משה כחלון, הורדת מסים היא מתנה לעשירים על חשבון החברה כולה

יוזמת שר האוצר משה כחלון על הגדלת הגרעון באמצעות הורדת מסים מעידה עליו שהוא לא חברתי, כפי שהוא היה רוצה להציג את עצמו. הורדת מסים היא מתנה לעשירים על חשבון כלל הציבור

מאת: קורט טוכולסקי

הגדלת הגרעון למימון הורדת מסים מתנה לעשירים על חשבון החברה כולה

החלטת שר האוצר להוריד את מס ההכנסה ואת מס החברות מהווה מתנה לעשירים על חשבון כלל האזרחים. כמחצית מהעובדים אינם משלמים כלל מסים וכך גם העצמאיים הקטנים, שלא ייהנו מהורדות מס ההכנסה ומס החברות, ואילו המעמד הבינוני יראה עוד כמה עשרות שקלים בתלוש המשכורת, אבל יאלץ להוציא עוד כמה מאות שקלים מכיסו על השלמת שירותי בריאות חינוך רווחה וסיעוד.

שר האוצר כחלון, המריונטה החברתית של יצחק תשובה ועוד כמה טייקונים, עושה זאת שוב, מוכר לציבור כמה שהוא מבין אותנו בזמן שהוא "דופק" אותנו. אפילו ביבי הקוסם ולפיד לא יכלו לעשות זאת יותר טוב (לטייקונים) ויותר רע לכל השאר.

את הגרעון המוגדל נצטרך לממן, ולכן אם יש כסף בקופה, צריך לדרוש שהוא ילך או להקטנת החוב החיצוני של ישראל, או להגדלת סל השירותים וההוצאה הממשלתית, או הכי טוב, לשילוב של שניהם. מה שכחלון עושה זה לבקש מכלל הציבור לסבסד את העשירים ביותר. אלו ייהנו גם מהורדת המסים בצורה הכי משמעותית ובבוא היום, כשלא יהיה כסף בקופה ויהיה צורך לקצץ, כל הציבור ישלם בשביל ההטבה שהם מקבלים.

לא חסר מה לעשות עם כסף, משרדי הממשלה משוועים להרחבת ההוצאה כדי לשפר את השירותים. הגדלת מערך טיפות החלב, הקטנת מספר הילדים בכיתות, תעסוקה ישירה, הגדלת ההשקעה במניעת זיהום סביבתי, הגדלת תקציבי המענקים של המדען הראשי במשרד הכלכלה והחקלאות, הגדלת התמיכה בחקלאים, הגדלת קצבאות הזקנה והנכות, הגדלת מספר הדירות בדיור הציבורי, הגדלת סל התרופות, אלו ועוד נדרשים עכשיו. אלו ועוד יפחיתו את ההוצאות של האזרחים במאות שקלים מדי חודש ובאלפי שקלים בשנה.

את כל זה לא מתכוון כחלון לתת. המטרה שלו היא לרצות את האלפיון העליון, לא את ההמונים הסובלים. הצהובונים יברכו על הורדת המסים, משרתי ההון בתקשורת הכלכלית יברכו על המהלך ויספרו לאנשים עייפים שזה יעשה להם טוב והאלפיון העליון יצחק כל הדרך אל הבנק.

נניח שכחלון לא רוצה להרחיב את השירותים שהמדינה מעניקה. הגיוני, הוא איש ימין ואנשי ימין מאמינים בממשלה קטנה, קומץ בעלי הון והמון שנרצע תחת עולו של הקיום והמאבק להישרדות. אבל גם אנשי ימין מאמינים בחוב לאומי קטן. כחלון מעדיף לתת סובסידיה לקומץ בעלי הון ולא להפחית את החוב החיצוני של המדינה. הפחתת החוב תשפר את דירוג האשראי של ישראל, וכמו מעגל קסמים, תאפשר הורדה של ההוצאה על תשלום ריבית והחזרי חובות בתקציב, ותפנה עוד כסף לתחומים אחרים. אבל כחלון לא רוצה שעוד כסף יתפנה באופן שייטיב עם הציבור הרחב, הוא רוצה להטיב עם האלפיון העליון כאן ועכשיו.

הלקח המריר והמוכר מהסיפור הזה לא חדש, ממשלות ימין ומרכז ימין על שלל כוכביהם וה"חברתיים" שלהם אינן מסוגלות ואינן אמורות להטיב עם הציבור הרחב.

ממשלות ימין ומרכז ימין כאן בשביל להטיב עם קומץ קטן של טייקונים ותאגידים, עם האלפיון העליון, עם בעלי הון מקומיים וזרים והחברות שלהם בזמן שכולנו, עובדים, עצמאיים קטנים, שכירים ונתמכים מקבלים פחות.

כחלון יכול היה לבחור בדרך השמאלנית התיאורטית של הרחבת השירותים כדי להטיב עם הציבור, ואפילו בדרך הימנית התאורטית של הקטנת החוב, וגם בדרך השמאל מרכז של שילוב בין הרחבת השירותים והקטנת החוב.

במקום זה בוחר כחלון להגדיל את הגירעון כדי לסבסד קומץ של עשירים. ככה נראית ה"חברתיות" של "כולנו". ככה נראה שר אוצר מהמרכז או הימין. זה מה שקורה כשאין ממשלת שמאל שאחראית לציבור כולו, אלא עוד ממשלת ימין שאחראית רק על טובתם של העשירים ביותר.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

9 Responses to “משה כחלון, הורדת מסים היא מתנה לעשירים על חשבון החברה כולה”

 1. לקסי הגיב:

  * פול קרוגמן – שלשום – בעמודי הדעות של הניו יורק טיימס: לאור הריביות הנמוכות הממשלה צריכה ללות עכשו כסף מהציבור (אג"×— ממשלתיות) וכדי למנוע מיתון – אחת הסכנות – להשקיע בעבודות ציבוריות. הצעתו של קרוגמן, להשקיע בחידוש ובשיפוץ התשתית (בעיקר התחבורתית) המתדרדרת בארה"ב. חזרה לניו-דיל.
  http://krugman.blogs.nytimes.com/?module=BlogMain&action=Click&region=Header&pgtype=Blogs&version=Blog%20Main&contentCollection=Opinion
  * רוני לינדר – אתמול – בה"ארץ". לא להקטין מסים לעשירים, כהצעת כחלון, אלא להשקיע בבריאות של תושבי ישראל.
  להערכתי זו השקעה ולא הוצאה, באשר בריאות טובה יותר מאפשרת גם חיסכון בריפוי וגם מגדילה את פוטנציאל הפעילות הכלכלית – מאפשרת עבודה-השתכרות-קניות – מוטב לקנות מצרכים מלשלם לרופאים (הם לא יהיו מובטלים)
  http://www.haaretz.co.il/tmr/1.3005159

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  לקסי
  אם הבנתי נכון זה מה שממשלת קנדה עושה עכשיו.
  אובמה על כל גדולתו היה עוד נאו ליברל, סטייל רבין כזה שזורק קצת רווחה בצד מדיניות הרסנית בטווח הארוך לכלכלה.

 3. לקסי הגיב:

  שלום ק.
  חולק עליך בעניין אובמה.
  הוא לא מהפכן, אבל הלך הכי רחוק שאפשר נגד הניאו ליברליזם.
  המשיך לבדוק את גבולות היכולת שלו וליהטט "באמנות האפשרי" במיומנות לא קטנה.
  לקנדה, לעומת זאת, יש בעבר כמה התנסויות בסוציאל דמוקרטיה "רכה", מה שמאפשר מעט יותר העזה.

 4. החגב עמד יציב הגיב:

  טוכולסקי, תראה איך אתה מתרעם על צעד חיובי ונכון, הגנבים היחידים והעושקים היחידים האם שרידי הסוציאליזם הישראלי אשר עוד נטוע עמוק במערכת.

  מיסוי נמוך יתמרץ הקמת עסקים חדשים, יאפשר לשכור עובדים נוספים ולהרחיב עסקים קיימים, מס החברות בישראל גבוה מידי וצריך להיות תחרותי אל מול האיחוד האירופאי, מזרח אירופה ואפילו אירלנד עם 12.5% מס.

  אתה ודומיך כבר מדמיינים כסף שגזלתם מהציבור וחילקתם למשרדי הממשלה שבוודאי ישתמשו בו בתבונה…

  בקיצור- מיהו ג'ון גאלט?!

 5. לקסי הגיב:

  "מיהו ג'ון גאלט?"
  הוא הפתיח לספרה של אליסה זינובייבנה רוזנבאום, הידועה יותר כאיין ראנד, "מרד הנפילים".
  זה אחד הספרים של נביאת הקפיטליזם החזירי שבמשך השנים קמה לו שורה שלמה וארוכה של מתנבאים במחנה ההוא.
  הצרה של האמונה ההיא היא שאינה נתמכת בעובדות.
  מחקרים רבים (לא ייספרו כאן) כבר הוכיחו את אי נכונותה.
  חסידי האמונה מסתפקים בעובדה שבשום מקום לא נבחנה "השיטה" עד תומה, כך שתמיד נמצא משהו שלא נוסה באנרכיה המומלצת (קיים שם גם זרם שקורא לעצמו "אנרכו קפיטליסטים"), כך שלא ניתן לשפוט את מעשיותה של האמונה בכלים הקיימים.
  גם בישראל קיימת שלוחה של מאמינים. זה לא מפתיע, קשה כאן ואנשים נתפסים לאשליות אמוניות שונות. חלקם גם מצליחים לממש אותן ולהזיק לרבים.
  נקווה רק שהחברה בישראל תעמוד יציבה למרות החגב וחוב'.

 6. החגב עמד יציב הגיב:

  אני לא בטוח מה הקשר לשמה המקורי של איין ראנד או אם היא "נביאת הקפיטליזם החזירי" ובכל אופן אני סולח לך על דברי ההבל והשטות.

  מה שאני בטוח בו הוא כי העברת חברות ונכסים לידי הפקיד פופטיץ שמונה ע"י כבוד השר לענייני "שקר כלשהו" (מה שנראה כי חלק גדול מקוראי אתר זה מעוניינים בו) ובכן זו דרך בטוחה להשמיד ערך, להשחית את החברה הישראלית ולפגוע בכולנו.
  הסיפור מאוד פשוט
  המדינה לא יודעת לנהל עסקים ועל כן המדינה לא צריכה לנהלם.
  המדינה צריכה לתמרץ חריצות ויזמות ואיך עושים זאת? מחוקקים חוקים ליברליים התומכים בעסקים ומקטינים את חלקה של המדינה במשק ובתל"ג
  כל דבר אחר יוביל לזוועות הסוציאליזם בין אם בריה"מ או הקיבוץ בכל מקרה הכישלון של האחד למאי כתוב על קיר ההיסטוריה

 7. לחגב הגיב:

  מה זה מדינה לא יודעת לנהל עסקים? מדינה זה אנשים, עסקים זה אנשים. כאשר הממשלה מעסיקה עובדים המבינים בעסקים היא יודעת לנהל עסקים. השטות הניאו ליברלית הזו הורסת את כל מה שנבנה פה מאז הקמת המדינה.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אמאלה – ועסק כמו צהל היא יודעת לנהל?

 9. החגב עמד יציב הגיב:

  למגיב 7- פשוט תגגל מונח הנקרא "בעיית הסוכן" זה מסביר מצוין למה "עובדים המבינים בעסקים" לא יכולים לנהל עסקים עבור המדינה בצורה סבירה, מעבר לכך שמנגנונים פוליטיים יגרמו לכך שאנשים מסוג זה לא יגיעו לעמדות ניהול.

  עוד אפשרות- תגגל קצת על כור וחברת העובדים בשנות ×” 80 גם אז הממשלה מינתה "עובדים המבינים בניהול עסקים" ×–×” כמובן עבד מצוין…

  צה"ל- אינו עסק, למדינה יש מונופול על הפעלת הכוח בתחומה, צבא הוא חלק ממונופול זה וראוי שיהיה בידי המדינה

Leave a Reply