הסדנא לידע ציבורי – מיהן היחידות הממשלתיות הפתוחות ביותר לציבור

 הסדנא לידע ציבורי חשפה אתמול בישיבת ועדת השקיפות של הכנסת את מדד ה- Open wash של משרדי הממשלה. המדד בא לבחון מי ממשרדי הממשלה מפרסם את ההתקשרויות וההוצאות הכספיות שלו בפתיחות, בזמן ועל פי הנהלים, ומי אינו פתוח לציבור

מדד ה- openwash של הסדנא לידע ציבורי נחשף: היחידות הממשלתיות הפתוחות ביותר- האוצר, משפטים, בתי הדין הרבניים והחינוכית. רה"מ, משרדי התקשורת והפנים לא מפרסמים את ההתקשרויות כלל.

אדם קריב, מוביל הפרויקט: "נתוני הרכש הם הנתונים החשובים ביותר בממשלה. אסור לנו להסכים להסתרה שלהם ואנחנו רואים חובה לשבח את מי שמנגישים אותם כראוי"

הסדנא לידע ציבורי חשפה אתמול בישיבת ועדת השקיפות של הכנסת את מדד ה- Open wash של משרדי הממשלה. המדד בא לבחון מי ממשרדי הממשלה מפרסם את ההתקשרויות וההוצאות הכספיות שלו בפתיחות, בזמן ועל פי הנהלים, ומי אינו פתוח לציבור.

על פי המדד היחידות הממשלתיות הפתוחות ביותר הן הטלוויזיה החינוכית (94%), הנהלת בתי הדין הרבניים (86%), משרד האוצר (84%) ומשרד המשפטים (84%). את הדירוג סוגרים המשרדים שלא פירסמו דבר- משרד ראש הממשלה, משרד התקשורת, משרד הפנים, משרד העלייה והקליטה, נגב- גליל, והמשרד לעניינים אסטרטגיים.

את חישוב המדד מבצעים בסדנא על פי איכות הדיווח של כל התקשרות, ומשקללים אותה על פי סכום ההתקשרות, כאשר הציון משקלל את כלל ההתקשרויות המדווחות. הדירוג עצמו חי ומתעדכן ואפשר לצפות בו באתר http://spendex.obudget.org/

אדם קריב: "נתוני הרכש הם הנתונים החשובים ביותר בממשלה. הם מאפשרים לנו האזרחים לבקר את הממשלה. הידיעה שהעין הציבורית פתוחה גורמת לפקידים עצמם להישמר ולכבד את העובדה שמדובר בכספי ציבור. עם זאת, אם הנתונים לא מפורסמים בזמן או מפורסמים בצורה לא תקינה, אין ערך לפרסום. המדד בודק האם המשרדים פירסמו את המידע, את כולו, האם הוא פורסם בזמן והאם מדובר במידע מלא ואיכותי. אסור לנו להסכים להסתרה של נתונים אלה ואנחנו רואים חובה לשבח את מי שמנגישים אותם כראוי זוהי הדרך שלנו לסייע לדמוקרטיה ולבחון באמת את התנהלות משרתי הציבור".

הודעה מאת ניר הירשמן

Tags: , , ,

Leave a Reply