חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בין הגולן והשומרון

נושאים דעות, פוליטי ב 19.04.16 0:58

הגולן הוא חלק ממדינת ישראל והשומרון הוא קולוניה. בגולן האוכלוסייה הילידית זכאית להתאזרח והחוק הישראלי חל בה. לא כן בשומרון. שם, מתנחלים בווילות אדומות רעפים מגשימים גרסת סיוט של החלום הישראלי בדרסם תחת מגפיהם עם אחר

מאת: קורט טוכולסקי

ממשלת ישראל הגיעה לישיבה בגולן ונשבעה לו אמונים. אני לא מאמין לממשלה הזו, וכמתנגד לנסיגה מהגולן מודאג מאוד כשביבי נשבע אמונים. בדרך כלל, כשהוא מבטיח משהו לא לטייקונים, זה שקר שנועד להרגיע דקה לפני שהגרזן נוחת. מה שכן, מי שכן רוצים הצהרות מביבי בעיוורונם הם ראשי ההתיישבות בשומרון. שמעתי יום אחרי ההצהרה בחדשות את יו"ר מועצה אזורית שומרון דורש מהממשלה לצאת בהצהרה דומה על השומרון, יו"ר המועצה טען שאין הבדל בין הגולן לשומרון.

יש רק הבדלים בין הגולן לשומרון והם לא רק גיאוגרפיים והיסטוריים. הגולן הוא חלק ממדינת ישראל והשומרון הוא קולוניה. בגולן האוכלוסייה הילידית זכאית להתאזרח והחוק הישראלי חל בה. ביישובים של האוכלוסייה הילידית אין צבא, מחסומים ומעצרים ליליים, יש קופות חולים, תחנות כיבוי אש ובתי משפט.

האוכלוסייה הישראלית יהודית ברמת הגולן לא חושבת שהיא אדונית על האוכלוסייה שהייתה שם גם בזמן השלטון הקודם. רמת הגולן היא חלק ממדינת ישראל, למעשה לאור ההעברה של 1,000 דונם ממועצה אזורית גולן למועצה המקומית מג'דל שאמס לצרכי פיתוח ובנייה, ניתן לומר שהמועצה האזורית גולן יכולה ללמד הרבה מועצות אזוריות בישראל. רמת הגולן היא לא קולוניה, עמוסה בניצול של האוכלוסייה הילידית מנכסיהם הלאומיים והפיכתם לפועלים זולים, שחיים בגטאות בסגנון דרום אפריקה של האפרטהייד. רמת הגולן היא חלק מהמדינה, בלי מחסומים ובלי גטאות.

השומרון הוא מעבר לגדר/חומה, קולוניה, שבה מצד אחד, מתנחלים בווילות אדומות רעפים מגשימים גרסת סיוט של החלום הישראלי בדרסם תחת מגפיהם עם אחר. אם הנביא עמוס היה קם לתחייה הוא היה יכול להמשיך בתוכחתו מאותה נקודה בה הפסיק. פרות הבשן יושבות בשומרון ועושקות את הארץ. התקדמות המדע מאפשרת לנו גם לקבוע שהפרות הללו חולות במחלת הפרה המשוגעת.

די ברור לי למה בשומרון רוצים את הלגיטימציה שכריכתם עם הגולן או הערבה יתנו, כדי להמשיך את תעמולת האשליה שמה שהם עושים זה נורמאלי. רק שאין שום דבר נורמאלי בשומרון, רק כיבוש אכזרי ומרושע בשביל שכמה חובבי נדלן הררי יוכלו להמשיך לחיות בווילות זולות. לא אכפת להם מכלום שם בשומרון. הם התרגלו לחשוב שהם חלוצים וציונים, עד כדי כך הם מנותקים מהמציאות. הם רוצים שיכרכו איתם את הגולן רק שזה הזוי. אם השומרון יסופח לישראל ואוכלוסייתו הפלסטינית תקבל אזרחות מלאה אז הם יהיו כמו הגולן, במדינה הדו לאומית שתקום. אחרת השומרון לעולם לא יהיה כמו הגולן.

יום אחד ההתיישבות בשומרון תעלם, ישראל תישא בנטל, בשל אחריותה לאזרחים שבמשך שנים ממשלותיה השלו שיש להם מה לחפש על אדמה של עם אחר וכיבושו של עם אחר.  אני ממליץ על המון פעולות אינטגרציה וחיבור מחדש למציאות של אוכלוסייה שבמשך שנים חיה במציאות מדומיינת. אם במועצה אזורית שומרון רוצים ללמוד קצת על החיים בגולן ועל ההבדלים בין הגולן – חלק ממדינת ישראל מאז 1981 ובין השומרון – קולוניה ישראלית מאז 1967- הם מוזמנים לגולן.  לראות מציאות שאולי תגרום להם להתבייש בעצמם ולהבין איזה נזק דרכם גורמת למדינה כולה ולא רק לעצמם.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

8 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בקיצור - שום דבר פה לא נורמאלי. משחקים בנדמה לי. האשליה הכאילו ארוכת שנים שהעסק הלא נורמאלי הזה העובד - יכולה להישחק בהדרגה או להתפוצץ ביום אחד. למעשה הראשון כבר קורה. השני בדרך.

  רק מה
  סיפוח חד צדדי הוא איכשהו נגיד לא לפי המקובל בנורמות הבינלאומיות ולכן התגובות הקשות בעולם.
  ועוד אפשר להזכיר שהחוק הישראלי הוחל על הגולן בחקיקה ראשית (כמו בירושלים רבתי רבתי) אבל מעולם לא הוחל החוק הישראלי בחקיקה ראשית על השטח שבתוך הקו הירוק.

  שום דבר פה לא נורמאלי לא בגולן, לא בגדה, לא בעזה ולא בת-אביב.

  ושום דבר נהאי- נורמליות איננו מקרי.
  שום דבר מזה לא תלוי בפלסטינים.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  דבר מהאי- נורמליות איננו מקרי. דבר מזה לא תלוי בפלסטינים.

  .

 3. מנחם לוריא :

  תגובה למשתמש אנונימי תגובה #1

  "ועוד אפשר להזכיר שהחוק הישראלי הוחל על הגולן בחקיקה ראשית (כמו בירושלים רבתי רבתי) אבל מעולם לא הוחל החוק הישראלי בחקיקה ראשית על השטח שבתוך הקו הירוק."

  נכון,אבל…:לא מדויק. אסביר.

  ביום הקמת המדינה חוקקה מועצת העם את "פקודת סדרי השלטון והמשפט" שבה,הלכה ולמעשה,מערכת המשפט הישראלית נכנסת לנעליה של מערכת המשפט הבריטית ועימה שינויים בהתאמה – הנובעים משנוי הריבון.

  מסורתית:חוקים שהתקבלו לפני קום המדינה נקראים פקודות ואחרי קום המדינה חוקים.

  מאחר והפקודה חוקקה על ידי מועצת העם ולא על ידי הכנסת ה-1 זוהי פקודה ולא חוק.

  גבולותיה של מדינת ישראל לא הוגדרו,בחקיקה ו/או בהכרה בינ"ל מקובלת – מעולם.

  אם נתעלם,לרגע,מהעובדה שבעת הקמת המדינה לא הוגדרה הטרטוריה שלה הרי שבכל מקום שהיה,ביום ההקמה,חלק ממדינת ישראל שבו נכנס השלטון הישראלי לנעליו של השלטון המנדט הבריטי הרי שחוקי המדינה הוחלו עליו דה-פקטו ובתוקף חקיקה ראשית.

  אני רוצה להבהיר: פקודה היא חוק בחקיקה ראשית לכל עניין ודבר,השם (פקודה או חוק) הוא מקובל שמגדיר מי היה הריבון (מנדט,מועצת המדינה או הכנסת) בעת החקיקה עצמה.

  הכנסת,שכידוע החליפה את מועצת העם,לא טרחה,מעולם,להפוך את "פקודת סדרי השלטון והמשפט" לחוק – פרקטית:אין צורך בכך.

  מבחינה של ההכרה הבין לאומית בגבולות של מדינת ישראל:ישנו קונצנזוס על כך שקווי 67 הם גבולותיה המוכרים של מ"י.

  רמת הגולן:
  אומנם סופחה לישראל בחקיקה ראשית אבל מבחינת המשפט הבי"ל והקונצנזוס הבין לאומי הגולן הוא שטח כבוש ואת מעמדו צריכות ישראל וסוריה להסדיר בהסכם ביניהן.

  ירושלים:
  גם כאן ישנם סייגים חשובים. סיפוח ירושלים לא מקובל במשפט הבין לאומי ובקונצנזוס הבין לאומי.תושבי מזרח ירושלים (זו שמעבר לקווי הפסקת האש ערב מלחמת 67) אינם אזרחים ישראלים אלא רק תושבים ישראלים (לתושב אין זכות בחירה לכנסת) ולפי חוק ירושלים – רק אם יבקשו להפוך לאזרחים יוכלו לבקש והמדינה תוכל להתיר או לא.

  מדינת ישראל גורסת שבמקרה של הסכם שלום עם הפלסתינאים גושי ההתישבות ישארו בריבונות ישראלית בתמורה לחילופי שטחים או כל הסדר אחר. ועל כן:בגושי ההתישבות יש רוב ישראלי שיושב על קרקע בבעלות ישראלית ולכן מ"י היא הריבון שם והחוק הישראלי חל על אותם גושים.

  במציאות:
  העניין הזה לא הוסדר מעולם והסטאטוס של גושי ההתישבות הוא סטאטוס של שטח כבוש. לבתי המשפט בישראל אין סמכות מקומית על גושי ההתישבות ובכלל על יו"ש. אזרח ישראלי שהפר חוק ישראלי ביו"ש נשפט בבתי משפט בישראל רבתי לפי חלוקה של סמכות השיפוט שעשתה הנהלת בתי המשפט ואיננה מגובה בחקיקה ראשית.

  מבחינת החקיקה הבינ"ל המקובלת:אזרח ישראלי שביצע עבירה פלילית בשטחי יו"ש מוסגר על ידי הריבון ביו"ש (צבא ההגנה לישראל) לידי מדינת ישראל ונשפט בשיטחה הריבוני.

  עוד לא קם מי שיטען שהוא פורץ תושב אריאל פרץ לדירה באריאל וכל עוד אין חקיקה מוסדרת באריאל וכל עוד הוא אזרח ישראלי ולא כפוף לחוק הצבאי הרי שלבית משפט ישראלי אין לגביו סמכות שיפוט. אם יקום כזה (ומן הסתם הצדק עימו) אינני מקנא בו..…
  ועל כך,עוד בהמשך.

  מנחם בגין,בממשלתו הראשונה,היה ער לבעיתיות הנובעת משפיטה של ישראלי על עבירה שלא ביצע בשטח שבו ישראל היא הריבון ובהחלטת ממשלה נקבע שבמקרה ואזרח ישראלי ביצע עבירה מחוץ לגבולות מ"י ונמצא בישראל רבתי – הוא לא יוסגר אלא ישפט בישראל ועל פי הדין הישראלי המגביל לדין הזר של המדינה שבה בוצעה העבירה המדוברת.

  כלומר:אם בטיול בברלין גנבתי מהמלון ברז מצופה זהב והצלחתי לברוח,עם הברז,לישראל רבתי,הממשלה הגרמנית תבקש הסגרתי ולפי אותה החלטת ממשלה אני אואשם בגניבה ואשפט בגין גניבה בישראל וארצה את עונשי בישראל.

  תחליפו את הפריצה באריאל (שהזכרתי קודם) עם המלון בברלין – אותו עקרון חל במקרה ההוא…

  זה לא מכבר קבע בג"צ (בדיון על סוגיית מתווה הגז) שהחלטת ממשלה איננה חקיקה מחייבת של מדינת ישראל ויש להעביר את החלטת הממשלה לכנסת ובאמצעותה לחקיקה ראשית.

  לא הזכרתי את החלטת בג"צ הנ"ל לשווא: למעשה מדובר בפצצת זמן משפטית שכן אם אני אזרח ישראלי מקום מגורי (בתעודת הזהוי) הוא אריאל וביצעתי עבירה פלילית באריאל אין למדינת ישראל יסוד חוקי לשפוט אותי בישראל רבתי.ואיפה כן? כרגע…בשום מקום אלא אם הכנסת תקבל חוק בחקיקה ראשית שחוקי מ"י חלים על אזרחיה המתגוררים דרך קבע,או באופן אקראי ביו"ש.

  חוק כזה פרושו סיפוח חוקתי של יו"ש ולא בטוח שדבר כזה יחזיק מים.

  חומר למחשה…

  מנחם

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  למנחם

  איפה חלה הפקודה? התיקון שלך גם כן חסר.

  וכן

  נוסע נתפס במהירות מעל המותר בכביש 1 באזור לטרון.
  הוצא לו דו"ח. הוא הלך למשפט וזכה.
  טענתו היתה שהקטע בו נתפס הוא מעבר לקו הירוק.
  בעקבות כך הציע אז חה"כ רובי ריבלין לספח את הקטע הזה למדינת ישראל.

  אין לי מושג מה קרה עם הצעת החוק הזו, אבל מי שיודע להסתכל סביבו ולשים לב לפרטים ביזאריים שוליים, עשוי להעריך שהחוק התקבל בסופו של דבר.
  אבל זו רק הערכה.
  ויש עוד דוגמאות כאלה, לגבי תשלומי מיסים וכיו"ב.

 5. ק. טוכולסקי :

  מבחינה בין לאומית אין ספק שיש צורך בהסדר בין סוריה וישראל. נקווה שהתקדים יהיה ההסדר בין טורקיה ובין סוריה ולא בין ישראל ומצרים.
  מה שמהותי כאן הוא שהגולן הוא חלק דה פקטו מהמדינה ושטחי הכיבוש בגדה לא.

 6. מנחם לוריא :

  לאנונימי - תגובה #4

  הסברתי,שהחוק הישראלי הוחל על כל אותם שטחים שזנחו הבריטים נכון ליום הקמת המדינה.

  זה אומר: כל השטח שבגבולות ערב מלחמת ששת הימים.

  "נוסע נתפס במהירות מעל המותר בכביש 1 באזור לטרון.
  הוצא לו דו"ח. הוא הלך למשפט וזכה.
  טענתו היתה שהקטע בו נתפס הוא מעבר לקו הירוק." לא הכרתי את המקרה הזה – תודה,השכלתי.

  חג חירות שמח.

  מנחם

 7. נטע חוצן :

  מנחם

  דיון בדבר עבירה – היכן היא בוצעה?
  לא היה השופט נדרש להאריך ולנמק לולא הבעיה היתה כמתואר למעלה.
  או במילים אחרות – אין דרך לקבוע ריבונות ללא גבולות מפורשים. וללא חוקים מפורשים.

  (נעשה כך בחקיקה ראשית רק לגבי הגולן וירושלים).

  כל השאר-
  הינך מוזמן לקרוא את הדיון המאלף
  http://arnona.co.il/index.asp?Article=383

  חג שמח לכל שוחרי היציאה מעבדות לחירות
  ןלשחרור ישראל מהשטחים הכבושים.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  "אשר שר הביטחון הגדיר אותו

  סעיף 1 לפקודה קובע: "כל חוק החל על מדינת ישראל כולה ייראה כחל על כל השטח הכולל גם את שטח מדינת ישראל וגם כל חלק מארץ-ישראל אשר שר הביטחון הגדיר אותו במינשר כמוחזק על ידי צבא-הגנה לישראל."

  אחרי מלחמת ששת הימים: "תיקון מס' 11 לפקודת סדרי השלטון והמשפט,‏ סעיף 11ב, המשפט, השיפוט והמינהל של המדינה יחולו בכל שטח של ארץ-ישראל
  שהממשלה
  קבעה בצו".

  ולעומת זאת כאן הכנסת החליטה לא שר הביטחון או הממשלה
  https://www.knesset.gov.il/review/data/heb/law/kns10_golan.pdf

  וכן
  חוק יסוד (1) ירושלים
  http://www.nevo.co.il/law_html/L
  aw01/182_001.htm
  ור' סעיף 6 שם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.