postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » סימנס – הסדר טיעון קל ולא מספק

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סימנס – הסדר טיעון קל ולא מספק

נושאים איכות השלטון, חדשות, משפט ופלילים ב 4.05.16 22:50

התנועה לאיכות השלטון פנתה ליועמ"ש ולפרקליט המדינה בקריאה לשוב ולדון בהסדר הטיעון עם חברת סימנס: "מדובר בעבריינית חוזרת אשר לא רק שהצליחה לחמוק מאישום פלילי בקשר עם מעשיה החמורים אלא שהיא אף זוכה להמשיך ולקיים פעילות עסקית בישראל, והכל תוך פגיעה חמורה באינטרס הציבורי וליבוי תופעת השוחד"

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (ד') ליועמ"ש ולפרקליט המדינה בעקבות ההחלטה לאשר את  הסדר טיעון עם חברת סימנס המאפשר לחברת סימנס העולמית לחמוק מהרשעה פלילית בתמורה לתשלום סכום שרירותי בגובה 160 מיליון ₪ בלבד וכן בכפוף למינוי מפקח חיצוני על עסקיה בישראל אשר יבקר את הטמעת תרבות הציות בכל הנוגע לעבירות שוחד בתאגיד. לעמדת התנועה מדובר בהסדר עקר, החוטא לתכליות הסדרי הטיעון ופוגע פגיעה קשה באינטרס הציבורי.

על פי הנחיות פרקליט המדינה, "הנחיות לעריכת הסדר טיעון", הסדר טיעון ייערך רק כאשר הדבר עולה בקנה אחד עם טובת הציבור. לצורך גיבוש הסדר טיעון יש לשקול גם את חשיבות העניין ומיצוי הדין וכן, את דרגת החומרה.  חרף הנחיה זו, הסדר הטיעון בעניין סימנס אינו משקף שקילת שיקולים אלו ואינו מבטא את חשיבות העניין ואת טובת הציבור.

הסדר הטיעון מחייב את סימנס בתשלום סכום שרירותי בגובה 160 מליון ₪ אשר אינו משקף את חומרת העברה שביצעה סימנס ואף לא את הנזקים להם גרמה. תשלומי השוחד אשר נועדו לקידום זכייתה של סימנס במכרזים, הסבו נזקים רבים לחברת החשמל ולשוק הישראלי בכלל.

כמו כן, החקירה בפרשה זו אימתה כי שולמו תשלומי שוחד בסכום של 13.5 מיליון אירו, אך התחקתה אחר תשלום 6.5 מיליון דולר בלבד. בנסיבות אלו, בהן ברור כי בידי סימנס, היא המשחדת, מידע אקוטי ביחס ליתר המעורבים בפרשה, הרי שהסדר הטיעון צריך להיות כזה אשר לכל הפחות, מחייב את סימנס לתת מידע אודות יתר המעורבים בפרשה ואודות מידת מעורבותם ולאפשר מיצוי הדין גם מולם.

בנוסף, האפשרות אשר ניתנה לסימנס להמשיך לעסוק בפעילות בישראל, תוך מתן מגבלה חסרת שיניים לפיה, פעילותה תלווה בפיקוח, אינה יכולה לעמוד. סימנס הנה עבריינית חוזרת בענף תשלומי השוחד, הואשמה במדינות רבות ברחבי העולם, כמו גרמניה וארה"ב, בתשלומי שוחד וקידום זכיות במכרזים באמצעים לא-חוקיים שונים ובשל כך, אף חויבה לשלם קנס בסך העולה על מיליארד דולר (!).

במצב זה, יש להטיל מגבלות חמורות יותר על התקשרויות עם סימנס לדוגמה, לאסור עליה להתקשר עם גופים ממשלתיים ומנהליים למשך 20 שנים או לתקופה משמעותית אחרת  ובמקביל לקדם חובה לפיה במסגרת מכרזים והתקשרויות, ינתן משקל למעשי חברה שחטאה בפלילים, על ידי מתן דירוג שלילי במכרזים אשר ישפיע על סיכויי זכייתה באותם מכרזים.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. פרנצ'סקה :

    איך התאגיד יוצא כמעט פטור בלא כלום !!!

    מזעזע איך בעלי הכסף שהורסים כל חלקה טובה יוצאים במעט ללא עונש או עונש מגוחך. העונש לא צריך להיות רק עונש כספי כבד ביותר אלא גם ביטול כל התקשרות עתידית לזמן ארוך. ואם אפשר גם ריצוי זמן מאסר משמעותי בכלא .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.