חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זוהיר בהלול לא כינה אותו "מחבל" – על כך המהומה בימין?

נושאים דעות, פוליטי ב 10.04.16 0:51

ככה מוצא עצמו חבר כנסת שלא קרא לפלסטיני עם סכין בדיוק-בדיוק-בדיוק כמו שרוצים שיקרא לו. כלומר, ערער על המילה הקדושה "מחבל" שאתה חובה להשתמש

מאת: עמיר סגל

הפוליטיקלי קורקט של הימין הישראלי

בשנים האחרונות היחס האמריקאי-רפובליקאי נגד הפוליטיקלי קורקט חדר בעוצמה לישראל. בחלקו, כי הפוליטיקלי קורקט עצמו חדר לישראל. בחלקו בשל השפעה של הימין האמריקאי על הישראלי. בחלקו כי הפוליטיקלי קורקט, בגרסתו המוקצנת הוא בלתי נסבל ומסרס.

אחרי שנים בהן אינטלקטואלים ימנים תוקפים את השמאל נגד הפוליטיקלי קורקט (כולל כותבים בישראל היום שטוענים שמזל גדול שיש את טראמפ כי הוא לא "פוליטיקלי קורקט", ועל זה יש לומר: דרור אידר, אבדת את זה) מסתבר שהימין הישראלי הפך בעצמו לסניף של האקדמיה הפוסט-מודרנית שהוא תוקף והוא עצמו רודף כל מי שמשתמש בשפה לא מדויקת-מדויקת-מדויקת.

ככה מוצא עצמו חבר כנסת שלא קרא לפלסטיני עם סכין בדיוק-בדיוק-בדיוק כמו שרוצים שיקרא לו. כלומר, ערער על המילה הקדושה "מחבל" שאתה חובה להשתמש. ככה כל מני צייצני רשתות חברתיות ופוליטיקאים ליגה ג' מחפשים שדרני רדיו וטלוויזיה לגבי מי מהם יגיד "רצח" ומי יגיד "הרג". כך מתעסקים גם עם כל מי שאמר שהוא לא ממש מחבב את ההמנון הנוכחי, כל מי שאמר שלא מצהיר על אהבת הדגל או כל מי שלא לגמרי מגדיר את עצמו ציוני, אבל בדיוק-בדיוק כפי שאיזו קבוצה קטנטנה מגדירה את המושג.

יש שחושבים שזה סימן לפשיזם. זה לא. כמו שהתעסקות אובססיבית עם פוליטיקלי קורקט בשמאל מעידה על פינוק אינטלקטואלי, שטחיות כללית והתעסקות בתפל במקום בעיקר – כך אותו הדבר לגבי חלקי הימין הישראלי שעושים אותו הדבר. זה פינוק אינטלקטואלי, שטחיות השיח והתעסקות בשטויות במקום במה שחשוב. הבעיה, זה לא נשאר בימין הישראלי ומחלחל אל כלל הציבור הישראלי שמתעסק עם השאלות המטופשות הללו. מטופשות כי התשובות עליהן לא משפיעות ולו במעט על המציאות, אלא רק על איזו אשליה משעממת של המציאות שחלקים בציבור הישראלי מטפחים בעקשנות.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. לקסי :

  בחירת המילים אינה רק

  חולק על הכותב.
  התקינות הפוליטית אינה עומדת לעצמה.
  היא גם כלי ביטוי והיא גם כלי הכוונה שליטה ובקרה.
  שליטה ובקרה על מה שהרוב* יחשוב ויבצע.

  ______________

  * הרוב שאינו נזקק לניתוחי דקויות ושאולי כלל אינו מכיר את הצירוף "תקין פוליטית" (politically correct)

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.