חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה שהתחיל בשקר, נגמר בעושק ובעוני – חלק ב'

נושאים דעות ב 5.06.16 1:54

נושא הפנסיות לעולי ברה"מ לשעבר עלה לכותרות אולם סיקורו לוקה בחסר עקב חוסר היכרות עם סוגיות המעסיקות את העולים. בפרק הנוכחי – על פערי הידע והסיבות לאבדן הפנסיה של רבים מעולי ברה"מ לשעבר

 מאת אשר רוכברגר

"מי הם הרוסים האלה בכלל?"

מה שמתחיל בשקר, נגמר בעושק ובעוני - חלק א'

נושא הפנסיות לעולי ברה"מ לשעבר עלה לכותרות אולם סיקורו לוקה בחסר עקב חוסר היכרות עם סוגיות המעסיקות את העולים. אחד הנושאים שממעטים לעסוק בהם - מאמצי המדינה להביא את העולים, לעתים תוך הפצת שקרים, ואחריותה של המדינה כתוצאה מכך  מאת אשר רוכברגר

לקריאה נוספת

כאשר מדברים על קהילת דוברי רוסית, יש לזכור שהיא כשלעצמה רב גונית. ההבדלים הם לא רק תרבותיים וגיאוגרפיים, אלא גם כלכליים, על קצה המזלג ניתן לחלק את עולים למספר קבוצות: אלה שהגיעו מברה"מ טרם התפרקותה בסוף שנת 1991, נשללה מהם אזרחות סובייטית, הם לא יכלו לרכוש את הדירות שלהם וכתוצאה מכך גם לא יכלו למכור אותן לקראת העלייה וכיוון שהם איבדו את האזרחות, הם איבדו את זכויות הפנסיה שלהם והגיעו לישראל חסרי כל. הקבוצה הזו היא הקבוצה הגדולה והדומיננטית בין כל עולי ברה"מ חמ"ע

הקבוצה השנייה היא האנשים שההגיעו בשני העשורים  שבין 95 ל2015, כאשר היכולת הכלכליות ברוב מדינות חמ"ע התרחבו ואומנם יש לזכור שגם ברוסיה קיימים פערים ניכרים בין הערים המרכזיות לפריפריה. יש לזכור שנכון להיום  רק רוסיה (בינתיים)  משלמת פנסיות לאנשים שעלו ממנה מתחילת שנות ה90. מדינות חמ"ע אחרות, אינן מכירות בחובותיהם כלפי אזרחיהם לשעבור . במקרים מסוימים, גם אם המדינה הייתה מכירה בחובה שכזו  והייתה משלבת את הפנסיה שבן אדם  היה זכאי לה אילו היה נשאר במדינה, חוששני שעמלת המרת מטבע חוד בצירוף  העמלה עבור העברת כספים מחשבו מחו"ל לחשבון בארץ היו יותר גבוהות מהסכום שהיה מתקבל. ע"מ לסבר את האוזן, אציין, שלמשל באוזבקיסטאן פנסיה שווה לכמה דולרים בודדים.  נוכח המצב הכלכלי ברוסיה בשנתיים אחרונות וגם בעקבות הקצנה לאומנית אנטי מערבית שמתפתחת בה, אין שום ערובה לכך שביום מן הימין, הממשלה הרוסית תחליט שהיא משוחררת מהתחייבויותיה כלפי נתיניה שהם  לא תושביה.

הקבוצה השלישית היא העולים שחולצו מאזורי מלחמה או משברים וסכסוכים כגון צ'צ'ניה ודגסטאן, טדג'ייסטאן, עמק פרגנה, פרידנסטרוביה, גיאורגיה ולאחרונה דרום ומזרח אוקראינה. בחלק מהמקרים היה מדובר במבצעי חילוץ משותפים של הסוכנות והמוסד, כאשר אנשים ניצלו מסכנת חיים פשוטו כמשמעו, עזבו כל מה שהיה להם ועלו ארצה מחוסרי כל. במקרים כאלה לעניות דעתי הם עונים להגדרה של פליטים לכל דבר ועניין. הפגיעה בהם היא עוד יותר חמורה כי מעבר לפגיעה ב"אזרחים רגילים" היא מהווה גם פגיעה בפליטים בניגוד מוחלט לכל דין בינלאומי רלוונטי. הקבוצה הזאת היא יחסית קטנה לעומת הקודמות לה.

גם בעידן של פוליטיקלי קורקט וניסיון של האחדה של כל מה שזז, אני ארשה לעצמי לטעון ש"לא כל האצבעות שוות". כוונתי היא שלא כל עולים שעלו ביחד בשנה כלשהי ממדינות שונות "שווים" אותו דבר. לגבי הקבוצה הראשונה שהזכרתי לעיל היה פער תהומי בין המציאות שממנה עלו האנשים ומה שהם פגשו בארץ. לא בבחינת הדברים החומריים נטו ועד היום אני זוכר את השאלות המפגרות "האם ידעתם מה זה עגבניה או מה זה מקרר?" ו"האם יש תפוזים ברוסיה?" (היו מיובאים מיפו דרך מדינות שלישיות). ההבדל היה בסדר החברתי והכלכלי.  אני בעצמי כשעליתי בשנת 1990 בגיל 18 לא ידעתי מה זה בנק. לאף אחד מאיתנו לא היה חשבון בנק. אני יכול להרחיב את הרשימה הזו לעוד הרבה פסקאות. למה אני מציין את זה?  אני זוכר את עלוני התעמולה\הסברה שקיבלנו בנתב"ג ובמשרד קליטה. בין היתר היו שם עלונים של הביטוח הלאומי. בעלונים האלה נכתב (וכאלה נמצאים עד היום) שבהגיעו של האזרח לגיל הפרישה הוא זכאי לקצבת זקנה. דרך אגב גם החוק אומר את זה ולכן זאת האמת הצרופה.  אלא מה הבעיה? היום כולם מבינים שהסכום של קצבת הזקנה לא רק שלא מאפשר לגמור את החודש אלא גם לא מאפשר להתחיל את החודש. אבל בהתחלה היינו שמחים ובטוחים – הנה, יש פנסיה. הרי פחות או יותר לכולם בברית המועצות הייתה פנסיה, לפעמים יותר גדולה, לפעמים יותר קטנה. זו רק דוגמא אחת מני רבות, איך אפשר להטעות אנשים עם חצאי האמת, במיוחד  כשהם לא מבינים מה עומד מאחורי המילים.

אני בטוח שכאשר באותה שנת 1990 עלו לארץ  אנשים ממדינות המערב, המודעות שלהם למה שקורה פה, היכולת לשאול את השאלות הנכונות ולהעריך נכון את המידע שהם מקבלים, הייתה גבוהה לאין ערוך לעומת הבנתנו.  אני ממש לא מתבייש מזה, אנחנו לא היינו אשמים בכך. כמו שמהצד השני אי אפשר להשוות את רמת ההשכלה, המקצוענות ודפוסי העבודה של "הרוסי" הממוצע, לעומת "האתיופי" הממוצע. אני לא גזען, אני גר סביבם, מתפלל אתם באותו בית הכנסת והם אנשים נפלאים, אבל מאוד שונים, במיוחד הדור המבוגר.  דרך אגב היום אירופה מתמודדת עם אותה הבעיה,  ובעצם זה לא רק אירופה, אלא כל העולם המערבי.

אני תמיד אוהב להסתמך על העובדות ולכן, בוא נבחן כמה סקרי דעת קהל, שנערכו בתקופה האחרונה. זה יעזור לנו להבין על מה בכלל המהומה.  אני רוצה להתחיל מסקר שנערך לפני כמה חודשים, באוקטובר  2015 באתר זה "חדשות רוסיה", שהוא אחד מאתרי החדשות המובילים בארץ בשפה הרוסית. הסקר התייחס לפנסיות בקרב ישראלים דוברי הרוסית ומי שקורא רוסית יכול למצוא אותו כאן (אחרים תיעזרו בגוגל).

קרוב ל40% ממשתתפי הסקר שהגיעו לגיל הפרישה ממשיכים לעבוד, כאשר הממוצע בארץ היא 31%, 43% הנשאלים עבדו בארץ יותר מ20 שנה ו38%- עבדו 10-20 שנה. 41% אחוז מהנשאלים טוענים שלא מקבלים או שלא יקבלו שום פנסיה (מלבד קצבת זיקנה), 14% טוענים שהפנסיה שלהם בסביבות 1000 ₪ לחודש, כ16% – בין 1000-ל2000 ₪, 7% בין 2000-3000, פחות מ4% בין 3000 ל4000, פחות מ3% בין 4000-ל5000 וכ3% יותר מ5000 ₪.

יחד עם זאת ל57% מהנשאלים יש תוכנית חיסכון , ול38% אין תוכנית חיסכון, כאשר 5% לא יודעים האם יש או אין להם תוכנית חיסכון. המוצע הארצי  של בעלי תוכניות חיסכון פנסיוני-64%. 44% מהנשאלים ציינו שהתוכנית החיסכון הפנסיוני שלהם נפתחה לפני 2008 ול22.5% אחרי 2008. רק ל7% מהנשאלים יש פנסיה תקציבית, כאשר לפני נתוני למ"ס לשנת 2012, הנתון יותר נמוך והוא 4.7%, כאשר הממוצע הארצי לבעלי פנסיה תקציבית הוא 13.4%. רוב המכריע של הנשאלים (80.5%) טענו שרמת החיים שלהם תרד לאחר הפרישה מעבודה. ו78% מהנשאלים מציינים את יחס המדינה כלפי הקשישים בין שלילי לשלילי ביותר. 76% מהנשאלים מסכימים בהחלט עם הדעה שהמצב עם החיסכון הפנסיוני בקרב קהילת דוברי רוסית יותר גרוע מאשר במגזרים אחרים.

עוד כמה נתונים על העלייה הרוסית: "הרוסים" מהווים 15% מכוחה עבודה בארץ, 38% מהרופאים שעובדים היום בארץ עלו לאחר שנת 1989, כאשר 85% מתוכם הם יוצאי ברה"מ. בכל קבוצות הגיל עד גיל 55, אחוז המועסקים בקרב הרוסים יותר גבוה מאשר בקרב ילידי הארץ. גברים בקבוצת הגיל 35-44 – 97% , כאשר בקרב ילידי הארץ השתתפות בשוק העבודה הוא 89%. רמת האבטלה עד לא מזמן הייתה יותר נמוכה מהממוצע וכעת היא ברמה ממוצעת של 5% בקרב גבים ורק 3.9% בקרב נשים. ה"רוסים" עובדים יותר ומרוויחים פחות. למשל העובד יליד הארץ עם וותק של 10 שנים מרוויח בממוצע 33% יותר מהרוסי עם אותו וותק. גם לאחר חצי יובל מגל העלייה הגדול, רק למחצית מהעולים יש דירה בבעלותם. וזאת לעומת כשבעים אחוז מילידי הארץ.  המצב שלהם אפילו יותר גרוע לעומת עולים ממדינות אחרות למשל ל87.9% עולים מאתיופיה יש דירה משלהם. הסקר מלא ניתן בקישור כאן.

מה לגבי ההשתלבות החברתית?גם כאן הנתונים ממש לא מחמיאים. וניתן לראות אותם כאן.

אולי זה גם מסביר לפחות בעקיפין את הפער הגדול בין איך שיוצאי ברה"מ רואים את תרומתם לכלכלה, לעומת ילידי הארץ. בהרבה הפער בין הקבוצות הוא די משמעותי .

סבורני שלא יכולה להיות מחלוקת על תרומת העולים לכלכלה הישראלית, לא רק ברמה של מקרו, אלא גם ברמה המובנת לכל בר דעת. מיליון אנשים שהגיעו ארצה (וגם הולידו ילדים ונכדים) הם כוח צרכני עצום. כמה מוצרי חשמל הם קנו, כמה מכוניות, כמה דלק, כמה אוכל, כמה צעצועים והרשימה ארוכה כאורך הגלות. הם גם שילמו ומשלמים מסים, גם ילדיהם ונכדיהם. גם אלה שלא מגיעים לרמת תשלומי מס הכנסה משלמים מיסים עקיפים, כמו מע"מ. אני לא יודע איך לאמוד גם את רווחים השחורים שקיבלו לא מעט מעסיקים על הפרות זכויות העובדים שלהם. לכן כל מה שהמדינה השקיעה בהבאת וקליטת עולים חזר לה בריבית דריבית שגם בהוצאה לפועל יכולים לקנא בה.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. מיכאל לינדנבאום :

    ליבי ,ליבי לעולי חבר העמים העשוקים.

    ליבי ,ליבי לעולי חבר העמים העשוקים.
    חרפה!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.