חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המשבר הכלכלי יכול להוביל לחיזוק הסוציאל דמוקרטיה

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 22.12.08 6:02

ב- 15 בדצמבר נערך יום עיון על המשבר הכלכלי בעולם ובישראל. נאמר שם בין השאר: המשבר הכלכלי הוא כעין הלם ורעידת אדמה. ההלם הזה יכול להוביל לכמה כיווני שינוי: הן בכיוון של חיזוק הסוציאל דמוקרטיה והשותפות והערבות ההדדית אבל גם בכיוונים של התחזקות הגישות הטוטליטריות. נחום שור היה וכתב

פרופ' אריה ארנון, מאוניברסיטת בן גוריון, שהיה בזמנו גם פעיל ב"שלום עכשיו", אמר בהרצאתו שזהו לא עוד משבר, אלא משבר המזכיר, בכמה מובנים, את המשבר הגדול של שנת 1929, ואיש עוד איננו יודע לאן המשבר הזה עלול להתגלגל. אפשר רק לנתח חלק מהגורמים שהביאו למשבר הזה. המשבר התפתח לא בשל העדר רגולציה אלא מהתפוצצות בועת הדיור בארה"ב, עת מחירי הדיור שעלו קודם לכן בלי הרף, בצורה בלתי פרופורציונאלית, והאנשים קיבלו משכנתאות בלי הגבלה, נכנסו לחוסר יכולת של פירעון בעת שמחירי הדירות החלו לרדת וכאן החלה פעולת השרשרת של המפולת והמשבר. לבנקים התברר שאין להם יותר בטוחות להלוואות שהם העניקו. וכך גם הם החלו לקרוס.
ובהמשך החלה התערערות של המוסדות הפיננסיים ומערכת האשראי האמריקני, נכנסה לקשיים גדולים והולכים. בינתיים לא התפתח עדיין המשבר לממדים גדולים מאד בגלל העובדה שראשי השלטון האמריקני תפסו את חומרת המשבר והזרימו סכומי עתק לייצב את המשק, לעודד את הייצור ואת התפוקה. אבל לנוכח מה שמתרחש, דרושה תגובה גדולה בהרבה מזאת שנעשתה.
מרצה אחר אמר שפירוק ההסדרים של שער המטבע, הסכמי ברייטון-וודס, שנעשו בשנות הארבעים ופורקו בשנות השבעים ע"י הניאו ליברלים בהשראת ובהנהגת מילטון פרידמן, הם השורש שהוביל מאוחר יותר למשבר הנוכחי ולהרס מדינת הרווחה. ההסכמים ההם אפשרו קביעות ויציבות של שערי המטבע וביטולם יצר אי ודאות במערכת הכלכלית.

 להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. אהרן לוינשטיין :

  הנסיון המעשי (וגם המחקרים) מוכיחים כי אוכלוסית מצוקה במדינת ישראל ( מובטלים, חד הוריים, פועלים קשי יום, ועולים חדשים) מצביעה בעד מפלגות ימין קפיטליסטיות כדוגמת הליכוד, הבית הלאומי ודומיהן.

  הציפיה כי עקב מצבם יתמכו בסוציאל דמוקרטיה מופרכת מיסודה.

  אזרחים שחשים תסכול כנגד הממסד עקב מצבם מפנים אותו כלפי מפלגת השלטון המכהנת (כדוגמת קדימה).
  הם אינם משנים את השקפת עולמם הלאומנית ומצביעים בקלפי עבור מפלגות הימין.

 2. אלעד הן :

  הניסיון המעשי מלמד שבישראל המעמדות הנמוכים מעדיפים מפלגות קפיטליסטיות ניציות על פני מפלגות קפיטליסטיות יוניות.

  עמיר פרץ עם סדר יום של סוציאל דמוקרטיה הביא למפלגת העבודה "השנואה" 7 מנדטים מעיירות הפיתוח בהתמודדות הראשונה. לי זה מראה שהפוטנציאל האלקטורלי לעבודה סוציאל דמוקרטית מתמשכת הוא גדול ביותר.

 3. עמית-ה :

  ראשית צריך להבין איך צמח המשבר הנוכחי.
  הסיבה העיקרית למשבר היא העובדה שמדינות חדלו מלנהל את הכלכלה, מתוך אמונה דתית פאונדמנטליסטית שהשוק=טבע =יד נעלמה=אלוהים יכול לעשות את זה.
  כפי שכול בר דעת מבין מדובר ברעיון משיחיסטי מופרך, אני מקווה שרוב אזרחי העולם יבינו את זה כפי שהבינו אחרי משבר 1929 ומלחמת העולם השניה.
  הגיעה הזמן לחזור ולנהל את כלכלת חיינו בצורה דמוקרטית לטובת האזרחים.

  בישראל רוב האזרחים רוב הזמן הצביעו עבור מפלגות קפיטליסטיות-חזיריות-חסרות מוסר.
  מפלגת העבודה והליכוד שהחליפו בינהן תפקידים הציגו מצג שווא של שוני, למעשה שתיהן העבירו את ההון מהרוב לידי מיעוט של 18 משפחות.
  אני חושב שיותר אנשים מודעים לזה עכשיו, אם נוסיף לכך את ההתעוררות ממקסם השווא של הבורסה-קזינו יש סיכוי שיותר ישראלים יעברו למחנה הסוציאל-דמוקרטי ונראה כאן מדינה שמטרתה טובת אזרחיה.

 4. לעמית-ה :

  מקבל את הניתוח שלך, אבל דווקא בשל כך לא ברורה לי מסקנתך האישית להצביע למפלגת העבודה.

  הרי אתה עצמך אומר שהתנהלותה בפועל בתחום הכלכלי בדיוק כמו של הליכוד (וכמובן קדימה), למרות נקודות אור בדמות חוקים וח"כים ספציפיים. במצב שאתה מתאר הפתק אמת ממש אינו רלוונטי למחנה הס"ד.

  למחנה הס"ד שאתה רוצה בצמיחתו אין בית פוליטי מוגדר אלא נציגות המהווה מיעוט בכמה מפלגות.

  מצב זה מגביל מאוד את יכולתו של המחנה לגדול, גם אם קטסטרופה כלכלית מהווה מצע נוח (כזכור מההסטוריה – היא גם מהווה מצע נוח לפאשיזם ושנאת הזר).

  בטווח הארוך הפתרון יכול להיות השתלטות ס"ד על מפלגה קיימת (שיטת עמיר פרץ) או חיבור המיעוטים תחת גג אחד (פרופ' דני גוטויין) עם דבק של ארגוני עובדים (גישת ד"ר עמי וטורי).

  בטווח הקצר – אני מסיק מהניתוח שלך שלא משנה מה תהיה בחירתו של המצביע הס"ד, בשום אופן אסור לו להצביע לרשימה של ברק-פואד-הרצוג. אלו הנציגים המובהקים של הסוואת הקפיטליזם החזירי בתחפושת של סוציאל-דמוקרטיה מזויפת. אם במישור המדיני כמעט כל אזרח מבין שברק נמצא ימינה מלבני (יש אנשים שזה דווקא עושה להם את זה), במישור הכלכלי קל מאוד לעבוד על הציבור.

  איתי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.