חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בתום הכיבוש לא יהיה מנוס מהקמת ועדת חקירה בנוסח ועדת האמת והפיוס של דרום אפריקה

נושאים דו-קיום, מדיני-בטחוני ב 6.04.16 0:04

חמישים שנות הכיבוש על השטחים מביאים את ישראל לכיוון של אובדן אמות מידה מוסריות, גזענות מתגברת ותאוות דם כלפי פלסתינאים. אך יגיע היום להקמת ועדת האמת והפיוס של ישראל. זה צעד שחברה שרוצה לתקן עצמה חייבת לעשות

מאת: עמיר סגל

ועדת האמת והפיוס של ישראל

כשאנחנו מתקרבים במהירות אל שנתו החמישים של הכיבוש, ניתן לראות תהליך איום בו מתחלף הנרטיב הישראלי לכיבוש משילוב בין צדק היסטורי, הבטחה דתית, סרבנות פלסטינית והכרח ביטחוני כמצדיקי המשך המצב הקיים, לכיוון של אובדן אמות מידה מוסריות, גזענות מתגברת ותאוות דם, וירטואלית או קונקרטית מאד, כלפי פלסטינאים תושבי איו"ש, עזה או מדינת ישראל.

אין לי חיבה גדולה אל טוריו של גדעון לוי, אבל במאמרו "בלתי הפיך" הוא תיאר היטב את תהליך ההידרדרות שפרשת החייל היורה מחברון (מתאריך 24/03/16) היא סוג של קו פרשת המים לגביו: "ישראל מגבשת עכשיו את זהותה הלאומית החדשה: גם קודמתה הייתה בעייתית, אבל זו החדשה היא לבלי תקנה. לא מצב הרוח משתנה כאן, אלא רוח התקופה והמקום. לא שינוי זמני ובן חלוף, אלא שינוי בלתי הפיך בעליל. חלק מליקוי המאורות הוא בחוסר הבנת החומרה, גם מצד אלה שאינם תומכים בהוצאה להורג של פלסטיני חסר ישע בידי חייל."

הוא קרוב לדייק, המצב גרוע אבל רק נדמה בלתי הפיך. עד לפני מבצע 'צוק איתן' היה המשך הכיבוש הישראלי את הפלסטינים נתפס כמעין הכרח בלתי רצוי אצל הרוב הגדול של הציבור הישראלי. בשלל סקרים בשנים האחרונות אמרו כשני שלישים מהישראלים כי יהיו מוכנים להסדר מדיני, אך קל היה לתאר הכרח ביטחוני ואת הסרבנות הפלסטינית כתירוצים להמשך המצב הקיים. ואומר, אני לא מקבל את התירוצים הללו, לטעמי ישראל הייתה יכולה לבצע כמה פעולות ביוזמה ישראלית, כדי להתקדם אל תום מצב הכיבוש המתמשך. החל מהקפאת בנייה סמלית ומתמשכת, המשך בפינוי יישובים ישראלים ובראשם היישוב היהודי בחברון, כנראה הפצע המוגלתי הגרוע ביותר של השליטה הצבאית בשטחים. העובדה שישראל לא עשתה זאת היא כסילות במקרה הטוב.

אם היה מסתיים הכיבוש עד לפני מבצע 'צוק איתן', או אם היה ממשיך פחות או יותר אותו מצב ואותו הלך רוח לאומי ששרר בישראל עד למבצע זה גם בשנים שנותרו עד לתום הכיבוש מצבנו בתום הכיבוש היה כזה שהממסד הישראלי, ככלל, לא היה עובר זעזועים גדולים מדי עם תום הכיבוש. לשם הבהרה, אני מאלו הבטוחים כי הכיבוש יסתיים, ויסתיים בהקמת מדינה פלסטינית. אני לא חולק את כלל האופטימיות של מאמרו היפה של מיכאל ספרד "יום אחד הכיבוש יסתיים", אך מסכים עם עיקר דבריו.

אפשר לראות כי הממסד הישראלי, כולל ראשי הצבא והשב"כ, עשו ועושים מאמצים לשמירה על מוסריות ההתנהלות הצה"לית בשטחים. לא שתמיד הצליחו, לא שכולם הקפידו ולא שהדבר מבטל את בעייתיות הכיבוש. אבל אפשר לראות את האמביוולנטיות המוסרית וסימני השאלה שהעלו שישה ראשי שב"כ בראיונותיהם בסרט "שומרי הסף" כדי להבין כי מדובר באנשים אחראיים ככלל (גם אם שניים מהם הרשו לעצמם להתבלבל בהגיעם אל העולם הפוליטי) שמנסים לצמצם בעיות ולא להחמירן. אלו אנשים שבתום הכיבוש יכלו להישאר חלק אינטגרלי ממסד ישראלי שמייצר יחסי שכנות טובה עם המדינה הפלסטינית. הרי לא מדובר באנשים רעים, או כאלו שנתנו למצב לעוות את ערכיהם בצורה בלתי הפיכה. אני יודע, חלקכם לא מסכימים אתי, חלקכם אף בטוחים כי אין סליחה או מחילה אף לחייל הפשוט ביותר בצבא הכיבוש. אך דעתי בעניין היא בדיוק מה שהצגתי כאן.

כל זה השתנה בעקבות מבצע 'צוק איתן'. בראש ובראשונה היה מבצע זה אירוע מביך עבור צה"ל והמדינה. מבצע בו צה"ל הפסיד לארגון החמאס במקרטע. הצבא החזק והמתוחכם הפסיד, שוב, יש לאמר, למיליציה חצי מחתרתית הפועלת בתנאים לא תנאים. זה לא חדש, ששת הימים הייתה המלחמה האחרונה שלאחר שהסתיימה ניצחנו וגם הרגשנו מנצחים. בעבר היו כמה מבצעים צבאיים שהשאירו תמונות ניצחון, אבל לא מלחמות. בשנים האחרונות גם המבצעים נוטים להיכשל, או להביא לתוצאות הרסניות.

אנחנו לא יכולים לנצח כי כדי שהחזק ינצח לא מספיק לשמר את סדר הקיים. כך החלשים מנצחים אותנו. זה לא שאנחנו מפסידים בצורה ברורה, אין לאויבי ישראל תמונות ניצחון מוצלחות הרבה יותר משלנו. אבל כשאתה כל כך חזק ולא מנצח, אתה מפסיד. טנק המרכבה, פאר היצירה של התעשיות הצבאיות, לא יכול להצטלם כדוד, הנער משליך האבן יכול. כך הטנק לא יכול לנצח את הנער משליך האבן או אוחז הסכין, אפילו אם הנער "מנוטרל".

ההפסד, יחד עם האכזריות שהייתה גלומה במבצע המיותר הזה, הפך רבים מהישראלים לחיות פצועות ומחפשות נקמה. אפשר היה לראות סימנים מקדימים לכך באגרתו האיזוטרית של ארז וינטר שהטקסט שבה "ההיסטוריה בחרה בנו להיות בחוד החנית של הלחימה באויב הטרוריסטי העזתי, אשר מחרף מנאץ ומגדף, אלוקי מערכות ישראל" נראה כמו נאום מסרט הוליוודי דל עלילה (אם כי, אולי יש בו אפקטים ויזואליים לא רעים). המגמה הגזענית והאלימה המשיכה ברצח הנער מוחמד אבו חדיר, רצח משפחת דוואבשא בכפר דומא, נאום "הערבים נוהרים בהמוניהם" של מכחיש השואה בנימין נתניהו, ועתה, לאחר מה שמסתמן כרצח על ידי החייל היורה בחברון תגובות איומות של פוליטיקאים הטוענים בחלקם כי מדובר בהרג מוצדק, ואחרים טוענים כי יש לחון את היורה (ובכך כמובן מודים כי פעל בניגוד לנהלים הצה"ליים). אל המקהלה המכוערת הזו הצטרף מכחיש השואה נתניהו שטרח לפרסם את שיחת התמיכה שקיים עם משפחתו של החייל החשוד.

מצב זה מוביל לכך שבתום הכיבוש לא יהיה מנוס מקיום חקירה קולקטיבית מסוג "ועדת האמת והפיוס" שנערכה בשנות התשעים בדרום-אפריקה ונועדה לשקם את המדינה מעשרות שנות אפרטהייד. עשרות אלפי מקרים נידונו בוועדה, היו שנשפטו בעקבות החקירות, היו שקיבלו חנינה, היו שזכו לפיצויים כנפגעי האפרטהייד. לא מעט בקורת נמתחה על פעילות הועדה, אך היא הייתה מהלך חשוב והכרחי להשתחררות דרום אפריקה משנותיה החשוכות. לשם הדגמה רוסיה, שלא קיימה חשבון נפש על השלטון הסובייטי (הגרוע בהרבה מהאפרטהייד או הכיבוש, כמובן) עוברת עתה טראפיה קולקטיבית ולא מספקת שאילו הייתה מתרחשת קודם כנראה הייתה מונעת את עלייתו של אדם כפוטין ואת המשבר הכלכלי והבינלאומי שהשית על רוסיה.

"ועדת האמת והפיוס", למרות שמה הנעים והאופטימי, הייתה אירוע קשה לדרום אפריקה, ומקבילתה הישראלית תהיה קשה לישראל. אלפים יאבדו עבודתם, עשרות אלפים יודו במעשים מכוערים ואיומים, עשרות ומאות אלפים יפוצו. הממסד הישראלי יעבור טלטלה, מערכות שלמות יבוטלו או ישתנו ובכירים ישראלים ימצאו עצמם נשכחים בפינה אפלה. אלו צעדים שחברה שרוצה לתקן עצמה חייבת לעשות, ואני מניח ומקווה כי החברה הישראלית תעשה. אך ככל שנמשיך את ההתדרדרות המוסרית המתרחשת עתה, כך תהליך ההחלמה יהיה קשה יותר וטראומתי יותר לגזענים החשוכים, לתאבי הדם ולשלל מצדיקי הכיבוש, כל אלו שהמצב הנוכחי נראה להם בלתי הפיך, לטובה, ימצאו עצמם בעוד כמה שנים בצד הלא נכון של ההיסטוריה הישראלית. לא נשכחים, אלא מושלכים על ידי חברה שמבקשת להתנקות משנותיה הרעות. לתשומת לבם.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.