postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מצבו של השמאל יציב

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מצבו של השמאל יציב

נושאים דעות, פוליטי ב 12.07.16 0:32

השמאל יציב בחולשתו. כדי להוות אלטרנטיבה לשלטון ולהיות אופוזיציה משמעותית, על השמאל לבצע שידוד מערכות במבנה הפוליטי ולעבוד על מיצוב אלטרנטיבה. הצעות חוק פרטיות של סוליסטים מוכשרים בכנסת אינה הדרך מחדש לשלטון

מאת: קורט טוכולסקי

מצבו של השמאל בישראל יציב, כמו של מי שכבר נפטר או של אדם במצב של צמח. המאורעות בישראל רודפים האחד את השני, ספין אחר ספין מושלכים על אזרחי ישראל ממסיבת השחיתות של האולימפוס הביבי, אבל השמאל עדיין מת/צמח/ישן. קטונתי מלדמיין מה יעיר את השמאל מתרדמתו, אבל עושה רושם שאם היו בחירות מחר השמאל היה חוזר לממדיו בשנת 2009, אי שם בסביבות ה-20% מהבוחרים.

אין לשמאל מה להציע, לא בהרכבו המפלגתי, לא בפועלם של מי שמתיימרים להיות מנהיגיו ולא בעבודתם של חברי הכנסת שלו או של הארגונים המזוהים עמו. רק במקום אחד, במוחו המעוות של הימין קיים שמאל דמוני ששולט בפועל במדינת ישראל. במציאות השמאל הוא גווייה מהלכת, לא רלבנטי, לא מאיים, אימפוטנטי להחריד ובעל נטייה לפיצול. התקשורת לא מסקרת את פועלם של חבריו גם מתוך חוסר אינטרס מובהק לתת במה לאנשים מוכשרים שמפעם לפעם מצליחים לעשות משהו למען הציבור, אבל גם מתוך חוסר עניין מובהק באנשים שאינם מהווים אלטרנטיבה שלטונית.

עד 2011, עוד הייתה הנחה בסיסית שמפלגת העבודה גם אם לא תהיה מפלגת שלטון תזחל לאיזה קואליציה תמורת תיקים, עכשיו האפשרות הזו אינה וודאית ולכן אין טעם ל"ידיעות אחרונות" או "ישראל היום" לתת במה לעבודה של חברי כנסת משם. זה דווקא טוב ש"העבודה" לא ממהרת לזחול ושאנשים כמו הרצוג דני עטר ברושי אינם מסוגלים עוד לדרדר את המפלגה לתפקיד מרמס קואליציוני בכל עת שיחפצו. "העבודה" עם זאת עדיין אינה אלטרנטיבה רלבנטית לכלום.

2011 המחאה החברתית, גל אדיר ועקר שתומרן בידי מפרסמיו למחוזות בהם אינו יכול לגרום נזק ונסגר בקתרזיס של חצי מיליון מפגינים צופים באמנים מקורבי שלטון ושומעים נאומים מלאי פתוס אבל ריקים מקריאה לפעולה מעשית. השמאל הישראלי היה מגויס למחאה ברגליים, חלק ממנהיגי המחאה כמו סתיו שפיר, איציק שמולי ואלון לי גרין, נכנסו בכל הכוח לפעילות פוליטית, אולם המחאה עצמה והמצביעים שלה הלכו לקלפי ב-2013 והצביעו "יש עתיד" הרצון של המנהיגה הבולטת של המחאה דפני ליף לבדל את עצמה משמאל וימין תרמו גם להעצמתה כמנהיגה המובילה בידי גורמים אינטרסנטים כמו "ידיעות אחרונות" וגם לאבדן הדרך של המחאה עצמה.

כך או כך, מנהיגות השמאל הפוליטי לא בלטה במחאה. דווקא "קדימה", הזיוף הפוליטי הגדול של ראשית המאה ה-21, ניסתה להשתלב בעוד "העבודה" של יחימוביץ עמדה על הגדר, ומרצ התגייסה בפעיליה לעבודת שטח, כך גם המגזר היהודי (לצערי הרב כמעט בלבד) בחד"ש. השמאל הישראלי הצליח להחמיץ את ההזדמנות להוביל לשינוי מהותי בדעת הקהל מאלף ואחת סיבות. כך מצא עצמו השמאל אחרי בחירות 2013, קצת יותר גדול מאשר בשיא השפל של 2009., ועדיין קטן וחלש.

מאז לא השתנה הרבה. למפלגת העבודה נוספה עוד יו"רית לשעבר שבוחשת בקלחת המנהיגים העתידיים האפשריים ביחד עם היו"ר הנוכחי ועוד יו"ר לשעבר, מרצ הכפילה את כוחה, איבדה מנדט ונותרה כמו שהיא בלי עתיד בלי תקווה ובלי חלום. חד"ש גדלה במנדט בתוך הגטו הערבי אותו היא עשויה לאבד לטובת בל"ד ברוטציה. בקיצור נשארנו עם שום דבר שרלבנטי לשינוי מהותי של המפה הפוליטית בישראל.

מצבו של השמאל יציב, לפחות עד לבחירות שצפויות לרסק שוב את "העבודה" לסביבות העשרה עד חמשה עשר מנדטים, שמרצ תצא בהם במקרה הטוב פחות או יותר אותו דבר ובמקרה הרע מתחת לאחוז החסימה, שחד"ש תגיע אליהם לא ברור מאיזה מקום ועם כמה חכים במשותפת. ביבי מנהיג שלומיאלי, כושל בכל תחום, מושחת ולא פופולארי במיוחד, מצליח למנף את המצב הזה כבר שלוש מערכות בחירות רצוף והשמאל עדיין לא מבין שהמון הצעות חוק פרטיות של סוליסטים מוכשרים בכנסת אינה הדרך מחדש לשלטון. התפטרות של ההנהגות הנוכחיות, יו"רים ומזכ"לים של העבודה ומרצ, שידוד מערכות במבנה הפוליטי והתחלה של עבודה על מיצוב אלטרנטיבה היו יכולים לשנות משהו, אבל את זה השמאל לא עושה ובינתיים, עד שיהיו בחירות ויאיר לפיד שוב ינגוס בכוחו בדרך לממשלה הבאה של ביבי, מצבו נותר יציב.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

18 תגובות

 1. נטע :

  1. בשמאל יש המון אנשים עסוקים, בעשרות אם לא מאות עמותות כאלה ואחרות – חלקן כבר מסומנות (מזל טוב התקבל בכנסת התיקון לחוק סימון הבוגדים http://www.blacklabor.org/?p=58097#comment-510322).
  2. החוק הזה לדוגמה הראה לנו איך שום דבר רציני לא נעשה להיאבק בחוק.
  אנשים לא מוכנים להסתכן בגרוש.

  2 להפתעתי יש עתיד מחזיקה מעמד באופוזיציה ואף פועלת משם בצורה מסודרת.
  למרבה האירוניה – אם לשפוט לפי רשת ב' – נצידי י.ע. מוזמנים כנציגי האופוזיציה להגיב על הא ועל דא.
  התקשורת, אפילו זו שהומתה ע"י י.ע., כבר סימנה אותם.

  מפלגת העבודה יוק. אין שם קו. אין סדר. ויו"ר הסיעה צריכה לפחות להתפטר.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  התקשורת, אפילו זו שהומתה ע"י י.ע., כבר סימנה אותם כאלטרנטיבה.
  וכשחושבים כמה אנשי תקשורת יש בעבודה – זו ממש עוד אירוניה.

 3. נגה תדמר :

  סיכוי לשינוי ?

  גישה בכיוון אחר. כאן:http://www.haokets.org/2016/07/11/%D7%94%D7%98%D7%95%D7%91-%D7%94%D7%90%D7%A4%D7%A9%D7%A8%D7%99-%D7%97%D7%96%D7%95%D7%9F-%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%A7%D7%9C%D7%99-%D7%9C%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C-%D7%A6%D7%95%D7%93%D7%A7%D7%AA1/

 4. פוקסי :

  תודה על הפוסט טוכולסקי . אלא שאתה טועה לבלבל בין מנהיגים גופא והצהרותיהם ועמדותיהם להלכה , לבין האתוס בפועל .
  האתוס בעיקרון , תמיד היה ויהיה של המרכז / שמאל , הכל גם אם המפלגה השלטת הינה מן הימין ( או שמאל ) . את הסינדרום אני מכנה : " הפליק פלק למרכז " . במה יסודו של הסינדרום :
  אם כך , הפער בין אידיאולוגיה סינתתית , לבין המציאות , הוא עצום , ידוע הדבר לכל בר ביי רב . כך ישנה תפיסה תדיר , של פוליטיקאים מושחתים , אשר מבטיחים ולא מקיימים .
  הם מבטיחים ולא מקיימים , בגלל הפער דלעי"ל ( ולא בגלל שהם כל כך מושחתים אגב ) .

  עדיין נשאלת השאלה , למה להתיישר תדיר למרכז / שמאל ( כולל השמאל לכיוון המרכז ) :

  מכיוון שהאחריות הממלכתית , העמדה של " המבוגר האחראי " לרוב תביא לתפיסה או לפעולה מן המרכז או במרכז . שם לרוב , כל הווקטורים של הפוליטיקלי קורקט או דרך הפעולה היותר סבירה , הגיונית , מאוזנת , שם נמצאת !! כגון : איזון בין צרכי ביטחון , לבין זכויות אדם . בין צמיחה ושגשוג , לבין דאגה לשכבות חלשות . בין דאגה לאינטרס הלאומי , תוך התחשבות בנורמות בינלאומיות . אין ווקטור אחד , עד תום , וייחרב העולם !

  תקצר היריעה , מעשרות אלפי המחשות , אבל , אביא בקליפת אגוז , כמה וכמה המחשות :

  – הנה , לעת הזו , ליברמן במשרד הביטחון , האם נפלו השמים , ממש לא !! עסקים כרגיל .

  – אותו ליברמן , היה שר החוץ . הימין התלהם על ג'ון קרי האנטישמי , והוא הרגיע , נא לא להגזים !! מגוחך ( ראה לינק ) .

  – כמובן שבגין החזיר את סיני , כמובן שאריק שרון נסוג מעזה ( אבי ההתנחלויות והמלחמה בטרור ) , כמובן שנתניהו הצהיר על שני מדינות לשני עמים . כולם כמובן מן הימין .

  – הנה , דני איילון היה סגן שר החוץ , תפס קריזה של ערס לייט מן הימין , והחליט להשפיל השגריר הטורקי , שיידע זה האחרון : שיש לנו כבוד , יש לנו גאווה , אנו לא משפילים עצמנו ( ראה לינק ) . אפילו ליברמן היה בקריזה עליו ( שר החוץ דאז ) . הושיב אותו בקיטון צר , על כסא נמוך , ראו לינקים , איך נסתיימה הפרשה , מגוחך !!

  – יאיר לפיד , חשב שיוכל בצ'יק , לחלק למעמד הביניים . החשכלי"ת ( מיכל עבדי ) הבהירה לו , שזה יבוא על חשבון עלויות מימון , של איזה ארבעים מיליארד שח' . אין אפשרות , אתה פותח גירעון , מחלק כספים , הדירוג יורד , ועלויות המימון של המדינה עולות ( משמע : ריבית גבוהה יותר על אג"ח שמנפיקה המדינה ) .

  בסוף , גם בשמאל , גם בימין , מתיישרים למרכז , זוהי האמת הפשוטה . לכן , אין טעם להבטיח הרים וגבעות לכאורה , שהרי , היכולת לקיים הבטחות , מאוד מוגבלת . מצד שני, בלי הבטחות , בלי רטוריקה , אין רייטינג כמובן , איך יוצאים מזה ? סבוך !!

  לינקים :

  השגריר הטורקי :

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3833003,00.html

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3833213,00.html

  http://www.mako.co.il/news-military/israel/Article-27fd976dd5d2621004.htm

  ג'ון קרי ליברמן , ובכלל מבחר ציטוטים :

  http://rotter.net/forum/scoops1/81078.shtml

  יאיר לפיד :

  http://www.themarker.com/realestate/1.2068190

  בהמשך , אדחוף עוד לינקים אולי …..

  להתראות

 5. פוקסי :

  תגובה שלי לא עלתה , אם תואילו ….תודה

 6. נטע :

  5 שנים למחאה: האם הגיע הזמן לחזור לאוהלים? מאז שפרצה המחאה החברתית המחירים רק עולים; מחירי הדירות זינקו ב-26%, 
מחירי המזון עלו ב-4% והיקף המשכנתאות זינק ב-48% - בזמן שהשכר הממוצע צמח רק ב-8%

  http://www.themarker.com/markerweek/1.3000531

 7. מיכאל לינדנבאום :

  מייאש מאד

  מייאש מאד,כנראה שכל המחאה היתה בכאילו….

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לפוקסי - יש גם דוגמאות הפוכות

  ר' למשל מפעל ההתנחלויות.
  http://sixtyone.co.il/price-tag

  אריק שרון הוציא במקסימום 10.000 מתנחלים (תושבים, תלמידים וכו).
  הדוגמה שלו בעיתית כי הוא התכוון גם ליצור פילוג בין הגדה לעזה, וגם להוכיח עד כמה פינוי הגדה בעצם איננו אפשרי, ובאותו הזמן להעביר למצרים בעל-כרחם את החבילה הזאת.

  אז זה נכון שלא כל מה שנראה בעין פורש באמת את כל התמונה.

  גם השלום שעשה בגין הוא מורכב יותר ממה שהעין רואה.

  בקיצור תמיד יהיו סדרי עדיפויות, אבל ההנחה שהם תמיד נופלים באותה נקודת כובד מרכזית – היא כללית מדי.
  עדיין יש הבדל עצום, אפילו לשיטת המרכזניקים, הבדל עצום בין המרכז של השמאל למרכז של הימין.
  אפשר לראות זאת גם בחקיקה שמתנהלת ממש מתחת לאפינו, ואנחנו בולעים כצפרדעים.

  על הפער הזה לבדו נחוץ לבנות כוח פוליטי שיהווה אלטרנטיבה ממשית.
  ועל זה מדובר בעצם.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מיכאל - במחאה בחשו ידיים מגואלות בכל מיני אינטרסים סותרים אבל

  להערכתי מה שניצח זה שיתוף הפעולה הסמוי בין גוש אמונים וקבוצות מסוימות של פעילים מזרחיים.

  הפעילים המזרחיים הללו, מודעים או לא, מתעקשים לשחק לידיים של הימין בכלל ושל גוש אמונים בפרט.

  אין לי כוח בקיץ החם הזה לפרט ולהדגים.

  אבל מאמר מעניין מאוד בנידון –
  http://www.haokets.org/2016/07/06/%D7%94%D7%A8%D7%A0%D7%A1%D7%A0%D7%A1-%D7%94%D7%AA%D7%A8%D7%91%D7%95%D7%AA%D7%99-%D7%94%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%99-%D7%95%D7%94%D7%AA%D7%95%D7%A8-%D7%91%D7%9C%D7%A9%D7%9B%D7%AA-%D7%94%D7%A8%D7%95/

 10. פוקסי :

  משתמש אנונימי ( לא מזוהה , מס' 8 ) :

  אז עושה רושם שהבנת הנקודה . הנקודה אינה איפה זה נופל בדיוק , אלא : הווקטורים , הכיוונים , משמע : השמאל מתמרכז , והימין מתמרכז . זה בהכרח מה שקורה וקרה ויקרה .

  אני בהחלט מוכן לקבל , שנקודת הסגירה למרכז , יכולה להשתנות . פעם להיות פרו הומוסקסואלים , לא היה בדיוק מרכז , אלא שמאל . היום , בחלוף העיתים , או עם התמורות התרבותיות , אזי : זה מרכז !! וגם הימין סגר לשם , ראה למשל ח"כ אוחנה , או הבית היהודי כשלעצמו אפילו .

  אתה לא הבאת המחשות ממש . אבל שוב : לגבי התנועה , הדינמיקה , הכיוונים , או ההתמרכזות , אין ספק , שכך הדבר , וכך יישאר הדבר . המציאות מייצרת אילוצים , שאין אפשרות להתמודד איתם אחרת , רק על ידי התמרכזות , אבל , אני מוכן לקבל , שאין לעמוד עם איזה סרגל אלקטרוני , ולמדוד בסטיות של ננו , כמה וכמה סטו או התמרכזו , ואיפה נפלו בדיוק .

  בוא תביא לי דוגמא , למה אתה מתכוון בחקיקה ? כי חקיקה לגבי דידי , הינה מהווה כר קלאסי , להמחשה של התמרכזות , בעל כורחה של מפלגה שלטת . כך לאורך כל ההיסטוריה של המדינה .

  תודה

 11. פוקסי :

  משתמש אנונימי ( מס' 8 ) :

  מכיר הלינק שהפנית אליו . אם אתה מתכוון למפעל ההתנחלויות , הרי הוא בכלל מיסודו , של השמאל / מרכז . מאז מלחמת ששת הימים , ובכלל תפיסות חלוציות / ביטחוניות ציוניות מימי ראשית הציונות ( והשווה תוכנית אלון ) . זוהי המחשה מאוד לא מתאימה . הרי הטענות של השמאל הקיצוני , כלפי בתי המשפט למשל , שהם הכשירו את מפעל ההתנחלויות , והכשירו עוולות כיבוש של המימסד הבטחוני המדיני הקלאסי ( משמע : מפלגת העבודה וכו…מרכז / שמאל ) , ובתי המשפט , מזוהים כאן , בטעות אמנם , אבל מזוהים , עם השמאל הקלאסי .

  ואפילו אם השמאל גופא היה בשלטון ( שמאל אפילו , של ממש , לא מרכז , מה שהוא היפוטטי לחלוטין ) הוא היה נאלץ , להמשיך את המפעל הזה , אין ספק בדבר !! מה היה עושה ? מפנה אותם ? חצי מליון איש בקירוב . ערים בישראל ? צריך לתחזק אותם !! לפתח אותם !! יש שם גידול טבעי !! פלסטינאים תלויים במפעל הזה , קרוב למאה אלף איש שעובדים ברשות , שעובדים ביהודה ושומרון ובישראל.

  הרי אחרת , עם כל האבסורד , זה היה מעין משטר אפרטהייד כלפי המתנחלים .

  אל תטעה לרגע !! הבאת עם כל הכבוד , דוגמא מאוד אומללה .

  תודה

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  פוקסי אתה צודק בדבר אחד ומחזק בכך התעלמותך מנקודה אחרת לגמרי.

  1. זה לא מפתיע אותי בכלל שאנשים לא זוכרים את השמאל שהיה פה בימי ממשלת האחדות העליזה שקמה קצת לפני מלחמת ששת הימים והתקיימה עד שנת 1970.

  השמאל הזה קרא תיגר נגד המרכז, המקום שבו ישבה אז מפא"י (בהתאמה מלאה לניתוח שעשה פוקסי למעלה).
  ועדיין אותה מפא"י הלכה מאוד בזהירות עם עניין ההתנחלות.

  2. עכשיו, מה לעשות שהשמאל הזה צדק, גם בעניין אזהרותיו נגד ההתנחלויות ה"מבוקרות (ו-ר' ערך מלחמת יום כיפור)?

  3. ההתנחלות המסיבית בהנהגת גוש אמונים התחילה כתגובה למלחמה הזאת (ירידת קרנה של מפא"י בעקבות המלחמה), והתעמקה עם עליית בגין ("יהיו עוד הרבה אלון מורה").

  4. זה נכון שחולשת השמאל אפשרה את המפלצת הזאת שעכשיו באים ובוכים – איך נפנה אותה ממקומה.
  נגד זה בדיוק הזהיר השמאל – וצדק.

  ורק הערה אחת מנהלתית – אין לי כוונה לנהל פה דיון עטור פנינים לשוניות.
  התגובה מופנית לכל הקוראים, ומנסה להיות מנוסחת בהתאם.

  נראה לי שבזאת מיציתי את תרומתי הדלה.

 13. פוקסי :

  רק הערה כללית :

  כמובן שאם קם מנהיג כריזמטי , ובעל יכולות אישיות יוצאות דופן , כל תיאור הסינדרום של ה : " פליק פלק למרכז " משתנה לאור יכולות סוחפות של מנהיג דנן, שמסוגל לייצר בזמן קצר , תוצאות או מדיניות פורצת דרך . כמו כן :

  אם יש משבר קשה , אזי , גם כאן , הסינדרום נסוג במקצת , או כי אז , זה המציאות המשברית , ולא המפלגה השלטת כמובן , אין זה סותר עדיין הסינדרום כמובן .

  תודה

 14. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בהקשר לתגובה 12, חיזוק

  http://www.text.org.il/index.php?book=09040614

  ומתי ישראל לא היתה במשבר?
  אפילו מלחמת 6 הימים היתה תוצאה של משבר שאוהבים לשכוח – המיתון הקשה במיוחד של אמצע שנות ה- 60.

 15. פוקסי :

  משתמש אנונימי ( מס' 14 ) :

  התהיה שלך היא במקום , אבל , רק למראית עין .שהרי , כאשר מתרגלים למצב משברי או מעין , אזי , לומדים להסתגל אליו , והוא כבר לא נתפס ממש כמשברי . הרפים ( רף ) עולים פשוט . זה המצב אגב , במדינת ישראל .

  לכן , במשבר , הכוונה הינה , יציאה קשה וחריגה מן השגרה , למצב דברים כאוטי , נניח , מלחמה כוללת , משמעותית ( ואפילו לא סתם מבצע כמו צוק איתן ) בה מערכות לא מתפקדות כבשגרה באופן קיצוני ביותר . מצב בו ההישרדות של האומה , בסכנה של ממש . ויותר חשוב , מצב שהוא נתפס כמתמשך , חסר פיתרון . נדמיין , חס ושלום , שהטרור הפלסטיני מן הגדה , מכה ללא הרף , ופיתרון מבצעי , אין ( נניח הרשות התפרקה , וכוחות הביטחון שלה , לא מונעים טרור ).

  תודה

 16. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ל-15.
  את זה ההיסטוריה תשפוט.

 17. פוקסי :

  אנונימי ( 16 ) :

  את מה ההיסטוריה תשפוט ? אם יורשה לי לשאול בקטנה …לא ציינתי שום דבר לכרוניקות , אלא תיאור מציאותי לעילא !! תיאור , של מצב דברים חי וקיים ונושם ,הכל , למעט המחשה היפוטטית / ריאלית או אפשרית במציאות , של התפרקות הרשות הפלסטינית .

  תודה

 18. החגב עמד יציב :

  השמאל כשל ואינו רלוונטי יותר

  עתידכם הוא לדעוך ככל שיותר אנשים ייפרדו מהרעיונות חסרי השחר שלכם והאידאולוגיה הסוציאליסטית האלימה והכוחנית.

  השמאל כשל פוליטית כאשר לא הבין את הצד הערבי לסכסוך ורצונו בעימות והשמדת מדינת ישראל.
  השמאל כשל כלכלית בהתנגדותו לקפיטליזם ולמגמת השיפור המתמדת באיכות ורמת החיים של תושבי העולם החופשי.
  ויותר מכל השמאל כשל אתית בהיותו גורם המפיץ את הסוציאליזם שהיא אידאולוגיה כוחנית ובריונית על שלל סוגיה וגווניה. השמאל כשל וברצונו להגביל את חירות הפרט

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.