חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המפאיניק האחרון והדרך לגאולה

נושאים דעות, פוליטי ב 20.06.16 23:43

יצחק הרצוג – בתפקידו כיו"ר מפלגת העבודה – מסמל את החלק הרע מתקופת מפא"י, העדר עקרונות, הכל ניתן לפשרה והכל סחר מכר (פרגמטיזם).  המפלגה במשבר ואין לה עתיד אלא אם תאמץ שיטת פריימריז פתוחים שיביאו אנשים חדשים לבחור ולהיבחר
מאת: חיים רוזנברג

 

המשבר הפנימי החמור שבו נמצאת מפלגת העבודה הוא אולי הבשורה הטובה ביותר לפוליטיקה הישראלית – לא פחות מתהליך היסטורי ההולך ומבשיל מול עינינו, שישנה את פניה של המפה הפוליטית הישראלית.

נתחיל באחרון המפאיניקים, מי שמביא את אומנות הפשרה והפרגמטיזם לכדי מלאכת תפירה עילית, הרצוג. זהו מי שפועל בתוך המפלגה כדג השט בין הטורפים הגדולים, בין אנשי ההסתדרות העושים במפלגה כבשלהם, פעילי מחוז הקיבוצים והמושבים הדואגים לאינטרסים הסקטוריאלים, חברי המחוזות הערבים והדרוזים שמהווים כוח אלקטורלי משמעותי בתוך המפלגה, פעילים ופוקדים אזוריים, אנשי התנועה הרפורמית, פעילי שמאל, ארגוני עובדים אחרים והקבוצה ההולכת ומתרחבת של מצביעים חופשיים. כל זאת, בלי למנות את המחנות המסורתיים של המועמדים לתפקיד היו"ר של המפלגה החבוטה.

הרצוג, במיומנותו הפוליטית, הצליח להביא את חברי המפלגה לסף ייאוש. זה לא משנה מה רצון החברים, הפעילים או המצביעים – השרידות הפוליטית הפרגמטיזם והפשרה הם חזות הכל. לא אידיאולוגיה, לא דרך, לא חזון ולא מנהיגות. זאת, דווקא בתקופה של תמורות עצומות בשיח הפוליטי בארץ ובעולם.

חמש שנים לאחר המחאה החברתית, בה שונו כללי השיח הציבורי, נפתחו  שערי ההשתתפות החברתית והערבות הדדית, במיוחד בחוגי השמאל הציוני. שנה לאחר הבחירות המרשימות בקנדה והצגת הממשלה המגוונת ביותר מזה שנים, בעוד בארה"ב אנו חוזים בקמפיין מרהיב של מועמד קשיש בעל דעות רדיקליות שסוחף אחריו מיליוני צעירים הדורשים פוליטיקה חדשה, נקייה, ערכית שמציעה שינוי, תקווה ועתיד טוב יותר.

על מפלגת העבודה עובר שינוי מסעיר, שינוי שהתחיל כבר לפני עשור, שסמלו המובהק היה בחירתו של עמיר פרץ כיו"ר והצטרפותה של שלי יחימוביץ לפוליטיקה ועליית השיח החברתי כלכלי. המשכו בבחירת יחימוביץ' לתפקיד היו"ר ובקליטת אנשי המחאה של קיץ 2011, ועוד דמויות מרשימות כמרב מיכאלי, פרופסור יוסי יונה, משה מזרחי  ומיקי רוזנטל.  הצטרפותם של חברי התנועה הרפורמית, פעילי שטח חברתיים ואנשי תנועות עובדים ככוח לעובדים.

היבחרותו של הרצוג לתפקיד היו"ר מסמלת יותר מכל את פרפורי גסיסתו של המפאיניק האחרון, של הסדר הישן הנלחם על ליטרת הבשר האחרונה שלו. הניסיונות לחבור לממשלת נתניהו בכל מחיר – ויותר מכך הכישלון המתמשך בתפירת ההסכם – מצביעים על הרצון העצום מצד אחד וחוסר היכולת להשלים עם הכשלון מצד שני. כמו גבר מזדקן, שאינו יכול להשלים עם אובדן גבריותו, המתבונן על הרוח החדשה הנושבת מצעירי המפלגה, מנסה המפלגה לנוח על עברה הדועך ולשלוף עוד בדיחה עבשה מעולם שאיננו עוד.

הקולות החדשים המתעוררים במפלגת העבודה ובשמאל הציוני בכלל, קוראים למערכת פוליטית חדשה, לכללי משחק חדשים, קשיחים והוגנים, שיפתחו את שורות השמאל הציוני לחברה הישראלית. קוראים למסגרת גדולה, דמוקרטית וערכית שתאפשר חבירה של מנהיגים חיצוניים – אנשי צבא, פעילי שטח ופעילי מחאה כמו אנשי מאבק הגז והתנועות הירוקות, אנשי רוח, אקדמאים עובדי שכונות ופריפריה – שיביאו את החברה הישראלית לידי ביטוי על כל גוונה, על המורכבות והעושר שבה.

מסגרת אחת, דמוקרטית, שתפתח את שרותיה לציבור הישראלי בפריימריז פתוחים, שתאפשר התמודדות על הנהגת המחנה כולו, באופן חופשי, פתוח ודמוקרטי, ללא שטיקים וללא טריקים. זהו האופק שמאיר על מחנה השמאל הציוני ועל מפלגת העבודה במרכזו.

אין זאת בחירה או אפשרות, זה העתיד, והוא כבר כאן. מוטב שמפלגת העבודה תאמצו בחוזקה – זוהי הדרך היחידה לחזור למרכז המפה הפוליטית הישראלית. מוטב לה, למפלגת העבודה, שתפקח עינה אל מולו כי זאת הדרך היחידה בה תוכל לשמור על קיומה ולא לגסוס לאיטה בפרפורים תקנוניים וקריאות נאצה הדדיות.

חיים רוזנברג הוא חבר מפלגת העבודה, ציר בועידתה וחבר בהנהגת החוג לדמוקרטיה של מפלגת העבודה

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

10 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מה זה פריימריז פתוחים? ואיך זה יעבוד בתרבות הקומבינה הישראלית, שאין בה בונה פידה, אין בה IT IS NOT DONE

  רק פראיירים שהולכים ונמוגים?

  או שפשוט לא הבנתי למה הכוונה בפריימריז פתוחים.

 2. לקסי :

  תגובה שהועתקה מפייסבוק

  Alon Marom מסכים עם הדיאגנוזה. פרוגנוזה חלופית – מפלגה סוציאליסטית דמוקרטית חדשה וחסרת פשרות.

 3. לקסי :

  פריימריז פתוחים (לאנונימי/ת 1)

  לפני שבועות אחדים אלדד יניב בא לפגישה השבועית של מזכירות ותיקי תנועת העבודה והציג שם את משנתו זו, כולל פרטים איך זה ייעשה. בתשובה לדרישה שלי הוא הבטיח שיעלה את הדברים על הכתב לפירסום.
  כשנקבל אפרסם.

 4. לקסי :

  עוד תגובות מפייסבוק

  Snitivker Natalia איך אתם מבינים פריימריז פתוחים ? איך אפשר בפועל לבצע אותם ?
  Eden Gurion לדעתי (ואני עוד לא תומך לגמרי) יהיה צריך לשלב את זה בחוק מדינה – אם הצבעת בפריימריס של מפלגה X לא תוכל להצביע בפריימריס של אף מפלגה אחרת במשך שנתיים
  Snitivker Natalia הבנתי .נשמע מענין.כאילו שהבוחרים הם לא מתפקדים רק -כל המצבעים של מפלגה.אבל לא מאמינה שזה אפשרי מהיום למחר -בגלל שבאמת בלי חוק זה לא ילך.בלי חוק -מצבעים של בית היהודי יקבעו לנו את היושב ראש
  Benny Meringer צריך לפתוח את הראש ולחשוב ולעשות.אם לא עושים ביבי לוקח עוד 4 שנים

 5. נמרוד :

  תודה על מה שכתבת חיים. רק שבקביעת הרשימה צריך לאזן בין פתיחות למסורת. למנגנון יש משמעות, מלבד שמרנותו, הוא עומד על המשמר, הוא מביא אידיאולוגיה ובסיס ועמוד שידרה ומחוייבות. רוצה לומר, צריך להביא הצעה שמשלבת פתיחות לצד מנגנון ועידה. כל אחד מהם בנפרד לא מוצלח.

  עוד דבר, אני רוצה נציגים מחיפה ומאשדוד, מנצרת ו/או נצרת עילית – ממטרופולינים פריפריאליים. זה שינוי ששווה לעבוד בשבילו.

 6. טלי :

  רעיון מעניין

  מסכימה מאוד עם הרוח הכללית של המאמר, גם אני רואה ב״מנהיגות״ של הרצוג רגרסיה מהרוחות החדשות שהתחילו לנשב במפלגה בעשור האחרון.
  הרעיון של פריימריז פתוחים הוא מעניין וטוב. אני חושבת שצריך למצוא בלמים ואיזונים כדי להיסגר על שיטה שתתן לציבור הרחב לקבוע, ועדיין תמנע השתלטויות עוינות של בעלי אינטרסים כאלה ואחרים ותתן סיכוי גם לכוחות אותנטיים שצומחים מהשטח ולא ניחנו בפרסום ו/או בממון.

 7. פוקסי :

  תודה על הפוסט . אני רק תוהה :

  בכובעו האחד , הכותב מהלל אידיאולוגיה וחזון צרופים כמורי דרך , ובכובעו השני : מציין ( מצטט ) :

  " לא אידיאולוגיה, לא דרך, לא חזון ולא מנהיגות. זאת, דווקא בתקופה של תמורות עצומות בשיח הפוליטי בארץ ובעולם."

  האם עלה בדעתו של הכותב , שאידיאולוגיה , והתמודדות עם תמורות , לא כל שכן עמוקות , נסתרים זה עם זה , מניה וביה . בשביל להתמודד עם תמורות, צריך : גמישות , הסתגלות , יכולת הישרדות , ולא אידיאולוגיה נוקשה , שגורמת לקיבעון , דוגמטיות , והונאה עצמית בערבו של יום .

  לא זו אף זו , שוב מצטט :

  " זהו מי שפועל בתוך המפלגה כדג השט בין הטורפים הגדולים, בין אנשי ההסתדרות העושים במפלגה כבשלהם, פעילי מחוז הקיבוצים והמושבים הדואגים לאינטרסים הסקטוריאלים, חברי המחוזות הערבים והדרוזים שמהווים כוח אלקטורלי משמעותי בתוך המפלגה, פעילים ופוקדים אזוריים, אנשי התנועה הרפורמית, פעילי שמאל, ארגוני עובדים אחרים והקבוצה ההולכת ומתרחבת של מצביעים חופשיים. כל זאת, בלי למנות את המחנות המסורתיים של המועמדים לתפקיד היו"ר של המפלגה החבוטה."

  אז יש לנו : הסתדרות , קיבוצים , מושבים , ערבים , דרוזים , פוקדים אזוריים , רפורמיים , פעילי שמאל , ארגוני עובדים , ומחנות מסורתיים של מועמדים . חתיכת רשימה . ואחר כך הכותב כך :

  " הקולות החדשים המתעוררים במפלגת העבודה ובשמאל הציוני בכלל, קוראים למערכת פוליטית חדשה, לכללי משחק חדשים, קשיחים והוגנים, שיפתחו את שורות השמאל הציוני לחברה הישראלית. קוראים למסגרת גדולה, דמוקרטית וערכית שתאפשר חבירה של מנהיגים חיצוניים – אנשי צבא, פעילי שטח ופעילי מחאה כמו אנשי מאבק הגז והתנועות הירוקות, אנשי רוח, אקדמאים עובדי שכונות ופריפריה – שיביאו את החברה הישראלית לידי ביטוי על כל גוונה, על המורכבות והעושר שבה. "

  לא מספיק ? האם הרשימה הראשונה , לא יכולה להכיל הרשימה השניה ? או שאולי חסר מקום : לפעילי BDS מחד , ונוער גבעות מאידך ?

  לא מובן !! זה הרצוג , זה המחנה הציוני , זה משמעות המרכז , זה המשמעות של להיות במרכז !! הבעיה של המחנה הציוני , נעוצה באסטרטגיה תקשורתית , וכלל וכלל לא בגורמים המוזכרים.גם אם אפשר לשפר הייצוג בערבו של יום .

  תודה

 8. דמוקרט :

  1. ראש ממשלת קנדה החדש טרודו אותו מהלל כותב המאמר נבחר בכלל בפריימריז פנים מפלגתיים של המפלגה הליברלית ולא בפרמייריז פתוחים. כנראה שפריימריז פתוחים הם לא תרופת הפלא שתציל את מפלגת העבודה שלא לדבר על העלות המטורפת למפלגה ולמועמדים בבחירות פתוחות כאלו.

  2. (ללקסי) מי שמוכן לקבל עצות ותוכניות פוליטיות מרב תחמן ומניפולטור בחסד כמו אלדד יניב שנושא עימו (ואף התוודה עליה בראיונות) קופת שרצים פוליטית עצומה לא באמת מתכוון לחדש לא את מפלגת העבודה ולא כל מפלגה בהקמה. האיש, כמו אדונו לשעבר ברק עימו הסתכסך והשלים והסתכסך שוב (ולא אתפלא כלל אם יחזור לשרתו במסגרת הקאמבק המי יודע כמה של ברק שאנו רואים בימים אלו) הם היום נטל אלקטורלי בכל מפלגה בה יישבו.

 9. יוסי :

  פריימריז פתוחים זה דבר שיייתן תנופה למפלגה בציבור הרחב

  היות הפריימריז פתוחים, ימשוך אנשים להשתתף בפריימריז. ואחרי שישתתפו, יהיו ממילא מעורבים יותר פוליטית בכלל ובמפלגה בפרט, שאלו מטרות רצויות.

  אפשר לקבוע שכל משתתף בפריימזריז יחתום בכניסה לקלפי שהוא מצטרף כחבר מפלגה.
  וזה יהיה בלא תשלום, כדי שהתשלום לא יהווה חסם.
  וגם יהווה חסימה חוקית בפני מתפקדי מפלגות אחרות (כגון הליכוד והבית היהודי) מלהשתתף בפריימריז של מפלגת העבודה. אלא אם כן יבחרו להפסיק את חברותם במפלגות האחרות, שאז הדלת פתוחה וברוכים הבאים.

 10. מיכאל לינדנבאום :

  פריימריז פתוחים אינם אלא הונאה ,מגדלים פורחים באוויר

  פריימריז פתוחים אינם אלא הונאה ,מגדלים פורחים באוויר.מי יפקח על מניפולציות,הצבעות כפולות ומשולשות,על על מעורבות טייקונים ותאגידים עתירי הון(שנשדד בחסותו של משטר הגנגסטרים הניאו-ליראלי של ביבי ומשת"פיו משמאל ומימין.

  אין אלא לחזור על דברים חלאי החכמה והשכל הישר של משתמש\ת אנונימי\ת:
  מה זה פריימריז פתוחים? ואיך זה יעבוד בתרבות הקומבינה הישראלית, שאין בה בונה פידה, אין בה IT IS
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!NOT DONE

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.