חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצעה לביטול גיוס חובה לצה"ל: התכתבות עם יוסי ביילין

נושאים מכתבים ב 8.05.07 13:09

לאחרונה הגיש יו"ר מרצ-יח"ד, ח"כ ד"ר יוסי ביילין, הצעת החוק העוסקת בביטול גיוס חובה לצה"ל לתלמידי ישיבות מתוך תפיסה כי כך ניתן יהיה לשלב את החרדים בשוק העבודה. נ. ברנע, חבר וועידת מרצ וחייל בשירות סדיר, מתנגד להצעה שסותרת את מצע המפלגה ושלח מכתב אל ח"כ ביילין, קיבל תשובה מהדוברת של ביילין וענה לה בחזרה

‏08/05/2007
לכבוד
יו"ר מרצ-יח"ד
ח"כ הד"ר יוסי ביילין

שלום רב,

הנדון: הפרסומים בדבר הצ"ח שהגשת לביטול גיוס חובה לצה"ל לבני ישיבות

א. קראתי באתר האינטרנט של עיתון "הארץ" כי יזמת הצעת חוק המעניקה פטור גורף לתלמידי ישיבות חרדים מגיוס לצה"ל.
ב. ידוע לי כי הגעת אל מפלגתנו ממפלגת העבודה, אשר ידועה בשיתוף פעולה ארוך שנים עם הסיעות החרדיות במשכן הכנסת ובתרומה משמעותית למצב הנוכחי ביחסי דת ומדינה. יחד עם זאת, ברצוני לעדכנך כי מרצ, אשר קמה על מסד של שותפות בין רצ למפ"ם, היא מפלגה המקדמת תפישת עולם חילונית נאורה ונלחמה לאורך כל השנים נגד הכפייה הדתית, למען הפרדת דת מהמדינה ונגד אפלייתם של לא-דתיים ביחס ממוסדות המדינה. חברי הכנסת של מרצ הגישו לאורך השנים מספר בג"צים נגד הממשלה על כך שאינה מגייסת תלמידי ישיבות ואף הצביעו נגד חוק טל בכנסת.
ג. באמנת מרצ כתוב: "נאבק למען חופש דת וחופש מדת, ולמען ביטול קיומם של חוקי אישות דתיים כחלק מן החוק הישראלי, מתוך כבוד למאמינים בדבקות בעקרון "איש באמונתו יחיה". בסעיפים על יחסי דת ומדינה כתוב בין היתר כי מרצ תפעל ל"ביטול חוקים אשר סותרים את חוק כבוד האדם וחירותו". נשגב מבינתי כיצד מילים אלו מתיישבים עם הצעת החוק שלך שנותנת פריבלגיות ליראי שמים מן הזרם האורתודכסי על פני חילונים ויראי שמים מזרמים אחרים ביהדות.
ד. כחניך לשעבר בנוער מרצ יצא לי לחלוק חדר בסמינר שנערך ב"גבעת חביבה" עם חבר לתנועה אשר נהרג בקרב בזמן מבצע "חומת מגן". לא ידוע לי על תלמידי ישיבות שנאלצו לשלם בחייהם על מדיניות ממשלת ישראל.
ה. במלחמת לבנון האחרונה רבים מצעירי המפלגה גויסו לשירות מילואים, ביניהם המזכיר הבינלאומי של הצעירים, ויכלו להיפגע בנזק בלתי הפיך ואף לשלם בחייהם על היותם אזרחים שומרי חוק שמתגייסים לצה"ל.
ו. כחייל בשירות סדיר וחבר בוועידת המפלגה אני מוחה פעמיים נגד הצעת החוק הבזויה הזו – הן כמי שמשרת בצה"ל במשך שלוש שנים בשכר זעום בזמן שנשללות ממני זכויות אזרח בסיסיות כגון חופש הביטוי וההתאגדות והן כמי שנלחם על השוויון והחירות בשורות המפלגה עוד בימים בהם היית שליחו של שמעון פרס אל חצרות הרבנים.
ז. אבקשך להסיר הצעה זו מסדר היום של הכנסת עד לקיום דיון מקיף ומעמיק במוסדות המפלגה.
ח. בברכה,

נ. ברנע
(הפרטים המלאים שמורים במערכת)

———————————————————–
תשובתה של רונית גל, דוברתו של ח"כ ביילין:

שלום,

לאור דבריך בסעיף ו' אין בכוונת יוסי להתייחס לדברים.
אם תרצה לעמוד על טיבה האמיתי של ההצעה – מצ"ב הצעת החוק

בברכה,
רונית

———————————————————–
בתגובה לכך שלח נ. ברנע את התגובה הבאה:

שלום רב רונית,

ברצוני להבהיר כי נקטתי ברטוריקה מתלהמת מכיוון שהצעת החוק עומדת בסתירה מוחלטת לכל הסיבות שבגללן הצטרפתי למרצ ופוגעת בי באופן אישי ובחברי לתנועה אשר מקדישים כשלוש שנים ואף יותר במסגרת שירות מילואים לצה"ל. באם התפרש מכך כי הח"מ מזלזל או לא מעריך את הנמען, אין זו הכוונה כלל וכלל.
למרות שאינני משפטן עיינתי בהצעת החוק על מנת לעמוד על טיבה ועדיין היא עומדת בסתירה למצע התנועה לעניות דעתי ואף לא תזכה בתמיכה של רוב חברי ההנהלה או הסיעה. הטענה כי יש עודף כוח אדם בצה"ל נכונה, אך במידה והולכים למהלך של ביטול גיוס החובה וצבא העם יש לעשות זאת כחלק ממערך רחב יותר שחלקו בא לידי ביטוי בדו"ח וועדת עברי לשירות אזרחי-חלופי. הקביעה כי הדבר יחסוך בזבזנות פיננסית בצה"ל נכונה, אך זאת יש לעשות ע"י קיצוץ בתקציב הביטחון המנופח ולא ע"י הכשרת האפלייה בין דם לדם. התפלאתי גם לקרוא כי ההצעה מדברת רק על פטור מטעמי דת ולא מטעמי מצפון. בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה שלילית ביותר ובה כ-50% מהאוכלוסייה לא מתגייס או לא מסיים את שירותו הצבאי. ההתמודדות עם הסוגייה הזאת צריכה להיות הוליסטית תוך הצעת פיתרון מקיף ולא בשיטת טלאים כפי שהצעת החוק קובעת.
כמו כן, עדיין לא ראיתי בהצעה כיצד אני, כיהודי חילוני, שומר חוק, שהתגייס לצה"ל, מפסיק להיות מופלה בסיטואציה הנוכחית או בסיטואציה העתידית לאחר שהצעת החוק תתקבל. להזכירך, שכר משרתי החובה בצה"ל הינו נמוך מדמי הבטחת ההכנסה שמקבלים האברכים בעוד שהם מכלים את זמנם ולא תורמים במאומה למדינה ונהנים מחקיקה שהתאפשרה הודות לכך שח"כ ביילין היה שר בממשלה שחוקקה את חוק טל.
באם ישנם טעמים שלדעתך או לדעת ח"כ ביילין יאירו את ההצעה מזוויות שונות שיכול להיות ויתרמו לשינוי דעתי, אשמח לקרואם.

———————————————————–

נמרוד היקר,

תודה לך על ההבהרות.

מצ"ב עיקרי דבריו [הקישור אינו בתוקף] של יוסי היום במליאה (אגב ההצעה נפלה עקב גיוס מאסיבי של הימין והחרדים…) בתקווה שתקבל תמונה שונה על ההצעה ובכלל. נשמח לשוחח על כך בהרחבה בהזדמנות

רונית גל, דוברת

לסיכום,
אחת המטרות המרכזיות שלשמו הוקם האתר – חיזוק הקשר בין הבוחרים לנבחרים ועמידה בקשר מתמיד איתם בדבר שמירה על האידיאולוגיה הערכים שבשמם הם נבחרו, צוברת הישגים. אומנם סביר להניח שהתכתבויות אלו לא ישכנעו את ח"כ ביילין להסיר את הצעת החוק, אך הוא הגיב אליה במהרה ונתן את דעתו על הדבר. ישנה חשיבות בציון תפקידיכם במנגנוני המפלגה, אלו אשר בסופו של יום בוחרים ומשפיעים על היבחרותם ותפקודם של הח"כים. אם מטרה זו הושגה – דיינו.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

7 תגובות

 1. יואב :

  הצעת החוק מבטלת את גיוס החובה (*לכל האזרחים*, כולל החרדים), לכן היא תורמת לזכויות הפרט, תורמת לעקרונות מר"צ ורק בגללה אני גאה להגיד שהצבעתי למר"צ. כל הכבוד לביילין ובוז לכל מי שרוצים לחתוך את האף בשביל להרגיז את הפרצוף.

 2. איתי :

  אני קראתי את הידיעה בהארץ וחשבתי על דבר אחר לגמרי.

  בעיני ההצעה לא נועדה להתחנף לחרדים אלא לקהל היעד האמיתי של מרצ: צפונבונים שרוצים לשלוח את ילדיהם היישר מנשף סיום התיכון אל האוניברסיטה בארץ או בחו"ל. ביטול שירות צבאי חובה משמעותו בראש ובראשונה שיהיה לנו צבא שרובו פריפריה עניה שתגיע לצבא בגלל שעוד נותרה בה פטריוטיות מהסוג הישן שאינה חודרת את חומות רמת אביב ג', או מטעמים כלכליים (כמו רבים מהשחורים בארה"ב).

  וכך ישראל השנייה תילחם ותמות בשביל ישראל הראשונה, שתשכיל ותעשה עסקים ותתעשר על גבה.

  אולי כבר עדיף צבא של תאילנדים.

 3. אלעד הן :

  אני עם איתי. מוכיח לכל מי שעוד לא יודע איז סוג של שמאל הוא ביילין: פסבדו שמאל של העשירון העליון.

  שווה להוסיף על ניתוח של איתי את עובדה שהפטריוטיות של השכבות החלשות קשורה לפחות בחלקה להזדמנויות למובילויות שיש בצבא. ביטול גיוס חובה הופך את הצבא למפלט למי שיכול להרוויח כך משכורת טובה יותר ממ שהשוק חופשי יכול להציע לו. כל השאר ידירו משם את רגליהם.

  דבר נוסף וחשוב: צבא מקצועי נוטה להיות יותר מסוכן מבחינה פוליטית. הוא הופך לצבא של בעלי אינטרס מעמדי צבאי, שקל לגייס אותם להפיכות צבאיות והתערבות בפוליטיקה בצורה אלימה. צבא שמורכב משדרות רחבות של החברה שבו גם שירות מילואים נרחב הרבה פחות טוב לזה, בגלל המחוייבות של הפרטים הרבים שבו לחיים האזרחיים מהם הם יוצאים ואליהם הם חוזרים.

 4. יואב :

  מבחינה אידיאולוגית, מר"צ היא מפלגה מוזרה, שילוב בין סוציאליסטים פליטי מפ"ם, ליברלים פליטי ר"צ ושמרנים פליטי שינוי. המאחד ביניהם תמיד היה הגישה המדינית (ההתנגדות לכיבוש). זה נכון לכמעט כל המפלגות החילוניות-ציוניות בארץ, הליכוד, העבודה, האיחוד הלאומי והמפד"ל. כמעט כל הפוליטיקאים זורקים הצהרות בכל הכיוונים האידיאולוגים, אבל בכל זאת, לא קשה לדעת מי שייך לאיזה מחנה אידיאולוגי. תמיד היה ברור שביילין הוא הרבה יותר ליברל מסוציאליסט (אם כי, גם את הליברליזם שלו הוא ביטל לא פעם אל מול הפרגמטיזם המדיני שלו, אבל זה למקום אחר). אפשר לקרוא לליברלים "פסאודו שמאל" ומנקודת מבט סוציאליסטית, זה אולי נכון. אבל זה מגוחך לשייך את הליברליזם לעשירון העליון, הליברליזם שייך לבורגנים, למעמד הביניים, שודאי איננו העשירון העליון.

  ביטול גיוס החובה יביא לשינוי גישה בצבא, במקום לגייס מליוני פקידים שאין להם מה לעשות, יגייסו רק את מי שצריך, ולמי שצריך *ישלמו כמה שצריך* בשביל שהוא ישאר. ההיסטוריה מלמדת ששוק חופשי מביא פעמים רבות ליעילות רבה יותר.

  צבא מקצועי מסוכן מבחינה פוליטית? אתה רואה מצב שנשיא ארה"ב נותן פקודה לרמטכ"ל שלו וזה לא מבצע אותה? לא, כי כזה מצב קיים במדינה שלך, עם הצבא ה"לא פוליטי" שלך, כבר כמה שנים. במדינה דמוקרטית, צבא מקצועי לא מהוה סיכון פוליטי, ודווקא צבא חובה מהווה כזה. בפעם האחרונה שבדקתי, אנחנו לא בסוריה.

 5. אלעד הן :

  הליברליזם, בתור אידיאולוגיה, פונה לשדרות רחבות יותר מהעשירון העליון, זה מובן. אידיאולוגיה לא פונה רק אל מי שהיא משרתת, אחרת לא היו טורחים להמציא אותה. היפה בליברליזם הוא ההיגיון הפשוט שלו, שגורם גם למי שנפגע מהתחרות שלוחת הרסן להאמין שמוטב לו המצב הזה, שאולי הוא בעצמו הולך לנצח, וכו'.

  לגבי עניין גיוס חובה וצבא מילואים: בישראל אין בשנים האחרונות מצב שבו הצבא מחליף את השלטון, לדוגמא. זה קורה במקומות בהם מתפתח צבא שהוא גם מעמד (ההשוואה לארה"ב מגוחכת כמובן, אני חושב שישראל דומה יותר לדרום אמריקה). בישראל יש גיוס חובה, שיש בו גם מוביליות, וחלקים גדולים מהצבא מבוססים על כוחות מילואים, אני לא יודע כמה המצב הזה יחודי, אבל לדעתי זה מתכון טוב לצבא שכפוף למערכת הפוליטית. כמובן שאין דברים מושלמים, אבל אף אחד לא יכול לדמיין הפיכה צבאית בישראל, וזה לא במקרה.

  ה"מחיר" הנורא, לפיו לוקחים כל צעירי ישראל חלק במסגרת משותפת, מחוללת לאומיות וסולידריות, שאינה פועלת לפי כללי השוק, נראה לי כמו דבר טוב בפני עצמו, וטיעון מספיק טוב בעד המשך גיוס חובה.

 6. איתי :

  נוסף לכך הצעת החוק מדגימה היטב את הניתוק המדהים בין אדון ז'נווה למציאות הישראלית (או לפחות לאיך שרוב הישראלים תופסים את המציאות). להזכירך מר ביילין אנו פחות משנה אחרי מלחמה, וכולם מדברים כל היום על המלחמה הבאה עלינו לרעה. אפילו אם המלחמה הרעה הבאה תהיה שוב באשמת פוליטיקאים או גנרלים יהירים, או באשמתו של עם חמום מוח, בשלב הזה להציע ביטול גיוס חובה זה לא ממש המתכון להכפיל את מספר המנדטים של מרצ.

 7. יואב :

  כאידיאולוגיה, דווקא השמרנות "משרתת" את בעלי ההון יותר מהליברליזם. הליברליזם "משרת" בעיקר את מעמד הבייניים.

  באיזה מדינות *דמוקרטיות* הצבא החליף שלטון? צבא מחליף שלטון רק בדקטטורות. הבעיה בדמוקרטיות היא לא החלפת השלטון, אלא מימוש השלטון. היכולת של השליטים הנבחרים לממש את תפיסת עולמם. זה לא קיים כמעט בישראל, ולבנון היא הדוגמא המוחצת. הצבא מנע מבגין, מנתניהו, מברק ומאולמרט על ידי רמאות לבצע את רצונם. במדינה נורמלית, רפול, יעלון, מופז וחלוץ היו יושבים בכלא. נכון שזה לא הפיכה צבאית, אבל זה רע, ובמלחמת לבנון, הראשונה, השניה והשלישית (שתבוא) ראינו כמה זה רע.

  הרעיון שלוקחים כל צעירי ישראל חלק במסגרת משותפת, מחוללת לאומיות וסולידריות, שאינה פועלת לפי כללי השוק, נראה לי כמו דבר נורא ואיום. בהקמת המדינה זה היה רע הכרחי, היום לא.

  כולם, בעיקר פקידי הצבא, מדברים על המלחמה הבאה, בגלל שכולם, בעיקר פקידי הצבא, מרוויחים מהמלחמה. להציע בשלב זה לבטל את גיוס החובה, זה להציע בשלב זה למנוע את מלחמת הברירה הבאה. ואם האשמה של ביילין היא שהוא מנסה להאבק על עקרונותיו על חשבון מספר המנדטים שלו, אז זאת אשמה מוזרה משהו. מר"צ היא לא קדימה, והמחויבות שלה היא לאידיאולוגיה ולא להגדיל את מספר המנדטים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.