פנמה, "הרעד של המגדל-בבל הזה"

תמר בן יוסף – בבלוג שלה עידן השוק החופשי – תוהה מדוע ראשי מדינות, פוטין הרוסי מחד וקמרון הבריטי מאידך, העבירו את הונם למקלט המרכז אמריקאי

פנמה, מה, לא תשתעממו

שנים-עשר ראשי מדינה ועוד מאות פוליטיקאים נמנים על לקוחות מוסאק פונסקה, משרד הייעוץ למקלטי מס מפנמה. רוב הלקוחות באים ממקומות אקזוטיים כגון סין, אוקראינה, רוסיה, איסלנד. רק האחרון ברשימה בא מחזית הקידמה: בריטניה, ראש הממשלה, דייויד קמרון.

ובריטניה, עכשיו, לאחר התפוצצות הפרשה, מעניינת במיוחד. היא מאז ומתמיד ידועה בדיון השנון שלה. בריטניה היא גם מעוזו האינטלקטואלי והערכי של השוק החופשי.

ובכן, בריטניה שלנו התבלבלה: זה לא דייויד, זה אבא שלו, איאן. זו לא הפרת חוק, זו שמיטת דיווח. מה שלא יהיה, לא ברור מה מקורביהם – מה-פתאום-הם – של כל האישים הנכבדים האלה חיפשו בפנמה מלכתחילה.

כלליו של המודל הניאו-ליברלי, שאותו הם החילו במדינותיהם בכזו התלהבות, לכאורה מייתרים את משחקי המחבואים. אלה כללים של עשה-בכספך-ככל-העולה-על-רוחך: הפקד בבנק שבפינת הרחוב במטבע מקומי או במטבע זר. קנה אג"ח ומניות, ומכור מתיי שבא לך. ארוז שטרות בקופסת העוגיות של סבתך, והטמן בבור מתחת לבלטות. כל האפשרויות פתוחות, ואיך, אחרי הכל, עוד הפוליטיקאים ועוזריהם מרגישים צורך להסתתר?

לקריאת המאמר השלם

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

One Response to “פנמה, "הרעד של המגדל-בבל ×”×–×”"”

  1. מיכאל לינדנבאום הגיב:

    שאפו לדברייך תמר:"כן, כמובן, יש ביטוח פקדונות (לא בישראל), ויש עוד הסדרים. אבל מנהיגי העולם לא סומכים על הצוותים המקצועיים שלהם. לא סומכים על קרן המטבע הבינלאומית. לא סומכים על שאר הפורומים הבינלאומיים לפוטו-אופ. מנהיגינו היקרים, כולם הובילו את מדינותינו לגלובליזציה, וכולם קולטים היטב את הרעד של המגדל-בבל הזה.

    ואם כולם רועדים ככה, איך זה שהם לא אומרים מילה על "השיטה"? ואיך זה, שבעודם רועדים, הם מצאו לעצמם דרך להימלט מפגעיה, ורק אותנו, את הרוב הדומם, הם עזבו בפנים?"

    ספינת השוטים של קורבנות המשטר הניאו-ליבראלי ממשיכה לשוט ,כאשר קברניטיה דאגו מזמן לחוף מבטחים כלכלי ממעלליהם -פשעיהם שאין להם שיעור ומידה.

Leave a Reply