חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בצלאל סמוטריץ, אל תשתמש בדת היהודית כתירוץ לגזענות

נושאים דעות, זכויות אדם ב 7.04.16 1:05

מופע הגזענות של משפחת סמוטריץ שמעוניינת בהפרדה בין יהודים וערבים מייצג רק אותה. היהדות מגוונת. כולנו יהודים, כל אחד על פי דרכו וטוב שכך. היהדות לא שייכת למשפחת סמוטריץ ואיש לא מינה אותה לדבר בשם היהדות

מאת: פלי אייזנשטט

חילול השם בשם היהדות

בעקבות מופע הגזענות גלוי הלב של חה"כ סמוטריץ' ורעייתו, שהיה ביטוי מזעזע של "חילול השם" – הגיע הזמן להעמיד את אלה המתיימרים לדבר בשם "היהדות" במקומם.

מעבר לדעה הקדומה מן הזן הנמוך ביותר של חה"כ סמוטריץ' שיש להפריד בין יולדות יהודיות לערביות בטענה שהערבים יעשו חאפלה להולדת ילדם ולכן יפריעו את מנוחת היולדת היהודייה (התרבותית), טענה הגב' סמוטריץ' שרופא ערבי יטמא את בנם היהודי, רק מעצם היותו ערבי (לא רק ערבי כל לא-יהודי). כשהגזענות הותקפה על ידי העיתונות אז הם עברו למגרש הבטוח של ימינו, הטיעון הביטחוני: הערבים הם אויבים שירצו להרוג את בננו ואותנו בעתיד. לא הערבי המפגע או הקיצוני או הפלסטיני שאנו בסכסוך לאומי איתו כרגע הוא מסוכן, אלא כל ערבי באשר הוא ובכל זמן. רופא או מיילדת ערבים גם הם מסוכנים, גם אם הם ערבים אזרחי ישראל (כל הערבים אותו דבר).

היהדות לא שייכת לכם ואיש לא מינה אתכם לייצגה. איש גם לא מינה כל יהודי אחר לדבר בשמה. אין דבר כזה יהדות, יש יהודים אורתודוקסים, רפורמים, קונסרבטיביים, ליברלים, חילוניים, מתבוללים ועוד וריאציות אחרות, ומי ייתן וגם יקומו חדשות. כולנו יהודים, כל אחד על פי דרכו וטוב שכך. הדבר נכון גם לגבי הנצרות, האסלאם ושאר הדתות והאמונות.

אסור שהדת, כל דת ו/או כל התאגדות חברתית, פוליטית ואחרת תשמש ככסות או תירוץ לייחס גזעני, מפלה, רצחני, משפיל או אחר כלפי כל אדם באשר הוא אדם. הזוג סמוטריץ', אם אתם גזענים אז אתם גזענים ואל תיאחזו ביהדות לשם כך. בעשותכם כך אתם מטמאים אותי וכל יהודי מכל סוג שהוא, שלא שותף לגזענותכם.

לא חסרות דוגמאות לשימוש לרעה בשם היהדות להצדקת גזענות, מאבק על כוח פוליטי, התנשאות ושאר מרעין בישין: חלק מהאורתודוקסים לא יתנו דריסת רגל בכותל לרפורמים, בתי ספר דתיים חרדים אשכנזים לא יקבלו נערות ספרדיות ( קרוב לוודאי שבנותיהן של גדולי ההגות וההלכה היהודית הספרדים כמו רמב"ם, לא היו מתקבלות היום לבית ספר חרדי אשכנזי לבנות). חרדי רוצח נערה תמימה במצעד הגאווה כי "היהדות" שלו רואה בכך תועבה. ערבים שרכשו דירה בשכונה יהודית כחוק, לא רצויים בה כי הם ערבים. חברת שבונה שכונה של הציונות הדתית האשכנזית, מבטיחה לרוכשים שלא יהיו להם שכנים ספרדיים (גם יהודים ממוצא ערבי מרעישים לא רק ערבים). היהדות הפכה לחלק מהיהודים מסוגם של הזוג סמוטריץ', קרדום לחפור בו וגם להכות בו אחרים – כל מי ששונה מהם: מאמין אחרת, חושב אחרת, מפרש אחרת, מתנהג אחרת, רוצה אחרת.

אבל אל דאגה. כמו בכל שנה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, יעלו אחר כבוד גם יהודים מסוגו של סמוטריץ' ויזכירו לכולנו שבשביל האנטישמים הנאצים ועוזריהם כל היהודים היו אותו הדבר וככאלה היה הכרח להשמידם. לכן כדאי אולי להדגיש השנה את "חסידי אומות העולם" שלא קנו את אשמת "היהודים" וסיכנו את חייהם והושיטו להם עזרה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

6 תגובות

 1. מערכת עבודה שחורה :

  מחד חברי הבית היהודי מתעקשים להפריד החל בחדרי לידה אך מאידך פועלים ליצירת מדינה דו לאומית"

  ח"כ סבטלובה בהתייחסות להפרדה בין יולדות: "מחד חברי הבית היהודי מתעקשים להפריד החל בחדרי לידה אך מאידך פועלים ליצירת מדינה דו לאומית"

  ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) התייחסה לדבריו של ח"כ סמוטריץ' על הרצון להפרדה בין יולדות ערביות ליהודיות בבתי חולים: "הנני מאמינה בדו קיום בגבולות הארץ והפרדות מ4 מליון פלשתינים אשר חיים ברצועת עזה ובגדה- על מנת שלא נדרדר למדינת אפרטהייד, ולא נאבד את צביונה היהודי והדמוקרטי של המדינה. כאימא בעצמי אני מחנכת את בנותיי לדו קיום, וכאן מדובר ברצון ונסיון להפריד ולהדיר כבר ברגע הלידה, כאשר התינוק לא יודע האם הוא יהודי ערבי או כל דבר אחר- כבר נוהגים בדרך של שנאה וביזוי כבוד האדם באשר הוא אדם. הציוץ הלא נעים הזה מעיד יותר מכל על העתיד המדכא והמפלה של מדינת ישראטין, אותה רוצים ליצור אותם אלו שלא מסוגלים לקיים דו קיום בסיסי אפילו בבית חולים"
  הודעת דובר ח"כ קסניה סבטלובה, ארתור שני

 2. מערכת עבודה שחורה :

  תגובת שמואל גלבהרט

  לא הכל אבוד!
  הדרכתי הבוקר בפארק הקישון קבוצת משתלמים מאזור הדרום, בקורס למנהיגות מקומית צעירה.
  חבורה מגוונת ביותר: חרדים חובשי כיפות וציציות, ערבים וערביות בכיסוי ראש מסורתי, וכמובן ישראלים "רגילים".
  התרשמתי מרוח האחווה והידידות, הצ'אפחות, הסלפיז המשותפים.
  מי שיודע איך – נא להעביר את המסר לזוג סמוטריץ'.

 3. סמורטי ממשיך בע"פ את מה ששקד "הסירה" מהפייסבוק שלה. כדאי לקרוא את אולק נצר :

  בואו לא ניתמם - הנה קטע מהפילוסופיה של הח"כ הלא מכובד

  1. הרך הנולד הערבי עלול להיות בעוד 20 שנה הרוצח של הרך הנולד היהודי. לכן צריך גם לטפל באמא הערביה שלו.

  "האויב הוא עם שלם, על זקניו ונשיו, עריו וכפריו, רכושו ותשתיותיו כולם דמם בראשם". "עכשיו זה כבר כולל גם את האמהות של השאהידים, ששולחות אותם לגיהינום בפרחים ונשיקות. הן צריכות ללכת בעקבות בניהן, אין דבר צודק מזה. הן צריכות ללכת, וגם הבית הפיזי שבו הן גידלו את הנחש. אחרת יגדלו שם נחשים קטנים נוספים".
  http://www.blacklabor.org/?p=57385

  אז בואו לא נעשה לעצמנו חיים קלים.

  2. וכדי להמחיש:
  הנה קטע מספרו של אולק נצר שעומד לצאת בקרוב ("ישראל כאילו").

  "תמונת החייל היורה והורג פצוע ששוכב ליד אמבולנס על הכביש היא תמונת ראי שבה אני יכול לראות את עצמי. אני חי בחברה חופשית, יש לי עיתונות שאני יכול לבטא בה את דעתי, יש לי הרבה כוח ואמצעים באקדמיה ובמערכת החינוך, יש לי מפלגות וכמה כיסאות בכנסת.

  אני כבר רגיל להסתכל בראי הזה, המשקף את מציאות חיי. אני רואה את 95% מבני עמי, הסבורים שמה שהם רואים איננו רצח, ואת השלטון המעודד תהליכי אובדן של המעצורים המוסריים במלחמה על שטחים שאינם שלי.

  אבל את עצמי אינני רואה!

  אינני רואה את עצמי מזדעק ועושה משהו אז, כאשר ח"כ לימור לבנת אמרה על דוח "בצלם", שגילה מעשי בריונות והתעללות של מתנחלים באוכלוסייה, ואת אזלת היד מצד השלטונות, "לא קראתי את דו"ח 'בצלם'. אני מרגישה שאם אני אקרא את מה שכותבים שם אני אהיה שותפה לתועבה המוסרית של הארגון הזה. קשה לי לקלוט איך יהודים מהווים גייס חמישי בתוך המדינה שלהם. קשה לי להבין איך יהודים הולכים להלשין על יהודים אחרים" (הארץ10.5.1991). לא עשיתי מזה עניין, אז קיבלתי אותה אחר כך כשרת החינוך של ילדיי ונכדיי. גם לא התרגשתי מזה שבעירי, תל אביב, קראו רחוב על שמו של הרב גורן, שגם הוא אמר אז את אותם הדברים על ארגון "בצלם", בתוספת "מאחר שהם בוגדים, הם לא נבראו בצלם אלוקים". היום אני מסתכל באותה תמונת-ראי ומבחין למטה, באותיות הקטנות, שאיש "בצלם" צילם אותה. אלמלא זה, הרי לא היה קורה כלום.

  אני גם לא רואה את עצמי בראי אז, במקרה אחד בודד בקריירה שלי כאיש-רוח, כאשר התברר שגם חוסר-מצפון יכול להרוג אותך. היה זה מקרהו של חייל, סטודנט בן 22, שהסתבך בחקירת מותו של פלסטיני מבוגר שמת ממכות לאחר שנעצר. הוא התאבד. לא שהמצפון הציק לו, במכתב שהשאיר אחריו לאחיו הצעיר, כתב רק, "כאשר תיקלע לסיטואציות חמורת שבהן תיאלץ להפעיל כוח, תיזכר בכך שלא תקבל גיבוי כחייל פשוט מגורמים היושבים אי שם גבוה במערכת הפוליטית והצבאית" (מעריב ו"חדשות", 25.8.1989). כמו החייל היום, הרגיש נטוש ונבגד. כך גם התקשורת כולה שהמלה "מצפון" לא הוזכרה בכיסוי הנרחב שנתנה לפרשה אפילו פעם אחת. אף לא פעם אחת. בתמונת הראי, שראיתי בה אז את עצמי, הופיע העורך העיתונאי של "חדשות", שכתב במכתב גלוי לראש הממשלה: "איננו יודעים מה מותר ומה אסור […] אדוני ראש הממשלה, חשוב עליהם כאילו היו בניך, בשר מבשרך, זרע מזרעך, ושהם מובלים לעקידה מדי בוקר". כן, הם אלה המובלים לעקידה! לא עוד יורים ובוכים. מתעללים ומייללים.

  אני גם לא רואה את עצמי בתמונת הראי בה השתקף אותו דבר בדיוק שקרה עכשיו. אזרח אחד, מתנחל בשם שקולניק, רצח בצרור יריות מקרוב שבוי ששכב כפות על הארץ מוקף באנשי ביטחון. יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, יהושע מצא, קרא לראש הממשלה ולשר המשטרה לברך ולשבח את האזרח שהרג את המחבל (דבר, 25.3.1993). – עברתי לסדר-היום ולא עשיתי מזה עניין בכנסת או בכל מקום ציבורי אחר.

  אני לא רואה את עצמי בתמונת הראי אז, כאשר אב בית הדין הצבאי ב"משפט גבעתי" כתב בפסק הדין ("חדשות", 26.5.1989), "בגופתו של הערבי נמצאו סימני התעללות שנדיר למצוא כמותם… חלחלה אחזה בנו כאשר שמענו עדים הנמנים עם חיילי הצבא, שהתבוננו במחזה המשפיל של הכאת עצורים כפותים וחסרי ישע והם אדישים למה שעיניהם רואות , ואוטמים אוזניהם משמוע צעקות שבר של המוכים.. בבחינת דמם מותר". אני לא התחלחלתי אלא נרגעתי – יש דין בישראל! לא עלה על דעתי אז להציע שיכניסו את הדברים האלה ואת הפרשה כולה לספרי הלימוד באזרחות.

  ואני מסתכל באותה תמונה ועדיין אינני רואה את עצמי מנסח ומפיץ

  ​ה​נחיות​ לחיילים איך עליהם להתנהג בשטחים, כלומר להתייחס אל הפלסטינים שם כאילו היו יהודים, גם פושעים ומתפרעים, אבל יהודים. ואינני רואה את עצמי כמתנגד המשטר ואת המשטר כממשלה של בני עוולה. בתמונה הזאת אני רואה רק אותם, לא על עצמי".

  ————————————————————————-

  דר' אולק נצר הוא חוקר בפסיכולוגיה פוליטית

  3. ולכן – "עת לשבור שתיקה ולהשמיע קול גדול" – BUT WHO REALLY CARES
  http://www.blacklabor.org/?p=57893

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הצביעות והסכנה של הבית היהודי: "לא היתה צריכה להאמר"? שקד למדה על בשרה - להאמר - כן. להיכתב - לאאא, עדיין לאאא

  הצבועה שקד: על האמירה של סמורטי" השרה איילת שקד בתגובה: "זו אמירה שלא הייתה צריכה להיאמר"?

  פרדון?
  ומה היא כתבה בפייסבוק שלה כפי שצוטט בתגובה למעלה?
  או כן, היא הסירה את המאמר מהפייסבוק שלה (אחרי שהתפרסם בכל העולם).
  היא התנצלה.
  על מה?
  על שהציפה ברבים מה שצריך עדיין להילחש.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4787895,00.html

 5. העיקר :

  והעיקר?

  המציאות שנגלתה לכתבת קול ישראל.

  מציאות בשושו.
  סמורטיץ רק שרת את החשיפה, שלא בכוונה.
  וחטף הערה מהאיילת.

 6. לקסי :

  כך זה הופיע בעיתון

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.