חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מתווה הגז – הכרעת בג"צ מקפיאה את יישומו, אינה מבטלת אותו

נושאים כלכלת בית, משפט ופלילים ב 28.03.16 2:53

רוב מכריע של שופטים קבע כי סעיף היציבות הרגולטורית, שלפיו התחייבה הממשלה לא לשנות את הרגולציה במתווה הגז במשך עשר שנים, אינו חוקי. השופטים הקפיאו את יישום מתווה הגז לשנה כדי לאפשר לממשלה להסדיר את הנושא בחקיקה. בג"צ מכר את האינטרס הציבורי

מאת: קורט טוכולסקי

בג"צ מכר את הציבור

התקשיתי להבין את מצהלות השמחה לאור פסיקת בג"צ בנושא מתווה הגז. בית המשפט העליון בסך הכול, הקפיא את יישום מתווה השוד עד לרגע שבו הממשלה תיתן לחלק שמבטיח לשוד לפחות עשר שנים של אונס אזרחי ישראל תוקף של חוק. נחשו מה תעשה הכנסת במושב הקיץ? בג"צ אפילו לא ביטל את המתווה בשל חוסר החוקיות הבוטה של סעיף היציבות אלא נתן לממשלה השעיה של שנה עד הביטול כדי להסדיר את הנושא בחקיקה. אולי יש שופטים בירושלים, בכל זאת מישהו יושב בהיכל השן של בית המשפט העליון ומקבל משכורת מכובדת, אבל בזה זה פחות או יותר נגמר.

איפה בית המשפט שביטל את הפרטת בתי הכלא? השופטים היום הם צל, צל חיוור ומושחת. אם הממשלה הייתה מפרסמת מתווה לקיצוץ משכורות השופטים תשעה שופטים היו קובעים פה אחד שהמהלך אינו חוקתי. אם הממשלה הייתה מנסה לקבוע תקופת צינון לשופטים מתום כהונתם ועד שהם יכולים להיות בוררים ומגשרים בשוק הפרטי הם היו פוסלים את זה בלי למצמץ. אבל בזה נגמר הכוח של בית המשפח העליון.

רק שיהיה ברור לכולנו, בית המשפט לא קבע שההתנהלות של הממשלה הייתה בעייתית בכל הנוגע להליך השערורייתי שבו ניתנו זיכיונות הגז, שבו החברות הכתיבו למדינה תנאים והמדינה במקום לקחת את הזיכיון חידשה אותו, שבו כל ההגבלות על החברות נעלמו וכל הבטחת העתיד האנרגטי של המדינה נעלמה, שבו החברות מצאו עוד ועוד פרצות בחוק ששינסקי כדי לשלם פחות ופחות, שבו החברות מבריחות מפה את הגז ומנפחות את המחיר לצרכן המקומי כדי להרתיעו משימוש. כלום, בית המשפט העליון קבע בסך הכול שזה לא בסדר שהממשלה כופה הסדר לעשר שנים לפחות. ניצחון אדיר לביבי ולמפעילי המריונטה שלו בנובל אנרג'י, תשובה צוחק צחוק גדול.

מרגע שבג"צ נתן את הפסיקה הפחדנית שלו, התקשורת מציגה מצג שווא של ניצחון על מתווה הגז. זה באמת מבלבל לאנשים שרגילים לקרוא כותרות על באנרים וציוצים בטוויטר אבל התקשורת משרתת את ההון כהרגלה ונותנת ידה לפגיעה בציבור כהרגלה. כל מיני סוכנים של שימור המצב הקיים במסווה של שינוי כמו ה"דה מרקר" והתנועה לאיכות השלטון משחררים גם כן מצהלות ניצחון על תבוסה. הכרעת בג"צ אינה מהווה אפילו ניצחון פירוס היא פשוט תבוסה מרה שמוכיחה שאין יותר מעצורים לשלטונו של ביבי. לא שופטים, לא מחוקקים, לא רגולטורים, הוא וממשלת ה-61 שלו הם כלי אדיר בשירות שלטון ההון והם ריסקו כל התנגדות. מעכשיו הדברים הם רק בידי העם, או שנפיל את ביבי או שנמשיך לסבול.

או שנצא לרחובות, לא רק כמה עשרות עד כמה אלפים של פעילים שרופים או שייקחו לנו את הגז, או שעד סוף מושב הקיץ ביבי כבר חוזר לבית המשפט ומקבל אישור להמשיך הלאה, אחרי שהקואליציה שלו עם מפלגות הלוויין שלה ("יש לפיד" ו"ישראל ביתנו") מעבירות את סעיף היציבות, או שעד סוף המושב אנחנו דואגים שהכנסת הזו מפזרת את עצמה ובוחרים אלטרנטיבה. בית המשפט לא יציל אותנו הוא בכיס של ההון והתפקיד של בית המשפט הוא לא במשך 20 שנה להציל את הבוחרים מהשטויות שהם עושים. בדיוק כמו התקשורת שהפכה מכלב שמירה לכלב מחמד של השלטון, כמו הרגולטורים שהודחו והופחדו לעשות מה שאומרים להם, כך גם בית המשפט. בית הקלפים שכולם פה רואים בערגה זה מנהל תקין ליד מה שביבי עושה פה כבר שבע שנים ברציפות ושוד הגז זו גולת הכותרת של שלטונו.

הבחירה כרגיל בידנו, להיאבק או לחיות באדישות ואשליות. השמחה שפרצה בחוגי השמאל אחרי פסיקת בג"צ מראה בעיקר כמה השמאל מנותק מהמציאות ומקבל את התודעה הכוזבת שיוצרת התקשורת של שלטון ההון. ככה לא נגיע רחוק. בג"צ מכר את האינטרס הציבורי ועושה רושם שיותר מדי אנשים לא קולטים שזה בדיוק מה שקרה, וזה מה שהכי נורא.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  וכמו זה שגם אכל את הדגים המסריחים וגם גורש מהעיירה בבושת פנים, גם בג"צ לא זוכה לחסד על מכירת האינטרס הציבורי ומותקף בידי הימין כרגיל. בית משפט עם אומץ לב היה נוהג אחרת, אבל מוגי הלב מקבלים עונש על פחדנותם.

 2. דליה :

  החלטת בגצ משמשת כלי בידי הימין לנגח את מערכת המשפט ולכן אסור לצד המנוגד במפה הפוליטית לתקוף את בגצ ובכך לשתף פעולה עם אלה המזנבים במערכת המשפט.

 3. לקסי :

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  http://m.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001113000&from=iglobes גם בתקשורת מתחילה ההתפכחות מה"ניצחון" של אתמול. בג"צ הוא כלי של בעלי הון, ששומר על האינטרסים של ההון למען שלטון ההון. כשהם יגנו על האינטרסים של העם העם יגן עליהם. שנים עברו מאז הפסיקה הראויה האחרונה של בג"צ: פסילת הפרטת בתי הכלא.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  חלק עדיין שיכורים

  שמעתי היום דובר פיקח של אנרג'י. הוא בכלל מבסוט. לך תעבוד מול החבר'ה אלה. בלי ללעפעף הם יגידו דבר והיפוכו באותה שעה מש, רק תלוי עם מי ואל מי הם מדברים.

  והנה מי שעדיין שכורים משמחה:
  ——-
  "אנו שמחים ונרגשים לעדכן שאחרי מאבק ממושך, שלעיתים נראה כחסר סיכוי, הגענו יחד להישג אדיר: מתווה הגז בוטל!

  בזכות מאות הפעולות האזרחיות, אינספור הפגישות, העבודה המשותפת, התמיכה וההירתמות של עשרות אלפי אזרחים ואזרחיות שאכפת להם מכל רחבי הארץ ומכל גווני הקשת הפוליטית. בזכות הדבקות במטרה ובדרך הצודקת קיבל הערב בג"ץ את העתירה בה לקחנו חלק: מתווה הגז, כפי שגובש, מבוטל. הכרעת בג"ץ סוללת את הדרך למדיניות טובה יותר, שתהפוך את כלכלת ישראל לצודקת ושיוויונית יותר, ותוכל להביא את רווחי אוצרות הטבע לטובת אזרחי המדינה, ולא רק לטובת מונופול הגז.

  המאבק הזה הוכיח וימשיך להוכיח שהכח לשנות הוא בידינו – האזרחים. אבל זוהי רק אמצע הדרך: אנחנו חייבים להמשיך ולהילחם על משאבי הטבע של ישראל, מאבק שהוא גם על הביטחון, החינוך, הבריאות והרווחה של כולנו. כל הכבוד לכל אחד ואחת מכם שהיו שותפים במאבק המרשים הזה, לפעילים המדהימים ולארגונים השותפים במטה מאבק הגז. אנחנו מתחייבים להמשיך בדרך!

  אם עדיין לא עשיתם לנו לייק בפייסבוק, זה הרגע 🙂 ואם יש לכם את הכוחות והאנרגיות לבוא ולהתנדב: אנחנו תמיד זקוקים לעוד אנשים טובים. אם יש לכם את האנרגיות והכוחות ופשוט אין לכם את הזמן, תרומות יתקבלו בברכה.

  המאבק הזה נותן לנו, "אנו", זריקת עידוד חשובה בתפקיד שלקחנו על עצמנו – להביא את הקול הציבורי למוקדי קבלת ההחלטות, לסייע לחיבור פעילים, קואליציות וארגונים ולהשמיע את הדרישה לצדק חברתי ברשת, ברחוב, בכנסת ובכל מקום. אנחנו גאים באנשים ובארגונים השותפים במטה המאבק, ובמיוחד גאים באנשים שלנו שלוקחים חלק מרכזי במטה המאבק, עדי פלד (שעברה בדיוק לכנסת) ויוני בלסבלג.

  לחיי הדמוקרטיה במיטבה,

  צוות "אנו" "
  ———-

 6. מערכת עבודה שחורה :

  הודעה לתקשורת שהגיעה למערכת "עבודה שחורה":
  נשיא התאחדות המלאכה והתעשיה יוסי אלקובי מביע קורת רוח מהחלטת בג"ץ שלא לאשר את מתווה הגז: "עכשו אולי יש סיכוי שגם המפעלים הקטנים והבינוניים יוכלו להנות מהגז, ויוגבל כוחו של המונופול."

  נשיא התאחדות המלאכה והתעשיה יוסי אלקובי אומר כי עבור המפעלים הקטנים והבינוניים החלטת בג"ץ נותנת אופק של תקווה שמתווה הגז ישתנה, הגז הטבעי ישאר בארץ ומחירו ירד לרמות הגיוניות. לדבריו, עבור היצרנים הקטנים, עד היום החיבור לגז טבעי היה חלום יקר השמור רק לחברות הגדולות. מתווה הגז אפשר לחברות הגז לייצא את רובו ולשמור על רמת מחירים גבוהה מאוד שהפכה את החיבור לגז טבעי ללא כדאית ובלתי אפשרית כמעט.
  בנוסף אומר אלקובי, כי החלטת בג"ץ הינה אמירה חשובה בגנות כוחו הבלתי מוגבל של המונופול והשמירה על האינטרס הציבורי גם מול לחצים כבדים של בעלי הממון. לדברי אלקובי, היצרנים הקטנים והבינוניים הם חלק מכלל הציבור, והוא מקווה שכעת, ישאר נתח גדול יותר מהרווחים על הגז בידי המדינה, ואין ספק שהוא יאפשר השקעות חשובות שיתרמו לצמיחה ולתעסוקה, ביניהן השקעות בתעשיה הזעירה הנמצאת כיום בסכנת הכחדה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.