חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מכתב לדויד גרוסמן

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 27.07.16 1:01

במאמרו ב"הארץ", דויד גרוסמן מביע אמפתיה לסרבנית תאיר קמינר אך התנגדות עקרונית לסרבנות. אולק נצר עונה לו במכתב אישי-פתוח

דויד, איש יקר. הדברים שכתבת על "המקרה של תאיר קמינר", הסרבנית ששוחררה מהכלא הצבאי, העציבו אותי עמוקות.  כתבת, "אני מתנגד לסירוב לשרת בצבא, מפני שאני חש שהדמוקרטיה הישראלית (מה שנשאר ממנה) שבירה ורופפת מאוד, וערעור על חוקיה מסכן אותה".  אני ראיתי את גילוי הדעת הזה שלך על רקע מה שכתבת ב-1987 "אני חושש שהמצב הקיים יימשך בדיוק כפי שהוא עוד עשר או 20 שנה (39 שנים עברו מאז!!) יש לכך ערובה אחת מצוינת, והיא – הטמטום האנושי והרצון שלא לראות את האסון הקרב."  —  האסון הקרב כבר התקרב מזמן, השלטון של אז ממשיך לשלוט היום וכבר מזמן מחק את גבולות הדמוקרטיה הישראלית והפך אותנו למדינת אפרטהייד – ואילו אתה היום מעיד על עצמך שאינך רואה את האסון הזה.

דויד, אני מאמין אמונה שלמה שבעיני מי שהיית אז היית חייב לראות היום ש"מה שנשאר ממנה", מן הדמוקרטיה הישראלית, הוא רק הפריווילגיה שאנחנו, דוברי עברית החיים מחוץ לשטחי השלטון הצבאי, נהנים ממנה ויכולים להרגיש כאילו אנחנו חיים במדינה דמוקרטית.  ומה שמקיים אותנו במצב זה הוא בדיוק מה שכתבת: הטמטום האנושי וחוסר-הרצון להודות בעובדת האסון, המחדל, הביזיון, הכישלון שלנו לעצור את השינוי שהרס את הדמוקרטיה הישראלית.

אתה כותב כאילו אתה חי עדיין ב"היו זמנים לחמנו ואהבנו". כל ההנמקות שהצגת  לעמדתך מתעלמות מזה שהמשטר כבר הפך את ישראל למדינה זרה ועוינת לאותה ישראל  שאותה אהבנו ולמענה לחמנו. אני רואה איך אהבתך ונאמנותך אליה מביאה אותך להגן על המשטר שהוציא לה את נשמתה האנושית והדמוקרטית, מפני אנשים כמו תאיר קמינר. "צה"ל"?? – הצבא של היום הוא צבא הגנה על ישראל? על איזו ישראל? על ישראל זו שזקוקה להגנה מפני זרעי הרעל הלאומני-דתי שהמשטר זורע  בהצלחה הולכת וגוברת (גם בצבא, כמובן)? בוודאי שלא.  אתה הגנת בדבריך על הצבא מפני אנשים אמיצים בודדים כמו תאיר קמינר, הלוחמת נגד המשטר כדי שישראל תתנער ותקום לתחייה, הגנת  על ישראל של נתניהו ובנט וכל צבאם. המערכת הצבאית "חשפה את הנוקשות הלא אנושית שלה" ביחס לתאיר קמינר? – האם ציפית לתגובה אחרת מהם? המשטר הרי כבר הפך את "הזמן הצהוב" לאידיליה של חיים בשלום לעומת הנוקשות הלא אנושית, הקטלנית והעקובה מדם כלפי האוכלוסייה בשטחים, שהוא כופה עלינו לשאת באחריות עליה.

ועוד כתבת, "מי שתומך היום בסירוב לשרת בצבא לא תהיה לו זכות מלאה, בבוא היום, להתייצב מול חיילים ומתנחלים שיסרבו לקחת חלק בפינוי ואולי גם יתנגדו לו באופן פעיל". מדוע זה צריך להדאיג אותך? – לא רק שהסיטואציה הזאת מופרכת מבחינה ריאלית, אלא שעקרונית, מי שמאמין כמונו בעליונות השיקול המוסרי-מצפוני של היחיד יהיה שלם לגמרי עם זה שגם אלה המתנגדים לו ינהגו לפי מצפונם. שיתנגדו לפינוי, חובתם להתנגד אם זה מה שהמצפון שלהם דורש מהם. אני חושש, שהתגובה הזאת שלך מכסה על הרגשת הבושה שחשים אנשים כמונו לנוכח העובדה, שהדוגמאות לעמידה גלויה ומאורגנת על קוו-אדום מוסרי נגד המשטר וחוקיו באה דווקא מצד המתנחלים בזמן פינוי התנחלויות.

לפני 18 שנים, ( ידיעות אחרונות 20.9.1998 ) כתבת:  "בפסיביות מקוממת, נפשעת, מנוונים שישה מליון איש את תודעתם, את כוח רצונם, את חוש השיפוט שלהם.  את היכולת להבדיל בין טוב ורע.  ובעיקר – את האינסטינקט הבריא שיטלטל ויעיר אותם ויזכיר להם מה הם המטרות והצרכים האמיתיים, העמוקים שלהם כעם, כחברה." אם מרי אזרחי המתבטא בסרוב לשרת את המשטר איננו, בעיניך, אותו דבר ש"יטלטל ויעיר אותם", נראה לי שחובתך עכשיו לומר מהו הדבר הזה. שאם לא כן, נמשיך לשקוע יחד באותה "פסיביות מקוממת, נפשעת".

——————————————————————

דר' אולק נצר הוא חוקר בפסיכולוגיה פוליטית.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  "חובתך עכשיו לומר מהו הדבר הזה".

  נימוקים ערטילאיים של פגיעה בדמוקרטיה, אינם מספיקים לטענת ההתנגדות לסירוב לשרת בצבא – כל צבא.
  סירוב כזה הוא בעצמו לפי הבנתי חלק מחוקי המשחק הדמוקרטים, כל זמן שהוא נובע מסיבות מוסריות אותנטיות (נכון, קשה לוודא, לא בלתי אפשרי).

  אפשר היה להבין טענת ההפקרה של הצבא לגורמים לאומניים שישתמשו בצבא ככלי לבסס את אחיזתם, בעיקר שרוב הזמן חלק גדול מהצבא עוסק בניהול הכיבוש.

  אבל טענה כזו כשלעצמה לא בונה את הכוח שמתרגם אותה למעשה. זו הבעיה.

  לכן במקומה השאלה של אולק נצר
  "חובתך עכשיו לומר מהו הדבר הזה".

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  וחוץ מזה לא הבנתי מה גרוסמן רוצה להגיד

  במצב הקיים – יחס קצת יותר גמיש ואנושי – זהו?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.