידולי תאי עצב לב.

כלי למידה אלחוטיים (מחשבים ניידים, טאבלטים וטלפונים "חכמים") עימם הילדים אמורים ללמוד לאורך כל שעות הלימודים בבית הספר, צמודים לגוף התלמידים, לא פחות מטלפון סלולרי הצמוד לראשם (ובעידוד משרד החינוך להצמדתם למכשירים אלה "ללא גבולות הזמן והמקום" בבית הספר ומחוצה לו – במסגרת פרוייקט התקשוב ה"מתקדם" והמועדף).

להזכירך, פרופ' גרוטו, מדובר על חשיפה מוגברת של הילדים כל יום, לאורך שעות, לקרינת רדיו הנפלטת מ30-40 לפטופים/טאבלטים/סמארטפונים ושני משדרי WIFI בתוך כיתה אחת (ובכל הכיתות שסביבה). זוהי חשיפה של ילדים ונוער, שהוגדרו על ידי משרד הבריאות עצמו כ"אוכלוסיה רגישה לפיתוח סרטן בעקבות חשיפה לגורמים מסרטנים".

פרופ' סיגל סדצקי יועצת משרד הבריאות להתוויית מדיניות בנושא קרינה בכלל וקרינת רדיו בפרט, ציינה לאורך השנים האחרונות כי קיימים חשדות לסכנות קרינת רדיו (RF) כמסרטן אפשרי בבני אדם ולכן:
1. אינה ממליצה לחשוף את הילדים לקרינת רדיו בבתי הספר, במיוחד כאשר קיימת חלופה פשוטה, קלה, זולה ואף יעילה יותר לקיום תקשורת (רשת קווית, המתחברת גם למחשב נייד ולטאבלט).

  1. ממליצה שלא להתקין ראוטר של WIFI בחדר בו אנחנו נמצאים הרבה זמן  (ולמרות זאת בתוך כיתות אם בבתי הספר ברחבי ישראל מותקן WIFI ויותר מאחד)
  2. הגדירה קרינת רדיו כמזהם סביבתי, בדיוק כמו רשתות חשמל או גזים הנפלטים מתחבורה.
  3. הכריזה כי אין זה נכון לזהם את הסביבה ולחייב אנשים לחיות עם חשיפות שהם אינם מעוניינים בהן, בגלל אופנה או בגלל טכנולוגיה.

עמדתה גם נכתבה במסמכי עמדה ועל בסיסם נוסחו מסמכי עמדה של משרד הבריאות והחינוך נגד התקנת WIFI בבתי הספר.

נוסף על כל הנ"ל, בעקבות מחקר הNTP פרופ' סדצקי ציינה כי אין לה ספק שארגון הבריאות העולמי יעלה את רמת הסיכון של קרינת רדיו לקטגוריה גבוהה יותר ! (ראיון "חדשות וואלה", 29.5.2016)

גם פרופ' איתן כרם, מנהל האגף לרפואת ילדים, במרכז הרפואי הדסה, ציין ב-31.5.2016 במסמך עמדה אודות מחקר ה- NTP (מצ"ב מסמך) לגבי קשר בין קרינת רדיו וסרטן:
"ידוע היטב כי ילדים רגישים יותר לקרינה מאשר מבוגרים. רבים מהם משתמשים בטלפון סלולרי ובאמצעי תקשורת מקרינים אחרים, יותר מאשר מבוגרים. השפעת קרינה היא השפעה מצטברת ולכך יש השפעה ארוכת טווח על הילד הגדל/מתבגר".

בנייר עמדה של משרד החינוך, מבוסס על עמדת משרד הבריאות ופרופ' סטיליאן גלברג ראש האגף למניעת רעש וקרינה במשרד להגנת הסביבה ("התאמת מערכת החינוך למאה ה-21 – שילוב ציוד תקשורת ומחשבים בבתי הספר השלכות בריאותיות –ובטיחותיות", 2012) נכתב:
"קיימת חובה מוסרית, ערכית ומשפטית של מערכת החינוך והמדינה להגן על בריאות תלמידיה. מחקרים אפידמיולוגיים חלוקים ביניהם לגבי מידת הסיכון הקיימת בחשיפה לקרינה אלקטרומגנטית. הם אף יתקשו להכריע בזמן הקרוב, וייתכן שיכריעו רק כשיצטברו 15-10 שנות חשיפה, כאשר ניתן יהיה לאמוד  תופעות עם זמן חביון או חשיפה ארוכים. על רקע זה נכון לאמץ את עקרון הזהירות המונעת בנושא מערכות מחשב אלחוטיות ולמזער את החשיפה לקרינת Wi-Fi , כפי שאומץ בחוק הקרינה הבלתי מייננת תשס"ו 2006 ובדומה לעקרונות שעליהם התבססו  הנחיות משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה לגבי טלפונים ניידים וטלפונים אלחוטיים.

בנוסף, קיימות דרכים בטוחות ליצירת תקשורת בין מחשבים אשר אינן מצריכות חשיפה לקרינת RF. למשל, שימוש בטכנולוגיה קווית על ידי חיבור ישיר לשקע אינטרנט ייעודי. אימוץ טכנולוגיה קווית על פני אלחוטית ייצר איזון בין הצרכים, התועלות והסכנות הבריאותיות האפשריות מחשיפה לשימוש ב- Wi-Fi ו- WLAN באוכלוסייה בעלת מאפיינים ייחודיים שעליה נכפית חשיפה."

למרות זאת, בכל בתי הספר התקינו ומתקינים WIFI, בכיתות האם ובמסדרונות, היכן שיושבים ילדים ונוער מתפתחים, מכיתות א' ועד יב', אותם ילדים לגביהם מציין משרד הבריאות:
"מומלץ להקפיד במיוחד על כללי הזהירות באוכלוסיית הילדים שהינם באופן כללי, רגישים יותר לפיתוח סרטן בעקבות חשיפה לגורמים מסרטנים. "…בהתחשב ברגישותם הבריאותית, בתוחלת החיים הגבוהה הצפויה באוכלוסיית הצעירים (הכרוכה קרוב לוודאי בצבירת חשיפה משמעותית ובמשך זמן ארוך לפיתוח תחלואה) ובסוגיות אתיות המעורבות בקבלת החלטות באוכלוסיית קטינים, מתחייבת זהירות יתר בקרבם" (אתר משרד הבריאות).

משרד הבריאות בוודאי יודע שנסיונות משרד החינוך לטעון כי הילדים מוגנים, בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה, הופרכו על ידי המשרד להגנת הסביבה ופרופ' סדצקי גם יחד:

כך לגבי בדיקות קרינת RF מלמידה מבוססת תקשורת אלחוטית (WIFI) בבתי הספר – לדברי פרופ' סדצקי הינן חסרות כל משמעות בריאותית, לאור חוסר רלוונטיות התקן המתייחס לאפקט תרמי-אקוטי בלבד ולא מתייחס לרמות חשיפה נמוכות לאורך זמן רב והשפעותיהן הביולוגיות, בראשן התפתחות סרטן אך גם נזקים נוספים.  גם לדברי פרופ גלברג, בדיקות הקרינה הנ"ל לתקשורת מבוססת WIFI בבתי הספר, הינן ביוזמת משרד החינוך בלבד ואינן באחריותו ומתבצעות ללא כל הוראות או הנחיות ספציפיות מטעמו וציין כי WIFI כלל אינו בתחום אחריות המשרד להגנת הסביבה. לעומת זאת, לדבריו מדידות קרינת הWIFI בבתי הספר מתבצעות עד היום בהתאם לנוהל שנועד למדידת קרינת רדיו שמקורה באנטנות חיצוניות-סלולריות, ולא מותאמות כלל לקרינת WIFI. גם הוא המליץ שלא לחשוף את הילדים לקרינת רדיו מיותרת (WIFI) כל עוד יש חלופה אפשרית עדיפה, קרי, תקשורת קווית.

ניסיונות משרד החינוך להמציא בנוסף על בדיקות קרינת WIFI בבתי הספר גם "הצדקה פדגוגית", סותרות את שיטת משרד הבריאות המוצהרת בקבלת החלטות בהסתמך על הוכחות וצבר מחקרים מדעיים, שהרי אין כל הצדקה פדגוגית מוכחת לתועלתה של התקשורת האלחוטית רוויית קרינת רדיו כרשתות WIFI בבתי הספר, ואף להיפך, קיים צבר מחקרים המוכיחים נזקים פדגוגיים, חינוכיים, התפתחותיים, קוגנטיביים, חברתיים ופיזיולוגיים כתוצאה מלמידה צמודת מסכים ובראשם, מחקר הOECD שפורסם בספטמבר 2015.

ואם אכן עסקינן בקבלת החלטות משרד הבריאות על בסיס הוכחות מדעיות וצבר מחקרים מדעיים מספקים באשר לסכנות קרינת רדיו מרשתות WIFI ולמידה צמודת אמצעי תקשורת אלחוטית (טאבלטים/לפטופים/סמארטפונים), הרי שבוודאי אין כל הוכחה מדעית כי חשיפת ילדים לקרינת רדיו בלמידה תחת WIFI בבתי הספר היא בטוחה !

זאת ועד, לדברי פרופ' סדצקי ופרופ' גלברג אין כל בדיקת קרינה שמוכיחה שרמת החשיפה אליה נחשפים הילדים בטוחה ואינה מסכנת את בריאותם. אין גם כל הוכחה מחקרית לתועלת פדגוגית המצדיקה חשיפת ילדים לקרינה המוגדרת כיום כ"מסרטן אפשרי" ופרופ' סדצקי אף ממליצה להעלותה לקטיגוריית רמת סיכון גבוהה יותר.

ובכל מקרה, לו הורי ישראל היו מודעים מספיק, למשל ע"י מסע הסברה ראוי של משרד הבריאות, לסכנות קרינת הרדיו, בוודאי שלא היו מעדיפים תועלת פדגוגית, טובה ככל שתהיה, על סיכון בריאותי לילדיהם.

אני בטוחה שמשרד הבריאות ידאג בקרוב מאוד גם ליידוע הציבור על סכנות קרינת רדיו, בהסברה ובאמצעות סרטונים מסבירי פנים, כפי שדאג באחריות ובאומץ ליידע את הציבור בדף שלם באתר האינטרנט של משרד הבריאות, המזהיר מפני סכנות חומרים מעכבי בעירה במזרוני שינה, בסרטונים לטובת תזונה בריאה ובסרטונים למניעת חשיפת הילדים לחטיפים מלוחים מזיקים כמו גם למשקאות ממותקים ולסוכר בכלל.

לפיכך, פרופ' גרוטו, אשמח לקבל את תשובתך לשאלותיי לשאלות הורים רבים בישראל:
1. מאיזו סיבה ממשיך משרד הבריאות בראשותך, לאפשר קיומו של ניסוי ביולוגי על השפעות קרינת WIFI על ילדי ישראל, למרות המלצות ועמדות פרופ' סדצקי ופרופ' גלברג? על איזה בסיס מדעי משרד הבריאות "לוקח צד" דווקא עם אלו המתעלמים מסכנות קרינת רדיו במחלוקת המדעית העולמית ?

  1. אילו צעדים משמעותיים עושה משרד הבריאות כדי להגן על בריאות ילדיי הלומדים בבית ספר רווי WIFI ולמנוע בכל דרך כל סיכון אפשרי על בריאותם (ברוח עקרון הזהירות המונעת שהצהיר כי דבק בו), לאור מהלכי משרד החינוך והרשויות להחדרת תקשורת אלחוטית לבתי הספר ?
  2. איזה שיקול חשוב יותר למשרד הבריאות מבריאות ילדיי ?
    4. מי במשרד הבריאות נושא באחריות לשיתוף פעולה עם מחדל זה ?כמו כן, דורשת ליישם חובת משרד הבריאות להגנה על בריאות ילדיי וילדי ישראל ולהעביר הנחייה ברורה למשרד החינוך, טרם פתיחת שנת הלימודים הקרובה, תשע"ז, להוציא מיידית WIFI מבתי הספר ולהתקין במקומו רשתות קוויות.בתודה, בברכה ולבריאות,
    עדית אהרון
נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.