חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עיר לכולנו – גם מהאופוזיציה

נושאים מועד ב', שיכון ושלטון מקומי ב 22.12.08 6:10

דב חנין לא זכה בבחירות, אך פעילות סיעתו מלמדת שאופוזיציה אינה חיים במדבר פוליטי. אחרי שלימד אותנו פרק בהלכות מאבק בחירות, הוא מראה לנו שלפעילות מספסלי האופוזיציה יש חשיבות במשטר דמוקרטי

מאת: יהונתן קלינגר

את העובדה שדב חנין לא זכה בבחירות לראשות העיר לקח לי קצת זמן להפנים; דב עבד קשה, הפעילים היו נחושים ומקמפיין שהיה חסר כל סיכוי הצלחנו לגרד את האחוזים הרלוונטיים. אבל לא לזכות לא אומר שהפסדת. מאז הבחירות התארגנה 'עיר לכולנו' ופעלה קשה. הקימה פורומים והתחילה לדאוג שבאמת תהיה כאן עיר לכולנו, גם אם זה אומר שהאופוזיציה תהיה קצת לוחמנית מדי.

1. בשבוע שעבר נערכה ישיבת מועצה ראשונה וחגיגית. מטרת הישיבה הייתה לאפשר לחברי המועצה להצהיר אמונים ולערוך סבב מינויים פוליטיים. חברי רשימת עיר לכולנו הצהירו אמונים ובתור כאלה פעלו נמרצות למען שלטון החוק: שאלתם הראשונה הייתה מדוע לא ממונה ועדת ביקורת למועצת העיר? כאשר ועדת ביקורת היא הגוף שאמור לפקח על המנהל התקין. התשובה לא אחרה לבוא: לא רק שמונו לועדת תכנון ובניה חברי רשימתו של רון חולדאי בהעדר פרופורציה (כלומר, בעוד ששני חברי רשימת תל-אביב אחת מונו, רק אחד מונה מעיר לכולנו) אלא גם שלאיגודים העירוניים מונו אך ורק גברים. כמו כן, מונו כמה סגני ראשי עיר, בין היתר מרשימת רוב העיר, אסף זמיר דורון ספיר מרשימתו של חולדאי וכן פאר ויסנר.

2. דרך המינוי עצמה, כמובן, הייתה פסולה. ההסכם עם פאר ויסנר גובש רק בסמיכות לישיבת המועצה והוגש בניגוד לחוק. הוראות החוק (סעיף 45א לחוק הבחירות קובע כי כל הסכם יוגש עד 48 שעות לפני ישיבת המועצה) נועדו לשמור על הדמוקרטיה ועל זכות הציבור לדעת. מבקר המדינה הבהיר עוד בדו"ח שהגיש בחודש פברואר השנה כי:

משרד מבקר המדינה מעיר כי את חובת הגילוי של ההסכמים יש לקיים במועד הקבוע בחוק – לא יאוחר מ-48 שעות לפני הצגת המועצה. קיום חובה זו נועד להבטיח כי בעת דיון שבו מוצגת המועצה ידעו כל חבריה את תוכנם של ההסכמים הפוליטיים שנחתמו ובדרך זו אף יוכלו לבקר את תוכנם. לפיכך היה על ראש עיריית תל אביב-יפו לדאוג שדרישות הדין בנושא זה ימולאו בדרך של דחיית מועד הישיבה שבה תוצג המועצה והמצאת ההסכמים כנדרש בחוק הבחירות, ולמצער בדרך של הצגתם לחברי המועצה מיד לאחר חתימתם ולפני מועד הישיבה.

אולם, למרות שחבר המועצה יואב גולדרינג התריע בפני המועצה כי יש לדחות את הישיבה, כפי שקבע בזמנו מבקר המדינה, ראש העירייה, מר רון חולדאי צפצף על הוראות החוק והוראות המבקר. עוד בעיה שקיימת בהסכם, היא שנעדר ממנו מה שנכתב בכתבה בmynet: האזכור של מינויו של דן להט במקרה שויסנר יכנס לכנסת נעלם מההסכם. מה הבעיה עם כזה סעיף? כעקרון, הסעיף מפקיע מהמועצה את שיקול הדעת וקובע שבעצם אין לה סמכות לבחור את הסגנים, אלא הכל נעשה בדילים פוליטיים. עכשיו, נשאלת  השאלה האם זה באמת מה שסיכמו, או שיואב זיתון, כתב mynet בדה את הדברים? בכל מקרה, יש פה מעשה בעייתי.

3. כך גם נעשה עם המינויים הפוליטיים הבעייתיים בכל הנוגע לתאגידי המים והביוב. חברי מועצת העיר נדרשו להצביע על מינויה של רשימה של בעלי תפקידים (מוכשרים פחות או יותר) לתפקידים מבלי שאלו התייצבו מול המועצה להציג את כישוריהם. גם במקרה הזה, במקום לנהל דיון פרסונאלי על זהותם ולשאול מדוע הם נבחרו לייצג את העירייה, פשוט הנהיג ראש העיר משמעת קואליציונית וכל חבריו נדרשו להצביע 'בעד' בלי לשאול שאלות.

4. למרות ההצגה של אנשים 'עיר לכולנו' כצעקנים ונודניקים, יש להם עוד הרבה עבודה. כעת הם יחלו להגיש את הצעותיהם של חבריהם לאופוזיציה לביטול מתחמי הבילוי ואיזורי הבילוי של חולדאי, הפסקת הבניה של מגדלים והמשך פעולה למען הקטנת זיהום האוויר. אם חברי הקואליציה של חולדאי יחליטו להצביע נגד כל אלו, הרי כבר גילינו שיש להם מחיר. השאלה היחידה תהיה אם תושבי העיר יזכירו זאת בקלפי.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

11 תגובות

 1. יהונתן קלינגר | מי יודע מדוע ולמה? | הדמוקרטיה של רון חולדאי ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 2. אבי לב :

  תסלחו לי אם אני לא אתרשם.

  זה הרבה יותר הירואי לשבת בספסלי האופוזיציה ולצעוק מבלי שאתה צריך להראות תפוקות ממשיות.

  חד"ש נראית לי יותר ויותר כמו מפלגת העבודה ברוורס: כמו שמפלגת העבודה תמיד רצה לקואליציה ללא כושר הבחנה כך חד"ש רצה לאופוזיציה. ובעוד מפלגת העבודה מכשירה כך את השרץ של הממשלות שאליהן היא הצטרפה, חד"ש פשוט עסוקה להתבשם בצדקתה.

  אכן כך התבצעו המהפכות הגדולות באנושות; על ידי אנשים טובים שישבו באופוזיציה וצקצקו בלשונם

 3. יהונתן :

  אבי,
  אני מאמין ש'עיר לכולנו' (ולא חד"ש, שים לב להבדל) תביא שינויים מספסלי האופוזיציה על ידי העברת לא מעט רפורמות סביבתיות ותחבורתיות.

 4. לאבי ויהונתן :

  תמי זנדברג חברת מועצה ממרצ מסכמת ישיבה של המועצה עם ביקורת על עיר לכולנו

  http://cafe.themarker.com/view.php?t=782168

  הבלוגר יואב לרמן תומך עיר לכולנו מפרסם פוסט אורח שעונה לביקורת
  http://lerman.blogli.co.il/archives/868

 5. מתן :

  אבי – שים לב ש"עיר לכולנו" לא סתם רצה לאופוזיציה מתוך רצון "לצקצק בלשונה" ו"להתבשם בצדקתה". "עיר לכולנו" נענתה לקריאתו של רון חולדאי לאחר הבחירות להיפגש לצורך בדיקת האפשרות לשתף פעולה בקואליציה בראשותו.
  הבעיה היתה שבעוד שנציגי "עיר לכולנו", נאמנים להבטחותיהם לבוחרים הרבים שהצביעו לרשימה, ביקשו לברר מהי המדיניות אותה מתכוון חולדאי ליישם בקדנציה הבאה, ובמה היא תהיה שונה באופן מהותי מהמדיניות שהתקיימה בעיר בקדנציות הקודמות ושלה הם מתנגדים באופן חריף, חולדאי ביקש לדבר על תפקידים, ותיקים, וכיבודים. במילים אחרות, לא היתה אי-הסכמה, פשוט לא היה שום בסיס לנהל ממנו מו"מ, שכן חולדאי מתכוון להמשיך לנהל את העיר כאילו היתה רכושו הפרטי, ולהשתמש בחברי המועצה מסיעתו הוא ומהסיעות האחרות כבבובות אותן הוא ינהל ויפטם כדי שלא יעלו בדעתם לנסות להשפיע על הנעשה בעיר, בדיוק כמו בקדנציות הקודמות. מצב הדברים הזה לא איפשר לחברי "עיר לכולנו" להיכנס למו"מ, למרות הרצון הטוב בו הם התאמצו להתאזר לאחר ההישג הגדול, אך החלקי, בבחירות.
  אתה מוזמן לקרוא עוד על כך, כולל התרשמות אישית של אחד מחברי צוות המו"מ, כאן: http://citydov.org/?p=1298
  עוד דבר: לדעתי, אחד הדברים שדירדרו את הדמוקרטיה הישראלית למקום המזעזע שבו היא נמצאת היום הוא השתרשות התפיסה האומרת שמהאופוזיציה לא ניתן להשפיע. אז כמו שחנין (וח"כים רבים אחרים, כמו למשל ברכה וסוויד מחד"ש, ארדן מהליכוד ועוד כמה) הוכיח בכנסת, מהאופוזיציה ניתן להשפיע, בצורה של התנגדויות, העלאת נושאים שהקואליציה רוצה להשתיק לסדר היום הציבורי, ובהעברת החלטות וחוקים בניגוד לרצונה של הקואליציה תוך שיתוף פעולה על בסיס של הסכמה על נושאים קונקרטיים גם עם יריבים פוליטיים. אבל הדבר החשוב ביותר באופוזיציה, וזה דבר שמפלגת העבודה, למשל, מזמן שכחה, והליכוד, למשל, הצליח לזכור, הוא לבנות את עצמך כאלטרנטיבה.
  עיר לכולנו נוסדה והתפתחה והלכה לבחירות כאלטרנטיבה מוחלטת לחולדאי ולמדיניותו, מה שמוביל לחוסר יכולת, ככל הנראה, להיכנס לחסותו של חולדאי במסגרת הקואליציה העירונית. למרות זאת, ובמקביל לניסיון להשפיע ככל האפשר במאבק ציבורי ופרלמנטרי במועצה בקדנציה הקרובה, בעיר לכולנו גם מתכוונים להמשיך לבנות את התנועה ואת כוחה הפוליטי בפורומים ובמועצה כדי להמשיך להוות אלטרנטיבה ולא להתמסס במסדרונות של חולדאי. כמו שהוכיחו כבר מרצ הירוקים בעירייה, הגימלאים והעבודה בממשלה ורבים אחרים, דווקא בקואליציה לפעמים היכולת להשפיע היא קטנה מאוד. על אחת כמה וכמה היכולת לבנות את עצמך כאלטרנטיבה לשלטון הקיים.

 6. למתן :

  כתבת דברים חשובים, אשמח אם תהפוך אותם למאמר מובנה המשווה את ההשפעה של ארדן, סער, חנין וסוויד להשפעה של שרי העבודה, שס והגמלאים.

  הערה קטנה: שים לב שמבחינה פסיכולוגית ה"שירות בגאווה באופוזיציה" קל יותר למי שמעולם לא היו בממשלה (ארדן, סער) ולמי שרוב הסיכויים שלעולם לא יכהנו בה (חנין וסוויד). המצב הנפשי של שר לשעבר שהופך לפתע לח"כ שצריך להתעסק בהצעות חוק ושאילתות הוא מאוד קשה, ולכן הדחף שאולי לא מובן לאזרח להיכנס לקואליציה, ואם כבר נכנסת – להידבק לכיסא. לעומת הפעלתנות הרבה בחקיקה של סער וארדן כמעט ולא ראית חקיקה שהובילו לימור לבנת וסילבן שלום, ואתה יכול לדמיין לעצמך שגם פואד שמחון והרצוג לא יהיו פעילים כח"כים כמו שלי יחימוביץ'.

  איתי

 7. נדב פרץ :

  מתן – העבודה של חנין כפרלמנטר מעוררת הערכה, אבל בדיוק בגלל היכולות המוגבלות של פרלמנטר בישראל. עם כל הכבוד לחוק אוויר נקי, עם זו פסגת ההישגים שאפשר לצפות לה מהאופוזיציה – זה ממש לא הרבה. תשווה למשל להישגים המאוד מוגבלים של מפלגת העבודה מהקואליציה – שכר מינימום, חוק חברות כוח אדם, הגדלת סל הבריאות ועוד.

  מה גם שהקדנציה האחרונה של הכנסת הייתה קדנציה עם קואליציה חלשה מאוד, וכשתהיה קואליציה חזקה – גם להישגים המוגבלים האלה יהיה קשה מאוד להגיע.

 8. מתן :

  נדב – אבל, בניגוד לדב חנין, בתמורה להישגים ה(מאוד)מוגבלים האלה העבודה ויתרה על היכולת שלה להציב אלטרנטיבה. שזה, כמו שכתבתי בתגובה עליה אתה מגיב, התפקיד החשוב באמת של אופוזיציה. אחרת אתה שלי יחימוביץ' – עוזר כשאפשר, ויושב בשקט ונותן לגנרלים להתגנרל (כמו עכשיו) כשמה שאתה רוצה להגיד יכול להפריע לך לעזור כשאפשר.
  אם אנחנו מבינים שהמצב בישראל הוא מקולקל מיסודו, ולא טוב בסך הכל אבל דורש כמה תיקונים בשוליים, אז המטרה שלנו היא לתפוס את השלטון כדי לשנות את המצב מיסודו, ולכן אסור לנו לוותר על האופציה של הצבת אלטרנטיבה קוהרנטית ורצינית. את זה אי אפשר לעשות מהקואליציה. מפלגת העבודה, בשמונה השנים האחרונות, ויתרה על האופציה של להיות אלטרנטיבה. מצד שני, החבר'ה שם (אנשים כמו בוז'י, פואד, וילנאי, שמחון, ברק, ולמעשה גם ברוורמן ופינס, ואפילו, במידה רבה, יחימוביץ' ופרץ) מעולם לא טענו שמשהו כאן מקולקל מהיסוד, אז מה בעצם אפשר לצפות מהם? הם הרי קפיטליסטים.

 9. נדב פרץ :

  מתן – אם המטרה שלך היא מהפכה, אז גם דב חנין הוא החמצה, כי גם הוא 'משתתף במשחק'. מה ההבדל בין מפלגת העבודה לבין חד"ש, בהקשר של קבלת חוקי המשחק? זה שחד"ש לא הצליחה להיכנס לקואליציה? או שאתה טוען שחד"ש לא תיכנס אף פעם לקואליציה, גם אם יוצע לה?
  חוץ מזה, אני חייב להודות שאני לא שותף להנחות היסוד שלך, שצריך 'לתפוס את השלטון ולשנות את המצב מיסודו'. כן, צריך לעשות שינויים עמוקים. אבל לא בדרך של מהפכה – לא אלימה ולא בדרך דמוקרטית.

 10. מתן :

  לא אמרתי מהפכה ובטח ובטח שלא אמרתי אלימות. מה שאני כן חושב, ולצערי נראה שאתה לא שותף להנחות היסוד שלי, הוא שהמערכת הפוליטית בישראל, ברובה הגדול, מובילה את כל המערכות שמנהלות את החיים של כל תושבי הארץ בכיוון ההפוך מזה שרצוי לחלק הגדול של תושבי הארץ, דבר שמשרת את האינטרסים של חלק קטן, גם אם עשיר וחזק, של האוכלוסיה כאן. מפלגה שצריך לתמוך בה צריכה להיות כזו שקוראת לשינוי כיוון מהותי בכל המערכות האלה, כדי לגרום לכך שבטווח הארוך הן ישרתו את רובם הגדול של התושבים, ולא רק את העשירים והחזקים שבהם. זה הקריטריון שלי.

  ברור שדב חנין "משתתף במשחק", אבל עד שלא יוכח אחרת, אני מאמין שהוא, והמפלגה שבשמה הוא נשלח לכנסת, לא נכנסים לקואליציה לא בגלל שהם לא יכולים, אלא בגלל שתפיסת העולם של כל הקואליציות שהיו כאן מאז קום המדינה היא קפיטליסטית, מיליטריסטית, גזענית ואנטי סביבתית. והראייה היא שמעולם לא הוצע לחד"ש להיכנס לקואליציה.

  כמו עם עיר לכולנו בבחירות בתל אביב, גם אם מדובר במערכות בחירות ובמפלגות שונות לחלוטין, תפיסת העולם של חד"ש שונה באופן מהותי מזו השלטת, ולכן היא לא בקואליציה. אם וכאשר נצליח להביא לשינוי דרסטי במערכת הפוליטית בישראל, ותפיסת עולם שיוויונית, הומניסטית ומקיימת, כלומר תפיסת העולם של חד"ש, תהפוך לבעלת סיכויים לבוא לידי ביטוי משמעותי בקואליציה, יהיה מקום לשקול כניסה אליה. כמובן שכל זה לא פוסל ניסיון להשיג, בינתיים, שיפור מסוים במסגרת המערכות הקיימות, כולל הפרלמנט.

 11. עוד בלוג תל-אביבי » מקבץ לינקים לסופ”ש :

  […] יהונתן קלינגר מדבר על חשיבות פעילותה של עיר לכולנו באופוזיציה, וטל ירון מסביר את המבנה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.