חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הילרי קלינטון תאבד את הבית הלבן

נושאים דעות, על עצמנו, פוליטי ב 10.11.16 0:01

המאמר התפרסם לראשונה בחודש מאי. לאור תוצאות הבחירות בארה"ב אנו מפרסמים אותו בשנית

מאת: קורט טוכולסקי

המפלגה הדמוקרטית הולכת לאבד עם הילרי גם את הבית הלבן

פעמוני האזהרה נדלקים בזה אחר זה, כמי שחווה עם מפלגת העבודה את אובדן השלטון הכי לא סביר בהיסטוריה זה של 1996, חודשים אחדים לאחר רצח רבין, אני רואה כיצד המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית הולכת ועושה את אותן טעויות. הילרי רודהם קלינטון היא שמעון פרס של הדמוקרטים האמריקאים, מועמדת ממסדית לא פופולארית שזוכה לעדנה אצל חברים בתקשורת התאגידית ומובילה (בקושי הולך וגובר) בסקרים כשמדי שבוע הפופולאריות הגם ככה נמוכה שלה יורדת. שערוריות נקשרו בשמה, כל מה שהבוחר האמריקאי רוצה לשמוע ממנהיג היא לא מוכנה להגיד ובזמן שלמעלה משני שליש מהאמריקאים אינם מאמינים שארצם מתקדמת בכיוון חיובי (ממוצע הסקרים בנושא) הדבר האחרון שהבוחר האמריקאי רוצה לראות זה עוד מועמד שמייצג את השחיתות של וושינגטון וקלינטון היא התמונה שמופיעה במילון בהגדרה של שחיתות וושינגטונית.

המפלגה הדמוקרטית מתעלמת מזה, הממסד הדמוקרטי אחוז בעתה, 6 שנים אחרי שהם הפסידו את בית הנבחרים מה שעלה להם בשש שנים של נשיא חצי משותק ושנתיים אחרי שהם הצליחו להפסיד גם את הסנאט, העיוורון הדמוקרטי עשוי להוביל אותם להפסד גם של הנשיאות. יש לציין כי גם מספר שיא של מושלים (31) שייך לרפובליקנים ושרק בשבע מדינות הדמוקרטים נהנים משליטה מוחלטת (מושל סנאט ובית נבחרים) לעומת 20 אצל הרפובליקנים. הדמוקרטים חיים באשליות שהם בשליטה בגלל הדמוגרפיה ובינתיים הרפובליקנים מנהלים מלחמת מאסף די מוצלחת. כל זה לא משנה את העובדה שבתוך המפלגה הילרי צוברת פופולריות גוברת למרות שדי ברור שבסקרים ארציים היא מועמדת חלשה מסאנדרס מול טראמפ או כל רפובליקני אחר. יותר מכך בזמן שהילרי מנצחת בקושי ובטווח טעות הדגימה במדינות מתנדנדות סאנדרס מנצח לא רק במדינות מתנדנדות אלא גם במדינות כמו אריזונה, יוטה וג'ורג'יה שכבר עשרות שנים לא הצביעו למועמד דמוקרטי. כל זה לא משנה לממסד הדמוקרטי שנלחם בסאנדרס בטריקים מלוכלכים ולא מנסה אפילו להראות ניטראלי. ראשיו לא קולטים שרבים מבוחרי סאנדרס לא יצביעו קלינטון ועצמאיים רבים שהיו מצביעים לסאנדרס יעדיפו לא להצביע או להצביע לטראמפ.

הממסד הדמוקרטי מזדקן מאובן ומנותק הם לא הפנימו כמה הם לא פופולאריים, כמה הם מנותקים מתהליכים של רדיקליזציה שמאלה בקרב צעירים שהם כבר לא בוחרי המחר אלא בוחרי היום. הם לא קולטים כמה נמאס לאנשים מהשחיתות המרוככת בסגנון ביל קלינטון. הוא לא פופולארי כמו שהממסד הדמוקרטי חושב, הוא אכן היה נשיא פופולארי אבל כשמנתחים את משבר 2008 רואים את תרומתו למפולת ויותר ויותר אנשים מבינים שהוא היה עוד אחד מאנשי הדרך השלישית של השמאל מרכז. בדיוק מה שלא יכול למכור היום כלום לציבור שהולך ומתרושש. אם המפלגה הדמוקרטית חפצה חיים היא צריכה להתנתק מהספינים של בעלי ההון המקורבים וכלי התקשורת שלהם ולהתמודד עם המציאות. קלינטון לא מנצחת כרגע בוודאות בפלורידה בפנסילבניה ובאוהיו שהן מדינות מפתח, סאנדרס כן. היא לא מוסיפה מדינות רפובליקניות עמוקות סאנדרס כן והיא עשויה לאבד מדינות מתנדנדות כמו מיזורי, סאנדרס לא. כל הסקרים מצביעים על כך. כל הסקרים מצביעים על כך שהציבור הרחב לא אוהב אותה, גם לא בדמוקרטים אבל בעיקר לא אצל העצמאיים, סאנדרס כן אהוד. כל הסקרים מצביעים על כך שיש לה בציבור בעיות אמינות ושהיא נתפסת כמושחתת וזה עוד לפני הסיפור של פרשת המיילים שמועמד רפובליקני לא יוותר על העיסוק בו כמו סאנדרס ההגון. היא המועמדת הרעה. היא יכולה לנצח ולהיות נשיאה של לפחות קדנציה אחת, אבל הסיכויים איתה פחותים והיכולת להביא אתה למהפך בסנאט נמוך מאוד והולך ופוחת ככל שהסקרים משתנים לרעתה.

מפלגות שמאל מרכז ידועות באיטיות של היכולת שלהן להשתנות, בממסדיות ובמרכוז שלהן, טוב תעשה המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית אם תשכיל לא להיות מפלגת העבודה ב-1996 ותשכיל להבין שהשינויים הדמוגרפיים ישחקו לטובתה רק אם היא בעצמה תשתנה. זה לא הזמן לקלינטון זה הזמן לסאנדרס.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

5 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  עוד תחזית מדויקת עד כאב, נקייה מאשליות שכמו עוד הרבה דברים זכתה להתפרסם באתר הזה, בלי ששום כלי תקשורת אחר יחשוב בכלל שיש טעם בפרסום פרשנות כזאת.
  שאפו לעבודה שחורה, שנותן לי ולכותבים אחרים מקום להגיד בו מה שאין שום סיכוי לשמוע בתקשורת המיינסטרים.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אכן שאפו.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ולסיכום: "דברים שכבר אפשר לכתוב על הבחירות בארצות הברית"

  http://www.blacklabor.org/?p=58532

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  טראמפ - תקדים מסוכן.

  בקנה מידה אמריקאי טראמפ גרוע יותר מהנשיא שנבחר לאחרונה בפיליפינים.

  לא מדובר באמת באיזה אאוטסיידר שהגיע פתאום לעיירה, לבוש לא בדיוק לפי הכללים המקובלים ומשתמש בשפה לא הכי דיפלומטית כלפי הממסד הרקוב לטענתו.

  לא מדובר באמת באאוטסידר שהגיע פתאום לעיירה ושמעולם לא נהנה מהשיטה ולא ניצל אותה עד תום (תכנוני מס וכל השאר).

  מדובר באדם שהרשה לעצמו לפגוע שוב ושוב בציבורים שלמים של אזרחים – במיוחד הפגיעים שבהם.

  מדובר באדם שניצל מצוקות וחולשות אנושיות כדי לשסות אזרחים זה בזה.

  הנשים במיוחד היו אצלו על הכוונת – הן לאור ההסטוריה התנהגותית שלו והן לאור העובדה שחלקן חטפו ממנו הן כנשים והן כחלק ממיעוטים אחרים (אספניות למשל).

  הוא זיהה היטב את הכעס כלפי התאגידים והגלובליזציה – אבל ה"תכניות" שלו נעדרות כיסוי ממשי.
  הוא אתגר את קלינטון מ"שמאל" כשהעלה את בעיית הסכמי הסחר אבל גם לכך לא סיפק תכנית אלטרנטיבית ממשית.
  (לא ידוע לי איך הוא כמעסיק והאם הנושא הזה הועלה במערכת הבחירות.
  בדיווחים היום לא שמעתי על כך מילה.)

  הנצחון שלו לא היה בלנדסלייד. דווקא הסקרים התגלו כאמינים.

  בשיטת הבחירות האמריקאית קבוצה קטנה של מצביעים יכולה להפוך את הקערה על פיה בלי קשר למספר הכולל של המצביעים הכשרים.

  וזה פחות או יותר מה שקרה. מבחינה פרוצדורלית קלינטון לא היתה רחוקה מנצחון.

  העובדה שהדמוקרטים וקלינטון בראשם לא קראו נכון את הפריימריז במפלגה לא משנה עובדה אחרת –

  העובדה שקבוצה גדולה כל כך של מצביעים נותנת את קולה לטיפוס כמו טראמפ, משלב הפריימריז והלאה –

  בכל הכבוד זה איננו אקט מחאתי, כי אפשר להישאר בבית ולא להצביע.

  בעיני העובדה הזו מצביעה על "בשלות" מסוכנת של ציבורים גדולים מאוד בארה"ב לותר על הדמוקרטיה לטובת "איש חזק".
  כנראה שזה לא יהיה טראמפ. נקווה.

  אבל הוא יצר פה תקדים מסוכן ברמה בינלאומית.

 5. גליה :

  לייק

  לייק

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.