postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » דב חנין – סיכום מושב החורף בכנסת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דב חנין – סיכום מושב החורף בכנסת

נושאים דעות, פוליטי ב 14.04.16 0:32

ח"כ דב חנין הרשימה המשותפת מסכם את מושב החורף בכנסת

שלום לכם ולכן,

שימו לב למה שקורה כאן בחודשים האחרונים. הממשלה לא פותרת שום בעיה אמיתית. אין ביטחון אישי (כך נראה במציאות "ניהול הסכסוך" שנתניהו כל-כך התגאה בו) ואין גם ביטחון חברתי וכלכלי (הגענו למקום הראשון בשיעור העוני ב-OECD ולמקום השני ברמת אי-השוויון החברתי). מחירי הדירות ממשיכים לטפס. מערכת הבריאות הציבורית במשבר מעמיק. והשלטון? במקום לקדם פתרונות הוא בוחר בחיפוש אויבים פנימיים ובהסתה: נגד ערבים, נגד השמאל, נגד ארגוני זכויות האדם, נגד האקדמיה, נגד התרבות, נגד בג"צ, נגד כל מי שמעז לחשוב אחרת. בכל שבוע מסמנים אויב חדש – אבל מסע ההתלהמות הוא נתון קבוע.

מול הגל העכור הזה חיונית עמידה משותפת. בחצי השנה האחרונה עשינו זאת. בתחילת החורף עמדנו יחד נגד גלי הגזענות וההשתקה ברחובות תל-אביב, ירושלים וחיפה. בחודשים האחרונים, בכל תחילת חודש, צעדנו יחד מאות ישראלים ופלסטינים, למחסום המנהרות ליד ירושלים, והעברנו מסר שיש גם דרך אחרת, של חיים, שאפשר לבחור בה. צעדות החופש הולכות וגדלות וזה הדבר שמילא אותי תקווה בימים אלה, חשוב ומומלץ להצטרף (עומדים ביחד).

בכנסת, למרות הממשלה הרעה הזאת, היו לנו גם הישגים ממשיים. ביום האחרון של כנס החורף הצלחתי להעביר חוק שנאבקתי עליו שנים: מהפכה של שקיפות בדיור הציבורי, שתאפשר לדיירים ולזכאים לקבל דיווחים מפורטים על זכויותיהם, מעמדם, מצבם, דיווח על חובות אם יש, ופתיחה בפניהם של כל המידע שרלוונטי לעניינם. זה אולי נשמע מובן מאליו, אבל בחצר האחורית של החברה שלנו,

בעולם הדיור הציבורי, זו בשורה שתהפוך את הדיירים מנתינים לאזרחים בעלי זכויות. החוק יתרום גם למאבק בשחיתות. קידמתי אותו בשותפות עם פעילים ופעילות וארגונים מפורום הדיור הציבורי, שהציגו בפני את המון הבעיות הקיימות בשטח. החוק הזה היה האחרון בסדרה של חוקים שהצלחנו להעביר בכנס החורף. (על החוקים שקידמתי בכנס החורף ראו כאן-לינק)

והיה גם הרגע האופטימי בעניין מתווה הגז השערורייתי. אחרי שדרס בכוחניות את כל שומרי הסף, הגיע נתניהו לבג"צ, ושם שמו לו השופטים גבול ברור – הממשלה לא יכולה לכבול את ידיה של הכנסת מלחוקק, ולא יכולה לכבול את ידיהן של הממשלות הבאות מלקבל החלטות בעניין כה מהותי. ההחלטה הזאת בהחלט מסבכת את נתניהו. אבל המאבק לא תם ועלינו להמשיך בו כדי להגיע להסדר שמביא בחשבון את טובת הציבור בישראל, במקום את שורת הרווח של הטייקונים.

ביום פרסום החלטת בג"צ הצלחנו להציב עוד קו אדום בפני השתוללות הטייקונים, כשעברנו את משוכת ועדת השרים לענייני חקיקה בהצעת חוק גבעת עמל, אותה אני מקדם יחד עם ח"כ שולי מועלם. מטרת הצעת החוק שלנו היא להעניק פיצוי הולם של דירה תמורת דירה לאנשים שחיים שם, שנמכרו לטייקון יצחק תשובה יחד עם הקרקע עליה הם מתגוררים מאז קום המדינה. יש עוד שכונות עם סיפור דומה שאותם אני מלווה מקרוב, כמו כפר שלם, שכונת הארגזים, וליפתא. האנשים האלה דורשים את הדבר הבסיסי ביותר, ועל המדינה להתערב ולהבטיח את זכויותיהם.

העיקרון של אנשים לפני רווחים, הציבור לפני הטייקונים, היה עיקרון יסודי ברבים מהמאבקים שניהלתי בכנס החורף של הכנסת. ראו, למשל, את המאבק שניהלתי בתופעת תאונות העבודה בענף הבנייה. עוד ועוד עובדי בניין נפלו אל מותם, אבל האינטרס של הקבלנים לגרוף רווחים מהירים דוחף אותם לחסוך בעלויות ולהעביד את העובדים באתרי בנייה בלי תנאי בטיחות הולמים, גם אם זה בא על חשבון חיי אדם. ושר הכלכלה נתניהו? הוא נמצא במקומות אחרים לגמרי. עסקתי בכך רבות ואני מתכוון להמשיך בנושא, עד שנראה התקדמות של ממש.

גם הזיהום במפרץ חיפה, שהגיע לכותרות שוב ושוב בחודשים האחרונים בעקבות ממצאי מחקרים מדאיגים, הוא דוגמא לאותו הסיפור ממש. ועדת-המשנה בראשותי, לענייני תכנון וסביבה במפרץ חיפה, המליצה על פעולה נחושה להפחתת הזיהומים (קישור למסמכי הוועדה). אבל הממשלה מעדיפה להמשיך לריב על הנתונים ולסכן את בריאות האזרחים, במקום לריב עם האחים עופר ולפגוע להם ברווחים.

את סדר העדיפויות המעוות הזה אנחנו חייבים לשנות, ובשביל זה אנחנו צריכים להיאבק. הציבור צריך להשמיע קול ברור בכל אחד מהנושאים האלה, קול שיהדהד במסדרונות הממשלה וידרוש סדר עדיפויות אחר, צודק יותר.

בכנס החורף הזה העליתי גם את חוק זכויות המלצרים, שעורר הדים רבים, למרות שהדרישה שהצעת החוק הזו מציבה היא כל כך בסיסית: להבטיח שכר וזכויות גם לעובדים בענף ההסעדה. הממשלה רוצה לקבור את העניין בוועדה, אבל אני מתכוון להיאבק על פתרון בכנס הקיץ הקרוב.

אני שמח על התקדמויות שכן השגנו בעקבות מאבקים שהיינו שותפים בהם: שכר המינימום הועלה (עדיין לא ל-30 שקלים בשעה, כפי שדרשנו, אבל עדיין התקדמות), מחירי התחבורה הציבורית ירדו (על כך ארחיב בניוזלטר הבא ,שיוקדש לוועדת-המשנה לתחבורה ציבורית, בראשה אני עומד), ותכנית של תקצוב שיוויוני יותר עבור הציבור הערבי יצאה לדרך. כל אלה לא היו קורים בלי מאבק ועבודה קשה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    דב חנין אתה תותח על אבל כמו שבארני סאנדרס אחרי 26 שנים בקונגרס כסוציאליסט עצמאי הבין שהדרך היא לא להיות בשוליים אלא לכבוש את המיינסטרים הגיע הזמן שגם אתה תעשה זאת. אחרת תלך בדרכה של תמר גוזנסקי שהיתה חברת כנסת חרוצה שהשפיעה רבות על החקיקה אבל לא הצליחה לשנות את התמונה הגדולה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.