postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בתי הספר המקצועיים – מי יקבל את האחריות?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בתי הספר המקצועיים – מי יקבל את האחריות?

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 24.07.16 23:08

בדיון בועדת העבודה של הכנסת קרא יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף להעביר את תלמידי בתי הספר המקצועיים למשרד החינוך. משרד הכלכלה ומשרד הרווחה רוצים את בתי הספר אצלם

מאת מערכת עבודה שחורה

בדיון דחוף שכינס יו"ר הוועדה אלי אלאלוף (כולנו) בעניין העברתם הצפויה של בתי הספר המקצועיים, יחד עם סמכויות נוספות בתחום התעסוקה לאחריות משרד הרווחה, אמר אלאלוף: "בוועדה למלחמה בעוני החלטנו שצריך לשנות כיוון ולהעביר את בתי הספר האלה למשרד החינוך. הממשלה החליטה לאמץ פה אחד את דו"ח העוני. אבל חלק מהפקידים לא ממלאים אחר ההוראות. אם אקבל תלונות על כך, אדע איך לטפל בהן. עלינו לשרת את הילדים ולאפשר לכולם להיות חלק מהחברה ומהמדינה. אין כאן עניין פוליטי, אלא מקצועי טהור".

מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן אמרה בדיון: "משרד החינוך עשה חטא קדמון בשנות השמונים, כשהחליט שמי שלא יתיישר עם לימודים אקדמאיים מקומו לא שם. ואת זאת עלינו לתקן. מי שהדיר, יחזיר. מערכת החינוך לא יכולה לתייג ילדים לפי ההצלחה שלהם בלימודים. שערו בנפשכם שהיינו שולחים ילדים עם מחלות לאחריות משרד הבריאות. נאפשר לכל ילד ללמוד ולהיבחן לפי יכולותיו, ללא תיוג נוסף של ילדי כלכלה או ילדי רווחה".

מנהל האגף להכשרה מקצועית במשרד הכלכלה, שולי אייל: "כל התלמידים שלנו היו תלמידי משרד החינוך. המערכת לא תמיד התאימה לכולם. גם אני הייתי ילד כזה. אנחנו מציעים מודל שונה שלא נמצא במשרד החינוך; הם חווים הצלחה, הם יכולים לעבוד ולקבל משכורת. זה יכול ההבדל בין המשך או אי המשך במערכת. המודל שלנו לא דורש כסף מהממשלה. אם אאמץ את מודל משרד החינוך אצטרך תוספת של 90 מיליון שקלים". מיכל כהן בתגובה: "מערכת החינוך לא תוציא תחתיה אנאלפביתים. הם לא ילמדו רק מקצוע, הילדים הם לא מכשירים".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו): "מה שמתנהל בימים אלה הוא לגמרי פוליטי. אני לא בטוחה שיש כאן שיקולים מקצועיים, ו-12 אלף ילדים ישלמו מחיר גבוה. יש לנו הזדמנות היסטורית: משרד החינוך מעוניין לקחת אחריות".

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני): "יש לזה משמעויות לחיים, איך אתה רואה את עצמך, איך אחרים רואים אותך. במדינת ישראל יש גוף אחד בלבד שאחראי על החינוך, וזה משרד החינוך. והוא צריך להיות אחראי על כל ילדי ישראל מלידה עד גיל 18 ולתת מענה לכל הצרכים שלהם".

עמיר עמר מהנוער העובד והלומד: "על עבודת הנערים להישמר, ובחלק מבתי הספר של משרד החינוך יש פגיעה משמעותית בעבודת הנערים".

דניאל, תלמיד בית ספר מקצועי: "למדתי בבית ספר מקצועי שנתן לי כל מה שצריך. הנהג היה דואג אפילו להשכים אותי, קיבלתי שיעורים פרטניים לפני בגרויות. לא קיבלתי דבר כזה במשרד החינוך".

אלאלוף סיכם את הדיון ואמר: "הממשלה לא דנה היום בהעברה למשרד הרווחה, בין היתר בגלל לחץ שלי. אנחנו מחויבים לילדים ולחינוך הטכנולוגי, והמערכת ההולמת לקליטת התלמידים והעובדים היא משרד החינוך. הוועדה מביעה דאגתה הגדולה מהמגמה להעביר את בתי הספר המקצועיים לאחריות משרד הרווחה. אוציא עוד היום מכתב לראש הממשלה בעניין".

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.