חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משה כחלון, אין סיבה להוריד מסים לתאגידי ההיי-טק

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 18.07.16 1:25

אין שום סיבה להוריד את המסים של תאגידי ההייטק. אם המדינה רוצה לשמר את ישראל כמדינה מובילה בתחום, היא צריכה להגדיל את ההשקעות בחינוך ולהקים חברות ממשלתיות בתחום

מאת: קורט טוכולסקי

6% מס על תאגידי הייטק זה יותר מדי, אם כחלון היה חברתי אמתי הוא היה דואג שנשלם להם

שר האוצר כחלון החליט שתאגידי הייטק בינלאומיים ישלמו בישראל רק 6% מס חברות וכך גם מסים מופחתים על דיבידנדים. האמת, התאכזבתי מכחלון, חשבתי שהוא חבר אמתי של תאגידים וטייקונים וחברתי אמתי והנה הוא לא. למה שתאגידי ענק בינלאומיים ישלמו מסים?!? הרי המדינה צריכה לשלם להם תמורת נכונותם לבוא לכאן ולא לשלם מסים. למען האמת לא רק שצריך לשלם להם, צריך לאפשר להם להביא לכאן כמה עובדים מחו"ל שהם רוצים, ולא רק בתחומי הליבה של ההייטק שמערכת החינוך הישראלית המפגרת לא מסוגלת עוד לספק לה עבדים שמוכנים להתאבד בגיל 40 במקום להיות מפוטרים.

כן, תאגידי הענק הבינלאומיים צריכים לקבל קרקע חינם, פטור מארנונה, הקצאה בלתי מוגבלת של היתרי העסקת זרים לנצח בכל תחום משמירה וניקיון ועד הנדסת תוכנה! אם כבר ייאותו תאגידי הענק להעסיק עובדים ישראלים במכירת פחיות או חלוקת ציוד משרדי, יש לאפשר להם להקים מגורים בסמוך למפעל, כדי לסייע למדינה להקטין את מצוקת הדיור ולהעסיק את העובדים הישראלים לפי חוקי העבודה המקובלים בתאגידיה (ארץ התאגידים האגדית).

למען האמת גם על הסביבה יש לאפשר לתאגיד לשמור כמקובל עליו וללא התערבות המחוקק המקומי והמגבלות הקטנוניות נגד זיהום וניצול שהוא הטיל אי פעם על מעסיקים. אין ספק שכחלון עושה כברת דרך נכונה וחברתית בשביל התאגידים והטייקונים, אבל זה לא מספיק. הוא לא חברותי מספיק לאנשים שמימנו לו מפלגה וסביר להניח, שעד הבחירות הבאות הוא כבר יוחלף במשרת הון, שייתן תשואה יותר טובה על ההשקעה בו.

אני לא בטוח אם כחלון מנסה בכוח לגרום לכהונתו של יאיר לפיד באוצר להיראות כמו משהו מתקבל על הדעת במדינה, שרוב תושביה לא אמורים לסבול מפיגור שכלי. או שמפעילי המריונטה החביבה מגבעת אולגה כבר באמת מאמינים, שלא משנה מה הם יעשו באמצעות הפוליטיקאים שהם קנו, לבוחר הישראלי, הוא לעולם לא יפעיל מחשבה עצמאית ויצביע למען האינטרסים שלו ובניגוד לאינטרסים שלהם.

אבל בשבוע האחרון, עם ההחלטות להגדיל את הגרעון בשביל הורדות מסים, שלא ישאירו יותר מדי בצד ההכנסות בארנק שלנו, אבל יגרמו לגידול בצד של ההוצאות בארנק שלנו, שר האוצר כחלון מחליט שהוא יותר ביבי מביבי ומנסה לחתוך עד העצם את הכנסות המדינה ממסים.

בזמן שראש הממשלה רוצה לאפשר לתאגידי ההייטק לייבא עובדים זרים לישראל כדי לשבור את העובדים המקומיים, שמתחילים להתארגן ולהתגונן מפני שרירות המעסיקים, מחליט שר האוצר שהתאגידים פשוט לא ישלמו כאן מסים.

הפלוטוקרטיה איבדה את הבושה, התהליך הנאו ליברלי של חיסול התפיסות המודרניות ההומניסטיות והאוניברסאליות, שהחלו במהפכות האמריקאית והצרפתית והגיעו לשיאם בבניית מדינת הרווחה אחרי מלחמתה עולם השנייה, צובר תאוצה ומאבד בושה.

זה קורה בכל העולם המפותח. המטרה ברורה: החזרת הסדר הימי ביניימי של מעמדות בהן הרוב המוחלט, ה-99% מייצרים ומשלמים מסים לטובת אליטה מנוונת. בתמורה לעמלם של ההמונים האליטה מקיזה את דמם מעת לעת.

כחלון, נער הפוסטר של שלטון ההון, הוא רק עוד ליצן תורן במסלול שנפרס משמחה ארליך, יגאל כהן אורגד ושמעון פרס בעשור הראשון של הנאו ליברליזם בישראל, ועד ביבי, לפיד, בנט וכחלון בימינו אנו. עוד הורדת מסים מוענקת לאלו שיכולים לשלם מסים ואנחנו בתמורה נידרש לוותר על שירותים ואחר כך גם נגלה, שהופ איזו הפתעה, אנחנו משלמים יותר מסים.

אין שום סיבה להוריד את המסים של תאגידי ההייטק. אם המדינה רוצה לשמר את ישראל כמדינה מובילה בתחום, היא צריכה להגדיל את ההשקעות בחינוך ולהקים חברות ממשלתיות בתחום. זה לא מופרך. צה"ל גם ככה מייצר מהנדסי הייטק איכותיים, אז אם הוא מכשיר אותם לשוק, המדינה יכולה לקטוף אותם לתעשיות שלה. בלי השקעה בחינוך ושימור כוח האדם האיכותי המקומי, לא תהיה פה גם ככה תעשיית הייטק. ובשביל זה לא צריך הנחות ענק, אלא השקעות ענק. רק שאת זה לא מתכוונת ממשלת הימין הנוכחית, כמו קודמותיה, לעשות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

10 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  המאמר רק ממחיש למה ההתפעלות מליצמן מטופשת

  בשורה התחתונה – יבוא אלפי מהנדסים הודים להיי-טק הישראלי ממחיש לנו את הפרדוכס של חברת הבטלנות הישראלית.

  עשרות אלפי חרדים וחרדיות מקבלים חינוך של המאה ה-17 וההודים יבואו להוציא מכאן את הכסף שייוצר פה.
  למה?

  כי ככה רוצים הרבנים של ליצמן.

  החרדיות שיוצאות לעבודה בתחום ההיטק אינן מועסקות בתחום ההנדסה ומעט החרדים שמתחילים כבר לעשות טובה ולהיכנס לשוק העבודה – מעט מדי מאוחר מדי.

  במצב עניינים כזה – לא יכולה מערכת הבריאות להתפתח כאן. וליצמן מתעסק בקוסמטיקה.

  על עידוד יצוא עובדי ההיטק דווקא בגלל היבוא, על הוצאת ידע ואפילו בלי לשלם – על כל לה ילמדו אתכם הברזילאים.

 2. דליה :

  בישראל יש הרבה עובדי היי טק שמחפשים עבודה. כדאי להעסיק קודם אותם. אם יציפו את השוק הישראלי בעובדים מקצועיים זרים, זה יפגע בעובדים הישראלים.הרושם הוא שהמדינה רואה לנגד עיניה את המעסיקים ואינה רואה את העובדים.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  זה בהחלט מופרך

  "אם המדינה רוצה לשמר את ישראל כמדינה מובילה בתחום, היא צריכה להגדיל את ההשקעות בחינוך ולהקים חברות ממשלתיות בתחום. זה לא מופרך… "

  טוכולסקי, האמונה שלך כי איזה פופטיץ ממשלתי ייקח על עצמו את האתגר של היזם היא הזיה ושטות מופרכת ולדעתי מעידה על כך שמעודך לא יזמת עסק או אולי אף ניהלת אנשים.

  הממשלה לא יודעת להקים עסקים או לנהלם, מה שלא עובד בכל מקום בעולם לא יעבוד כאן כל חברה ממשלתית הופכת לכר פורה לסידור ג'ובים
  ולעובדי ציבור מיותרים ולא מועילים, מה לעשות עסק צריך את החרב החדה והאכזרית של דוח רווח והפסד כמצפן לפעילותו- תפעולית, מהותית וגם מוסרית.

  בקיצור- מיהו ג'ון גאלט?!

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הממשלות הוכיחו שהן יודעות לנהל, ועוד איך הוכיחו. הרבה חברות פרטיות נוהלו רע מאוד. האם מזה נוכל לקבוע שהשוק הפרטי לא יודע לנהל?

  מעניין.. מדינת ישראל מכרה-הפריטה חברות גדולות ומרוויחות.
  כל הקשקוש הזה שממשלות לא יודעות לנהל הוא בולשיט שהופרך אין ספור פעמים ועדיין יש שמדקלמים אותו בלי שום קשר למציאות.

  יותר מזה במקרים לא מעטים חברות ממשלתיות מרוויחות שנמכרו נוהלו רע מאוד ע"י הבעלות החדשה, הלא ממשלתית.

  מספיק כבר עם הקשקוש הזה.

  ממשלות רעות מצליחות לפעמים לנהל חברות יותר מבעלים פרטיים.

  השוק הפרטי מלא בדוגמאות מפה ואלף פעמים סיבוב כדור הארץ – של חברות שנוהלו רע. רע מאוד אפילו.
  האם מזה מותר לנו לקבוע כלל שהשוק הפרטי לא יודע לנהל?

 5. החגב עמד יציב :

  חברות בבעלות ממשלתית

  אנונימי, על מה אתה בדיוק מסתמך?
  כור…חברת העובדים…הנמלים…חברת החשמל…
  שנמשיך? אז נמשיך- הנה דוגמה לחברה ממשלתית לתפארת, לפי הכתבה היא מנהלת מכרזים בינלאומיים במיליארדי שקלים ואין בה מספקי דוברי אנגלית…ואולי 3 עובדים מתוך 150 עם הבנה בתחום עליו החברה אמונה (הכל לפי הכתבה)
  http://www.themarker.com/dynamo/cars/1.2060830

  בהיעדר מרכיב הרווח האישי נוצר סיכון מוסרי בקיומה של חברה בבעלות ממשלתית, הסיכון הוא שהעובדים לא יעשו הרבה או דבר היוצר ערך ולא תהיה יכולת להפסיק את עבודתם ובדרך יחגגו על חשבון כלל משלמי המיסים (כפי שקורה היום במגזר הממשלתי בישראל). לפיכך ניהול והקמת חברות נדרש להיעשות ע"י השוק החופשי ולו רק כי בשיטה זו הפירמות הלא יעילות מסיימות את פעילותן.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ברור שאתה תחפש את הדוגמאות שנוחות לך חגב ותברח מהדוגמאות שמפילות לך את התיזה. אז מה אתה בא עכשיו, לעשות את מה שצפפוי שתעשה? אז עשית.

  על כל דוגמה של חברה ממשלתית בעייתית יש פי כמה כאלה בשוק הפרטי.

  ז"א שהשוק הפרטי לא יודע לנהל.

  ממשלות ישראל הפריטו חברות מרוויחות.

 7. החגב עמד יציב :

  היכן הדוגמאות שמפילות את התזה?

  היכן הן באמת?
  הנה דוגמה יפה טרייה מהבוקר:
  החברה הממשלתית לתיירות עושה הכל, חוץ מלמשוך תיירים…
  http://www.themarker.com/markerweek/1.3021866

  שוכרים אשת מקצוע ואז מסיימים את ההתקשרות עמה כי אחד הבכירים קשור משפחתית ועסקית לעסקים בטבריה… העיסה הדביקה והחמימה של מעורבות ממשלה בעסקים תמיד מסתיימת בכמה פופטיצים שלא עושים כלום מלבד נזק אדיר לכלכלה ולחברה הישראלית

 8. בנט ברקת מרגלית :

  מובילה בתחום

  ישראל מפסידה מהבהלה לאקזיט של תעשיית ההייטק
  פלייטיקה היא ממש לא החברה הראשונה שעליה חברה אמריקאית גוזרת קופון שמן, אף שקמה וצמחה בישראל. כדי שיקומו אימפריות הייטק ישראליות למהדרין, המשקיעים והיזמים המקומיים צריכים להיגמל מהנטייה לעשות אקזיטים מהירים
  מאיר אורבך
  02.08.16, 12:53

  http://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3694625,00.html

 9. החגב עמד יציב :

  מאיפה אתה יודע שישראל מפסידה?

  ראשית זכותו המלאה של היזם לעשות עם החברה מה שנכון בעיני רוחו. שנית מי אמר שישראל מפסידה? מיסים נכנסים לקופת המדינה ולא כך במקרה של תאגיד גלובלי אשר לרב פועל במדינות בהן יש משטר מס נאור יותר.
  שלישית אולי היזם הולך ומקים סטארט אפ אחר?
  יוצר מקומות עבודה, חדשנות ועוד.
  היזמים המקומיים רשאים לעשות ככל שברצונם וזהו עניינם הפרטי בלבד.

 10. בנט ברקת מרגלית :

  "מדינת ישראל רשמה הכנסות ממסים רק בעת מכירתן הראשונה של אותן חברות, כשהיו בבעלות ישראלית מלאה. המדינה אמנם רשמה הכנסות של עשרות מיליוני דולרים, אך אלו מתגמדות לעומת פוטנציאל הכנסה של מיליארדי דולרים כחברות גדולות".

  זה לא מידע חדש.
  ישראל משקיעה מעט מאוד בהיי טק, מרמת מערכת החינוך וצפונה.

  הכסף של האקזיטים מושקע חזרה רק בחלקו.

  ודרך אגב
  ביקומים מקבילים אנונימי זה בכלל נקבה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.