מפלגת העבודה, בואו נדבר על המהות

במקום לדבר על שמות, בואו נדבר על מה צריך לעשות מחנה השמאל בישראל שאותו תנהיג / ינהיג היו"ר הבא/ה
מאת: ק. טוכולסקי

 

מה אני רוצה לשמוע מיו"ר מפלגת העבודה הבא

מערכת הבחירות על תפקיד יו"ר מפלגת העבודה ויו"ר האופוזיציה החלה. בינתיים בצורה די עלובה שמאפיינת את מפלגת העבודה. כבר כמה ימים אנחנו שומעים הכפשות והתקפות אבל שום דבר מהותי. עם כל הכבוד כן לזחול לממשלה או לא זה לא נושא מהותי. לכן אנצל את הבמה למה שבעיני נראה מהותי, מה אני כסוציאליסט/ס"ד הייתי רוצה לשמוע ממי שרוצה להיות יו"ר מפלגת העבודה והאופוזיציה:

הייתי רוצה לשמוע שמפלגת העבודה תבטל את ההעסקה הקבלנית. במדינת ישראל לא יהיו עבדים בהעסקה קבלנית או כנותני שירותים או בכל טריק אחר שנועד לעקוף את ההעסקה הישירה בממשלה בראשות מפלגת העבודה או בהשתתפותה.

הייתי רוצה לשמוע שמתווה הגז יבוטל ושהמדינה תטיל מיסוי אפקטיבי של 75%, תבטל את היצוא מתמר ולוויתן תוך שהיא מכריזה על מאגרים אלו כעתודה אסטרטגית ותפקח על מחירי הגז. כמו כן שממשלה בראשות או בהשתתפות העבודה תבטל את כל הטבות ההון בענף המחצבים ומשאבי הטבע ותעלה את התמלוגים שהמדינה מקבלת מחברות אלו בצורה משמעותית.

הייתי רוצה לשמוע על בנייה ציבורית נרחבת של דיור ציבורי להשכרה, על הרחבת הקריטריונים, על בנייה לזוגות צעירים, על שיקום שכונות, על פינוי בינוי ועל איך עושים את זה לטובת הציבור ולא באמצעות העשרת בנקים וניפוח בועות.

הייתי רוצה לשמוע ממועמד לראשות המפלגה והאופוזיציה שממשלה בראשותו תקצר את שבוע העבודה בישראל ל-40 שעות בחמישה ימים תוך שמירה על שכר המינימום, תגביר את אכיפת חוקי העבודה המנוחה והבטיחות והגהות .

הייתי רוצה לשמוע שממשלה בראשות או בהשתתפות מפלגת העבודה מתחייבת שיום הלימודים הארוך, במסגרת בה מועסקים רק עובדי משרד החינוך, יתחיל מתום חופשת הלידה ויסתיים בתיכון. מסגרות החינוך יפתחו את שעריהן ב-07:30 בבוקר וייסגרו את שעריהן ב-16:30 אחר הצהרים חמישה ימים בשבוע. הייתי רוצה לשמוע שממשלה בראשות העבודה תכפיל את המספר המינימלי של ימי חופשה במשק, תתאים את מספר ימי החופשה של ההורים לאורך שנת הלימודים למספר ימי החופשה של התלמידים ותעניק פתרונות ומסגרות בחופש הגדול בכל מסגרות החינוך עד תום בית הספר היסודי לפחות.

הייתי רוצה לשמוע שממשלה בראשות מפלגת העבודה או בהשתתפותה מתחייבת לסיום הכיבוש, בלי שטיקים ובלי טריקים וגם אם סיום השליטה הצבאית אינו מתאפשר הממשלה תחל בפינוי התנחלויות בגדה המערבית ובפיצוי התושבים שם לתוך גבולות הקבע המשוערים של מדינת ישראל.

ממי שרואה עצמו כמועמד ראוי לעמוד בראש מחנה השמאל בישראל ולהיות ראש ממשלה הייתי מצפה לשמוע שחוק ביטוח בריאות ממלכתי יורחב ויכלול ביטוח סיעודי ביטוח שיניים/עיניים ואת כל הטבות הביטוח המשלים באמצעות העלאה של מס הבריאות. הייתי רוצה לשמוע על הורדת המע"מ והנהגת מע"מ מדורג על שורה של מוצרי יסוד, על הרחבה של הפיקוח על המחירים ובניית מנגנון מהיר ויעיל שיבחן הכנסה של מוצרים לפיקוח מחשש למחיר מופקע בכל עת. על הגברת האכיפה בתחומי גביית המסים.

הייתי רוצה לשמוע על טיפול באוכלוסיות קצה, על מדיניות של אפס קטינים ברחובות, של דיור תחילה למחוסרי דיור והקצאות מתאימות של מיטות במסגרות לנפגעי נפש, בעלי תחלואה כפולה ומכורים.

הייתי רוצה לשמוע שמדינת ישראל עוברת לאנרגיה מתחדשת תוך 15 שנים בתכנית רב שנתית עם יעדים שנתיים. על תכנית לאומית לשימור שטחים פתוחים משולבת עם תכניות בנייה. הייתי רוצה לשמוע על תכנית מסודרת להגדלת הכנסות המדינה ממסים פרוגרסיביים והקטנת החוב של המדינה והקטנת החלק של נטל החוב בתקציב המדינה לאורך מספר שנים.

זה מעניין אותי יותר מאם בוז'י שקרן או שלי רצתה להיות שרה. הייתי רוצה לשמוע תוכן מהאנשים שחושבים שהם יכולים לנהל את מדינת ישראל או את האופוזיציה או את מפלגת העבודה. כמו שאומר המועמד שעושה את העבודה בארני סאנדרס, בואו נדבר על המהות, על התוכן ועל הנושאים שעל הפרק.

Tags: , , , , , , , , , , , ,

6 Responses to “מפלגת העבודה, בואו נדבר על המהות”

 1. דליה הגיב:

  טוכולסקי, האם יש לך עדויות לכך שמערכת הבחירות לתפקיד היו"ר החלה?
  לא הבנתי למה אתה תומך בקיצור שבוע העבודה לחמישה ימים. עובדי הקבלן המקבלים שכר שעתי יפסידו מכך. קיימת בעית תעסוקה. לשם מה להפחית את העבודה לחמישה ימים?

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  דליה התחלתי בציון הדרישה לביטול העבודה הקבלנית.
  בכל מקרה צמצום שבוע העבודה במקרה והשכר השעתי נכלל חייב לכלול עלייה של השכר השעתי כך שבשקלול לא יפגעו העובדים השעתיים.

  המערכה החלה מזמן, היא פשוט נעשת בצורה עלובה כמקובל במפלגת העבודה.

 3. כהן שמואל הגיב:

  אני שמח שהמחנה הערבי התאחד לרשימה המשותפת אבל שיטת הבחירות הנוכחית רעה לכולם. גד יעקובי ז"ל הציע מחצית הכנסת בבחירות אזוריות. ומחצית ביחסיות ללא אחוז חסימה כמוכן אולי פרימריס כמו בדנמרק ככה העלות יותר נמוכה. לצערנו העובדה היא שהמושגים החשובים של ישראל דמוקראטית יהודית וציונית אינם מוסכמים ואינן מדויקים. אני למדתי מדע המדינה באוניברסיטה העברית ופעיל מאז התיכון בימי אייבי נתן.

 4. החגב עמד יציב הגיב:

  הפרטה של כלל החברות הממשלתיות- הפסקת הסחטנות והבריונות אשר החבורה הכוחנית אשר השתלטה על חברת חשמל, הנמלים וכדומה מפעילה על כלל אזרחי המדינה.

  פירוק ההסתדרות – הגוף המושחת והמשחית בארצנו.

  ביטול של חלק גדול מ 123 חוקי העבודה המגוחכים הקיימים בחוק לרבות שכר מינימום.

  הורדת נטל הביורוקרטיה הנוראי המונע פיתוח והקמת עסקים בישראל תוך כדי צמצום משמעותי של משרות חסרות תוכן במגזר הממשלתי וברשויות המקומיות.

  הורדה הדרגתית אך משמעותית של מס החברות ומס ריווחי הון על מנת לתמרץ יזמות והשקעה.

  מתן אפשרות ראלית לסיים העסקה של עובד מגזר ציבורי לא יעל ולא מועיל בפיטורין בהליך מהיר ונטול ביורוקרטיה

  הדרך היחידה ליצור חירות בשילוב שגשוג הנה כמובן קפיטליזם

 5. לקסי הגיב:

  תודה לחגב שמזכיר לנו את כל הדברים שלא עובדים במציאות אבל מככבים אצל נוהי איין ראנד וממשיכיה.
  אפילו הכהנים הגדולים של וושינגטון כבר נסוגים מהקונצנזוס.
  אבל החגב,
  החגב ממשיך לעמוד יציב וממשיך להיות קולו השני של הצרצר משורר הדלות.

Leave a Reply