חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הליכוד וכולנו – אל תמצאו את ההבדלים

נושאים דעות, פוליטי ב 4.05.16 1:29

מפלגות שונות של משרתי הון משווקות את אותה סחורה פוליטית. אז מי באמת רוצה שנחשוב שיש הבדל ביניהן?

מאת קורט טוכולסקי

נתקלתי בכרזה אדומה ברחוב: "ראש בראש" – חה"כ אמיר אוחנה וחה"כ רועי פולקמן יתעמתו ביום האחד במאי במסגרת פורום קהלת על ענייני כלכלה. תהיתי, על מה כבר יכולים להתעמת ביניהם חברי הכנסת אוחנה ופולקמן? הרי אין ביניהם שום הבדל משמעותי, בטח לא חברתי-כלכלי או אידיאולוגי. האחד משרת הון שנבחר בפריימריז של מפלגה משרתת הון וישרת את ההון בצורה מיטבית למרות שלכאורה נבחר בידי ציבור בוחרים מגוון יותר, והשני משרת הון שנבחר בידי משרת הון עם ניסיון להיות אחד ממשרתי ההון שמרכיבים לפי טעמו ולפי טעם שולחיו ודרישותיהם את רשימתו משרתת ההון לכנסת.

פורום קהלת כגורמים אחרים של הממסד ושלוחותיו המופרטות, מנסים להציג לנו מצג שווא שמוכר לנו מתחומים רבים. הרי אין שום הבדל מהותי בין כולנו והליכוד או חה"כ אמיר אוחנה וחה"כ רועי פולקמן. כשם שאין שום הבדל משמעותי בין ידיעות אחרונות לישראל היום בכל הקשור לתפיסת העולם של הצהובונים הזיבליים האלה וכשם שאין הבדל משמעותי בין ערוץ 10 ערוץ 2 וערוץ 1. כלי התקשורת והמפלגות מייצגים כולם את שלטון ההון. לכל אחד יש איזה ניואנס בדרך כלל לא מהותי עד זניח לחלוטין שאמור להבדיל אותו מהשני אבל בסופו של דבר כולם גורמים בבחירה בהם להמשך שלטון ההון. כך גם בין קרנות הפנסיה שלנו, כל עוד הן צוברות אין שום הבדל, נשאר בלי כלום כשנהיה זקוקים לכסף, אבל מוכרים לנו שיש אלטרנטיבות, שיש תחרות מהותית רק מה לעשות אין.

לא רק בין הליכוד ולכולנו אין שום הבדל גם בין הליכוד וכולנו שבקואליציה לישראל ביתנו ויש לפיד שבאופוזיציה אין שום הבדל. שוב אותה "תחרות". בעלי ההון לא אידיוטים הם לא ירכזו את כל משרתיהם הטובים באותה הקואליציה, בעזרת עיתון שהוא כאילו אופוזיציה כמו ידיעות אחרונות היום ובעבר ישראל היום הם יעלו את משרתיהם מהספסל האחורי של הכנסת לכיסאות הממשלה ובחזרה. הם יודעים מה הם עושים, לימדו אותנו שיש "בחירה" אבל האמת שהאלטרנטיבות שהם מציבים לנו הם אלטרנטיבות מזויפות. אותם משרתי הון במשחקי כיסאות.

את האלטרנטיבות לא נמצא בקרב מי שמוכנים לשבת בממשלה אחת עם ביבי, או במי שמוכנים להגיד לנו כל הזמן שדברים שרואים משם לא רואים מכאן ולכן הם הבטיחו לטפל בגז אבל אופס, הם הבטיחו דירות זולות אבל לא נורא עם לא וכן הלאה. האלטרנטיבה נמצאת שם בדרך כלל קטנה ומשמאל ומדברת כל העת שיח מעמדי. בים הספינים והדיסאינפורמציה אנחנו צריכים לנסות ולהבין מי לנו ומי לצרנו והאמת זה לא כל כך קשה. את אילן גילאון לא תתפסו משרת הון את דב חנין לא תמצאו מתפשר על זכויות היסוד של המעמד, את איימן עודה לא תמצאו אומר היום דבר אחד ומחר דבר אחר, גם לא את יוסי יונה, סתיו שפיר או את תומא אגברייה סולימאן. לכן סביר להניח שגם לא ימתגו אותם כמנהיגים וכאופציות להצבה בתקשורת של בעלי ההון. אותם לא יעמתו מול ציבור תמים כאלטרנטיבות. ירחיקו אותם, ימנעו מהם חשיפה אובייקטיבית והוגנת, ימתגו אותם כלא שלנו/מחוץ למיינסטרים וכן הלאה, העיקר שלא יצליחו לקחת מבעלי ההון ולהעביר אלינו קצת.

בשבוע הראשון במאי כשרמצים בודדים של תודעה מעמדית מצליחים בכל זאת לזהור באפילה של תקופתנו אנחנו צריכים להפנים שעד שלא נראה לציבור הרחב שאין הבדל בין אוחנה לפולקמן, בין יעקב פרי ויעל גרמן לאלכס מילר ועודד פורר, בין ביבי ולפיד, בין כחלון וליברמן, לא נצליח לגרום להם לחשוב מחוץ לגבולות התודעה הכוזבת שמעצבים להם מעצבי דעת הקהל במיינסטרים של הישראליות. כשנצליח לגרום לאנשים להבין שאין הבדל בין זו הנבלה וזו הטרפה, כבר עשינו חצי מהעבודה. גם החצי השני למנוע מהם לבחור במפלגת הטרנד הבא לא פשוט, אבל כרגע אנחנו צריכים להבין כמה אנחנו רחוקים אפילו מהצלחה במשימה הראשונה.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בעניין התקשורת אנחנו בפרדוכס ובפלונטר די רציני. גם הרשת לא "עושה" תחרות

  הרשת רק מוכיחה איך ריבוי אפשרויות יכול להקטין תחרות.
  בסופו של דבר רוב המשתמשים נכנסים לאתרים שמחזקים את דעותיהם.

  את הכסף הגדול עושים גוגל והחברים.

  בשיטוטי באתרים של הימין ההרגשה היא כמו קפיצה ליקומים אחרים.

  מישהו מהמאדים שיכנס במקרה לאתר שמאלי "מתון" -ישראלי, ואחר כך לאתר ימני "מתון" -ישראלי, לא יעלה בכלל בדעתו שהאתרים האלה מתייחסים באיזשהו אופן אפילו לנושא אחד משותף.

  מה שהולך באתרי הימין, בוודאי ה"לא מתונים" הוא פשוט בלתי יתואר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.