חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה שמתחיל בשקר, נגמר בעושק ובעוני – חלק א'

נושאים דעות ב 29.05.16 1:22

נושא הפנסיות לעולי ברה"מ לשעבר עלה לכותרות אולם סיקורו לוקה בחסר עקב חוסר היכרות עם סוגיות המעסיקות את העולים. אחד הנושאים שממעטים לעסוק בהם – מאמצי המדינה להביא את העולים, לעתים תוך הפצת שקרים, ואחריותה של המדינה כתוצאה מכך

 מאת אשר רוכברגר

חלק א-'"הרוסים הגיעו"

לא מספיק שבימים האחרונים כל מערכת פוליטית נמצאת במטוטלת בעקבות הצירוף המתעתד של "ישראל ביתנו" על כל השלכותיו האפשריות. אחד מאבני הנגף של מו"מ הקואליציוני הוא פנסיות לעולים וותיקים ממוצא רוסי. ליתר דיוק – לא פנסיות, אלא הגדלת קצבאות הזקנה של הביטוח הלאומי. התקשורת הישראלית כה מופתעת כשלמעשה רק דה מרקר מנסה לתת סיקור כלשהו לדרישה הזו . הבעיה של הסיקור הזה שהפרשנים מכירים היטב את משרד האוצר, התנהלות הממשלה, ענייני התקציב וממש, אבל ממש לא מכירים את המגזר ה"זניח" שמהווה כחמישית מאוכלוסיית מדינת ישראל. חוץ מזה, 39.4% מכלל העולים שעלו ארצה מאז קום המדינה, הם עולים מברה"מ – חמ"ע.  אני מתנחם רק בכך שבאותה מידה הם לא מכירים גם את המגזרים ה"שוליים" האחרים וניזונים יותר מסטיגמות והשערות מאשר מעובדות בשטח. בכל מקרה למרות הביקורת יאמר לזכותם שהם היחידים שלפחות ניסו לסקר את המהלך הזה. בכלי תקשורת אחרים הסתפקו מקסימום בהודעות חדשותיות.

אינני מתיימר להתחרות בפרשני דה מרקר הבכירים בענייני כלכלה רבים, אך כאן סבורני לתומי, שאני מכיר את הנושא קצת יותר טוב, קצת הרבה . כהערת אגב, אציין מידע אישי, שבמערכת דה מרקר עובד לפחות עיתונאי אחד ממוצא רוסי שהיה מסוגל או להכין תחקיר או לפחות להסביר ולתרגם לפרשנים הבכירים את הנושא כדי שיבינו אותו לעומקו. אז אני הקטן מתנדב לעשות זאת. בתקווה למצוא אוזן קשבת והתעניינות.

זה לא מאבק רק על הכסף אלא על הצדק והערכים. ברמה הכללית נידונה כאן שאלה מהי אחראיות המדינה כלפי אזרחיה הוותיקים שמטבע הדברים הם מגזר מוחלש וברמה יותר פרטנית , כאשר מדובר בעולים שמאופיינים במאפיינים סוציאו- כלכליים כאלה או אחרים שנובעים , הן מתמורות בארץ מוצאם והן מתמורות בחברה הישראלית בשנים האחרונות. בכל חברה קיימים מוסכמות חברתיות בנושאים מהותיים. כדוגמא קיצונית ביותר ידוע מנהג אסקימוסים להשליך את זקניהם לגווע מרעב וקור. להבדיל, במסורת היהודית אנחנו מכירים "והדרת פני זקן", "מפני שיבה תקום", "אל תשליכני לאט זקנה" ועוד אמרות וציווים רבים לטובת האנשים המבוגרים. היום נשאלת השאלה, מהי המוסכמה החברתית כלפי אותם האנשים בחברה הישראלית, האם היא יהודית או אסקימוסית?

נתחיל מהתחלה. נחזור להתפרקות ברית המועצות, שנת 1989-1990. גל העלייה הגדול מגיע ארצה. עלי להזכיר לקוראים הנכבדים את העובדה, שלאחרונה מטושטשת (לדעתי ביד מכוונת): לעומת מדינות אחרות , העלייה לארץ אינה שווה להגירה למדינות אחרות והמילים האלה "העליה" ו"ההגירה" אינן מילים נרדפות. דרך אגב גם באנגלית יש הבדל בין IMMIGRATION  לREPATRIATION- .   המושג "עליה" קשור אך ורק לREPATRIATION -, כאשר כוונת שני המושגים היא שבן אדם ואו קבוצה, חוזרים הביתה, לאדמות המולדת. העניין הוא לא רק בנרטיב הציוני (בין חילוני בין דתי), אלא בכך ששערי המדינה פתוחים לכל אחד ואחת העונים לקריטריונים של חוק השבות, או במילים אחרות ללא כל מבחן של מצב בריאות, מצב כלכלי, יכולת השתכרות ועוד כהנה וכהנה מבחני סף הכניסה לכל מדינה אחרת. כתוצאה מכך (וגם את הדבר הזה מנסים לטשטש), המדינה נוטלת על עצמה אחריות על העולים וקליטתם ושילובם בחברה.

בנוסף, המדינה לא רק מאפשרת לכל היהודים\זכאי חוק השבות לעלות לישראל, אלא פועלת נמרצות כדי לשכנע אותם וגם שקיעה בזה כסף רב. אומנם באופן רשמי הסוכנות היהודית היא לא גוף ממלכתי, אך בל נשכח, שקיים מה שנקרא ההסכם ההיסטורי בין הסוכנות היהודית למדינת ישראל שמסדיר את שיתוף הפעולה ביניהם. ספציפית לגבי הפעילות בברה"מ-חמ"ע, קיים גוף נפרד בשם "לשכת הקשר-נתיב", שהוא גוף ממלכתי לגמרי ומהווה יחידת סמך במשרד ראש הממשלה. קיימים עוד מספר רב של ארגונים מכל הקשת הפוליטית מ"בני עקיבא" עד "בוני דרור" שפועלים למען העלייה וממומנים לפחות בחלקם ע"י המדינה. כך שאף אחד לא יכול לטען כלפי העולים "למה באתם, מי ביקש מכם לבוא?". ביקשתם, שכנעתם ולכן המדינה גם אם היא לא רוצה ומתכחשת, נושאת באחראיות לגורלם של אלא שהיא הכניסה בשעריה. המדיה גם שיקרה לעולים  על מנת להביאם ארצה.

כאשר אני טוען את זה, זה לא טענת סרק. מר יעקב קדמי, דמות מוכרת בנוף הפוליטי בארץ, בעברו הוא שימש כראש "לשכת הקשר נתיב".  כמו הרבה לשעברים גם לפניו וגם אחריו, גם הוא כתב ספר זיכרונות בשם "מלחמות אבודות". באותו ספר הוא מודה ש"שיקרנו לעולים מברה"מ כדי שיבואו לישראל- והצלנו את המדינה" . אם מישהו סבור שלאחר ההודאה של קדמי נפתחה חקירה, מישהו ביקש לבדוק מה השלכות של השקר הזה והאם הוא בר תיקון, אז הוא משלה את עצמו. כי כך זה בארץ. הרי גם לתימנים שיקרו ועד היום הם לא יודעים איפה ספרי התורה העתיקים שלהם ועל ילדי תימן לא כאן המקום להרחיב. גם למרוקאים שיקרו שמביאים אותם שדה-התעופה לירושלים והם מצאו את עצמם באוהלים באופקים וירוחם. אז במה הרוסים יותר טובים?

אני מביא לעיונכם רק שני ציטוטים שמתארים את היחס המפלה והמשפיל של הממסד גם בתקופה של קום המדינה.

"לפנינו עם שפרימיטיביות שלו היא שיא, דרגת השכלתם גובלת בורות מוחלטת, וחמור יותר חוסר הכישרון לקלוט כל דבר רוחני. בדרך כלל הם עולים רק במשהו על הדרגה הכללית של התושבים הערבים, הכושים והברברים שבמקומותיהם. בכל אופן זוהי דרגה נמוכה עוד ממה שידענו אצל ערביי ארץ ישראל לשעבר. בניגוד לתימנים, הללו נעדרים גם שורשים ביהדות. לעומת זאת הם נתונים לגמרי למשחק האינסטינקטים הפרימיטיביים והפראיים. בכמה תקלות עולה, למשל חינוכם של האפריקאים שיעמדו בתור ולא יקימו מהומה כללה. […] בפינות מגוריהם של האפריקאים במחנות תמצא את הזוהמה, משחק קלפים בכסף, שתיה לשוכרה וזנות.[…] צורות חיים אלו מביאים איתם אפריקאים למקומות ישוביהם, ואין פלא שגל הפשעים הכללי במדינה הוא במעלה. בכמה מחלקי ירושלים שוב אין זה בטוח כלל לצעירה ואף לצעיר לצאת לבדו לרחוב לאחר שקיעת חמה. […] כל מי שמידת אחראיות כלשהי בו, צריך לא להתבייש ולא להיות מוג לב ולהסתכל בפרצופה של הבעיה, על כל משמעותה-[…]- בסך הכול יש בצפון אפריקה למעלה מחצי מליון יהודים, שכול מועמדים לעליה. הנתנו את דעתנו על כך, מה שיארע למדינה זו, אם זו תהיה אוכלוסייתה? והרי ביום מן הימים תתווסף עליהם-עליית יהדות ארצות ערב. מה יהיו  פני מדינת ישראל ישראל ורמתה עם אוכלוסיות כאלה?"

אריה גלבלום-עיתון "הארץ" 1948 מצוטט בתוך סמי שלום שרית – "המאבק המזרחי בישראל 1948-2003', ע"מ 62-63

בישיבה מיוחדת בהשתתפות בן- גוריון, סקר ראש מחלקת קליטה ברגינסקי את פריסת העולים על 1956, והדברים ברורים וגלויים:

"ב27 החודשים האחרונים עלו 85000 מצפון אפריקה ו85% מהם (72000) הופנו לאזורי פיתוח שהם מחוץ לרצועה גדרה-נהריה, אלא הופנו למקומות כגון: באר-שבע, דימונה, אילת, אופקים, עזתה, קרית-גת, קרית שמונה, בצר וחצור. לגבי העלייה הפולנית הדבר שונה. בחודשים האחרונים עלו מפולין יותר מאלפיים איש. חלקם הוכנסו למקומות הריקים שהיו בתוך הרצועה (גדרה-נהריה, ס.ש.ש.) כגון גבעת אולגה, עכו ונהריה, משום שנשארו דירות פנויות ויכולנו להשתמש בהם (נשארו ?! ס.ש.ש.) ואנו נשלח את הפולנים גם לזכרון ולבנימינה כי את הפולנים לא נוכל לשלוח לבדונים וצריפונים, להם אנחנו צריכים שיכון המתקבל על הדעת."

מתוך ספרו של סמי שלום שטרית, "המאבק המזרחי בישראל, 1948-2003", עמ' 73-74

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.