postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מכתבו הגלוי של מיכאל ספרד לרבקה כרמי על החלטתה לבטל את הפרס ל"שוברים שתיקה"

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מכתבו הגלוי של מיכאל ספרד לרבקה כרמי על החלטתה לבטל את הפרס ל"שוברים שתיקה"

נושאים זכויות אדם, מכתבים ב 30.06.16 1:35

מיכאל ספרד כתב מכתב זה לנשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בעקבות הוראתה לבטל את הפרס שהחליטה להעניק מחלקה באוניברסיטת בן-גוריון ל"שוברים שתיקה". "או שאת עם הדמוקרטים או שאת עם הפשיסטים." "תחזרי בך מהחלטתך."

שלום לך פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון. אנחנו לא מכירים, אם כי נפגשנו פעם אחת בבג"צ, כשייצגתי את שלום עכשיו בעתירה נגד ההכרה במוסד הזה באריאל כאוניברסיטה. גם את היית שם כי אוניברסיטאות המחקר התנגדו להכרה באריאל והגישו עתירה משל עצמן. אם אינני טועה הן בעיקר חששו לתקציבן.

אני כותב לך משום שהגעתי למסקנה שאת אשמה בכיבוש. לא רק בכיבוש, גם בכיבוש וגם בהקצנה ימינה וגם בגל האנטי-דמוקרטי ששוטף את המדינה. טוב, לא אשמה באופן בלעדי כמובן, ואפילו לא גורם מרכזי. אבל יש לך מניה לא פשוטה במצבה העגום של מדינתנו. ואני דווקא מנחש שאת רוצה בסיום הכיבוש, אולי אפילו תומכת בפתרון שתי המדינות. ואת בוודאי בעד חופש הביטוי, איזו שאלה! חופש הביטוי, חופש אקדמי ושוויון, אלו ערכים שהם נר לרגלייך.

אבל דווקא משום שאת בקודקודה של ה"אליטה" האקדמית, ודווקא משום שאת שייכת למי שמחשיבים עצמם כמי ששייכים לאגף ה"ליברלי" של החברה הישראלית, דווקא בשל אלה ההחלטה שלך לבטל את הענקת הפרס לשוברים שתיקה היא כל כך חמורה. והיא סימפטום. כי מי שמחליטה להתערב אקטיבית בהחלטה של מחלקה באוניברסיטה כדי למנוע פרס מגוף שעוסק בחשיפת האמת הלא נעימה על המתרחש בשטחים הכבושים, בנימוק של חשש מ"הטיה פוליטית", מגלה גמישות ערכית, נכונות לסתימת פיות ולפגיעה בחופש האקדמי, ומביא מוסד שאמור להיות מוקד לחשיבה עצמאית וביקורתית לרדת על ברכיו במופע מכוער של התחנפות לשלטון. אבל החמור מכל הוא שבמעשה שעשית הראית שאת מוכנה להפנות עורף ולפגוע באלו שנאבקים למען העתיד שאת רוצה לילדייך בכדי לחסוך לעצמך ולמוסד שבראשותך את חרון אפו של השלטון. מי שעושה מעשה כמו שאת עשית, בטח עשתה כאלה בעבר וקשה יהיה לה להיגמל ממעשים דומים בעתיד.

אני גם מדמיין את הרציונאליזציה שאת עושה להחלטה הזו ולדומותיה שמן הסתם קיבלת ואולי לא פורסמו. יש לך שר חינוך נורא על הראש. שרת תרבות שאלוהים ישמור. זו תקופה חשוכה, ואת צריכה להעביר את המוסד שבראשותך את התקופה הזו כמה שניתן בלי פגע. פרס לשוברים שתיקה זה אצבע משולשת לשלטון. זה יגמר בפסילת החוג לפוליטיקה וממשל. זה יעלה בתקציבים, זה ייגמר בסטודנטים מסכנים מהדרום שאין להם מלגות. צריך להיצמד לקונצנזוס עד יעבור זעם. כך אני מצליחה לשמר מוסד אקדמי מתפקד שיש בו קולות פוליטיים מכל הקצוות.

ובכן פרופ' כרמי, זהו בדיוק ההיגיון של קרנף. בימים האלה כשמיליוני בני אדם עומדים לציין חמישים שנה שהחברה שלנו שולטת בהם ומפקיעה מהם זכויות אזרח, בימים שמי שמביע התנגדות לכיבוש מוקע על-ידי השלטון שמסית נגדו ומחוקק נגדו, בימים האלה, מן הראוי שמקדשי חופש הביטוי והביקורת ישבתו במחאה, יפגינו לאות סולידאריות עם המדוכאים. בחלומי את וחברייך הנשיאים והרקטורים מודיעים שכל עוד אלפי סטודנטים פלסטינים אינם רשאים לצאת את עזה כדי להשלים את לימודיהם באוניברסיטאות הגדה, סטודנטים ישראלים לא ילמדו בישראל. אבל אני מבין שזה לא מתאים לך. בסדר. אין חובה להיות גיבור. אבל לבקש שלפחות לא תטפטפי בנזין על שוברים שתיקה כשגופי הימין קושרים אותם למוקד אפשר? ואגב, הם יגיעו גם אליך ואל אונ' בן גוריון. אל דאגה. שום דבר שתעשי, שום התחנפות, שום ריקוד סלוני עם הקונצנזוס לא יעזור. את הבאה בתור. תשאלי בחוג להיסטוריה, יאשרו את הערכתי שכך הדברים עובדים.

לכן אמרתי שאת אחראית לכיבוש. כי צריך לבחור היום. או שאת עם הדמוקרטים או שאת עם הפשיסטים. בינתיים זה לא נראה טוב.

אבל, זה גם לא מאוחר מדי. תחזרי בך מהחלטתך. זו תהיה הודאה מכובדת, אפילו אצילית, בטעות. זה לא רק יתקן זה אולי אפילו יתרום למאבק שאת בוודאי רוצה בהצלחתו. ואל תעשי חישובים אחרים, כי הם יובילו אותך למחוזות שבעוד שנים תצטרכי להסביר אותם לנכדייך.

* גילוי נאות: אני משמש כיועץ משפטי של שוברים שתיקה. אבל הפוסט על דעתי בלבד.

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. לקסי :

  ספר מעניין שגם מסביר...

  אמנון ז'קונט, מבוא לאהבה, כתר 2001

 2. דליה :

  לקסי, מה הקשר בין הספר לבין התנהלות רבקה כרמי?

 3. יאיר אסולין הגיב להתנהלות רבקה כרמי :

  נגד בגידת הקונצנזוס

  ביקורת נוקבת של יאיר אסולין בהארץ על התנהלות פרופ' רבקה כרמי
  http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2992575
  נדמה שמשל עמוק ומטריד לעד כמה האקדמיה הישראלית כיום מתנכרת למהות, לייעוד, להצדקה שלה, עד כמה היא נכנעת, נמצא בתגובה הרשמית השבוע של אוניברסיטת בן גוריון בעניין החלטת נשיאתה, פרופ' רבקה כרמי, לבטל את מתן הפרס מטעמה ל"שוברים שתיקה". מה התגובה הרשמית? שוברים שתיקה הוא "ארגון שאינו בקונסנזוס לאומי, והענקת הפרס עלולה להתפרש כמראית עין של הטיה פוליטית". אתה קורא את התגובה, וחושב על קאנט, על הנאורות, על ארסמוס, על הומניזם, על "העז לדעת", על מנדלסון, הרעיונות שעל בסיסם קמה האקדמיה המודרנית, הרעיונות שלמדת כשישבת בכיתות האלה, ואתה שואל את עצמך, איך מוסד אקדמי רציני יכול לפרסם תגובה כזאת? איך הוא לא מתבייש? עד כמה הוא לא מודע לעצמו ולתפקיד שלו, לערכים שהוא אמור לייצג? ועזבו את סיבות העומק — הכסף, הלחצים, האינטרסים. שם אולי נמצאת הסיבה האמיתית לביטול הפרס, אבל זה לא העניין. מספיק להסתכל רק על התגובה, על הניסוח — האם אוניברסיטת בן גוריון לא מבינה שניסוח הודעה שמדברת על "קונסנזוס לאומי" ועל "הטיה פוליטית" היא בגידה במהות של "אוניברסיטה"?
  ולמה שאדם צעיר יבחר ללמוד פילוסופיה, להשקיע את עצמו במחשבה האנושית, בניסיון לפתח אותה, לשאול שאלות, להסתכן בכאב של המאמץ לגעת באמת, בסיזיפיות, אם אומרים לו שהעיקר זה "קונסנזוס לאומי"? איזו פילוסופיה יכולה לצמוח מתפישה כזאת, ששמה את הערך של "קונסנזוס לאומי" במרכז? האם המחשבה האנושית היתה מתקדמת מטר אחד אם זה מה שהיה עומד לנגד עיניה? האקדמיה הישראלית, ככלל, צריכה להתנער מהתגובה הזאת, מהביטוי הזה, לומר: זה לא אנחנו. המצב הוא מצב חירום — והצורך להגדיר את הערכים הוא קריטי. טבעם של ביטויים כאלה לחלחל, להפוך להלך רוח, לתפישה. לזהם את מי התהום. והרי, קונסנזוס שווה שמרנות, ושמרנות שווה קפיאה על השמרים, וקפיאה על השמרים שווה בינוניות, ובינוניות שווה נסיגה לאחור, ונסיגה לאחור שווה ניוון, וניוון, בסופו של דבר, שווה מוות. כל מיני סוגים של מוות.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תשובה לדליה (2)

  הספר של אמנון ז'קונט "מבוא לאהבה" הוא רומן המשלב רומנטיקה ומתח.
  הרקע לעלילה ומקום התרחשותה העיקרי הוא מחלקה דמיונית באוניברסיטה (ת"א).
  תיאור מערכות היחסים בסגל ההוראה, התנהלות הצמרת בקשריה עם תורמים והפשרות הננקטות לשם קבלת תרומות ולקידום האישי מועילות אולי להבנת מערכות הכח המופעלות בהחלטות מסוג זו שהחליטה פרופ' כרמי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.