חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"שוברים שתיקה" במכתב לרמטכ"ל: על צה"ל לבדוק השפעת המתנחלים על כוחות צה"ל בשטחים

נושאים מדיני-בטחוני, מכתבים ב 13.04.16 0:52

בעקבות חשיפת הקשר בין החייל מחברון ומתנחלי חברון ולאור התמונה הבעייתית שעולה מתוך 11 שנות איסוף עדויות חיילים בארגון פנתה מנכל"ית הארגון לרמטכ"ל בבקשה לפתוח בחקירה של השפעת המתנחלים על כוחות צה"ל הפועלים בשטחים הכבושים

בעקבות חשיפת פרטים חדשים לגבי אירוע הירי בעיר חברון, נחשפה, בין השאר, מעורבותם העמוקה של חלק ממתנחלי חברון בהתנהלות האירוע עצמו, וכן הקשר שנרקם בין חלק מהחיילים לבין גורמים קיצוניים מקרב אוכלוסיית מתנחלי העיר עוד קודם לאירוע.

כארגון של חיילים וחיילות לשעבר אשר ביצע במרוצת השנים ראיונות עומק עם למעלה מאלף חיילים וחיילות, וכמי ששירתו בעצמם בשטחים ומכירים באופן אישי את היחסים ההדוקים הקיימים בין חיילי צה"ל לבין גורמים, לעיתים קיצוניים מאוד, מקרב אוכלוסיית המתנחלים, התרענו כבר בעבר על הסכנות והקשיים שיחסים אלה מציבים בפני חיילי צה"ל בביצוע תפקידם.

ממאות העדויות שאספנו ושעניינם היחסים בין חיילי צה"ל לבין המתנחלים, עולה כי יחסים ושיתופי פעולה אלה מתפרשים על פני קשת רחבה של תחומים: יחידות צבאיות רבות מוצבות סמוך להתנחלויות ואף בתוכן, אירוח קבוע של החיילים בבתי המתנחלים, הכנסתם של גופים שונים המייצגים את תנועת ההתנחלות לבסיסי צה"ל לשם הצגת סקירות היסטוריות, גיאוגרפיות ופוליטיות המבססות את "הנרטיב המתנחלי", שילובם של המתנחלים בפעילות מבצעית מובהקת – לעיתים כמי שמנחים את החיילים והקצינים בשטח, ואף שיתופם בהליכי קבלת ההחלטות המבצעיות.

כמפקדו של צה״ל המבקש את טובת החיילים וכמי שאמון על תפקודו המבצעי והערכי התקין והראוי של הצבא ועל ביטחונה של מדינת ישראל, אנו  מבקשים מהרמטכ"ל שלא לעצום עיניים אל מול התמונה המטרידה העולה מהאירוע בחברון וממכלול העדויות שנאספו על ידי הארגון במהלך למעלה מעשר שנים.

לפיכך, אנו פונים אל מר גדי אייזנקוט בבקשה להורות על פתיחה בחקירת מהות והשפעת היחסים ההדוקים שנרקמו במרוצת השנים בין המתנחלים לבין כוחות צה"ל הפועלים בשטחי הגדה המערבית, והאופן שבו אלה משפיעים, ולעיתים משבשים, את יכולתם של חיילי צה"ל לבצע את משימותיהם.

רון זיידל, מנהל מחלקת איסוף העדויות בארגון מסר: "מאות עדויות של חיילי צה"ל מ-15 השנים שעברו מפרוץ האינתיפאדה השנייה ועד היום מצביעות על קשר בעייתי, בלשון המעטה, בין מתנחלים לבין כוחות צה"ל. התמונה העולה מעדויות החיילים צריכה להדאיג כל אם ואב בישראל השולחים את בניהם ובנותיהם לשירות צבאי, מבלי לדעת שהמתנחלים הם שיתנו להם הוראות, פקודות, תדרוכים ושיעורי חינוך שאינם עומדים בקנה אחד עם משימות צה"ל וערכי מדינת ישראל, ולעיתים קרובות מדי, אף יהיו מנוגדים להם"

מכתב שוברים שתיקה לרמטכ"ל

מקבץ עדויות יחסי מתנחלים-צבא

 

הודעה מאת אחיה שץ, דובר "שוברים שתיקה"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. מיכאל לינדנבאום :

    יותר מהמתנחלים זה רוח המפקד שמשפיעה על החיילים

    יותר מהמתנחלים זה רוח המפקד שמשפיעה על החיילים.המפקד זה ביבי ומשטרו הלאומני קיצןני.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.