"מגמה ירוקה" – מצילים את החופים, מתנגדים לתמ"א -1

כחלון, חוף הים הוא לא נדל"ן! הפגנה מול ביתו של שר האוצר, משה כחלון תתקיים ביום ו', ה-1.4, בשעה 11:00 ברחוב הירקון 25, חיפה

 קרדיט צילום ארגון מגמה ירוקהצילום: מגמה ירוקה

ב-5 לאפריל תעלה לאישור תכנית המתאר הארצית החדשה (תמ"א-1) שתביא לאישור עשרות תוכניות בניה ל החופים בקו ה-100 מטר מהם ואף בעורפם. אישור זה יבטל את כל ההגנות הקיימות כיום על החופים, ימנע גישה חופשית של הציבור הרחב אליהם לטובת מתחמי מגורים ומלונאות שישרתו פלג קטן באוכלוסיה- אך ורק את מי שיוכל להרשות לעצמו.

תמ"א 1 תזרז חלוקה של אישורי בנייה מהירים למסעדות ובתי מלון ללא שעברו בדיקת שטח והשפעה סביבתית, וללא אפשרות לערער. התוצאה תהיה הינה הרס מוחלט של קו החוף של ישראל, ללא אפשרות תיקון.

ארגון "מגמה ירוקה" רואה במשה כחלון, שר האוצר האחראי המרכזי לגזל החופים מהציבור כמי שאחראי על מנהל התכנון והמועצה הארצית לתכנון ובנייה ובידיו למנוע מתן היתרים, ללא פיקוח ובמקום זאת מעודד אישורן של תוכניות, שחלקן כבר נפסלו, מבלי לקחת בחשבון את האינטרס הציבורי ולאמוד על הנזקים הפוטנציאלים הגלומים בבנייה אינטנסיבית שכזו לחופי ארצנו.

אושרית גן-אל, מובילת המאבק לשמירה על החופים מטעם "מגמה ירוקה":  "תכנית תמ"א-1 לא תקדם דיור בר השגה אלא בנייה לעשירים בלבד על חשבוננו ובמחיר של הרס בלתי הפיך לחופים. ההגנות שנקבעו במסגרת תמ"א 13 לא נתנו לשווא, אלא מתוך הבנה שצריך לשמר את המעט שעוד נותר מחופי ארצנו ושזכות הציבור ליהנות מהם בחינם. כסטודנטים וצעירים עבורם קניית דירה נראית חלום רחוק אנחנו מצפים ממשה כחלון לקיים את שהבטיח ולעסוק בקידום תוכניות של דיור בר השגה ולא יחידות דיור שישרתו יחידי סגולה "

תוכנית תמ"א 13 מונעת בניה במרחק מאה מטר מהחוף, ושומרת על רצועה רצופה של שטח עורף חוף בשטחים הרגישים. הפתרון הפשוט והמיידי הוא להשאיר את ההגנות ההסטטוריות שלה כסדרן בפרק החופים גם בתמ"א 1, וכן להעמיק את השמירה על רצועת החופים בישראל לטובת הציבור.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Leave a Reply