חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

איחוד אירופאי חורק

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 26.04.16 1:04

ממשלת גרמניה שוקלת להעמיד לדין סטיריקן בשל פגיעה בשמו הטוב של ראש מדינה זר. כל זה בשל דרישה של נשיא תורכיה ארדואן. הכניעה לארדואן עשויה לסמל את דעיכת האיחוד. בשנים האחרונות האיחוד האירופאי נמצא במשבר מתמשך. ובכל מקום מחוץ לסקנדינביה מורגשת רגרסיה ניאו-ליברלית

מאת: קורט טוכולסקי

ממשלת גרמניה שוקלת להעמיד לדין סטיריקן בשל פגיעה בשמו הטוב של ראש מדינה זר. כל זה בשל דרישה של נשיא תורכיה ארדואן. הסעיף המת בספר החוקים הגרמני שמאפשר העמדה שכזו לדין היה אמור להימחק במהלך 2017, אבל בינתיים הוא גורם לבושה גדולה. אירופה הולכת לשלם מחיר כבד על הרפיסות שלה מול ארדואן שסוחט אותה עכשיו וידו על ברז מבקשי המקלט. המחיר הכבד מתווסף לבושה הגדולה, הכניעה לארדואן במיטב מסורת הידרדרותה של האימפריה הרומית ששלמה בשנותיה האחרונות לשבטים שיגנו על גבולותיה, עשויה לסמל את דעיכת האיחוד.

בשנים האחרונות האיחוד האירופאי נמצא במשבר מתמשך. הנהגתו בוחרת רובה ככולה לשרת אינטרסים של בנקים ובורסות, הפערים באיחוד הולכים ומתרחבים בין בעלי יכולת לחסרי יכולת ובכל מקום מחוץ לסקנדינביה מורגשת רגרסיה ניאו-ליברלית. 7 שנים אחרי משבר הבורסות הגדול, במהלכו השקיע האיחוד מאות מיליארדים בהצלתם של בנקים ובמחזור חובות בהיקף אגדי, פרץ משבר הפליטים הסוריים. אירופה אמנם קלטה ועודנה קולטת מבקשי מקלט מסוריה, עיראק, אפגניסטן אריתריאה ומדינות נוספות בהיקפים מרשימים, אבל הפאניקה שאחזה בשליטיה לנוכח דעת הקהל העוינת ברובה לקליטה של מבקשי מקלט נוספים, הביאה את האיחוד לנקוט בצעד נואש ויצרה תלות של האיחוד בארדואן, שליטה הכמעט אוטוריטרי של טורקיה.

במקום להפסיק לממן את שוק ההון הקורס ולהטיל צנע מלא או חלקי על מדינות החברות באיחוד, במקום לדאוג למקומות עבודה לצעירים, ולהמשך צמצום הפערים הסוציאליים במיטב המסורת הסוציאל-דמוקרטית של אירופה, מנהיגות היבשת בחרה בבנקים. מדינות הרווחה שלא נותנות עוד מענה, והאובדנות המאפיינת את מפלגות השמאל מרכז הביאה לעלייה של הימין בצד ירידה בשיעור ההשתתפות בבחירות במדינות רבות. אבל כל עוד הנהגת האיחוד תמשיך לשתף פעולה עם שלטון התאגידים והבנקים, התמונה לא צפויה להשתנות. במיוחד לא כשמנהיגי השמאל מרכז ביבשת משתפים פעולה עם ההון, בדיוק כמו מנהיגי הימין מרכז. בינתיים התחילה גם תגובה משמאל, בשבדיה, יוון פורטוגל וספרד, גוש השמאל ניצח את מערכות הבחירות והראה יכולת מסוימת להיאבק, בבריטניה יש הקצנה של מפלגת השמאל-מרכז לאחר שנים של התמרכזות, שהביאו אותה לשפל חסר תקדים בכוחה. עם זאת בגרמניה, באוסטריה באיטליה בבלגיה השמאל מצוי במשבר ותכלס בצדק.

האיחוד חורק ומשאלי עם כמו זה הצפוי בבריטניה מאיימים על עתידו. לא פחות מכך, מאיימת על עתידו הרפיסות הפוליטית שנובעת מהצורך להקדיש את כל המשאבים להצלת שוק ההון האירופאי. השמאל באיחוד צריך להציע אלטרנטיבה וזה לא מספיק להגיד "ברוכים הבאים פליטים". צריך להגיד, נוכל לשפר את רמת חיינו באיחוד, לנו ולבאים בשערנו, אם נחסל את האוליגרכיה הפלוטוקרטית של הבנקים, אם נלחם במקלטי מס ונעלה מסים פרוגרסיביים, אם נשמור על מקומות עבודה באירופה, באמצעות תקינה, שתחייב שמירה על זכויות סביבה ועובדים ואדם, אם נקצר את שבוע העבודה ונרחיב את שעות השירותים. אם נמשיך להיות אירופה של שלום ורווחה לכל אז ננצח. שמאל שמציב אלטרנטיבה מעמדית פוליטית לימין, לא שמאל נגוע של הדרך השלישית. האיחוד לא ישרוד, לא את שלטון ההון ולא את הרפיסות מול דיקטטורים מבחוץ שסוחטים את האיחוד.

אירופה הייתה ועודנה מודל ותקווה, אירופה הייתה ועודנה למרות תחלואיה מקום טוב יותר מרוב המקומות האחרים, המקום אליו עדיין נוהרים חלכאי ונדכאי העולם בצר להם והם יודעים למה יותר טוב מכל טהרן ומעקם אף. אבל אירופה שפתאום יש בה מדינה חזקה, כמו גרמניה, שמוכנה להעמיד לדין סטיריקן שהצביע על דיקטטור ואמר שהוא עירום, רק כי הדיקטטור מונע מנדכאי העולם לבוא אליה, היא יבשת בסכנת שקיעה.

דגל האיחוד האירופאיבתמונה: דגל האיחוד האירופאי. ויקיפדיה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.