חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דו"ח חדש של ארגון גישה חושף: מדיניות הבידול מחלישה את החברה האזרחית בעזה

נושאים דו-קיום, זכויות אדם, חדשות ב 21.04.16 0:03

מדיניות ישראל בפועל בעזה מכבידה על פעולות ארגוני החברה האזרחית כתוצאה מהגבלות תנועה קשות, ומכבידה על תמיכה בקיום חיים נורמאליים בעזה. דו"ח חדש של ארגון גישה

על המצב בעזה – ארגון גישה מדווח, ועל ביקור מגיני זכויות האדם בעזה

גישה: סגירת המעברים היא ענישה קולקטיבית של תושבי עזה. ההחלטה עומדת בניגוד להכרת ראשי מערכת הביטחון בצורך להקל על האוכלוסייה ולאפשר את שיקום הרצועה. על ממשלות ישראל וחמאס לאפשר את עבודתם החשובה של מגיני זכויות אדם בעזה

לקריאה נוספת

"חברה סדוקה" – דו"ח חדש של ארגון גישה מציג את הנזקים המקצועיים שנגרמים לעובדים של עשרות ארגוני החברה האזרחית ברצועה כתוצאה מהגבלות תנועה קשות. דווקא כעת, כשברקע שוב תופי מלחמה (והכחשתם), חשוב לחזק את הגורמים האזרחיים, שתומכים בקיומם של חיים אזרחיים נורמאליים ברצועה. למרות שלכאורה זוהי גם תפישת מערכת הביטחון הישראלית, המדיניות בפועל בוגדת במטרה זאת ומכבידה מאוד על פעולות ארגוני החברה האזרחית.

המחקר מבוסס על סדרת מפגשים שהתקיימו בעזה, בהשתתפות נציגים של 32 ארגונים מהמגזר השלישי, בהם ארגוני נשים; ארגוני תרבות ופיתוח; ארגוני זכויות אדם; וארגונים הומניטריים שמעניקים שירותים רפואיים ונפשיים, במיוחד לבעלי צרכים מיוחדים. הם שיתפו אותנו במחירים הכבדים שגובה הפיצול בחברה הפלסטינית, ועל הפוטנציאל הלא-ממומש של החברה האזרחית בעזה, שמבקשת לקדם נושאים כמו שוויון מגדרי וטיפוח ערכים של זכויות אדם.

הנזקים העיקריים שהנציגים העלו בשיחות: 

  • לרוב הארגונים בעזה יש מקבילים בגדה המערבית ולחלקם סניפים. מגבלות התנועה מקשות עד מאוד על קידום המטרות המשותפות והבאת שינוי. עובדי הארגונים והפעילים לא רשאים לנוע מעזה לגדה, לצרכי השתלמויות, קורסים מקצועיים, כנסים ופגישות עם מומחיםבכיוון ההפוך – מהגדה לרצועה – התנועה כמעט שאינה מתאפשרת כלל.
  • בשל סגירתו הממושכת של מעבר רפיח, מתבטלת כמעט לחלוטין האופציה לצאת להשתלמויות ולפגישות מקצועיות הכרחיות בחו"ל.
  • ההסתגלות לאיסורים ולמנגנון ההיתרים המתיש יצר "אפקט מצנן" – מציאות של הנמכת ציפיות מהיכולת להוביל לשינוי, וויתור מראש על השגת אישורי כניסה לרצועה עבור מומחים ועובדים-שותפים מהגדה ומחו"ל.
  • כמעט כל הנציגים שהשתתפו עוד ציינו כי בעקבות סבב הלחימה האחרון, העובדים המוסמכים להעניק טיפולים מקצועיים לתושבים זקוקים בעצמם לטיפול, לאחר שנדרשו לעבד אובדן אישי ותקופה שבה סכנה ממשית ארבה לחייהם. הקריטריונים הצרים לתנועת אנשים אינם מאפשרים להם לצאת מעזה כדי להתאוורר ולקבל תמיכה מקצועית ונפשית מבחוץ.

קשה להבין מה התועלת הביטחונית שנוצרת מהחלשת החברה האזרחית ברצועה ומהעלאת מפלס הייאוש בקרב נציגיה. על כן, לדו"ח שתי מסקנות עיקריות:

  1. תנועה של פלסטינים בין עזה לגדה המערבית, בכפוף לבדיקות ביטחוניות פרטניות, היא הסיכוי היחיד לשיקומן של הכלכלה, החברה והפוליטיקה הפלסטינית ומפתח לעתיד יציב יותר לאזור כולו.
  1. על ישראל להכיר בצרכים הלגיטימיים של ארגוני החברה האזרחית ובחשיבותם העצומה לקיומה של חברה מתפקדת, ולאפשר לנציגיהם לצאת לחו"ל ולנוע בין שטחי הטריטוריה הפלסטינית.

הדו"ח הושק ביום ד', 20 באפריל ברצועת עזה, בנוכחות נציגים מארגוני החברה האזרחית שהשתתפו במחקר.

לקריאת המחקר, כאן.

הודעה מאת: שי גרינברג דוברת גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.