חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משאל העם בבריטניה – לא ברור שעזיבת בריטניה אכן תתממש

נושאים דעות, פוליטי ב 23.06.16 1:37

אפילו אם תומכי עזיבת האיחוד האירופאי ינצחו במשאל-העם, הממשלה אינה מחויבת לכך חוקתית. על הפרלמנט יהיה לאשר את העזיבה, והוא יוכל להעמיד מכשולים בדרך

מאת: אמנון פורטוגלי

המעמד השולט, הממשלה, השמרנים והלייבור והאליטות הכלכליות באנגליה, כמו גם ברוב העולם המערבי, נכנס בימים האחרונים לבהלה עקב האפשרות שההצבעה במשאל העם ב- 23 ליוני תביא ליציאה מהאיחוד האירופי, מה שנקרא  'ברקסיט'  Brexit.

נראה שהמצביעים שרויים במצב רוח נקמני מספיק, כך שהם מוכנים לקחת סיכון, לקבל עליהם מכה כלכלית קשה,  אם הם יכולים לגרום כאב למנהיגיהם ולפגוע במעמד הבנקאים והפיננסיירים. נראה גם שהבוחרים מוכנים לשלם מחיר כלכלי גבוה, עבור יותר ריבונות לאומית.

אבל גם אם רוב המשתתפים במשאל העם יצביעו “Leave”  עבור עזיבת האיחוד האירופי, אין משמעות הדבר שהעזיבה תתרחש בהכרח.

יש מספר דרכים בהן ניתן יהיה לסכל את רצון הציבור, את תוצאות משאל העם. כפי שכתב בזהירות אנשיל פפר, "המשאל לא מחייב חוקתית. גם אם רוב המצביעים יצביעו בעד העזיבה, נדרשת הצבעה בפרלמנט שתאשר את תחילת הליכי הפרישה".

הפרלמנט הבריטי אינו חייב להוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי גם אם הצבעה במשאל העם תהייה ליציאה כזו.  לדעת המשפטן דיוויד אלן גרין, ב- Financial Times,  התוצאה של משאל העם ב- 23 יוני על החברות באיחוד האירופי של בריטניה אינה מחייבת מבחינה משפטית. במקום זאת, היא רק מייעצת, ובתיאוריה, ממשלת בריטניה יכולה להתעלם לחלוטין ממשאל העם.

גרין כותב שאין כל התניה משפטית בהוראות חוק משאל האיחוד האירופי הדורש מהפרלמנט בבריטניה לפעול בהתאם לתוצאה של משאל עם. כתוצאה מכך, מה שיקרה אם הצבעת הקהל תהייה עבור עזיבת השוק האירופי Brexit, יהיה עניין של פוליטיקה פרלמנטארית.

גורמי שלטון ואליטות כלכליות באירופה ובבריטניה הם בעלי מוטיבציה גבוהה כדי למנוע את יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי. בהתחשב בכך שאין הגדרה ברורה של השלבים הבאים, הרי שאם ה-'Leave' ינצח במשאל העם, יש לגורמים אלו הרבה חופש פעולה כדי לאלתר.  יהיה מעניין לראות איך הליכים פרלמנטאריים ישמשו במשחק,  איך הפרלמנט יתמרן כדי לשמור על בריטניה מיציאה מהאיחוד האירופי אפילו לנוכח מצב בו“Leave” " יזכה במשאל העם.

בעיקר, בריטניה עלולה לעמוד בפני משבר חוקתי חמור בו הפרלמנט מסרב לכבד את הצבעת הציבור. מצב בו כאשר אזרחים בריטיים יצביעו לעזוב את האיחוד האירופי ב -23 ביוני, הפרלמנט, שנבחר בבחירות דמוקרטיות, ורוצה להמשיך ולכהן, יתעמת עם הצבעה לאומית, שאינה פחות דמוקרטית, אשר רוצה לצאת מהאיחוד האירופי.

הממשלה יכולה להחליט להביא את הנושא לפרלמנט ולקוות לנצח בהצבעה. במקרה זה, אם לא יהיה שינוי דרמטי בנאמנויות של חברי הפרלמנט, סביר להניח כי הם יצביעו בעד השארות בריטניה באיחוד האירופי. הסיבה לכך היא כי הרוב המכריע של 650 חברי הפרלמנט מזוהים כאוהדי

האיחוד Europhiles וסביר שיתמכו בחקיקה שתשמור ותגן על מקומה של בריטניה באיחוד האירופי.  חברי פרלמנט אלו אפשר ואפילו יטענו שהתעלמות מרצונו של הציבור כפי שבוטאה במשאל העם, הינה ריבונות פרלמנטארית בפועל.

יש דרך שנייה, ידועה ובדוקה להחזיר בוחרים סרבנים למקומם, להמשיך לשלוח אותם בחזרה לקלפיות עד שהם נותנים את התשובה הרצויה.

הממשלה יכולה לנסות לנהל משא ומתן על הסכם חברות באיחוד מעודכן, ולהכניס אותו למשאל עם נוסף. דרך זו תחייב את האיחוד האירופי לתת לבריטניה כמה ויתורים אמיתיים או שיראו אמיתיים, כדי לשכנע את הבוחרים.

לדוגמה, בדנמרק נדרש אישור במשאל עם כתנאי לחתימה על אמנת מאסטריכט. ההצבעה הראשונה דחתה את ההסכם ברוב קטן. פקידים דניים השיגו במשא ומתן מספר החרגות exclusions מהאמנה, והבוחרים הדניים אשררו אותה בתוך פחות משנה לאחר מכן.

אירלנד הייתה החברה היחידה באיחוד האירופי שהחליטה לקיים משאל עם על אמנת ליסבון. התוצאה הייתה שביוני 2008, מעל 53% מהמצביעים התנגדו. הנציבות האירופית ויתרה בשלושה נושאים, ומעל 67% מהמצביעים תמכו בהסדר במשאל הבא באוקטובר 2009.

ויש דרך שלישית, איזושהי דחייה, שלא תראה גסה וברוטאלית, של תוצאות המשא ומתן. הממשלה יכולה לבחור להתעלם לחלוטין מרצון הציבור, שהרי היא אינה מחוייבת מבחינה משפטית לתוצאה של משאל העם. .

אמנון פורטוגלי הוא חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר

 

http://blogs.ft.com/david-allen-green/2016/06/14/can-the-united-kingdom-government-legally-disregard-a-vote-for-brexit/

http://www.haaretz.co.il/news/world/europe/.premium-1.2976326

 

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    נראה כי האיחוד האירופאי מכבד את רצון הרוב בבריטניה שרוצה לעזוב את האיחוד, ומבקש שיעשה זאת מהר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.