חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תנועת המחאה בצרפת נאבקת על שינוי הסדר הפוליטי

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 18.05.16 0:07

הממשלה מפעילה חוקים דרקוניים, האיגודים המקצועיים מפנים כתף קרה, המשטרה שולפת אלות, אבל המחאה העממית מסרבת לדעוך. חודש וחצי אחרי ההשתלטות על כיכר הרפובליקה, המחאה החברתית בצרפת מסמנת יעדים חדשים וחותרת להרחיב שורות

מאת: שחר פיינברג

חודש וחצי מאז שפרצה המחאה החברתית בצרפת, עם השתלטות תנועת "לילות בעמידה" על כיכר הרפובליקה בפריז ובעקבותיה על כיכרות בכ-60 ערים נוספות במדינה, העבירה ביום חמישי האחרון ממשלת המפלגה הסוציאליסטית בקריאה ראשונה את החוק מעורר המחלוקת לרפורמה בדיני העבודה.

החוק הועבר בכוח. נוכח ההתנגדות העממית ברחובות והחשש לפיצול הקולות של חברי מפלגתם, הפעילו הנשיא פרנסואה הולנד וראש הממשלה מנואל וולס את סעיף 49-3 בחוקה, המאפשר להם להעביר הצעת חוק ללא הצבעה. עם הכרזת הממשלה ניצלה האופוזיציה את זכותה לדרוש הצבעת התנגדות לסעיף תוך 24 שעות. במידה והייתה משיגה האופוזיציה רוב בהצבעה היתה נאלצת הממשלה להתפטר על-פי חוק. אלא שהממשלה לא באמת הסתכנה, מאחר ושיטת ההצבעה הצרפתית בשני סבבים מבטיחה למפלגה המנצחת רוב באסיפה הלאומית. סעיף 49-3 הוא, אם כן, כלי להשתקת האופוזיציה מבית: חברי מפלגת השלטון אולי היו מצביעים נגד חוק שנוי במחלוקת, אבל לא יצביעו על המקבילה המקומית לאי אמון בממשלתם שלהם.

משבר אמון הולך ומחריף

כדי להבין את עומק משבר האמון בין העם לבין הממסד הפוליטי הצרפתי, צריך לזכור שממשלת הולנד נבחרה ב-2012 כרע במיעוטו אל מול תוצאותיה המרשימות של מפלגת הימין הקיצוני "החזית הלאומית" בסבב הבחירות הראשון, ואחרי השנים הקשות תחת ממשלת סרקוזי. הבטחות הקמפיין אמנם שידרו מסר של מפלגה סוציאליסטית ראויה לשמה, אך הצרפתים לא שכחו שאותה מפלגה בראשות הולנד הצטרפה לממשלת סרקוזי כשזו שינתה את החוקה ב-2008 כדי לאפשר לפרלמנט לחתום על אמנת ליסבון, לה התנגדו 55 אחוז מהצרפתים במשאל עם.

איש לא מתפלא אם כך שהולנד, אשר ב-2006 כינה את סעיף 49-3 "ברוטאליות לשמה, עיוות הדמוקרטיה", כבר הספיק להשתמש בו ארבע פעמים במהלך כהונתו, כביכול למען קידום האג'נדה הליברלית של מפלגתו. סקרים מהחודש האחרון מראים 14 אחוזי תמיכה בהולנד, ו-74 אחוזי התנגדות לחוק שהועבר בשבוע שעבר – ומתוך 74 האחוזים הללו, אין בקרב מצביעי אף מפלגה, לא משמאל ולא מימין, רוב של תומכים בחוק.

משבר האמון הכללי במדינה מתנקז אל תנועת "לילות בעמידה". התנועה ממשיכה להתכנס מדי לילה בכיכר הרפובליקה בפריז ובכיכרות אחרות בצרפת, למרות שניכרת היחלשות במספריה מאז חודש אפריל הסוער. התנועה, שנולדה מתוך ההתנגדות לחוק המדובר, הכריזה במהרה כי לא תסתפק אפילו בנסיגה מוחלטת של הממשלה מהצעת החוק. מטרתה המוצהרת היא שינוי כללי בסדר הפוליטי הקיים, גישה שמקבלת חיזוק לאור השימוש האוטוריטארי בסעיף 49-3.

הקו המנחה של התנועה היה ונותר שילוב של מאבקים וכוחות עם שאר התנועות החברתיות בצרפת, ובשבועות האחרונים התגבש הקו סביב המאמץ להביא לשביתה כללית לתקופה בלתי-מוגבלת. הצרפתים ידועים בנכונותם לשבות, כשמפורסמת מכולן היא השביתה הכללית הספונטנית שהתחילה במאי 1968, במהלכה כ-11 מיליון עובדים, שהיו יותר ממחצית כוח העבודה הפעיל במדינה, שבתו במשך כשבועיים והביאו לפירוק ממשלת דה גול, שאף נאלצה לנטוש את הבירה פריז. אף על פי כן, נראה ששביתה בכזה קנה מידה היא מעין גביע קדוש חמקמק: עם השנים הלך ונשחק המעמד של מאי 68' והפך בתרבות הצרפתית לקלישאה אחת מיני רבות, כמו דיוקנו המפורסם של צ'ה גווארה, אשר מסמלת במקרה הטוב אידיאל יפה ולאו דווקא מתווה לפעילות.

להמשך קריאה ב"שיחה מקומית"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    מול העלייה של מפלגות שמאל מהותיות כמו סיריצה פודמוס או מנהיגות שמאל מהותית כמו זו של קורביין בבריטניה וסאנדרס בארצות הברית, הממסדים הס"ד המאובנים מציגים מנהיגות עלובה כנועה לימין הכלכלי ומושחתת הולנד בצרפת גבריל בגרמניה קלינטון בארצות הברית והרצוג בישראל הם האתמול והם גורמים נזק לעתיד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.