הצ"ח שכונת הארגזים בתל-אביב – ח"כ יוסי יונה יזם הצבעה במליאה

לאחר שוועדת השרים לענייני חקיקה חזרה ודחתה את החלטתה אם לקדם את הצעת החוק לדיור חלופי לתושבי שכונת הארגזים, העלה ח"כ פרופ' יוסי יונה את הצעת החוק להצבעה במליאת הכנסת. מה הייתה עמדת הממשלה? איך הצביעו חברי הקואליציה שהיו חתומים כיוזמים על הצעת החוק? הפרטים פה

מאת: דליה בלומנפלד

הצעת חוק להבטחת דיור חלופי לתושבי שכונת הארגזים הונחה על שולחן הכנסת ב-15 בפברואר 2016. יוזמיה הם ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה. ההצעה מעניקה חלופה לזריקתם של תושבי שכונת הארגזים לרחוב, מה שעושים בעלי ההון שרכשו את הקרקע בגיבוי המדינה.

ב-3 ביולי, כחצי שנה אחרי כן, ועדת השרים לענייני חקיקה הייתה צריכה להחליט אם להעביר את ההצעה לחקיקה. הוועדה דחתה את ההחלטה לשבוע. ב-10 ביולי שוב התכנסה ועדת השרים לענייני חקיקה ושוב דחתה את ההחלטה. ח"כ פרופ' יוסי יונה מיוזמי הצעת החוק החליט להעלות את ההחלטה במליאת הכנסת ב-13 ביולי, לאחר שנוכח לדעת כי ועדת השרים לענייני חקיקה יכולה לחזור ולדחות ולדחות את ההחלטה עד אין קץ.

מספר ימים לפני כן, ב-28 ביוני, החלו נציגי בעלי-ההון שרכשו את זכויות הבניה בשכונת הארגזים, יחד עם כוחות משטרה, בהליך של לחץ לפינוי תושבים. שושנה נוריאל, קשישה כבת שבעים, הייתה הקרבן הראשון, כפי שמתואר ברשומה שפרסם ח"כ יונה בפייסבוק שלו. הכריחו אותה לחתום על הסכם פינוי באיומים שאם לא תחתום, תסולק מביתה ללא פיצוי.

תושבים רבים בשכונת הארגזים שרויים בחרדה לגורלם בשל הפינוי הצפוי, אך ועדת השרים לחקיקה מתמהמהת בהחלטתה אם לקדם את החוק. לתושבים אין זמן. לוועדה יש זמן. חבריה לא יפונו מביתם ולא ייזרקו לרחוב.

יו"ר ועדת הפנים ח"כ דוד אמסלם חתום על הצעת החוק יחד עם חברי קואליציה אחרים, נוסף לחברי אופוזיציה. אולי זו הסיבה שוועדת השרים לחקיקה דחתה את אישור החקיקה ולא התנגדה  מלכתחילה באופן אוטומטי, כפי שהיא נוהגת לעשות עם רוב הצעות החוק של חברי אופוזיציה.

הצגת הצעת החוק על ידי ח"כ יונה לדיון במליאת הכנסת יצרה מתח רב במליאה. התנהלו שיחות סוערות בין חברי-כנסת, בין נציגי סיעת המחנה הציוני לנציגי הליכוד, כנראה במטרה להגיע להסכמות כלשהן. הצופים בשידורי ערוץ הכנסת יכלו לחוש את המתח ששרר באולם המליאה. נציג הממשלה שעלה להציג את עמדת הממשלה ביחס לחוק, השתהה בדבריו בשל השיחות הללו. אך בסופו של דבר הודיע כי הממשלה מתנגדת לחוק. כך הושם קץ לדחיית החוק. האמת נחשפה. מצידה של הממשלה תושבי שכונת הארגזים יכולים להיזרק לרחוב ללא שום חלופה. דחיית הצעת החוק שעליה הצהיר נציג הממשלה ממפלגת ש"ס שוב חשפה לעיני כל שמפלגה זו מדברת על ייצוג שכבות מצוקה, אך עושה ההיפך.

לאחר שהממשלה הצהירה על התנגדות לחוק, עלתה וצפה השאלה, מה יעשו חברי הקואליציה החתומים על החוק? האם יתנגדו להצעת חוק שהם חתומים עליה כיוזמים? איך יצטיירו בעיני ציבור תומכיהם? הם יזמו הצעת חוק והם מצביעים נגדה. אירוני למדי. פניו הסמוקות של ח"כ דוד אמסלם, שנשקפו מבעד למסך הטלביזיה, העידו על המתח הרב בו היה שרוי.

וח"כ יונה לא ויתר. הוא פנה לחברי-הכנסת החתומים על הצעת החוק, ובדברים שאמר שיקף את הדילמה: הצבעתם תחשוף את האמת, אם הם באמת דואגים למצוקת הדיירים בשכונת הארגזים, או משלמים רק מס שפתיים לשכבות המצוקה. 20 ח"כים דרשו שההצבעה תהיה שמית. עוד בושה לח"כים הללו. הקראת שמם תפיץ את האמת מאחורי הצבעתם.

הליך ההצבעה חשף את האמת. רוב חברי-הכנסת בקואליציה הצביעו נגד חקיקת החוק. ח"כים שנחשבים חברתיים בליכוד, בכולנו, בש"ס, נחשפו במלוא קלונם. רוממות פתרון המצוקות החברתיות בגרונם, אך התנכרות להן בהצבעתם. רוב הח"כים מהקואליציה שהיו חתומים על הצעת החוק הצביעו נגדה, פרט לאורן חזן שנמנע.

התנהלות זו של חברי הקואליציה שהצביעו נגד עצמם מעידה על אימת הממשלה שכופה דעתה הר כגיגית על חברי-הכנסת שלה. במקום שהכנסת, שהיא הריבון המייצג את ציבור הבוחרים תחליט, הממשלה היא המחליטה וכופה רצונה על חבריה. אם מדיניות הממשלה הייתה משרתת את האינטרס הציבורי, ניתן היה להבין את אותם חברי-כנסת. אלא שהיא כרתה ברית עם בעלי-ההון ומשרתת את טובתם במקום את טובת הציבור. והח"כים החתומים כיוזמים על הצעת החוק העדיפו להיכנע לברית הזו במקום לשרת את טובת הציבור.

ח"כ יוסי יונה חשף את קלונם של אותם חברי-כנסת המתייחסים אל עצמם כחברתיים. והוא עשה זאת לא מפני שהתכוון לנצל את הדיון לחיזוק כוחו הפוליטי, כפי שהאשימו בכך ח"כ דוד אמסלם, בהודעה אישית בכנסת שפורסמה ברשומה בפייסבוק שלו. הוא עשה זאת במחאה כואבת על העוולה שנגרמת לתושבי שכונת הארגזים, שהמדינה הושיבה אותם שם, אך לאחר עליית הערך הכספי של הקרקע, מכנה אותם פולשים ועושה הכל כדי לסלק אותם מביתם. החלוצים הפכו לפולשים. על העוול הזה הצביע ח"כ יונה בדיון במליאה.

לצפייה בדבריו של ח"כ פרופ' יוסי יונה ובהתנהלות מליאת הכנסת

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

2 Responses to “הצ"×— שכונת הארגזים בתל-אביב – ×—"×› יוסי יונה יזם הצבעה במליאה”

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    יש בו משהו בכל זאת באורן חזן הזה?

  2. מיכאל לינדנבאום הגיב:

    הימין-בנוהל הרגיל-דופק את החלשים ואת המזרחיים שתומכים בו.

Leave a Reply