חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ומה הלאה סאנדרס?

נושאים דעות, פוליטי ב 27.04.16 0:02

זה הזמן לבנייה של כוח בקונגרס ברוחו של סאנדרס . כשם שהימין של מסיבת התה השתלט על צד הקונגרס הרפובליקני, זה הזמן שהשמאל השפוי של תומכי סאנדרס ודרכו ישתלטו על החלק הדמוקרטי של הקונגרס. כך שגם אם הנשיא הבא לא יהיה מהם, אז זה שיבוא אחריו – כן

מאת: קורט טוכולסקי

ומה הלאה סאנדרס?

בארני סאנדרס הוא רץ למרחקים ארוכים. המרוץ שלו שהביא לארצות הברית את אחד מראשי הערים הסוציאליסטים היחידים שהיו לה בעשורים האחרונים, המשיך ב-16 שנים של חברות בבית הנבחרים כסוציאליסט והגיע ב-2006 כסוציאליסט לקונגרס, עכשיו הוא ממשיך עם המאבק על המועמדות לנשיאות מטעם המפלגה הדמוקרטית. כשאני כותב מאמר זה, אחרי הבחירות בניו יורק עם פער של כ-260 צירים לטובת קלינטון, לא כולל נציגי הממסד בוועידה, שרק מגדילים את הפער, זה לא נראה כאילו הוא יהיה המועמד. עתה אפשר לשאול את השאלה, מה יקרה אם שבוע הבא הוא לא מצליח לנצח לפחות בשני מרוצים וקלינטון באמת מצליחה לפתוח פער שיהיה קשה לסגור? מה יקרה אם המרוץ ייגמר בלי הצלחה.

יש לא מעטים הקוראים לסאנדרס לרוץ כעצמאי, אני מייחל לנשיאות שלו בארצות הברית, אבל אני גם זוכר את ראלף ניידר הירוק וחמשת האחוזים שלו בשנת 2000, זה הספיק בשביל למנוע את הנשיאות מאל גור ולהביא את בוש הבן לשלטון. את מה שקרה אחר כך אין צורך להזכיר. לכן למרות הצער, אין מקום למרוץ עצמאי שיפצל את בוחרי השמאל. המועמד הרפובליקני הבא יהיה מועמד שיגרום לבוש הבן להראות כמו נשיא דמוקרטי. המועמד או יותר נכון המועמדת הרפובליקנית הנורמאלית היחידה זו הילרי קלינטון. אם היא תעשה את מה שכרגע יש לה בערך 90% סיכוי לעשות ותגיע לוועידה עם רוב הצירים, צריך יהיה לכבד את זה.

לכבד את זה, זה לא מה שקלינטון מייחלת לו כרגע, לתת לבארני לנאום בעדה בוועידה וללכת הלאה עם התמיכה האוטומטית של אנשיו. לכבד את זה, זה אומר להיאבק עד הוועידה ולהגיע לוועידה כשברור שבלי הסכם מחייב בין קלינטון לסאנדרס אין תמיכה.  בלי התחייבות למינויים בקבינט כמו רוברט רייך ואליזבת וורן, בלי התחייבות לגבי תפקידים בסנאט ובבית הנבחרים לבארני ואנשיו. בלי התחייבות לגבי מדיניות בכל הנוגע לחיסול היכולת לתרום בלי מגבלות באמצעות תאגידים לתמיכה במועמדים שכביכול אינם שלה בעצמם, בלי התחייבות לחקיקה קשוחה נגד המגזר הפיננסי, בלי התחייבות לשינוי במדיניות המס שתעביר את הנטל מהאדם העובד לבעלי ההון והתאגידים. יש עוד נושאים אבל הכיוון ברור. אם הילרי רוצה את סאנדרס ותומכיו הרבים לצידה היא צריכה להפסיק להיות מה שהיא ובעלה מייצגים. ליברלי צעצוע של בעלי הון. אחרת אין מה לתמוך בה באופן אקטיבי.

מעבר לכך, מעבר לסוגיית התמיכה בהילרי ומחירה אם בארני לא נבחר, צפה ועולה שאלת ההישג הבא של הגראסרוטס בארצות הברית. כיום בארני סאנדרס וקבוצה קטנה מאוד של חברים בודדים בבית הנבחרים ואחד הסנטורים מאורגון, הם הקצה השמאלי הדי זניח במשקלו של הקונגרס. גם אם לנשיאה יקראו הילרי קלינטון, אי אפשר להתעלם מכוחו של הקונגרס ומהחשיבות של גידול הכוח הסוציאל-דמוקרטי/סוציאליסטי-דמוקרטי בקונגרס עצמו. סאנדרס עצמו אינו בדיוק ילד וסביר להניח שבגיל 78 בעוד 4 שנים לא יתמודד שוב לנשיאות. ולכן זה הזמן לבנייה של כוח בקונגרס, של סנטורים וחברי בית נבחרים ואף מושלי מדינות ברוחו של סאנדרס . כשם שהימין המופרע של מסיבת התה השתלט על צד הקונגרס הרפובליקני, זה הזמן שהשמאל השפוי של תומכי סאנדרס ודרכו ישתלטו על החלק הדמוקרטי של הקונגרס. כך שגם אם הנשיא הבא לא יהיה מהם, אז זה שיבוא אחריו – כן.

לסיכום, יכול להיות שעד שהמאמר הזה יעלה לרשת סאנדרס כבר ינצח בחלק מהמדינות שבוחרות ב-26.04 או שלא, יתניע מחדש את ההתלהבות או שלא, אבל בכל מקרה אין סיבה שיפסיק, אחרי שבוע הבא, הקמפיין חוזר למחוזות שסאנדרס חזק בהם. וכאמור, עד שקלינטון, אם תנצח, לא תהיה מוכנה להכיר בכוח העולה של השמאל במפלגה הדמוקרטית ולשנות את דרכה אין סיבה לתמוך בה. אבל הדרך לשינוי ארוכה ולא קשורה רק בבחירת נשיא או בעל תפקיד אחר. את מה שסאנדרס כבר עשה לארצות הברית אי אפשר יהיה להחזיר אחורה גם אם הוא לא יהיה נשיא והדרך לצדק, חירות שוויון ואחווה, עודנה ארוכה וקשה, רק עם עוד קצת תקווה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.