postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ב"יש-עתיד" עושים אופוזיציה, במחנ"צ לא

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ב"יש-עתיד" עושים אופוזיציה, במחנ"צ לא

נושאים דעות, פוליטי ב 6.06.16 0:37

בניגוד לחברי-הכנסת של העבודה, העסוקים בפריימריז הבאים ובהצעות חוק פרטיות חסרות תוחלת,  אלו של יש עתיד עושים את העבודה

מאת ק. טוכולסקי

חבר התקשר אלי השבוע וסיפר כי לכנס חירום שנערך בשכונה שלו בנוגע לכוונת עיריית ירושלים להקים בצמוד אליה מגרסה ומטמנה של פסולת בניין הגיע חבר הכנסת מיקי לוי מיש עתיד והתקבל בידי התושבים באהדה רבה. הדוגמא הזו להצטרפות של חבר כנסת מיש עתיד לפעילות ציבורית אינה הראשונה ששמעתי בחודשים האחרונים וכנראה גם לא תהיה האחרונה. בשעה שחברי הכנסת של מפלגת העבודה עוסקים בדיאלוג עם כל ספין של ביבי ובמבול של חקיקה פרטית מיותרת ברובה המוחלט, במרכז הקיצוני עובדים כמו שצריך. זה עצוב אבל צריך לומר את זה ולקוות שמישהו במפלגת העבודה יתעלה מעל החידלון שהמפלגה הזו מגלה ויבין שאת הבחירות הבאות העבודה עשויה לסיים שוב מתחת למקום השני ברשימת הסיעות בכנסת, בעיקר תודות לכך שההנהגה שלה עלובה אבל גם תודות לכך שחברי הכנסת שלה חושבים שהגשת מבול של הצעות חוק במטרה להשיג כותרת בעיתון זאת פעילות של חבר פרלמנט באופוזיציה. מפלגת יש עתיד, מפלגת מרכז ימין משרתת הון, עוסקת באופוזיציה בגיוס בוחרים במעמד הבינוני שאינם מרוצים מהמצב לשורותיה ועושה רושם שהיא תצליח בכך, כי חברי הכנסת שלה לא משחקים את המשחק הפרלמנטרי העקר כמו עמיתיהם מהמחנ"צ ומרצ.

תפקידה של אופוזיציה הוא להציע אלטרנטיבה לשלטון, לא להגיש אלפי הצעות חוק ולא להגיב לכל ספין של השלטון. מתי בפעם האחרונה שמעתם מהאופוזיציה משהו כזה? אני זוכר לפני שנה הגישו כמה וכמה חברים במפלגת העבודה הצעות משלהם למשא ומתן עם הפלסטינים רק שזה גם לא עוזר באופוזיציה. ממשלת צללים שראש הממשלה שלה או שר החוץ שלה מגישים לציבור תכנית כחלק ממכלול אין לנו, עם כל הכבוד להצעותיהם של חברי הכנסת פרץ ובר לב.

יאיר לפיד עוסק במסע מדיני משלו, אפשר ללעוג לכך, אבל כדאי להבין מה הוא עושה. הוא מציג את עצמו לציבור במרכז, זה שמכריע את מערכות הבחירות, כאלטרנטיבה, הוא לא אומר אמיתות כואבות אלא רק אומר אני אעשה את זה יותר טוב והוא עושה את זה בעקביות. אם מחר ביבי יציע ללפיד מקום בממשלתו לפיד ירוץ, אבל עד הרגע שהוא יעשה את זה הוא לא יודה בכך, והמשא ומתן לא יהיה מודלף ומעליב כמו דרך החתחתים שביבי העביר בה את הרצוג הסמרטוט. לפיד חסר עמוד שדרה (כמו הרצוג) משרת הון (שוב כמו הרצוג) מסוגל להגיד היום שהשמש היא ירח ומחר להיפך (כמו הרצוג רק בצורה רטורית הרבה יותר מרשימה) וכל הסקרים מראים בעקביות איך הוא מוחק את המחנ"צ. אבל זה לא רק לפיד, אלו גם חברי סיעתו שעושים עבודה ציבורית מרשימה כאופוזיציה. ביש עתיד יש ממשלת צללים ולכל אחד יש את התחום שלו, עם כל הכבוד לקרבות על כותרת בעמוד 12 בעיתון, הם לא הורגים אחד את השני בשבילה.

אם מפלגת העבודה רוצה להיות אלטרנטיבה ולא למצוא את עצמה שוב שוברת שיא, את השיא השלילי של מנדטים שהביא לה אהוד ברק בבחירות 2009, כדאי למפלגה הזו להתאפס מהר. לבחור לעצמה יו"ר חדש, כזה שהציבור יתפוס כאלטרנטיבה ולדרוש מחברי הכנסת שלה להתחיל לעבוד ולא רק בשביל הניוזלטרים שלהם לחברי המפלגה שעמוסים בכותרות סרק. חברי הסיעה עסוקים במלחמה על כותרות כסוליסטים וזה גומר את המפלגה. בזמן שחברי הכנסת של יש עתיד פועלים כדי לרצות קהלים להצביע למפלגה, חברי הכנסת של העבודה פועלים כדי לרצות כמה עשרות אלפי מתפקדים שגם ככה יצביעו למפלגה. אז נכון, יש להם פריימריז, עוד סיבה לסגת מהשיטה המושחתת הזו שמבטיחה לבעלי הון ומשרתי טייקוני תקשורת סיכוי טוב להיבחר, אבל גם אם נשארים עם השיטה הזו, כל חברי הכנסת של העבודה צריכים להבין שרובם לא יראו את הכנסת הבאה מבפנים אם הם לא ידורגו במקומות 1-8. למפלגת העבודה יש יכולת להוות אלטרנטיבה שלטונית אמתית, אבל בלי יו"ר שמהווה אלטרנטיבה וסיעה שעובדת בשביל הציבור מי שיגרפו את קופת הזעם על תפקוד השלטון יהיו אנשי יש עתיד, שיודעים איך עושים אופוזיציה, גם אם אין להם שום כוונה אמתית לשרת את הציבור מהרגע שיגיעו לשלטון.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  במאי 2015 העברתי לחברי המחנ"צ הצעת עבודה מפורטת לממשלת צללים שהגיעה אלי.

  הבכירים לא טרחו לענות.
  רק שני ח"כים ענו עניינית.
  – סתו שפיר שתומכת ומנסה לקדם.
  – חה"כ חסון שכתב אישית בצורה מפורטת למה לא נראה לו שמתאים בישראל.
  לפחות טרח לנמק בפירוט.
  לפחות חשב שזה שווה דיון מנומק.

  זהו.
  איציק שמולי כתב שמודע לרעיון אבל זה תפקידו של היו"ר.

  טוב פונים אליהם הרבה אנשים.
  הם לא מוכרחים לענות מפורט לכל אחד. גם לא העוזרים העמוסים.

  אבל הם לא ענו בשום צורה. פשוט התעלמו.

  אם אתה לא כותב בפייסבוק שלהם – אתה בכלל מת.
  ואם אין לך פייסבוק? אם לא בא לך לממן את צוקרברג?

  בסוף יתברר ששיטת הערבויות שנותנים חברי הרשימה ביש עתיד – עובדת…..

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.