חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על התנגשות בין החלום לכלכלה

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 20.06.16 0:19

מתווה שתי מדינות לשני עמים אינו ניתן ליישום. גודל האוכלוסייה היהודית בשטחים אינו מאפשר פינוי. מנהיג פלסטיני שיסכים למתווה כזה, סביר שיירצח

מאת: אשר רוכברגר

בשבוע שעבר בכנס הרצלייה ובהזדמנויות נוספות נשמעו שוב ושוב הבטחות על מחויבות לרעיון שתי מדינות לשני עמים. היה משהו לא רק סימבולי אלא פתטי בכך שזה היה בימים שציינו 5 שנים לפרוץ המחאה החברתית של קיץ 2011. כשאני שומע היום את ההבטחות הסרק והשווא האלה בנוגע לשתי מדינות לשני עמים, זה מעציב אותי. זה מעציב אותי משתי סיבות: האנשים שמתיימרים להנהיג את מחנה השמאל מנותקים (או שעושים עצמם מנותקים) מהמציאות בשטח, והם בטוחים (וכנראה זה נכון), שחלק גדול מאנשי השמאל יקנו את הלוקש הזה.

אני מכיר את ה"שטחים" משנת 1995 ועד 2006 גרתי בגוש עציון ועדיין יש לי גם חברים וגם משפחה במקומות שונים, חרשתי אותם לפני ולפנים ואני מתיימר לטעון שאני מכיר את המציאות שם הרבה יותר טוב  ממצביע שמאל ממוצע.

הסטיגמות על מתנחלים עם פאות וכיפות גדולות בחולצות משובצות, סנדלים ונשק מאוד רחוקות מהמציאות. אבל אני רוצה להתמקד רק  בנקודה אחת. היא לא נתונה למחלוקת כי מדובר במדע יחסית מדויק, אולי ממשק בין שני מדעים – סטטיסטיקה ודמוגרפיה. כל הנתונים שיובאו להלן הם נתונים רשמיים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ואני רק עיגלתי אותם כדי לפשט את החישובים. בסך הכול כמה מאות אנשים לכאן ולכאן זה לא משפיע על התמונה כולה.

על פי הנתונים הרשמיים, באזור יהודה ושומרון (דרום הר חברון, גוש עציון, איזור בנימין ואיזור השומרון) ללא שכונות יהודיות במזרח ירושלים, מתגוררים היום כ – 400 אלף איש (פי 40 ממפוני גוש קטיף וצפון השומרון ב2005).  האם אתם יודעים כמה מתוך האנשים האלה מתגוררים בערים? האם אתם יודעים כמה חרדים מתגוררים באזור יהודה ושומרון?

להלן הנתונים: היום קיימות כמה ערים בשטחים :

מודיעין עילית -64000

ביתר עילית – 47000

מעלה אדומים-39000

אריאל- 18000

גבעת זאב -15000

אפרתה – 8000

קריית ארבע -7000

תל ציון – 7000

עמנואל- 3200

בנוסף אני מכניס לרשימה את גוש עציון על 20000 תושביו.

סה"כ יש לנו 228000 איש מתוכם 121000 איש – חרדים (כמעט 50%).

כפי שאמרתי קודם – כל הנתונים הם נתונים רשמים של למ"ס אבל אני מוכן להכיר בסטיית התקן וכדי לפשט -לעגל את זה ל220000 ו110000 בהתאם.

עכשיו אני רוצה שכל הפוליטיקאים בעבר ובהווה, יסבירו לי, אזרח פשוט, כיצד הם מתכוונים ליישם את הבטחותיהם?  אפשר לדבר גבוהה גבוהה וללא הפסק על החלום של הפרדה ושתי מדינות לשני עמים, אבל שמישהו יסביר לי האם הוא בר ביצוע כלפי מעלה אדומים? או כלפי כמעט כל עיר ועיר מהרשימה הנ"ל? זו כבר לא שאלה מה אני או כל אחד אחר רוצה או לא רוצה. זו בסך הכול שאלה של משאבים, של יכולת כלכלית, של היערכות צבאית ועוד כמה עניינים שבוגרי מדעי הדשא נרתעים מהם כי הם שוברים להם את החלום.

לפני 11 שנה כאשר בהתנתקות פונו כ – 10000 איש, כל הגורמים המעורבים הודו אז וגם אח"כ שזה היה על קצה גבול היכולת של המדינה, ואילו המתנחלים היו מתנהגים ביתר נחישות, אף אחד לא היה חותם שזה היה מסתיים בהצלחה. העלות של המבצע (ללא עלויות נוספות של פיצויים, התאקלמות וכו' של המפונים) הייתה כ – 10 מיליארד ₪ במחירים של 2005. היום אנחנו נמצאים מול מספרים גבוהים עשרות מונים על המספרים דאז, וגם העלויות כנראה יהיו פי כמה וכמה. קחו בחשבון גם שבשנים האלה מחירי הנדל"ן עלו גם בשטחים והיום אין שם כמעט בית או דירה במחיר שהוא פחות ממיליון ₪ בממוצע. אני גם לא רוצה לחשוב איזה התנגדות עזה ואלימה תהיה לניסיון לבצע את זה. אם מישהו רוצה מלחמת אזרחים, שיגיד על זה בפה מלא, כי זה מה שיקרה. שוב אני חוזר לאותה השאלה- שאלה-בקשה- תסבירו לי איך, פרקטית מישהו מתכוון ליישם את החלום של שתי מדינות לשני עמים?

אם יגידו לי בסדר, אנחנו מבינים שלפנות את מעלה אדומים זה לא בר ביצוע וכמובן גם מודיעין עילית וביתר עילית, לכן כאשר אנחנו מדברים על שתי מדינות, אנחנו מתכוונים אך ורק ליישור גבולות של האזורים A, B,C ב"שטחים", אני אשאל שאלה נוספת. האם קיים ולו בן אדם אחד בהנהגה פלסטינאית שיהיה מוכן לחתום על הסכם כזה? אם כן, בוא נתערב כמה ימים הוא יחיה אחרי שהוא יחתום.  אם לא- למה אנחנו משלים את עצמנו?

אני בכוונה מתעלם בדיון הזה מכל הטיעונים המקובלים של הימין- זכותנו על כל ארץ ישראל, הסכנה הביטחונית וכו'. כל אחד והערכים שלו ולא תמיד אפשר לשלב בין הערכים השונים. אני רוצה שמישהו יציג תוכנית ברת קיימא במקביל לזה שהוא מתיימר לבשר על איזה רעיון יהיה יפה ככל שיהיה . פשוט כאשר מציגים לי רעיון סרק- אני לא יכול להתייחס ברצינות לא כלפיו ולא כלפי המציגים. מה לעשות אני לא רואה את עצמי טיפש מדופלם.

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  למה עזבת?

  ?

 2. פוקסי :

  תודה על הפוסט . בעצם אתה מסכם תכל"ס כך , שבגלל שהרשות או מי מבין מנהיגיה וציבוריה , לא יקבלו תוכנית זו , אזי , אין סיכוי !! ( לגבי פינוי כוללני של ערים ביהודה ושומרון , אתה צודק ) .

  אלא , שלא תקפת את לב הבעיה ( הטקטית ) , שהיא :

  איך גורמים לפלסטינאים לקבל תוכנית שיסודה ב –

  " מדינה לייט " . שהרי , מה שגורם ותומך בהתעקשות הפלסטינית , זה ההתקרבנות שלהם בזירה הבינלאומית . אותה התקרבנות שיוצרת מצב שבו :

  הישראלים נתפסים כסרבנים לרעיון שני המדינות לשני עמים , במקום :

  שמשקל הכובד , יעבור לסירוב הפלסטינאי ל :

  מדינה לייט ( משמע : קונפיגורציה של A + B , כשלב מעבר ארוך טווח , עד אשר ישתקם האמון , יפרח כלכלית האזור , והם יוכיחו חפצם בשלום אמת וכו…. הכל , מבלי להיכנס לפרטים ביצועיים סבוכים ) .

  אם כך , צריך להציג תוכנית ברורה , סדורה , בהירה , חד משמעית , לא זגזגנית , של נכונות ישראלית למדינה לייט פלסטינית , ולהפוך אותם לסרבנים בסיפור . או כי אז , הם לא יקבלו תמיכה בינלאומית כפי שהם מקבלים תדיר , ויופעל עליהם לחץ בינלאומי כוללני , להיעתר בשלב זה , למדינה במלוא מובן המילה , פול ריבונות , רק לא על כל השטח , ובעתיד , אם יוכח אכן , יהיה משא ומתן כוללני יותר .

  בינתיים , מדינה לייט , תעקר את רוב עוולות הכיבוש לכאורה , והם יפרחו כלכלית , ויהיו ריבונים , הרבה יותר טוב :

  משפיכות דמים בלתי פוסקת , וכיבוש מעוול לשיטתם . ומבחינת ישראל :

  קונצנזוס ציבורי יחסי , ושמירה על אושיות בטחוניות קריטיות .

  תודה

 3. דליה :

  אשר, החלום והחזון חזקים מהמציאות הכלכלית. בכוחם הגיעו להקמת המדינה אחרי אלפיים שנה. האמת היא שמתווה שתי מדינות לשני עמים אינו חלום, הוא ריאלי. תקרא מה שכותב שאול אריאלי. התכנית לשתי מדינות מבוססת על השארת היישובים הגדולים בהתנחלויות תמורת החלפת שטחים עם הפלסטינים. התכנית היא להוריד רק התנחלויות מבודדות שכוללות מספר קטן של מתיישבים. המתווה לשתי מדינות הוא ריאלי וגם נעשו פעולות בשטח בעבר למימושו. הבעיה היא ששלטון הימין הקיצוני אינו רוצה בכך.
  המשך הכיבוש הוא השחתה מוסרית של מדינת ישראל שמפעילה שתי שיטות חוק שונות בישראל ובשטחים. זהו אפרטהייד. לא דמוקרטיה ולא שוויון. אם אתה מוכן שתהיה מדינה דו לאומית ולתת שוויון זכויות לפלסטינים, זה מתקבל. אבל אתה לא רוצה את זה. המצב הנוכחי הוא השמדת החזון הציוני על ערכיו. מי שמסכים עמו, מוותר על הערכים מוותר על מימוש החזון הציוני.

 4. תגובה של שחר ריאס שהגיעה לפייסבוק :

  Shahar Riasהגיב לרשומה של אשר רוכברגר

  הפרדה פיזית בתוך יהודה ושומרון האינתיפאדה השנייה גרמה להבנה שיש צורך בגדר הפרדה בין ישראל לרשות הפלסטינית. . גלי הטרור הנוכחיים אולי יגרמו להבנה שיש צורך גם בהפרדה פיזית בתוך יהודה ושומרון. ממשלת ימין שלא מקבלת את עקרון הגושים (כי מה שמחוץ לגוש עלול להיות מפונה בבוא היום) צריכה לקדם את תפיסת המובלעות/אשכולות (בלונים עם חוט), עד כמה שניתן. גדרות היקפיות חכמות מסביב לכל מספר התנחלויות וחיבור בעזרת כביש אל הקו הירוק. יתרונות וחסרונות קיימים אבל מדיניות אשכולות (שכוללת גם הקפאת / עצירת בנייה מחוץ לאשכולות) היא תפיסה פרגמטית וכדי לשלוט הנהגה צריכה מידה של פרגמטיות. כל פיגוע מקרב את סופה של הרשות הפלסטינית ולכן מדיניות זו היא למעשה גם היערכות ליום שאחרי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.