postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » יוחנן לוקר, בעבר מזכיר נתניהו, יתמנה ליו"ר דירקטוריון כימיקלים לישראל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יוחנן לוקר, בעבר מזכיר נתניהו, יתמנה ליו"ר דירקטוריון כימיקלים לישראל

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 17.04.16 0:37

ח"כ מיקי רוזנטל פרסם בפייסבוק שלו רשומה המפרטת עוד דוגמא בשיטת השקשוקה: יוחנן לוקר ששימש מזכירו הצבאי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יתמנה ליו"ר דירקטוריון בכימיקלים לישראל. זה חלק משיטה: הפקיד מסייע בכובעו הציבורי לתאגיד הענק – והאחרון גומל לו במשרה מפנקת בהמשך

האחים עופר ומימון סרט התגובה לשיטת השקשוקה

ישנם בעלי ההון הנוהגים להשתמש בכספי משקיעים כבשלהם. כך עשתה גם  משפחת עופר כש"גלגלה" חלק מעלויות סרט התגובה ל"שיטת השקשוקה" על כספי משקיעים באמצעות החברות הציבוריות שבשליטתה. מאת: איתמר כהן

לקריאה נוספת

זו לא שאלה של מיליון דולר – זו שאלה שערכה לפחות 100 מיליארד דולר. זה הסכום ששווה חידוש הזיכיון של כימיקלים לישראל לכרות משאבי טבע בנגב ובים המלח. תקופת הזיכיון פוקעת אמנם ב-2030, אבל באוצר עמלים ממש בימים אלה על עקרונותיו של המכרז החדש – ו"שיטת השקשוקה" זה סרט ילדים לעומת הלחצים שעומד עידן עופר להפעיל במסדרונות השלטון כדי שמכונת המזומנים הזו תישאר בידיו.

כי"ל תמנה בקרוב יו"ר במקום ניר גלעד שפרש: האם המחליף המיועד – מזכירו הצבאי לשעבר של נתניהו, יוחנן לוקר – נבחר בשל כישוריו הניהוליים המבריקים או בשל קשריו עם ראש הממשלה? לי התשובה ברורה. אני מכיר את משפחת עופר ואת דרכי פעולתה.

**
בעת שהיה ניר גלעד החשב הכללי באוצר הוא נתן שפע מתנות על חשבון הציבור לעידן עופר. עופר מצדו גמל לו במינוי מפנק והפך אותו לשכיר העשיר במשק. הטייקון שילם לגלעד עבור קשריו בשלטון ולא עבור יכולותיו הניהוליות. גלעד היה מנהל כושל: מההשקעות המופרכות ב"צים", דרך קריסת מיזם הרכב החשמלי "בטרפלייס" ועד השקעות ענק במיזם הרכב הסיני קורוס, שלא יחזירו את עצמן.

**
בסך הכל צבר גלעד במהלך שנותיו בראשות החברה לישראל סכום אדיר של 143 מיליון שקל (במונחי עלות שכר). משכורות העתק עמדו ביחס הפוך לביצוע מניית החברה לישראל שירדה בתקופת כהונתו ב-35% מול עלייה של 30% במדד ת"א 25 בתקופה זו.

**
ניר גלעד – סמל הקשרים המושחתים בין ההון לשלטון – נשלח הביתה מפני שכשל גם במלחמתו נגד המלצות ועדת ששינסקי השנייה (שהגדילה את חלקה של המדינה ממשאבי הטבע). הוא התנהג מול חברי הכנסת ומול פקידי האוצר בזלזול מתנשא, כמי שאומר אתם תדברו ותדברו – ואני אסגור עניינים ב"חלונות הגבוהים". נתניהו ניסה לעזור לעידן עופר ולרכך את החקיקה עליה עמלנו. מזל ששר האוצר כחלון עמד על הרגליים האחוריות ואנחנו – חברי הכנסת – לא ויתרנו.

**
במקום להפנים את המסר שתם עידן הקשרים, עידן עופר בחר להתמיד בדרך הנלוזה. עופר הוא איש עסקים מהסוג שאני לא מחבב. את הונו הוא עושה לא בזכות יוזמה, כישרון או חדשנות, אלא על חשבון הציבור מרישיונות, זיכיונות ומשאבים שקיבל בנזיד עדשים בזכות קשרי משפחתו עם המדינה.

**
אני לא מכיר את יוחנן לוקר. שמעתי שהוא איש רב כישרונות. אלא שעידן עופר בחר בו ליו"ר כי"ל בראש בראשונה בשל "קרבתו לצלחת", בגלל קשריו עם נתניהו ועל מנת לזכות באישור השנוי במחלוקת לכריית פוספטים ליד ערד ובעיקר כדי לדאוג לחידוש הזיכיון של כי"ל. ליוחנן לוקר הרבה שעות עם נתניהו. הוא שימש כמזכירו הצבאי של ראש הממשלה. אלה סוג הקשרים שעידן עופר קונה.

**
ללוקר אין ניסיון בניהול חברות בסדר גודל של כי"ל, אבל יש לו כישורים אחרים. ערוץ ישיר לאוזנו של נתניהו. העבר מלמד אותנו שלוקר פעל לטובת כי"ל בעת שהיה מזכיר צבאי (מזכיר לי מישהו). בשנת 2011 ביקש לוקר מסגן שר הבריאות לשקול את התנגדותו לכריית הפוספטים של כיל בשדה בריר. לא היה לו שום תפקיד כלכלי, מדוע התערב? זהו עניין אפל שטרם נחקר דיו.

**
זה לא נגמר בזה: אחיו של יוחנן, הראל לוקר, היה מנכ"ל משרד ראש הממשלה של נתניהו. יוחנן לוקר השתתף ב-2012 בפגישה עם ביל דויל, מנכ"ל פוטאש, כדי לקדם עסקת מיזוג בין ענקית האשלג הקנדית לכי"ל. העסקה היתה מעניקה לעידן עופר רווח הון של 24 מיליארד שקל. הציבור היה מפסיד. נתניהו ולוקר תמכו. בשל התנגדות האוצר העסקה נפלה.

לטעמי זה חלק משיטה: הפקיד מסייע בכובעו הציבורי לתאגיד הענק – והאחרון גומל לו במשרה מפנקת בהמשך. גם הרעיון למנות את יוחנן לוקר לתפקיד יו"ר כי"ל הוא בלב השיטה ומעביר מסר ברור ומושחת לרגולטורים – אם תפעלו עבורנו, נדע לתגמל אתכם בעתיד.

פורסם בפייסבוק של מיקי רוזנטל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  להלאים את כל עסקי משפחת עופר, להחרים את רכושם בארץ ולדרוש ממדינות בחו"ל להקפיא את נכסיהם ולהעבירם לידי ממשלת ישראל. להעמיד את בניה משפחה לדין על בגידה. מינימום הכרחי.

 2. דליה :

  כל זמן שנתניהו ראש ממשלה, השקשוקה משקשקת:מועדונים פרטיים וחופשות ממומנות: "הארץ" חושף את הקשר בין נתניהו לחשוד בעוקץ של המאה בצרפת
  תחקיר משותף ל"הארץ" ולאתר הצרפתי Mediapart מביא ממצאים חדשים באשר לקשרים החבריים והפיננסיים בין ראש הממשלה לבין ארנו מימרן, החשוד בגניבת מאות מיליוני יורו ובמעורבות בחטיפת בנקאי שווייצרי. לשכת רה"מ: נתניהו קיבל ממימרן תרומות אך לא ידע דבר על חשדות לפלילים
  http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.2914966
  חצי שנה עברה מאז נדחתה הצעת חוק הגבלת כהונה של ראש ממשלה לשתי קדנציות בלבד. מתכוונים להגישה שוב. נקווה שההצעה תעבור.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  אל-קאפונה מתגלגל בקברו במחשבה על שפושעי ההפראה-פוליטיקאים ו"זכייניהם" שודדים מדינה שלמה

  אל-קאפונה מתגלגל בקברו במחשבה על שפושעי ההפרטה-פוליטיקאים ו"זכייניהם"- שודדים מדינה שלמה תוך תשואות הידד של הציבור הנשדד….

  הגנגסטרים של שיקאגו היו ילדים קטנים מול הגנגסטרים של "מיזם" ההפרטה המתועב של החבורה הניאו-ליבראלית של הליכוד והמערך.

  ועוד הגויים היו מדברים על העם היהודי ה"חכם"….

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.